Ευστάθιος Καστελιώτης

Η από ενθουσιασμό ή και από άλλα συναισθήματα πηγαζομένη προσφώνηση "Άρχων" είναι αποδεκτή. Τώρα στο ότι γεμίσαμε 'Άρχοντες", αυτά τα έχουμε ξαναπεί.
 
Διορθωσα το λαθος μου και ζητω συγνωμη αν "πικρνανα" καποιους συναδελφους οι οποιοι κοιτουν μονο την παρτη τους και το ποιος εχει οφικια ή οχι και δεν κοιτουν τα υπολοιπα. Το αρχων το αφαιρεσα.
 

kossenas26

Νέο μέλος
Η λεξη αρχων που προσφωνηθηκε στον κυριο καστελιωτη ο οποιος τυγχανει αδελφικος φιλος μου εγινε απο τον αριστερο ψαλτη του διοτι ετσι τον νιωθει κ τον θεωρει κ τον βλεπει με τα δικα του ματια.Αρα δεν εχουμε καμια δουλεια εμεις οι υπολοιποι να σχολιασουμε το πως μπορει ο καθενας μας να αναφωνει κ να προσφωνει τον εκαστοτε συναδελφο του.Ο κυριος καστελιωτης ειναι ενας εξαιρετικος ιεροψαλτης κ ενας ανθρωπος με ηθικη κ αρχες.Ελπιζω πολυ απο εμας να μπορουσαμε μια μερα να του μοιασουμε εστω κ λιγο.Ευχομαι να εγινα κατανοητος.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
είναι αξιολογότατος ψάλτης και άνθρωπος ο κ. Καστελιώτης, το γνωρίζουμε όλοι, είτε εξ ακοής είτε εξ ιδίας πείρας.
Αυτό όμως δεν πρέπει να μας εμποδίζει να ακριβολογούμε στη χρήση κάποιων όρων που στο χώρο μας έχουν συγκεκριμένη σημασία και βαρύτητα.

Ένα παράδειγμα:
Κάποιος γιατρός που όσοι τον γνωρίζουν τον θεωρούν εξαίρετο, δε σημαίνει ότι αυτόματα αποκτά και τον τίτλο του Καθηγητή της Ιατρικής. Αν μάλιστα κάποιοι τον προσφωνούν συστηματικά έτσι ίσως προκαλούν στους ακροατές προβληματισμό, και σε ακραίες περιπτώσεις... ίσως θυμηδία....
 
Last edited:
είναι αξιολογότατος ψάλτης και άνθρωπος ο κ. Καστελιώτης, το γνωρίζουμε όλοι, είτε εξ ακοής είτε εξ ιδίας πείρας.
Αυτό όμως δεν πρέπει να μας εμποδίζει να ακριβολογούμε στη χρήση κάποιων όρων που στο χώρο μας έχουν συγκεκριμένη σημασία και βαρύτητα.

Ένα παράδειγμα:
Κάποιος γιατρός που όσοι τον γνωρίζουν τον θεωρούν εξαίρετο, δε σημαίνει ότι αυτόματα αποκτά και τον τίτλο του Καθηγητή της Ιατρικής. Αν μάλιστα κάποιοι τον προσφωνούν συστηματικά έτσι ίσως προκαλούν στους ακροατές προβληματισμό, και σε ακραίες περιπτώσεις... ίσως θυμηδία....

Δεν γνωριζω αν η λεξη αρχων για εμας τους ιεροψαλτες ειναι όρος ή τιτλος τιμης?τελος παντων επειδη δημιουργησα ζηλιες απο καποιους συναδελφους γιαυτο και απεσηρα τον ορο και περνω την ευθηνη της λαθους διατυπωσης. παντως δεν ξερω αν χρειαζεται καποιο χαρτι για να αποκαλουμε καποιον ιεροψαλτη αρχων γιατι μην ξεχναμε ποσοι απεβιωσαν και τους αποκαλουμε αρχοντες μετα θανατον ως τιτλο τιμης χωρις εν ζωη να τους ειχε δοθει καποιο χαρτι απο καποιον, μηπως να τους ακηρωσουμε και αυτους, μηπως δεν το αξιζαν οσο ηταν εν ζωη? μαλλον το αξιζαν αλλα δεν το ελαβαν ποτε!
Αρα αυτα λατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι δικαιολογιες ζηλωτυπιας προς συναδελφους! Αφηστε που κατα την γνωμη μου γιαυτο τον λογο ειμαστε ο χειροτερος κλαδος απο θεμα συνδικαλισμου γιατι ο καθενας κοιτα τον εαυτο του, οως να θαψει τον αλλον και να τον μειωσει ενω επρεπε να συμβαινει το αντιθετο. Μ αρεσει που υπαρχει και συλλλογος και μεθαυριο εχουμε και γιορτη ΤΡΟΜΑΡΑ μας, αντι να κοψουμε την φαγομαρα ποιος εχει δικιο και αδικο, ποιος εκτελει σωστα τα διαστηματα του Β ήχουα και ποιος οχι, ποιος αποκαλειται αρχων και αν εχει ΑΠΟΔΕΙΞΗ αν ειναι, ποιος ειναι πιο σωστος και ποιος ο λαθος?????????????? κουραστηκα, δεν ξανα ασχολουμαι με τετοιες χαζομαρες, γραψτε οτι θελετε, πειτε οτι θελετε, θα κανω οτι και οι αλλοι, θα κοιταξω τον εαυτουλη μου και μονο, ευχαριστω και συγνωμη σε ολους.
 
Last edited:

karandreas lazaros

Π. Λάζαρος καρανδρέας
είναι αξιολογότατος ψάλτης και άνθρωπος ο κ. Καστελιώτης, το γνωρίζουμε όλοι, είτε εξ ακοής είτε εξ ιδίας πείρας.
Αυτό όμως δεν πρέπει να μας εμποδίζει να ακριβολογούμε στη χρήση κάποιων όρων που στο χώρο μας έχουν συγκεκριμένη σημασία και βαρύτητα.

Ένα παράδειγμα:
Κάποιος γιατρός που όσοι τον γνωρίζουν τον θεωρούν εξαίρετο, δε σημαίνει ότι αυτόματα αποκτά και τον τίτλο του Καθηγητή της Ιατρικής. Αν μάλιστα κάποιοι τον προσφωνούν συστηματικά έτσι ίσως προκαλούν στους ακροατές προβληματισμό, και σε ακραίες περιπτώσεις... ίσως θυμηδία....
Συμφωνώ αδελφέ και να πω πως δεν είναι κακό να μάθουμε επιτέλους να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί όταν χρησιμοποιούμε δημόσια τίτλους όπως ''Άρχων'' για να δηλώσουμε αισθήματα εκτίμησης, αγάπης, θαυμασμού.... , υπάρχουν άλλωστε ακριβέστερες λέξεις. Επί του θέματος όμως να πω πως ο φίλτατος κ.Στάθης Καστελιώτης που πολύ αγαπώ και το ξέρει, μάλλον παραστρατεί ώρες ώρες ,κλίνοντας περισσότερο πρός τα οθωμανικά.
Υ.Γ Να είσαι καλά Στάθη μου! καιρό είχα να σε ακούσω. Άραγε γνωρίζεις ότι ανεβαίνουν ηχογραφήσεις σου;(τα λέω της πεθεράς να τ'ακούσει η νύφη)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν γνωριζω αν η λεξη αρχων για εμας τους ιεροψαλτες ειναι όρος ή τιτλος τιμης?τελος παντων επειδη δημιουργησα ζηλιες απο καποιους συναδελφους γιαυτο και απεσηρα τον ορο και περνω την ευθηνη της λαθους διατυπωσης. παντως δεν ξερω αν χρειαζεται καποιο χαρτι για να αποκαλουμε καποιον ιεροψαλτη αρχων γιατι μην ξεχναμε ποσοι απεβιωσαν και τους αποκαλουμε αρχοντες μετα θανατον ως τιτλο τιμης χωρις εν ζωη να τους ειχε δοθει καποιο χαρτι απο καποιον, μηπως να τους ακηρωσουμε και αυτους, μηπως δεν το αξιζαν οσο ηταν εν ζωη? μαλλον το αξιζαν αλλα δεν το ελαβαν ποτε!
Αρα αυτα λατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι δικαιολογιες ζηλωτυπιας προς συναδελφους! Αφηστε που κατα την γνωμη μου γιαυτο τον λογο ειμαστε ο χειροτερος κλαδος απο θεμα συνδικαλισμου γιατι ο καθενας κοιτα τον εαυτο του, οως να θαψει τον αλλον και να τον μειωσει ενω επρεπε να συμβαινει το αντιθετο. Μ αρεσει που υπαρχει και συλλλογος και μεθαυριο εχουμε και γιορτη ΤΡΟΜΑΡΑ μας, αντι να κοψουμε την φαγομαρα ποιος εχει δικιο και αδικο, ποιος εκτελει σωστα τα διαστηματα του Β ήχουα και ποιος οχι, ποιος αποκαλειται αρχων και αν εχει ΑΠΟΔΕΙΞΗ αν ειναι, ποιος ειναι πιο σωστος και ποιος ο λαθος?????????????? κουραστηκα, δεν ξανα ασχολουμαι με τετοιες χαζομαρες, γραψτε οτι θελετε, πειτε οτι θελετε, θα κανω οτι και οι αλλοι, θα κοιταξω τον εαυτουλη μου και μονο, ευχαριστω και συγνωμη σε ολους.


Καλὸ εἶναι νὰ ἀναφέρεστε μόνο στὸν ἑαυτό σας καὶ νὰ μὴν προβαίνετε σὲ γενικόλογες παρατηρήσεις γιὰ τὸ τὶ εἶναι ὁ κάθε ψάλτης ἤ συνάδελφος στὸ forum.

Κάνατε λάθος, σᾶς εγινε φιλικὴ ἐπισήμανση κι ἐσεῖς μετὰ ἀρχίζετε τὴν ἠθικὴ διδασκαλία περὶ ζηλοτυπίας, ζηλοφθονίας μὲ ζῆλο μεγάλο. Καὶ στὸ τέλος ἀφοῦ μᾶς περάσατε ΟΛΟΥΣ γενεές δεκατέσσερις μᾶς πετᾶτε κι ἕνα συγγνώμη ...

Καλὸ εἶναι νὰ προσέχουμε, δὲν εὶμαστε ὅλοι γνωστοὶ καὶ φιλαράκια...
 
Δοξολογία - Αναστάς εκ του μνήματος - ήχος βαρύς
 

Attachments

  • 12 Δοξολογία - Αναστάς εκ του μνήματος - ήχος βαρύς.mp3
    18.4 MB · Views: 22
Top