Ευγένιος Χαρδαβέλλας 21 Νοεμβρίου 2009 (Εισόδια της Θεοτόκου)

Status
Not open for further replies.

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
ZΩΝΤΑΝΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ
 

Attachments

  • VN550206.WMA
    552.8 KB · Views: 90
  • VN550207.WMA
    2.8 MB · Views: 133
  • VN550208.WMA
    595.8 KB · Views: 52
  • VN550211.WMA
    310 KB · Views: 44
  • VN550212.WMA
    250.8 KB · Views: 52

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ωραιος ψαλτης και πολυ διαβασμενος!! Τον ειχα ακουσει πρωτη φορα στο youtube πριν ακομη γινω μελος στο φορουμ. Απλως θα πρεπει να προσπαθησει να μην μιμειται τοσο το Βασιλικο ως προς τη φωνη του. Εννοω πως καλο ειναι να τη γεμισει λιγο εκτος και αν οντως αυτος ειναι ο ογκος του.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ενώ μιμείται το Βασιλικό ως προς τη φωνή και το ύφος, και ενώ την εκτέλεση του έχει ως βάση, προσπαθεί να διαφοροποιήσει τις μουσικές θέσεις για να "πρωτοτυπήσει", με αποτέλεσμα να "ταλαιπωρεί" αφάνταστα τη συνεκτικότητα των νοημάτων του κειμένου...

κατά τα άλλα, ωραία φωνή...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συμφωνῶ μὲ τοὺς προλαλήσαντες ταλαντοῦχος συνάδελφος.

Διακρίνω μιὰ ἐξεζητημένη ἐπιτήδευση στὴν προφορά τῶν συλλαβῶν ἤ μοῦ φαίνεται;
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
στο 207, από 01'.01'' ως 01΄.03΄' έχει προλάβει να κάνει 5 αλλαγές ισοκρατημάτων!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
πέρα από γρήγορος (!) πρέπει να πούμε ότι ο κ. Χαρδαβέλλας φαίνεται ότι έχει ταλέντο και το έχει αξιοποιήσει.
Παρά ταύτα, δε με εκφράζει αυτό το ύφος. Επίσης, το δοξαστικό, κατά τη γνώμη μου, είναι τελείως ασύνδετο.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
στο 207, από 01'.01'' ως 01΄.03΄' έχει προλάβει να κάνει 5 αλλαγές ισοκρατημάτων!
Λίγο υπερβάλλεις, φίλε Κώστα;

Προσωπική άποψη: αυτός ο ψάλτης, αν διορθώσει την τοποθέτηση της φωνής του και την έντονη άρθρωση, μπορεί να γίνει καλύτερος από τον Βασιλικό. Επιπλέον, αν αποκτήσει πιο παραδοσιακό ύφος (κάτι όμως πιο επίπονο και χρονοβόρο), μπορεί να γίνει κορυφαίος ψάλτης.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Λίγο υπερβάλλεις, φίλε Κώστα;

Προσωπική άποψη: αυτός ο ψάλτης, αν διορθώσει την τοποθέτηση της φωνής του και την έντονη άρθρωση, μπορεί να γίνει καλύτερος από τον Βασιλικό. Επιπλέον, αν αποκτήσει πιο παραδοσιακό ύφος (κάτι όμως πιο επίπονο και χρονοβόρο), μπορεί να γίνει κορυφαίος ψάλτης.

μέτρα, όσες έγραψα έκανε.
Επίσης, συμφώνησα για το χάρισμά του.
Τώρα για τα υπόλοιπα, ζητάς δύσκολα πράγματα. Κορυφαίος, στο είδος του, είναι ήδη.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
μέτρα, όσες έγραψα έκανε.
Κοίτα, μου φαίνονται 3, αλλά μάλλον κάνει και συνηχήσεις με τον ισοκράτη. Δεν έχει σημασία, ούτως ή άλλως η αλλαγή μου φαίνεται αρκετά εξεζητημένη.

ΥΓ Σημειωτέον ότι και τις (εξεζητημένες) αλλαγές φαίνεται να διδάχθηκε από Βασιλικό.
ΥΓ 2 Στο είδος του, ναι, κορυφαίος. Αλλά προσωπικά, δεν θα ήθελα να μείνει "στο είδος του". Έχει μεγάλο χάρισμα και είναι νέος.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Κοίτα, μου φαίνονται 3, αλλά μάλλον κάνει και συνηχήσεις με τον ισοκράτη. Δεν έχει σημασία, ούτως ή άλλως η αλλαγή μου φαίνεται αρκετά εξεζητημένη.

ΥΓ Σημειωτέον ότι και τις (εξεζητημένες) αλλαγές φαίνεται να διδάχθηκε από Βασιλικό.
ΥΓ 2 Στο είδος του, ναι, κορυφαίος. Αλλά προσωπικά, δεν θα ήθελα να μείνει "στο είδος του". Έχει μεγάλο χάρισμα και είναι νέος.

γα, νη, πα, νη, πα
 
Με συγχωρείται πάρα πολύ αλλά είναι απαράδεκτο τοιούτο είδους ψάλσιμο μέσα στον οίκο του Θεού.
Το λέω με κάθε σεβασμό πρός τον κ.Χαρδαβέλλα, αλλά θα πρέπει να σεβόμαστε περισσότερο την ψαλτική τέχνη, που είναι η ιερότερη των τεχνών.
Τι ήταν αυτό το πράγμα με τον ισοκράτη; Έφριξα! Και πιάνο να ήταν λιγότερες αλλαγές και συγχορδίες θα έκανε!
Δεν λέω φωνάρα ο κ.Χαρδαβέλλας και μπράβο του και του εύχομαι ότι καλύτερο,αλλά με τέτοιο ύφος και επίδειξη συν την τρομερή βαβούρα του ισοκράτη που να προσευχηθεί ο κόσμος!
Τώρα που γράφω ακούω το 207 και με έχει πιάσει το κεφάλι μου από την βαβούρα!
Τί είναι αυτά;!
Λυπούμαι πολύ, πάρα πολύ...
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2009(ΕΙΣΟΔΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ)
 

Attachments

  • VN550233.WMA
    2.1 MB · Views: 36

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Λοιπόν φίλτατοι,ομοτράπεζοι,συνδαιτημόνες,σύντροφοι κ.α.
Ο Ευγένιος Χαρδαβέλλας έχει το τάλαντο της ωραίας φωνής κ της κατάρτισης επίσης. Η άρθωσή του είναι πολύ καλή. Τώρα για το ύφος χωρά πολύ συζήτηση κ είμαι κουρασμένος για να πω την άποψή μου. Τέλος πάντων ποιός είμαι εγώ για να μιλήσω για ύφος μάλλον κάποιος πιο έμπειρος (κ.Αρβανίτης, κ. Λιναρδάκης κ άλλοι εκλεκτοί) να μας πούν την άποψή τους καλύτερα.

Πάντως αυτό http://www.youtube.com/watch?v=Q3CBnBhjn0I&feature=related δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αυτό τώρα τι είναι φίλε jinxsalonika; Αφού το έχεις ανεβάσει το χερουβικό εδώ γιατί δημιούργησες ξεχωριστό θέμα με το ίδιο απόσπασμα; Κάνω λάθος ή δεν σου άρεσε η άποψή μου για το βίντεο στο youtube;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο Ιησούς Χριστός Νικά!!!
Θα τρίζουν τα κόκαλα του αγίου Ιωάννου του Δαμασκηνού!!!:mad:
Βρήκε και ύμνο να εκδητικοποιήσει!!!
Καλά μηδέν σέβασμος!
Δεν είναι δίκαιη, Ιωάννη, η αναφορά σου στον άγιο Ιωάννη τον Δαμασκηνό και στα περί σεβασμού.

Σε ξενίζει το άκουσμα, γιατί ξέρεις και ψάλλεις αλλιώς το δοξαστικό αυτό. Κοινώς, το κρίνεις με κριτήρια εκκλησιαστικού ήθους και βυζαντινής μουσικής θεωρίας.

Αλλά εδώ πρόκειται για ελεύθερη καλλιτεχνική δημιουργία, πάνω στο είδος της διασκευής. Ελεύθερη, απλώς αφορμάται από ένα γνωστό θρησκευτικό κείμενο και μια γνωστή θρησκευτική μελωδία. Τίποτα πιο φυσικό για την θύραθεν τέχνη, που είχε ανέκαθεν, είτε εμφανή, είτε ανομολόγητη θρησκευτική διάσταση. Εδώ εμφανή - τίποτε παραπάνω.

Δεν δογματίζω. Αν κάποιος είναι μύστης αυτής της τέχνης και μπορεί να ανακαλύψει την κρυμμένη της ομορφιά, έχει καλώς. Αν όχι, ας μην προσπαθεί να την προσαρμόσει στα μέτρα και τα ήθη της τέχνης που εκείνος γνωρίζει.

Δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά γενικά.
 
Αγαπημένε μου αδελφέ διαφωνώ κάθετα! Ας ψάλλει Δυτικούς ύμνους όπως, όπου και όποτε θέλει!
Δεν μπορεί εν ονόματι της τέχνης ο καθείς να μπασταρδεύει έτσι τους αναστάσιμους ύμνους, που και μόνο με τα αναστάσιμα διαστήματα τους μας διδάσκουν, που για μας είναι το Α και το Ω με τις συναισθηματικο-κλαψιάρικες αυτές σαχλαμάρες!
Με συγχωρείς...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σέβομαι τη γνώμη σου. Επειδή το φορτισμένο ύφος δεν προδιαθέτει για διάθεση συνεννόησης, ας αναβάλουμε τη συζήτηση για πιο νηφάλιες στιγμές μένοντας μόνο στον ψάλτη Χαρδαβέλα κι όχι στα άλλα.

ΥΓ Πάντως, κύριε Κουρή, δεν κάνατε καλά που βάλατε ένα βίντεο που λέτε ότι δεν σας αρέσει και μάλλον δεν θα αρέσει στην πλειοψηφία των μελών. Αν εδώ κρίνουμε τον κ. Χαρδαβέλα ως ψάλτη, είναι δίκαιο να τον κρίνουμε πάνω στην ψαλτική και με ψαλτικά μέλη.
 
Status
Not open for further replies.
Top