[Ανακοίνωση] Ευγένιος Χαρδαβέλλας Πρωτοψάλτης (Ζωντανές ηχογραφήσεις)

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Ευγένιος Χαρδαβέλλας Πρωτοψάλτης (Ζωντανές ηχογραφήσεις) Ήχος Α΄.
 

Attachments

  • VN550174.WMA
    179 KB · Views: 63
  • VN550175.WMA
    174.7 KB · Views: 34
  • VN550176.WMA
    394.5 KB · Views: 26
  • VN550177.WMA
    710.5 KB · Views: 27
  • VN550179.WMA
    1.9 MB · Views: 30
  • VN550180.WMA
    191.4 KB · Views: 19
  • VN550181.WMA
    111.7 KB · Views: 17
  • VN550182.WMA
    43.4 KB · Views: 18
  • VN550183.WMA
    386.6 KB · Views: 16
  • VN550184.WMA
    689.6 KB · Views: 22
Last edited by a moderator:

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.
 

Attachments

  • 403 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    71.7 KB · Views: 28
  • 404 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    76.1 KB · Views: 13
  • 405 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    56.8 KB · Views: 8
  • 406 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    67.3 KB · Views: 7
  • 407 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    70.2 KB · Views: 6
  • 408 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    41.9 KB · Views: 7
  • 409 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    44.9 KB · Views: 6
  • 410 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    61.2 KB · Views: 7
  • 411 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    82.2 KB · Views: 6
  • 412 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    50.9 KB · Views: 7
  • 413 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    37.5 KB · Views: 7
  • 414 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    95.5 KB · Views: 9
  • 415 ΔΟΞΟΛΟΓΊΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.ΤΟΥ Α' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    236.9 KB · Views: 11

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Αγαπητε jinxsalonika βρες καποιο προγραμμα μετατροπης σε mp3 αλλα και ενωσης κομματιων προκειμενου να διευκολυνθουμε και εμεις στην ακροαση των υμνων. Κοιταξε το θεμα ''Τεχνολογια και ψαλτικη''
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μετετρεψα τα παραπανω για να δεις τη διαφορα και ποσο πιο ευχρηστα ειναι ετσι:wink: Και για να μην πελαγωσεις ψαχνοντας το προγραμμα μετατροπης σε mp3 (και οχι μονο) αλλα και με το οποιο ενωσα τα κομματια αφου τα μετετρεψα πρωτα σου λεω πως ειναι το Absolute MP3 Splitter Converter 3.0.1 και διατιθεται δωρεαν στο διαδικτυο.
 

Attachments

  • Σύντομη Δοξολογία Πλ Ά.mp3
    5.2 MB · Views: 54
  • Τρισάγιο-Δύναμις Ά Παθητικός.mp3
    8.1 MB · Views: 50
  • Χερουβικόν Ήχος Ά..mp3
    11.2 MB · Views: 40
  • Λειτουργικά-Άξιον Εστίν Ά Ήχος.mp3
    7.8 MB · Views: 41

byzantinology

Νέο μέλος
Προσεύχομαι και ελπίζω να μην επαναληφθούν ξανά και σε αυτό το θέμα τα εντελώς απαράδεκτα και πιστεύω ότι οι συντονιστές άλλη φορά θα ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΑΜΕΣΑ και όχι να αφήνουν το Ψαλτολόγιον ''ξέφραγο αμπέλι''.!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Προσεύχομαι και ελπίζω να μην επαναληφθούν ξανά και σε αυτό το θέμα τα εντελώς απαράδεκτα και πιστεύω ότι οι συντονιστές άλλη φορά θα ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΑΜΕΣΑ και όχι να αφήνουν το Ψαλτολόγιον ''ξέφραγο αμπέλι''.!

Πράγματι...
 

byzantinology

Νέο μέλος
Νομίζω ότι αυτό που έχετε παραθέσει αν διαβάσετε παρακάτω έχει λήξει. Αν έχετε να πείτε κάτι πείτε το ξεκάθαρα.Τέτοια υπονοούμενα πιθανόν να ξεκινήσουν νέες αντιδράσεις. Αν αμφιβάλλετε για κάτι ρωτήστε τους συντονιστές.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Νομίζω ότι αυτό που έχετε παραθέσει αν διαβάσετε παρακάτω έχει λήξει. ...

Αυτό ήταν και το νόημα. Κάτι που έληξε στο παρελθόν, επανήλθε με νέα ευκαιρία.
Ήταν απάντηση στην ευχή :
«Προσεύχομαι και ελπίζω να μην επαναληφθούν ξανά και σε αυτό το θέμα τα εντελώς απαράδεκτα»
 
Last edited:

byzantinology

Νέο μέλος
Βλέπω μόνο τις αρετές των ανθρώπων. Αφού δεν είμαι αλάθητος, δεν θα αναλύσω τα λάθη των άλλων, πρώτα θα σε αγνοήσουν, μετά θα γελάσουν με σένα, μετά θα σε πολεμήσουν, και τότε κέρδισες. Να έχετε μια όμορφη μέρα.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Επειδή, ο Χαρδαβέλλας, αν μη τι άλλο, ενημερώνεται για όλα όσα γράφονται εδώ, θα ήθελα να του πω ότι στην θέση του θα νρεπόμουν.. Φίλε Χαρδαβέλλα, κανείς δεν έχει υποστηρίξει εδώ ότι δεν έχεις τεράστιο τάλαντο.. Αλλά ο τρόπος που επιλέγεις να μας το επιδείξεις βλέπεις ότι προκαλεί έριδες μεταξύ συναδέλφων: Παρατήρησε ότι μόνο με εσένα γίνεται ό,τι γίνεται. Προβληματίσου λίγο.. Θα μπορούσες να ανεβάζεις αρχεία (γιατί εάν ήθελες π.χ. ένα συγκεκριμένο αρχείο που φαλτσάρεις οικτρά -λέμε τώρα-να μην ανέβαινε, ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΝΟΜΙΖΩ...) που να μην προκαλούν τόσο. Άλλωστε μάθε, αν ήδη δεν το ξέρεις, ότι είσαι ένα πρότυπο ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ. Παρά την φωνή σου.. Σκέψου λίγο, φιλαράκο, τι λένε από μέσα τους όλοι (μιλώ για ψάλτες, έτσι;) όσοι ακούν ένα ΜΙΜΟ, ένα "ψάλτη"-τραγουδιστή, ένα νάρκισσο 22άχρονο νιάνιαρο να ποζάρει με τέτοιο τουπέ.. (Στην φωτογραφία περίπου τόσο είσαι.. Σήμερα πρέπει να είσαι γύρω στα 30..) Ίσως κάποτε καταλάβεις, αν η φωνή σου πάθει κάτι στο μέλλον, ότι είσαι ένα τίποτα. Και αυτό ισχύει για όλους εκείνους που "πουλάνε μούρη" με ξένα κόλλυβα.. Γιατί την φωνή δεν την αγοράσανε! Τους χαρίστηκε. Συμμαζέψου, φιλαράκο. Έχεις ξεπεράσει τα όρια. Και λυπάμαι αυτούς που διδάσκεις (δεν αμφιβάλλω ότι έχεις γνώσεις).. Γιατί σίγουρα νομίζουν ότι είσαι μεγάλος και τρανός, ενώ... Η συμπεριφορά σου στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ γενικά δείχνει άνθρωπο που του αρέσει να προβάλλει τον εαυτό του. Αυτό είναι κόμπλεξ τρομερό.. Είδες πολλοί να συμπεριφέρονται έτσι; Τι νομίζεις, φίλε; Μας λείπει μία δική σου εκδοχή ερμηνείας και την ψάναμε στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ; Οι περισσότεροι (επαναλαμβάνω μιλώ για ψάλτες σοβαρούς) επιζητούν ένα αρχείο σου για να γελάσουν με τους φίλους τους και να πουν: "Άκου τον!" και να γελάνε! (Έτυχα μπροστά σε περιστατικό και φαντάζομαι δεν θα είναι το μόνο άσχετα εάν δεν αναφέρονται εδώ). Αξιοποίησε το τάλαντό σου και προσπάθησε να ψάλλεις επιτέλους σοβαρά και υπεύθυνα. Θα γίνεις ΤΟΤΕ όντως ΤΡΑΝΟΣ... ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ...

Και διευκρινίζω πως δεν αναφέρομαι στον jinxsalonika. Αναφέρομαι στον ίδιο τον Χαρδαβέλλα, που είμαι σίγουρος ότι είτε άμεσα είτε έμμεσα ενημερώνεται για το τι "παίζει" εδώ.

Αηδόνης.
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Επειδή, ο Χαρδαβέλλας, αν μη τι άλλο, ενημερώνεται για όλα όσα γράφονται εδώ, θα ήθελα να του πω ότι στην θέση του θα νρεπόμουν.. Φίλε Χαρδαβέλλα, κανείς δεν έχει υποστηρίξει εδώ ότι δεν έχεις τεράστιο τάλαντο.. Αλλά ο τρόπος που επιλέγεις να μας το επιδείξεις βλέπεις ότι προκαλεί έριδες μεταξύ συναδέλφων: Παρατήρησε ότι μόνο με εσένα γίνεται ό,τι γίνεται. Προβληματίσου λίγο.. Θα μπορούσες να ανεβάζεις αρχεία (γιατί εάν ήθελες π.χ. ένα συγκεκριμένο αρχείο που φαλτσάρεις οικτρά -λέμε τώρα-να μην ανέβαινε, ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΝΟΜΙΖΩ...) που να μην προκαλούν τόσο. Άλλωστε μάθε, αν ήδη δεν το ξέρεις, ότι είσαι ένα πρότυπο ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ. Παρά την φωνή σου.. Σκέψου λίγο, φιλαράκο, τι λένε από μέσα τους όλοι (μιλώ για ψάλτες, έτσι;) όσοι ακούν ένα ΜΙΜΟ, ένα "ψάλτη"-τραγουδιστή, ένα νάρκισσο 22άχρονο νιάνιαρο να ποζάρει με τέτοιο τουπέ.. (Στην φωτογραφία περίπου τόσο είσαι.. Σήμερα πρέπει να είσαι γύρω στα 30..) Ίσως κάποτε καταλάβεις, αν η φωνή σου πάθει κάτι στο μέλλον, ότι είσαι ένα τίποτα. Και αυτό ισχύει για όλους εκείνους που "πουλάνε μούρη" με ξένα κόλλυβα.. Γιατί την φωνή δεν την αγοράσανε! Τους χαρίστηκε. Συμμαζέψου, φιλαράκο. Έχεις ξεπεράσει τα όρια. Και λυπάμαι αυτούς που διδάσκεις (δεν αμφιβάλλω ότι έχεις γνώσεις).. Γιατί σίγουρα νομίζουν ότι είσαι μεγάλος και τρανός, ενώ... Η συμπεριφορά σου στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ γενικά δείχνει άνθρωπο που του αρέσει να προβάλλει τον εαυτό του. Αυτό είναι κόμπλεξ τρομερό.. Είδες πολλοί να συμπεριφέρονται έτσι; Τι νομίζεις, φίλε; Μας λείπει μία δική σου εκδοχή ερμηνείας και την ψάναμε στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ; Οι περισσότεροι (επαναλαμβάνω μιλώ για ψάλτες σοβαρούς) επιζητούν ένα αρχείο σου για να γελάσουν με τους φίλους τους και να πουν: "Άκου τον!" και να γελάνε! (Έτυχα μπροστά σε περιστατικό και φαντάζομαι δεν θα είναι το μόνο άσχετα εάν δεν αναφέρονται εδώ). Αξιοποίησε το τάλαντό σου και προσπάθησε να ψάλλεις επιτέλους σοβαρά και υπεύθυνα. Θα γίνεις ΤΟΤΕ όντως ΤΡΑΝΟΣ... ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ...

Και διευκρινίζω πως δεν αναφέρομαι στον jinxsalonika. Αναφέρομαι στον ίδιο τον Χαρδαβέλλα, που είμαι σίγουρος ότι είτε άμεσα είτε έμμεσα ενημερώνεται για το τι "παίζει" εδώ.

Αηδόνης.

Την απάντηση την ξέρεις
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολύ ωμά τα λέτε, Αηδόνη, που είναι βέβαια δικαίωμά σας, αλλά μπερδεύετε καλλιτεχνικά με ηθικά δεδομένα.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Επειδή, ο Χαρδαβέλλας, αν μη τι άλλο, ενημερώνεται για όλα όσα γράφονται εδώ, θα ήθελα να του πω ότι στην θέση του θα νρεπόμουν.. Φίλε Χαρδαβέλλα, κανείς δεν έχει υποστηρίξει εδώ ότι δεν έχεις τεράστιο τάλαντο.. Αλλά ο τρόπος που επιλέγεις να μας το επιδείξεις βλέπεις ότι προκαλεί έριδες μεταξύ συναδέλφων: Παρατήρησε ότι μόνο με εσένα γίνεται ό,τι γίνεται. Προβληματίσου λίγο.. Θα μπορούσες να ανεβάζεις αρχεία (γιατί εάν ήθελες π.χ. ένα συγκεκριμένο αρχείο που φαλτσάρεις οικτρά -λέμε τώρα-να μην ανέβαινε, ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΝΟΜΙΖΩ...) που να μην προκαλούν τόσο. Άλλωστε μάθε, αν ήδη δεν το ξέρεις, ότι είσαι ένα πρότυπο ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ. Παρά την φωνή σου.. Σκέψου λίγο, φιλαράκο, τι λένε από μέσα τους όλοι (μιλώ για ψάλτες, έτσι;) όσοι ακούν ένα ΜΙΜΟ, ένα "ψάλτη"-τραγουδιστή, ένα νάρκισσο 22άχρονο νιάνιαρο να ποζάρει με τέτοιο τουπέ.. (Στην φωτογραφία περίπου τόσο είσαι.. Σήμερα πρέπει να είσαι γύρω στα 30..) Ίσως κάποτε καταλάβεις, αν η φωνή σου πάθει κάτι στο μέλλον, ότι είσαι ένα τίποτα. Και αυτό ισχύει για όλους εκείνους που "πουλάνε μούρη" με ξένα κόλλυβα.. Γιατί την φωνή δεν την αγοράσανε! Τους χαρίστηκε. Συμμαζέψου, φιλαράκο. Έχεις ξεπεράσει τα όρια. Και λυπάμαι αυτούς που διδάσκεις (δεν αμφιβάλλω ότι έχεις γνώσεις).. Γιατί σίγουρα νομίζουν ότι είσαι μεγάλος και τρανός, ενώ... Η συμπεριφορά σου στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ γενικά δείχνει άνθρωπο που του αρέσει να προβάλλει τον εαυτό του. Αυτό είναι κόμπλεξ τρομερό.. Είδες πολλοί να συμπεριφέρονται έτσι; Τι νομίζεις, φίλε; Μας λείπει μία δική σου εκδοχή ερμηνείας και την ψάναμε στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ; Οι περισσότεροι (επαναλαμβάνω μιλώ για ψάλτες σοβαρούς) επιζητούν ένα αρχείο σου για να γελάσουν με τους φίλους τους και να πουν: "Άκου τον!" και να γελάνε! (Έτυχα μπροστά σε περιστατικό και φαντάζομαι δεν θα είναι το μόνο άσχετα εάν δεν αναφέρονται εδώ). Αξιοποίησε το τάλαντό σου και προσπάθησε να ψάλλεις επιτέλους σοβαρά και υπεύθυνα. Θα γίνεις ΤΟΤΕ όντως ΤΡΑΝΟΣ... ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ...

Και διευκρινίζω πως δεν αναφέρομαι στον jinxsalonika. Αναφέρομαι στον ίδιο τον Χαρδαβέλλα, που είμαι σίγουρος ότι είτε άμεσα είτε έμμεσα ενημερώνεται για το τι "παίζει" εδώ.

Αηδόνης.
Εκεί που έφτυνε ο Χαρδαβέλλας φύτρωσε ο αηδόνης….. :D:D:D:D:D
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
όσα ευχαριστώ παίρνει, τόσο θα λέει και άλλες κουταμάρες. Πάντως μπράβο στους συντονιστές που αφήνουν τον αηδόνι εκτός φωλιάς!
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Ωμά και σε όποιον αρέσουν. Εγώ δε θα εισπράξω την παρατήρηση από τον διαχειριστή;; Και να ξέρεις, Γιώργο, πως όλοι κρινόμαστε από τα γραφόμενά μας. ΕΝ ΓΕΝΕΙ. Και όχι από μία λέξη.... Αλλά δεν μας αρέσει η αλήθεια. Ξινίζει και ξενίζει. Και αυτό γιατί είμαστε υποκριτές, οι άνθρωποι. Πίσω από την κουρτίνα άλλα κάνουμε και λέμε! Μπροστά "το παίζουμε" τυπικοί και κύριοι. Και αυτοί που αντιδρούν σε αυτά φανερώνουν την βρωμιά που κρύβουν. Δεν καυχιέμαι ούτε για το πλούσιο φωνητικό τάλαντο που μου χάρισε ο Θεός, ούτε για τις γνώσεις μου (όποιες). Καυχιέμαι για αυτά που πιστεύω. Για τις αρχές μου και τις αξίες. Για το ότι πάντοτε θα υπηρετώ την μουσική με τρόπο αθόρυβο και άγνωστο. Χωρίς τυμπανοκρουσίες. Αλλά αισθάνομαι ότι η παράδοση που αρνούμαστε τώρα εν ονόματι της ευρείας αρέσκειας και αποδοχής και μαζικής επιδοκιμασίας, σε 70 χρόνια θα την αναζητούμε απεγνωσμένα. Όχι. Ωμά και στυγνά: Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ερμηνεύσει τους ύμνους όπως θέλει. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Αλλά: Αλλά: Αλλά: Αν ξεφύγει από τα ΠΑΡΑΔΕΔΟΜΕΝΑ, πρέπει να στιγματισθεί και να συνετισθεί. Είστε σοβαροί; Δεν είναι καθόλου απλό το θέμα. Φανταστείτε τα εξής: Σε κάποια χρόνια οι σήμερα γηραιοί μεγάλοι δάσκαλοι της Μουσικής (τα ονόματα γνωστά), θα έχουν αναπαυθεί. Το μέλλον της Μουσικής είτε εμένα μου αρέσει είτε όχι ανήκει στα νιάτα, στους νεότερους. Ποιοι είναι οι νεότεροι; Τον Χαρδαβέλλα τότε θα τον ξέρουν όλοι (Εδώ, σήμερα τον ξέρει μέχρι και η γιαγιά μου! Φανταστείτε σε 30 χρόνια...). Ενδεχομένως να έχει κάνει Σχολή, πολλούς μαθητές, θα έχει διαμορφώσει ύφος σε πάρα πολλούς ψάλτες.. Αλλά "Χαρδαβέλληδες" υπάρχουν πολλοί... (...). Λοιπόν. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ. ΔΙΟΤΙ ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΙ Ο ΣΙΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΦΟΔΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΨΑΛΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΨΑΛΛΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ "ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ;", ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΘΑ ΠΟΥ "Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ"! Ένα παράδειγμα έφερα. Στην θέση του Σίμου μπαίνει ο οποιοσδήποτε... Δεν μπερδεύω καθόλου τα πράγματα, Γιώργο μου. Διότι η μουσική είναι ύφος, ναι. Αλλά το ύφος (που στην προκειμένη δεν υπάρχει βέβαια...) χωρίς ήθος είναι τσόφλι. Δεν είναι διαφορετικά πράγματα. Ή μάλλον είναι αλλά ενούνται επί το αυτό...
Εγώ δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ με την συγκεκριμένη ενότητα. Χρησιμοποίησα τον καλό τρόπο, χρησιμοποίησα και τον κακό. Και στις δύο περιπτώσεις δέχθηκα τις συνέπειες. Ο καθένας ας διαβάσει προσεκτικά ό,τι έχω γράψει, και αν διαφωνεί σε κάτι να μου στείλει ΠΜ. Με τον Χαρδαβάλλα δεν ξαναασχολούμαι. Τέλος. Γιατί αξία του δίνω. Έχω εκθέσει τα πράγματα όπως έχουν, και τίποτε άλλο δεν έχω να πω.


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ . . .











Υ.Γ.: Φυσικά, Σίμο, σου δίνεται η μοναδική ευκαιρία να απαλλαχθείς από τις Αηδονήτικες "εξωπραγματικές" και "αλλόκοτες" "θεωρίες"....

Και μάθε ότι δεν θέλω από κανέναν "Ευχαριστώ". Από κανέναν. Ας διαβάσουν 500 άτομα αυτά που γράφω και ας μη βάλλουν "Ευχαριστώ". ΑΣ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΟΜΩΣ. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΡΑΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΘΕΙΕΣ. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... ΚΑΙ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΕΔΩ ΣΤΟ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ:
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ. ΠΟΝΑΩ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΔΟΘΗ. ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ...
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙΣ... ΜΕ ΤΙΜΗ, ΑΗΔΟΝΗΣ.
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
.......... και αφού το αηδόνι μας άδειασε την γωνιά...... ανεβάστε λίγο Χαρδαβέλλα να ακούσουμε κάτι που θα μας αρέσει!!!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
κ. Αηδονη μπερδευτε τοσο εσεις απ'οτι βλεπω οσο και καποιοι αλλοι τον ασχημο και προκλητικο, και καποιες φορες υβριστικο, τροπο και υφος γραφης με την αρετη της αληθειας και το θαρρος που χρειαζεται για να την ομολογησουμε. Σταματησετε επιτελους (αναφερομαι και σε αλλους) καποιοι να καυχιεστε -τροπον τινα- για την προκλητικη και ασχημη συμπεριφορα σας οπως αυτη φαινεται απο τα γραφομενα σας. Δεν ειναι προτερημα αγαπητε κ. Αηδονη ουτε ενδειξη αρετης να γραφετε κατ' αυτο το τροπο για τον οιονδηποτε τη στιγμη μαλιστα που αυτος (ο κ. Χαρδαβελλας εν τω προκειμενω) δεν συμμετεχει στη συζητηση ασχετα απο το αν γνωριζει ή οχι τι γραφεται εδω μεσα. Σε λιγο ετσι οπως το πατε καποιοι, θα αρχισουν να νιωθουν μειονεκτικα οσοι δεν προσβαλλουν αλλα απλως και μονο εκφερουν την αποψη τους με επιχειρηματα -ως οφειλουν- προκειμενου να ωφελησουν την όποια συζητηση. Ούτε εμενα μου αρεσει ο τροπος ερμηνειας πολλων υμνων απο τον κ. Χαρδαβελλα αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα αρχισω να τον βριζω και να προσβαλλω την προσωπικοτητα του προσπαθωντας και απο πανω να ερμηνευσω εν γενει τη σταση του μεσα στο διαδιτκυο... αν ειναι δυνατον! Οπως εγραψα και σε αλλο μνμ μου μαγκια δεν ειναι να βριζουμε και να βγαζουμε κορωνες αλλα να επιχειρηματολογουμε με ηρεμια! Και κλεινοντας λυπαμαι -και ας με κακισουν καποιοι γιαυτο που θα πω- που βλεπω πως καποιοι επιβραβευουν με τη σταση τους τετοιες απαραδεκτες συμπεριφορες! Δεν αναφερομαι στις αποψεις που εχει ο καθενας μας αλλα στον τροπο με τον οποιο αυτες γραφονται.
Συνεση ευχομαι σε ολους μας.
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αηδόνης;101788 said:
Και διευκρινίζω πως δεν αναφέρομαι στον jinxsalonika. Αναφέρομαι στον ίδιο τον Χαρδαβέλλα, που είμαι σίγουρος ότι είτε άμεσα είτε έμμεσα ενημερώνεται για το τι "παίζει" εδώ.
Νεαρός είναι λες να μην έχει ιντερνέτ? Αλλά ποτέ δεν γράφει γιατί το παίζει γέρων γκουρού όπως και άλλοι "μεγάλοι" ψάλτες.
Εκτός κι αν γράφει με άλλο όνομα.

Θα ήθελα να μας ψάλει και ο jinx κάποιο κομμάτι για να δούμε τι εννοεί με αυτό:

Αρχικό μήνυμα απο jinxsalonika
ευτυχώς που η Ελλάδα έχει τέτοια άτομα σαν και εσάς που γνωρίζουν την μουσική………μία μουσική που δεν ακούγεται ποτέ….μια μουσική που μένει στα γραπτά σε αναλύσεις αναλύσεων…. και σχολιασμών της δεκάρας….
 
Top