Εσπερινός Θρ. Στανίτσα - Δακτυλογραφημένα χειρόγραφα

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο κ. Δημήτριος Παφίλης πληκτρολόγησε με μεράκι 45 σελίδες μουσικά κείμενα, εκ των χειρογράφων του Εσπερινού του αειμνήστου άρχοντα Θρ. Στανίτσα και τα στέλνει ευγενικά για όλους. Τον ευχαριστούμε και του ευχόμαστε και σε άλλα με υγεία.
 

Attachments

  • ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ θρ.Στανίτσα.pdf
    4.4 MB · Views: 2,140

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ο κ. Δημήτριος Παφίλης πληκτρολόγησε με μεράκι 45 σελίδες μουσικά κείμενα, εκ των χειρογράφων του Εσπερινού του αειμνήστου άρχοντα Θρ. Στανίτσα και τα στέλνει ευγενικά για όλους. Τον ευχαριστούμε και του ευχόμαστε και σε άλλα με υγεία.

Ευχαριστουμε θερμα τον κ. Παφίλη για την προσφορά του. Μόνο που είναι "κομμένοι" μερικοί χαρακτήρες (κλάσματα, ολίγα επάνω σε πεταστές, κλπ.). Μήπως γίνετε να καθαριστεί κάπως; Μάλλον αυτό που πρέπει να γίνει (για να εμφανισθούν, δηλαδή, οι χαρακτήρες που δεν φαίνονται) είναι να "ανοιχθούν" λίγο οι μουσικές γραμμές, δηλαδή, να είναι λίγο πιο μακριά η μία από την άλλη. (Εύχομαι να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ...) Ίσως να αυξηθεί η όλη φυλλάδα κατά 2 ή 3 σελίδες, αλλά δεν πειράζει.

Απόστολος
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ευχαριστουμε θερμα τον κ. Παφίλη για την προσφορά του. Μόνο που είναι "κομμένοι" μερικοί χαρακτήρες (κλάσματα, ολίγα επάνω σε πεταστές, κλπ.). Μήπως γίνετε να καθαριστεί κάπως; Μάλλον αυτό που πρέπει να γίνει (για να εμφανισθούν, δηλαδή, οι χαρακτήρες που δεν φαίνονται) είναι να "ανοιχθούν" λίγο οι μουσικές γραμμές, δηλαδή, να είναι λίγο πιο μακριά η μία από την άλλη. (Εύχομαι να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ...) Ίσως να αυξηθεί η όλη φυλλάδα κατά 2 ή 3 σελίδες, αλλά δεν πειράζει.

Απόστολος

Ευχαριστώ και εγώ τον Φίλτατο κ. Δημήτρη Παφίλη για όλα τα Εξαίρετα δώρα του, με την διευκρίνηση πως σε μένα (εκτός λάθους βεβαίως εκτός και αν δοθεί κάποιο δείγμα) ανοίγει κανονικά το έκανα εκ νέου σε pdf και το επισυνάπτω μήπως από το συν/νο από μένα ανοίγει κανονικά. Πιθανόν να οφείλεται στο ότι δεν έχετε την σχετική γραμματοσειρά????
 

Attachments

  • ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ θρ.Σταν߁τσα.pdf
    10.9 MB · Views: 1,028

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
ΣΤΗ ΣΕΛ 35 του 1ου pdf το "κυριε ελέησον" του 1ου ήχου ειναι διασκευή από το του Φωκαέως. πρέπει να σημειωθεί νομίζω.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
ΣΤΗ ΣΕΛ 35 του 1ου pdf το "κυριε ελέησον" του 1ου ήχου ειναι διασκευή από το του Φωκαέως. πρέπει να σημειωθεί νομίζω.

Είναι προφανές. Όπως κ το Κύριε ελέησον σε Γ΄ ήχο είναι διασκευή του Ο. Βυζαντίου. Και δεν είναι τα μόνα. Σημείωσέ το με μολύβι..
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Είναι προφανές. Όπως κ το Κύριε ελέησον σε Γ΄ ήχο είναι διασκευή του Ο. Βυζαντίου. Και δεν είναι τα μόνα. Σημείωσέ το με μολύβι..

Νομίζω ότι πρέπει να γίνει η διόρθωση στο αρχείο, γιατί, αντε εσυ ξέρεις το κυριε ελέησον του Βυζαντίου κ το κατάλαβες, κάποιοι που δεν το ξέρουν θα περιφέρουν το φυλλάδιο και θα διακηρύσσουν ότι τα συγκεκριμένα κυριε ελέησον για παράδειγμα είναι εξ ολοκλήρου σύνθεση του Στανίτσα. μου έχει τύχει να μου πουν ότι το "Πατριαρχικό" αξιον εστι του πλ Α΄ είναι του τάδε που έκανε τον τονισμό-καλλωπισμό....
 
Last edited:

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Ο κ. Δημήτριος Παφίλης πληκτρολόγησε με μεράκι 45 σελίδες μουσικά κείμενα, εκ των χειρογράφων του Εσπερινού του αειμνήστου άρχοντα Θρ. Στανίτσα και τα στέλνει ευγενικά για όλους. Τον ευχαριστούμε και του ευχόμαστε και σε άλλα με υγεία.

Το αυτό pdf με bookmarks γιά χρήση σε tablet..
 

Attachments

  • Εσπερινός Στανίτσα (με bookmarks).pdf
    4.4 MB · Views: 306
Top