Ευθυμιάδης Κωνσταντίνος, Πρωτοψάλτης Μητροπολιτικού Ναού Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης, Καρδίτσα

tb---

τσοπάνης
Από κάποια καρδιτσιώτικα πουλάκια έμαθα περί αυτού του σπουδαίου Ψάλτη.

Πρόσχαρος και γνωρίζοντας την κατάστασή του, έψαλε εκ στήθους τα περισσότερα μέλη σήμερα ανήμερα Χριστουγέννων.

Ανεβάζω το δοξαστικό των αίνων. Απόδοση εκ στήθους.

Ψάλει στον ίδιο Μητροπολιτικό ναό επί 65 έτη, από 17 ετών από ότι μου είπε.
Αν και 82 ετών πλέον, η ιδιότητα του Ψάλτη είναι εμφανής.

Και του χρόνου με υγεία ~
 

Attachments

  • Ότε Καιρός,-Ευθυμιάδης Κωνσταντίνος.mp3
    3.8 MB · Views: 168
Last edited:
E

emakris

Guest
Ακούγοντας κανείς την ηχογράφηση, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να φανταστεί ότι ο άνθρωπος είναι 82 ετών! Ο Θεός να του δίνει δύναμη! Μπορώ να πω ότι συγκινήθηκα ιδαιτέρως διότι, ενώ δεν τον έχω συναντήσει ποτέ προσωπικά, γνωρίζω ότι είναι από τους στυλοβάτες της ψαλτικής τέχνης στην ιδιαίτερη πατρίδα μας... Σημειωτέον ότι ο αδελφός του, Στέφανος, και ο γιός εκείνου, Νίκος, είναι εξέχοντες μουσικοί της Καρδίτσας και ευρύτερα.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Καταβασίες Χριστουγέννων και Μεγαλυνάρια.

Αριστερά ψάλει ο κ Ηλίας Καπέλας με χορό μαθητών του από όσο κατάλαβα (6-7 άτομα νέας ηλικίας).
Χειριστής στην δεξιά κονσόλα ισοκρατηματικών διαδικασιών η αφεντομουτσουνάρα μου.

http://www.mediafire.com/?y75km0c4r8976z3
 
Last edited:

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Αποδεχόμενος τον χαρακτηρισμό "καρδιτσιώτικο πουλάκι" (όπως ειπε κι ο Κωσταντάρας σε μια ταινία του: σαν τι πουλάκι να ήσουν και συ καημένε, καμιά καρακάξα θα ήσουν...:D), θα μπορούσα να γράφω πάρα πολλά για τον δάσκαλό μου, και να ανεβάσω πολύ υλικό από τις κασέτες του, αλλά δεν το θέλει ο ίδιος (προσπαθώ, αλλά δεν επιμένω και πολύ, είναι εξαιρετικά ευαίσθητος και χαμηλών τόνων άνθρωπος).
Δυο - τρεις κουβέντες θα πω μόνο:
1) το όνομα Ευθυμιάδης στην Καρδίτσα είναι συνυφασμένο με τη μουσική: ο κύριος Κώστας ψάλει από το 1946, ο γιος του ο Νίκος έχει Ωδείο εδώ και 25 τουλάχιστον χρόνια και διοργανώνει το Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας με χορωδίες από όλο τον κόσμο, η κόρη του Σοφία είναι καθηγήτρια μουσικής σε σχολείο της πόλης, για τον αδελφό του κύριο Στέφανο και τον Νίκο μίλησε ο κ. Μακρής (και ο κ. Στέφανος έχει κόρη Σοφία, καθηγήτρια μουσικής σε σχολείο) και έπεται νέα γενιά Ευθυμιάδηδων :wink:.
2) το πόσο σπουδαίος ψάλτης σε πανελλαδικό επίπεδο είναι ο κύριος Κώστας, το καταλάβαινα από μικρό παιδάκι, τη δεκαετία του 80, που ανέβαινα στο αναλόγιο μαζί με άλλα παιδάκια που μαθητεύαμε κοντά του (αλλά ακόμα και τώρα, όποτε μπορώ), από τον τρόπο που αντιδρούσανε (και αντιδρούνε) Ιεράρχες άλλων Μητροπόλεων μετέχοντες σε Αρχιερατικά Συλλείτουργα, όταν έψελνε: εν ώρα Θ. Λειτουργίας του δίνανε συγχαρητήρια για τη φωνή του!!! Σε επίπεδο Πρωτοψαλτών Μητροπολιτικών Ναών ανά τη Ελλάδι, πρέπει να είναι στο τοπ 10. Το ξαναλέω, δεν έχω ακούσει όλους τους ψάλτες της Ελλάδας, αλλά βγάζω έμμεσα συμπέρασμα, κρίνοντας από τις αντιδράσεις Μητροπολιτών όταν έρχονται στην Καρδίτσα (κι ας μην είναι ό,τι πιο αξιόπιστο ως μουσική κριτική ικανότητα).

υ.γ. Νεκτάριε, μίλησα σήμερα με τον κ. Κώστα, μου είπε για σένα ότι είσαι άριστος στο ισοκράτημα, και να σου διαβιβάσω για ακόμα μια φορά τις ευχαριστίες του.
 

tb---

τσοπάνης
Ανέβασα τα αρχεία χωρίς να έχω άδεια, αλλά νομίζω ότι είναι κρίμα να μήν υπάρχει έστω ένα μικρό δείγμα από αυτόν τον Ψάλτη.

Επέμενε αρκετές φορές να ψάλω στις καταβασίες, αλλά και εγώ επέμεινα να τον ακούω να ψάλει, οπότε ο επισκέπτης νικά.

Θα ήταν ευχής έργο αν υπήρχε κάποια συνέντευξή του ή κάποια βιογραφικά του στοιχεία. Τόσα χρόνια ψάλτης θα έχει πολλά και χρήσιμα για όλους να καταθέσει.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Α, μην νομίζεις ότι θα είχε πρόβλημα με το ότι ανέβασες τις ηχογραφήσεις!!! Με μας τους μαθητές του είναι πιο αυστηρός.

Είδες πόσο φιλόξενος είναι; Ποτέ δεν αρνήθηκε σε ξένο το αναλόγιο (έχει και άπλα εκεί πάνω, χίλιοι καλοί χωράνε)

Θα προσπαθήσω να βρω υλικό για τον κυριο Κώστα από μια εκδήλωση που είχε κάνει ο Δήμος Καρδίτσας πριν από πεντε-έξι χρόνια για να τον τιμήσει για την πολυετή προσφορά του στα μουσικά πράγματα της πόλης. Θα χρειαστώ λίγο χρόνο, όμως...
 

tb---

τσοπάνης
Στα πλαίσια των καταγραφών που κάνω κατα καιρούς, καλό είναι να είμαστε όσο μπορούμε σφαιρικοί.

Ανεβάζω λοιπόν απόσπασμα από τα Χριστούγεννα, στην διανομή του αντιδώρου.

Η τοπική παράδοση είναι εμφανής νομίζω.
 

Attachments

  • epeskepsato-antidwro.mp3
    1.3 MB · Views: 68

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Στα πλαίσια των καταγραφών που κάνω κατα καιρούς, καλό είναι να είμαστε όσο μπορούμε σφαιρικοί.

Ανεβάζω λοιπόν απόσπασμα από τα Χριστούγεννα, στην διανομή του αντιδώρου.

Η τοπική παράδοση είναι εμφανής νομίζω.

Εντάξει, δεν είναι τοπική παράδοση το σεκόντο στον κάμπο. Τοπική παράδοση είναι η γουρνοχαρά :D:D:D.
Απλώς ο αδερφός του κυρίου Κώστα, ο κύριος Στέφανος, ως οπαδός και μύστης της Δυτικής μουσικής (αλλά και γνώστης της δικιάς μας μουσικής - επί σειρά ετών έψελνε στην Ευαγγελίστρια της Καρδίτσας κάποτε), αρέσκεται συχνά σε τέτοιους χρωματισμούς. Όταν είχαν κέφια και πολυμελή ομάδα στο αναλόγιο κάποτε, λέγανε την ώρα της λειτουργίας το Πάτερ Ημών του Πολυκράτη!!! (πριν και μετά το Πάτερ Ημών, βεβαίως τα πάντα ήταν βυζαντινά)
 

tb---

τσοπάνης
Εντάξει, δεν είναι τοπική παράδοση το σεκόντο στον κάμπο. Τοπική παράδοση είναι η γουρνοχαρά :D:D:D.
Απλώς ο αδερφός του κυρίου Κώστα, ο κύριος Στέφανος, ως οπαδός και μύστης της Δυτικής μουσικής (αλλά και γνώστης της δικιάς μας μουσικής - επί σειρά ετών έψελνε στην Ευαγγελίστρια της Καρδίτσας κάποτε), αρέσκεται συχνά σε τέτοιους χρωματισμούς. Όταν είχαν κέφια και πολυμελή ομάδα στο αναλόγιο κάποτε, λέγανε την ώρα της λειτουργίας το Πάτερ Ημών του Πολυκράτη!!! (πριν και μετά το Πάτερ Ημών, βεβαίως τα πάντα ήταν βυζαντινά)

Τα δυτικά στοιχεία μπορεί να μήν ήταν παράδοση, αλλά όταν έχουν ενσωματωθεί στην καθημερινή ψαλτική του τόπου τα τελευταία π.χ 50 έτη, τότε δημιουργούν μια νέα τοπική παράδοση.
Το εκκλησίασμα μεγαλώνει μέσα σε αυτά τα ακούσματα και τα συνδιάζει με την Ψαλτική.
Παρόμοια ακούσματα εξέλαβα και σε άλλους ναούς της Πόλης της Καρδίτσας , όπου τα δυτικά στοιχεία ήταν πολύ πιό έντονα.
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Εντάξει, δεν είναι τοπική παράδοση το σεκόντο στον κάμπο. Τοπική παράδοση είναι η γουρνοχαρά :D:D:D.
Απλώς ο αδερφός του κυρίου Κώστα, ο κύριος Στέφανος, ως οπαδός και μύστης της Δυτικής μουσικής (αλλά και γνώστης της δικιάς μας μουσικής - επί σειρά ετών έψελνε στην Ευαγγελίστρια της Καρδίτσας κάποτε), αρέσκεται συχνά σε τέτοιους χρωματισμούς. Όταν είχαν κέφια και πολυμελή ομάδα στο αναλόγιο κάποτε, λέγανε την ώρα της λειτουργίας το Πάτερ Ημών του Πολυκράτη!!! (πριν και μετά το Πάτερ Ημών, βεβαίως τα πάντα ήταν βυζαντινά)

καλη χρονια . εμενα παντως μου θυμιζει Νικο Γρηγοριαδη. Ωραιος!!!!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τα δυτικά στοιχεία μπορεί να μήν ήταν παράδοση, αλλά όταν έχουν ενσωματωθεί στην καθημερινή ψαλτική του τόπου τα τελευταία π.χ 50 έτη, τότε δημιουργούν μια νέα τοπική παράδοση.

Νὰ μὲ συμπαθᾶτε ποὺ ἀνακατεύω τὸ θέμα, ἀλλὰ ἡ παραπάνω ἄποψη μὲ βρίσκει ΚΑΘΕΤΑ ἀντίθετο.

Παρόμοιες πρακτικὲς ὀφείλουν νὰ ἀποφεύγονται ἤ τουλάχιστον νὰ μὴν ἐπαινοῦνται καὶ προάγονται δημοσίως, εἰδικὰ ὅταν ἔχουν προσωποπαγὴ προέλευση.
 

tb---

τσοπάνης
Νὰ μὲ συμπαθᾶτε ποὺ ἀνακατεύω τὸ θέμα, ἀλλὰ ἡ παραπάνω ἄποψη μὲ βρίσκει ΚΑΘΕΤΑ ἀντίθετο.

Παρόμοιες πρακτικὲς ὀφείλουν νὰ ἀποφεύγονται ἤ τουλάχιστον νὰ μὴν ἐπαινοῦνται καὶ προάγονται δημοσίως, εἰδικὰ ὅταν ἔχουν προσωποπαγὴ προέλευση.

Και εμένα κάθετο με βρήσκει, αλλά το καταθέτω ώς στοιχείο.
Ελπίζω η κατάθεση αυτή να προβληματίσει και να επαναεξεταστούν τα ζητήματα αυτά.
 
Top