Εσπερινός από Αγία Ειρήνη Αιόλου εορτή αρχιεπισκόπου κ.κ. Ιερωνύμου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΥΓ. Ίσως ανεβάσω κάποια στιγμή και την ηχογράφηση του Όρθρου και της Θ.Λειτουργίας.
Νά τήν ἀνεβάσεις ὁπωσδήποτε, γιατί δέν ἔχει ἀνέβει (ἡ θεία λειτουργία) ὁλοκληρωμένη.
Γιά νά ἀκούσουμε —εἴτε θέλουμε εἴτε δέν θέλουμε, εἴτε μᾶς ἀρέσει εἴτε δέν μᾶς ἀρέσει— τί σημαίνει ΑΓΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ!!!

Ὄχι νά ἀποσπῶνται τῆς προσοχῆς οἱ ἱερεῖς μέ τά περίταχνα, πολυποίκιλα καί πολύηχα (ὧν οὐκ ἔστιν ἀριθμός καί ἀκροβατισμός) λειτουργικά καί νά κατηγοροῦνται κι ἀπό πάνω, ὡς ἀδαεῖς καί «ἀγράμματοι»!


 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Νά τήν ἀνεβάσεις ὁπωσδήποτε, γιατί δέν ἔχει ἀνέβει (ἡ θεία λειτουργία) ὁλοκληρωμένη.
Γιά νά ἀκούσουμε —εἴτε θέλουμε εἴτε δέν θέλουμε, εἴτε μᾶς ἀρέσει εἴτε δέν μᾶς ἀρέσει— τί σημαίνει ΑΓΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ!!!

Ὄχι νά ἀποσπῶνται τῆς προσοχῆς οἱ ἱερεῖς μέ τά περίταχνα, πολυποίκιλα καί πολύηχα (ὧν οὐκ ἔστιν ἀριθμός καί ἀκροβατισμός) λειτουργικά καί νά κατηγοροῦνται κι ἀπό πάνω, ὡς ἀδαεῖς καί «ἀγράμματοι»!



Πατερ μου ανοιγετε μεγαλο θεμα ! Δηλαδη με τον ΣΤΑΝΙΤΣΑ δεν μπορουσαν οι ιερεις να επιτελεσουν την Αγια Αναφορα ? Το ελυσε κι'αυτο η Ελβυχ !!!!!?????
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πατερ μου ανοιγετε μεγαλο θεμα ! Δηλαδη με τον ΣΤΑΝΙΤΣΑ δεν μπορουσαν οι ιερεις να επιτελεσουν την Αγια Αναφορα ? Το ελυσε κι'αυτο η Ελβυχ !!!!!?????
Βασίλη σύνελθε καί μαζέψου...
Τό θέμα εἶναι ἀνοιγμένο ἀπό παλιά.
Θέλεις κατά παράδοσιν λειτουργικά μέ τόν Στανίτσα; ἤ μέ τόν Μουτάογλου; ἤ ἄλλους Πατριαρχικούς;


 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Βασίλη σύνελθε καί μαζέψου...
Τό θέμα εἶναι ἀνοιγμένο ἀπό παλιά.
Θέλεις κατά παράδοσιν λειτουργικά μέ τόν Στανίτσα; ἤ μέ τόν Μουτάογλου; ἤ ἄλλους Πατριαρχικούς;



Επιτρεψτε μου να ξερω εναν μονο Στανιτσα !
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα εδώ και θα παρακαλούσα να μην επανέλθουμε... Εάν υπάρχει κάτι καινούργιο που θα ήθελε κάποιος να καταθέσει, ας το κάνει στο ανάλογο topic.

Ευχαριστώ.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Πατερ μου ανοιγετε μεγαλο θεμα ! Δηλαδη με τον ΣΤΑΝΙΤΣΑ δεν μπορουσαν οι ιερεις να επιτελεσουν την Αγια Αναφορα ? Το ελυσε κι'αυτο η Ελβυχ !!!!!?????
Ένα μήνυμα με μη αναφορά ή μπηχτή σε Καρά και ΕΛΒΥΧ αδερφέ δεν έχεις γράψει! Ε έλεος πια! Το καταλαβαίνω βέβαια κι εγώ ότι μάλλον δεν θες να συνεισφέρεις παραπάνω (από τα μηνύματα σου κρίνοντας-τα οποία είναι άσχετα με το οποιοδήποτε θέμα συνήθως-κοίτα υστερόγραφο 1), κι ότι έχεις έρθει εδώ να πεις ΕΝΑ πράγμα. Κατανοητό.

Αλλά σεβάσου και τους υπολοίπους και την ροή της συζήτησης...

Υ.Γ.1
Του λόγου το αληθές:
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=40618#post40618
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=40693#post40693
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=39334#post39334
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=39095#post39095
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=38660#post38660
Κοίτα ποιο είναι το θέμα συζήτησης και μετά κοίτα το μήνυμά σου! Σχετικότατον!

Υ.Γ.2
Σε έχει βλάψει προσωπικά ο Καράς (πριν πεθάνει), και έχεις τόσο άχτι; Απλά από περιέργια ρωτάω, αν θες απαντάς.

Υ.Γ.3
Δεν υποδεικνύουμε λέει με δημόσιο μήνυμα στους συντονιστές την δουλειά τους ούτε την σχολιάζουμε. Ας μην το κάνω τότε...

Υ.Γ.4
Παρατάμε το γάμο και πάμε για πουρνάρια...

Αντί να γράφουμε ο καθένας τον καημό του, δεν έρχεσαι λέω γω να βοηθήσεις στην Βιβλιοθήκη του Καμαράδου, να ξεδώσεις κιόλας, να βοηθήσεις κι εμάς που μείναμε μόνο δυο κι έχει πολύ δουλειά; Δεν έχει καθόλου Καρά εκεί...
 

tb---

τσοπάνης
Αγαπητέ φίλε απο τα λιμέρια της μητέρας μου, σου συνιστώ να πιάσεις κανα κάρο μουσικό , μπας και σώσουμε τίποτα.

Αν δεν θες τον Καμαράδο, πιάσε και φτιάξε και εσυ μια μικρή χορωδία στον Ναό που ίσως να ψέλνεις , και μάθε σωστα πράγματα στον κόσμο εκει.

Αν πάλι σου αρέσει απλά να γράφεις , γράψε κανα βιβλίο καλύτερα , και άσε μας να παρακολουθήσουμε όμορφες ανταλαγές απόψεων.

Ευχαριστώ πολύ~
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επιτρεψτε μου να ξερω εναν μονο Στανιτσα !
Σοῦ ἐπιτρέπω νά ξέρεις μέχρι ὅσα ἡ περιορισμένη γνώση σου ξέρει!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ «Ψαλτολόγιον»!

ΥΓ. Καί δέν ἀναφέρομαι μόνον σέ σένα. Γιατί κατά βάθος σέ συμπαθῶ. Ἀλλά χαλάει ὅλο τό κλῖμα καί ἡ κάθε συζήτηση καί ἔτσι πάρα πολλοί ἀποτριαβιοῦνται, ἐνῶ ἦταν γονιμότατα μέλη καί εἶχαν νά μᾶς προσφέρουν πολλά!


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Με απόφαση των συντονιστών, ο κ. Βασίλης Νικολόπουλος (basiliosn) θα βρίσκεται εκτός φόρουμ για μία εβδομάδα λόγω συνεχιζόμενης αγνόησης των παρατηρήσεων σχετικά με την παραβίση των κανόνων του φόρουμ.

Όχι άλλα εκτός θέματος μηνύματα εδώ. Ευχαριστώ.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Συγνώμη,
αλλά τί συνέβη και στα Ανοιξαντάρια, με ευθύνη κυρίως του Αριστερού χορού, ανέβηκαν σχεδόν ολόκληρο τόνο? Αυτό συνέβη και στο Δοξαστικό των Αποστίχων του πλ.Δ' .
Αυτή είναι η παγκοσμίου φήμης και τόσο προβεβλημένη από τα διάφορα "Ιδρύματα" των ΜΜΕ ως χορωδία-υπόδειγμα Βυζαντινής μουσικής?
Ας αφήσουν τα "μαλακά" και "σκληρά" τετράχορδα και τις λεπτομέρειες που τους κάνουν να χάσουν το δάσος!
Απαράδεκτο γι' αυτή τη χορωδία και για επίσημο Εσπερινό.

Μήπως θα έπρεπε να πούμε τα ίδια για τον μακαρίτη Θ. Στανίτσα;
Ακούστε το http://www.4shared.com/file/128636040/62aafe5c/Stanitsas_-_EpisiHeri_-_E_KiriakiNistion.html

Γιατί αυτή η κριτική;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν ξέρω για τον Στανίτσα, αλλά στον Πρίγγο πρέπει να συνέβαινε συχνά.
πβ. κι αυτό
Η κριτική σε άλλα πρέπει να γίνεται, αλλά, όπως θα είδατε στη συζήτηση παραπάνω, το φόρουμ το κατάλαβε αυτό κι εκφράστηκε ανάλογα.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Επιτρέψατέ μου να καταθέσω κι εγώ μια δική μου οπτική για το θέμα της αλλαγής των βάσεων στα Ανοιξαντάρια: Το πρόβλημα κατ' εμέ ευρίσκεται καθαρά στην επιλογή της βάσης από το Λυκούργο Αγγελόπουλο. Η βάση την οποία επέλεξε, για απόγευμα, είναι πολύ χαμηλή, λαμβανομένου υπόψιν και του ότι τα Ανοιξαντάρια κινούνται μεταξύ κάτω δι και άνω πα και ότι (λογικά) οι περισσότεροι βαθύφωνοι θα είχαν επιφορτιστεί με το ισοκράτημα. Ενώ λοιπόν οι φωνές των ψαλτών είχαν ανοίξει, αυτός με τη βάση που διάλεξε τις καθήλωσε και όπως ήταν φυσικό, εφ' όσον δεν υπάρχουν και μουσικά όργανα, ήταν λογικό να φύγει η βάση. Εγώ θα πρότεινα στη συγκεκριμένη περίπτωση DO# ή RE. Όσον αφορά στα άλλα ζητήματα, έγινε πολύ διεξοδική συζήτηση και νομίζω ότι δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Να ξαναπώ απλώς ότι όσες φορές έχω παρακολουθήσει πανηγυρικό εσπερινό όπου ψάλλονται ανοιξαντάρια, όταν η βάση ξεκινά πολύ χαμηλά, στο 80% των περιπτώσεων ανεβαίνει για τους λόγους που ανέφερα.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο, όντως συμβαίνουν και συχνά μάλιστα αυτά που γράφει.

Για τη σύγκριση όμως με το "Την γαρ σην μήτραν" από τον Στανίτσα όμως (αφού τονίσω πως, με όλο το ανέβασμα της βάσης, παραμένει μια συγκλονιστική εκτέλεση) θα διαφωνήσω. Κι αυτό γιατί στη συγκεκριμένη ηχογράφηση φταίνε εμφανώς οι ισοκράτες.

Αρκεί να προσέξετε ότι ισοκρατούν ΠΑ όταν το μέλος κάνει κατάληξη στον ΒΟΥ (και άλλα πολλά βέβαια). Πρέπει να είναι κανείς ...κουφός για να μην επηρρεαστεί από τέτοια ισοκρατήματα και να συνεχίσει να ψάλλει στο αρχικό του ίσο. Πως μπορεί να συγκριθεί αυτό, με την εκτέλεση μιας καλά οργανωμένης χορωδίας;

Ωστόσο, θα υπογραμμίσω πως για μένα το παράπτωμα αυτό είναι πολύ μικρό (και κατανοητό βάσει των όσων έγραψε κι ο Πέτρος πιο πάνω), σε σχέση ας πούμε με την υπερβολική (και καινοφανή ως άκουσμα) εκτέλεση των έλξεων!

Χαραλάμπης
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και ο εν λόγω εσπερινός όπως ακούστηκε εντός του ναού και όχι όπως πέρασε στο ραδιόφωνο.

http://www.mediafire.com/download.php?nngmlzzzdww
http://www.mediafire.com/download.php?jnjyy23jiwz

ΥΓ. Ίσως ανεβάσω κάποια στιγμή και την ηχογράφηση του Όρθρου και της Θ.Λειτουργίας.

Δεν υπάρχουν πλέον...μπορούν να ανέβουν ξανά?:)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Δημήτριε (dimitrios_32), ανακινώντας με αυτό τον τρόπο διαμάχες και αντιπαραθέσεις παρελθόντων χρόνων μάλλον αναστάτωση προκαλεί χωρίς κανένα επιθυμητό αποτέλεσμα, μόνο τσακωμό και φαγωμάρα προμηνύεται. Έχουν ξανακουστεί αυτά τα πράγματα. Κάνε μια περιδιάβαση σε ανάλογα θέματα. Εάν θέλεις να προσφέρεις στα μέλη του Ψαλτολογίου που σε διαβάζουν, κάνε το με διαφορετικό τρόπο. Δεν κλείνω το θέμα αλλά ζητώ από όλους να μη δοθεί συνέχεια εκτός και υπάρχει κάτι ωφέλιμο που δεν έχει ακουστεί ως τώρα. Ευχαριστώ.
 
Top