[Ερώτηση] Εσπερινός Παρασκευής (5/3/2010) άνευ Προηγιασμένης

Thodoros69

ΘΟΔΩΡΗΣ69
Παρακαλώ κάποιος φίλος αν μπορεί να Βοηθήσει.
Μου ζητήθηκε από κάποιο Μοναστήρι να ψάλλω τους χαιρετισμούς μαζί με τον εσπερινό αλλά επειδή είμαι σχετικά άπειρος και νέος θα μπορούσε να μου πει κάποιος (επειδή δεν το αναφέρει στο τυπικό) τι θα πούμε στα του εσπερινού
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Εἰς τὸ «Κύριε ἐκέκραξα» τὰ 4 ἑσπέρια μαρτυρικὰ τοῦ ἤχου (βλ. στὸ τέλος τοῦ τριῳδίου), 3 προσόμοια τοῦ μηναίου, τὸ δοξαστικὸ τοῦ μηναίου στὸν τελευταῖο στίχο (βλ. ἐδῶ), Δόξα τὸ νεκρώσιμο τοῦ ἤχου, Καὶ νῦν «Ἐν τῇ Ἐρυθρᾷ θαλάσσῃ...» καὶ τὰ ἀναγνώσματα τοῦ τριῳδίου. Εἰς τὰ ἀπόστιχα τὸ ἰδιόμελο τοῦ τριῳδίου δίς, τὸ β' (βλ. Παρασκευὴ Τυρινῆς ἑσπέρας) ἑσπέριο ὁμόηχο μαρτυρικὸ «Ἅγιοι μάρτυρες...» (βλ. στὸ τέλος τοῦ τριῳδίου, ἦχος βαρὺς, Τῇ Παρασκευῇ ἑσπέρας) μὲ τοὺς συνήθεις στίχους «Πρὸς σὲ ἦρα τοὺς ὀφθαλμοὺς μου...» κ.λ.π., Δόξα, τοῦ μηναίου Καὶ νῦν θεοτοκίον τοῦ μηναίου. Μετὰ τὸ «Νῦν ἀπολύεις...» «Τῇ Ὑπερμάχῳ...», ἡ γ' στάση τῶν χαιρετισμῶν (ΤΜΕ σ. 209), «Τῇ Ὑπερμάχῳ...», τρισάγιο. Ἀπολυτίκια τῆς ἡμέρας τῆς ἑβδομάδος (τοῦ Σαββάτου) «Ἀπόστολοι, μάρτυρες καὶ προφῆται...» κ.λ.π. Ἐκτενὴς καὶ ἀπόλυσις.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά εἶσαι καλά Μανόλη.
Πάντως ἐγώ δέν κατάλαβα ἄν ἐννοεῖ τούς «χαιρετισμούς» ἐνταγμένους στόν ἑσπερινό (καί μάλιστα ἄνευ κανόνος, ὅπως προβλέπεται ὑπό τοῦ ΤΜΕ σέ κάποιες περιπτώσεις τοῦ Εὐαγγελισμοῦ, ὅπως παραπέμπεις). Κατάλαβα ὅτι (μᾶλλον) λόγω ἐλλείψεως ἐφημερίου δέν γίνεται τό πρωί Προηγιασμένη καί τό ἀπόγευμα, μιᾶς καί θά ἔχουν ψάλτη, θέλουν νά τελέσουν καί τόν ἑσπερινό ἄνευ Προηγιασμένης καί στή συνέχεια τό μικρόν ἀπόδειπνον μέ τούς «χαιρετισμούς».
Πάντως ἔδωσες τήν τυπική διάταξη τοῦ ἑσπερινοῦ ἄνευ Προηγιασμένης γιά τήν συγκεκριμένη ἡμέρα (πού «δεν το αναφέρει στο τυπικό» καί δέν μᾶς λέει ὁ ἐρωτῶν καί σέ ποιά ἡμερομηνία ἀναφέρεται), ὁπότε τό· Μετὰ τὸ «Νῦν ἀπολύεις...» «Τῇ Ὑπερμάχῳ...», ἡ γ' στάση τῶν χαιρετισμῶν (ΤΜΕ σ. 209), «Τῇ Ὑπερμάχῳ...», παρακάμπτεται.

ΥΓ. 1) Στά βοηθητικά βιβλία «Μ. Τεσσαρακοστή» ἀναφέρεται καί ἡ περίπτωση πῶς τελοῦμε ἑσπερινό ἄνευ προηγιασμένης τίς Τετάρτες καί Παρασκευές. 2) Ὅσο μποροῦμε, νά εἴμαστε σαφέστεροι στίς ἐρωτήσεις μας.

 
Last edited:
Top