Ευαγγελισμός της Θεοτόκου 2009

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Στον Ι.Ν. Αγίου Αντωνίου Θεσσαλονίκης σήμερα ψάλλαμε μεταξύ άλλων και τα εξής:
-Καταβασίες σύντομες Ιωάννου Πρωτοψάλτου Ήχος δ
-Καταβασία ενάτης αργή Πέτρου Λαμπαδαρίου
-Εξαποστειλαρια Ματθαίου Βατοπαιδινού Ήχος β
-Πασαπνοάρια αργά Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ήχος α
-Προσόμοια αργά Ματθαίου Βατοπαιδινού Ήχος α
-Δοξαστικό Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος β
-Τρισάγιο και Δύναμις του Καλογήρου Ήχος πλ.α
-Αλληλουϊάριο Γρ. Στάθη Ήχος β
-Χερουβικό Θεοδώρου Φωκαέως Ήχος β
-Λειτουργικά Δημητρίου Σουρλατζή Ήχος Δευτερόπρωτος
-Καταβασία αντί του Άξιον εστί Δημ. Σουρλατζή Ήχος δ
-Κοινωνικό Πέτρου Μπερεκέτου Ήχος πλ.δ
-Στη Δοξολογία για την Εθνική Εορτή Δοξολογία Δανιήλ Πρωτοψάλτου Ήχος βαρύς επτάφωνος.
-Στο αντίδωρο το δοξαστικό του εσπερινού Πέτρου Φιλανθίδη Ήχος πλ.β
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στον Ι. Ναό Αγίου Αντωνίου Βριλησσίων,
Σύντομες καταβασίες, Δοξαστικό Πρίγγου, Δοξολογία Καββάδα, Χερουβικό άγια, Λειτουργικά λέγετος (συντμηση Στανίτσα), αργό το Ως εμψύχω,
κοινωνικό ο λαμπαδάριός μου είπε Καραμάνη.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στον Ι. Ναό Αγίου Αντωνίου Βριλησσίων,
Σύντομες καταβασίες, Δοξαστικό Πρίγγου, Δοξολογία Καββάδα, Χερουβικό άγια, Λειτουργικά λέγετος (συντμηση Στανίτσα), αργό το Ως εμψύχω,
κοινωνικό ο λαμπαδάριός μου είπε Καραμάνη.

Δοξαστικό Πρίγγου ( από ποιά έκδοση της Φόρμιγγος;)

Χρόνια πολλά!

Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ι.Ν. Αγιας Βαρβαρας Ηρακλειου .
Ορθρος : Ολα απεξω πλην της δοξολογιας (Ιακωβου Βος) .
Λειτουργια : Τρισαγιο σε λεγετο (δικο μου) και ομοηχο Δυναμις (Ιωαννου Βουτσινα) . Χερουβικο και Λειτουργικα σε Λεγετο (αυτοσχεδιασμος) .
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ορθρος από Σύρκα .
Άργή Δοξολογία του Σαρανταεκκλησιώτου
Δύναμις από Καμαράνδο.
Χερουβικό Θ. Φωκαέως
Λειτουργικά Πρίγγου.
Ως εμψύχω από Ιωάννη.


Δοξολογία από Ιάκωβο Πρωτοψάλτη α΄ ήχος.
Κατα ''λάθος'' ξεκίνησαν νωρίτερα τη δοξολογία οπότε όσπου α μαζευτούν οι επίσημοι ακούω ''βάλτε δούλοι Κύριον'' είναι νωρίς ακόμα. Με φώτισε και είπα τουλάχιστον ας πούμε όλους τους στίχους της αργής δοξολογίας.....έχω κι άλλα να πω αλλα δεν πειράζει συμβαίνουν πολλά και ιδίως στα πανυγήρια.

Αρχιερατική Λειτουργία με τον μητροπολίτη Φωκίδος κ.κ. Αθηναγόρα και τον Βελεστίνου κ.κ. Δαμασκηνό.

Η σημερινή ημέρα είχε πολλά ευτράπελα και για γέλια και για κλάματα.
Στον εσπερινό καλά τα πήγαμε παρ΄όλα τα λαθάκια-απροσεξίες ορισμένων μας μιλάω για τη χορωδία 25 άτομα. Δεν έχει σημασία ο αριθμός σημασία έχει ότι επιτέλους ήρθαν στο αναλόγιο άνθρωποι που ΄ξερουν κι άνθρωποι που μαθαίνουν.
Υπήρχε ελπίδα να μας ηχογραφήσει μια γνωστή μου ,αλλά λίγο πριν ξεκινήσει για τον εσπερινό , παρα λίγο να πάρει φωτιά το σπίτι της. Το πρώτο ευτράπελο.
 

ixadin

Ηχάδιν
Εγώ είχα την τύχη να πάω στον Αγ. Ανδρέα Κάτω Πατησίων όπου ψάλλουν δύο μέλη του Forum o emmanouil και o antonios, εξαιρετικοί και καλλίφωνοι ψάλτες

Στον όρθρο λοιπόν Λόγον αγαθόν του Χουρμουζίου
Οι κανόνες μετά των αργών καταβασίων (Πέτρου)
Αργά προσόμοια στους αίνους
Δοξολογία του Φωκαέα την αργή σε Β΄ ήχο
Προκείμενο του Αποστόλου και αλληλουιάριο ψαλτά στη μέση της Εκκλησίας
Χερουβικός Πέτρου (η β΄ σειρά)
Λειτουργικά του κλιτόν (καταγραφή Ψάχου)
Αντί Άξιον εστί του Πέτρου
Κοινωνικό Μπερεκέτη σε πλ. δ΄ (φανταστικό το κράτημα)
και για την δοξολογία η του Ιακώβου σε πλ. δ΄
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Φιλοξενήθηκα απο φίλο στην ενορία του.

Δοξολογία για την Επανάσταση δεν έγινε, αφού η επίσημη Δοξολογία θα γινόταν 1 ώρα μετά στο μητροπολιτικό ναό. (προφανώς μόνο για τους επισήμους). ο απλός λαός δεν πρέπει να ακούσει κάτι για τη διπλή εορτη της χθες. μετά μιλούμε για αποχρωμματισμό της εθνικής συνείδησης του λαού. εμ πώς!!! Βέβαια, στα δίπτυχα, δε λέει ο Αρχιερεύς, αλλά ο Ιερεύς στα της Δοξολογίας επί τη εθνική επετείω, οπότε πρέπει να ψάλλεται η Δοξολογία σε κάθε ναό κ όχι στους λίγους επίσημους........

στο τέλος ψάλλαμε το τροπάριο που έψαλε ο Δ. Υψιλάντης μπαίνοντας στο Ναύπλιο "Ελευθέρα μεν η κτίσις γνωρίζεται" εννοώντας βέβαια την Ελληνική γη σαν κτίσις κ τον σουλτάνο σαν του σκότους τον προστάτη που στενάζει μόνος.
Για την ιστορία, διότι σε λίγο πράγματι θα μιλάμε για την απελευθέρωση των τούρκων....
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δοξαστικό Πρίγγου ( από ποιά έκδοση της Φόρμιγγος;)

Χρόνια πολλά!

Δ.

1962. ORIGINAL! Τα φυλλάδια που διέθετε ο Λαντίκας!!! Με το φτηνό χαρτί που σκίζεται με το παραμικρό.
Βασικά, απ' έξω το είπα, (αλλά όποιος γνώριζε το συγκεκριμένο μέλος θα καταλάβαινε ότι το έλεγα από μέσα)
Δημητράκη, 50 χρόνια φούρναρης!! Έχω ψήσει!!! :D
Ευχαριστώ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Στις πόλεις πρέπει να γίνεται Δοξολογία για την εθνική επέτειο μόνο στη Μητρόπολη για τους λίγους επισήμους, ή σε κάθε ενορία για να ακούει ο κάθε πιστός τη διπλή εορτή;;;;

Αν υπάρχει κ κάποια εγκύκλιος στο συγκεκριμένο θέμα, θα βοηθούσε...
 
Top