Ευαγγελισμός της Θεοτόκου & Γ' Στάση Χαιρετισμών 2011

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι και χρόνια πολλά.

Από την χθεσινή λαμπρά ημέρα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου καθώς και από τον μεθέορτο εσπερινό και την γ' στάση των Χαιρετισμών, επισυνάπτω ψαλλέντα μέλη.

Ας μου επιτραπεί να τα αφιερώσω στον φίλο και διδάσκαλό μου εν αναλογίω, Πρωτοψάλτη κυρ Παναγιώτη Τζανάκο, ο οποίος με την υποδειγματική του ερμηνεία στον εσπερινό του Ευαγγελισμού στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Σπάρτης, παρέδωσε σε όλους εμάς, νεωτέρους και μη, μία σπουδή περί εκτελέσεως των μαθημάτων.

Εύχομαι καλή ακρόαση και καλή Σταυροπροσκύνηση
 

Attachments

  • Εκ νεότητός μου - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ήχος δ' λέγετος.mp3
    4.6 MB · Views: 36
  • Ευαγγελίζεται ο Γαβριήλ - Μέλος Κωνσταντίνου Πρίγγου - Ήχος β'.mp3
    1.8 MB · Views: 19
  • Ταις της Θεοτόκου - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ήχος β'.mp3
    835.8 KB · Views: 13
  • Το απ' αιώνος μυστήριον - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ήχος β'.mp3
    4.2 MB · Views: 33
  • Χερουβικόν - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ήχος δ' άγια.mp3
    5.6 MB · Views: 32
  • Ευαγγελίζου γη χαράν μεγάλην... Ως εμψύχω - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ήχος δ' λέγετος.mp3
    2.3 MB · Views: 35
  • Απεστάλη εξ' ουρανού - Μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ήχος πλ του β'.mp3
    5.8 MB · Views: 52
  • Απόστιχα - Μέλος Κωνσταντίνου Πρίγγου - Ήχος δ'.mp3
    2.7 MB · Views: 23
  • Τη υπερμάχω - Μέλος Γεωργίου Ραιδεστινού - Ήχος πλ του δ'.mp3
    3.6 MB · Views: 40
  • Χαίρε νύμφη-Αλληλούια - Μέλος Μελετίου Μοναχού - Ήχος πλ του δ'.mp3
    1 MB · Views: 27
  • Χαίρε νύμφη - Μέλος Θρασυβούλου Στανίτσα - Ήχος α'.mp3
    651.3 KB · Views: 25
  • Σήμερον της σωτηρίας - Μέλος Κωνσταντίνου Πρίγγου - Ήχος δ'.mp3
    1.1 MB · Views: 12
Last edited:
P

ptz

Guest
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι και χρόνια πολλά.

Από την χθεσινή λαμπρά ημέρα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου καθώς και από τον μεθέορτο εσπερινό και την γ' στάση των Χαιρετισμών, επισυνάπτω ψαλλέντα μέλη.

Ας μου επιτραπεί να τα αφιερώσω στον φίλο και διδάσκαλό μου εν αναλογίω, Πρωτοψάλτη κυρ Παναγιώτη Τζανάκο, ο οποίος με την υποδειγματική του ερμηνεία στον εσπερινό του Ευαγγελισμού στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Σπάρτης, παρέδωσε σε όλους εμάς, νεωτέρους και μη, μία σπουδή περί εκτελέσεως των μαθημάτων.

Εύχομαι καλή ακρόαση και καλή Σταυροπροσκύνηση

Σε ευχαριστώ φίλε Δημήτρη για την αφιέρωση. Σου εύχομαι υγεία και κάθε καλό.
Αισθάνομαι ιδιαίτερη ικανοποίηση που αρκετοί από εσάς τους νεωτέρους,επιλέγετε τα γνήσια και ανόθευτα μέλη του Διδασκάλου και των άλλων παλαιών μελοποιών,στις ακολουθίες στις Εκκλησίες που υπηρετείτε.Καθένας με το δικό του προσωπικό τρόπο και το δοθέν τάλαντον.Π.Τζ
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Σε ευχαριστούμε πολύ για την ανάρτηση. Τα μαθήματα σε ποια βιβλία υπάρχουν; αν υπάρχουν.
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Μανώλης Παπαδάκης;107834 said:
Σε ευχαριστούμε πολύ για την ανάρτηση. Τα μαθήματα σε ποια βιβλία υπάρχουν; αν υπάρχουν.

1) Το "Εκ νεότητός μου" και "Ευαγγελίζου γη χαράν μεγάλην", υπάρχει στο Ειρμολόγιο του Πέτρου Λαμπαδαρίου
2) Το "Ταις της Θεοτόκου", υπάρχει σε κάθε κλασσικό βιβλίο του Όρθρου
3) Τα "Ευαγγελίζεται ο Γαβριήλ", τα Απόστιχα και το Απολυτίκιον, υπάρχουν στο Δοξαστάριο του Κωνσταντίνου Πρίγγου
4) Το "Απ' αιώνος απόκρυφον", υπάρχει στο Δοξαστάριον του Πέτρου Λαμπαδαρίου - Εξήγησις Γρηγορίου Πρωτοψάλτου
5) Το "Απεστάλη εξ' ουρανού", υπάρχει στο Δοξαστάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου - Εξήγησις Γεωργίου Βιολάκη
6) Το Χερουβικόν, υπάρχει σε κάθε κλασσικό βιβλίο Θείας Λειτουργίας
7) Το "Τη Υπαρμάχω", υπάρχει σε κάθε κλασσικό βιβλίο Εσπερινού
8) Τα "Ακροτελεύτια", υπάρχουν στον Ακάθιστο ύμνο του Χαραλάμπους Καρακατσάνη

Όσον αφορά τις μουσικές πηγές για τα Δοξαστικά του Πέτρου Λαμπαδαρίου, αφορούν προσωπική επιλογή.

Στην διάθεσή σου για κάθε πληροφορία ή διευκρίνηση.

Ευχαριστώ
 

OPTINA1969

Μέλος
Καλησπέρα και καλη Σταυροπροσκύνηση...
Όπως πάντα ο φίλτατος και μουσικολογικά και λατρευτικά κατηρτισμένος Δημήτριος επισύναψε και απέδωσε όχι κατά το δοκούν , ούτε και "φωνητικά ασκούμενος" αλλά κατά το πάτριον απέριττο και πατριαρχικόν ύφος τα μέλη του Ευαγγελισμού και της γ στάσεως των Χαιρετισμών...
Αποστέλλω τις ευχές και την αγάπη μου , όπως συνεχίσει στο ίδιο ύφος με την ίδια ζέση και στο μέλλον...Ούτως ή άλλως , όταν διδάσκαλοι του αναλογίου , όπως ο Π.Τζανάκος εκφράζονται με ανάλογο τρόπο τα λοιπά σχόλια περιττεύουν...







Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι και χρόνια πολλά.

Από την χθεσινή λαμπρά ημέρα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου καθώς και από τον μεθέορτο εσπερινό και την γ' στάση των Χαιρετισμών, επισυνάπτω ψαλλέντα μέλη.

Ας μου επιτραπεί να τα αφιερώσω στον φίλο και διδάσκαλό μου εν αναλογίω, Πρωτοψάλτη κυρ Παναγιώτη Τζανάκο, ο οποίος με την υποδειγματική του ερμηνεία στον εσπερινό του Ευαγγελισμού στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Σπάρτης, παρέδωσε σε όλους εμάς, νεωτέρους και μη, μία σπουδή περί εκτελέσεως των μαθημάτων.

Εύχομαι καλή ακρόαση και καλή Σταυροπροσκύνηση
 
Top