Εσπερινός Αου ήχου

Status
Not open for further replies.

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
1985 Ιερος Ναος Αγιου Γεωργιου Γιαννιτσων .
Επισυναπτω αποσπασματα απο εσπερινο Κυριακης Αου ηχου .
Ψαλλει ο Αρχωντας Υμνωδος Αντωνιος Πατρωνας .
 

Attachments

  • 01=2'10''=Κυριε εκεκραξα Αος.mp3
    1.2 MB · Views: 134
  • 02=1'19''=Κατευθυνθητω Αος.mp3
    776.4 KB · Views: 44
  • 03=1'34''=Τας εσπερινας ημων ευχας Αος.mp3
    918.7 KB · Views: 58
  • 04=5'46''=ΔΟΞΑ=Την παγκοσμιον δοξαν Αος.mp3
    3.3 MB · Views: 57

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
...ο Αρχωντας Υμνωδος

Πολυ μ αρεσουν οι τίτλοι αυτοί..
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ενημερωτικά και με εν Χριστώ Αγάπη στο μέτρο του δυνατού βεβαίως βεβαίως.

1.vagelis
Πατρωνας Αντ=Απο εσπερινο Αου ηχου

1985 Ιερος Ναος Αγιου Γεωργιου Γιαννιτσων .
Επισυναπτω αποσπασματα απο εσπερινο Κυριακης Αου ηχου .
Ψαλλει ο Αρχωντας Υμνωδος Αντωνιος Πατρωνας .
Η επισύναψη έγινε με πρωτοβουλία του κ. Λιναρδάκη Ευαγγέλου, τιμής ένεκεν στον Φίλο του τον κ. Αντώνιο Πατρώνα, και προέρχεται από αναμνηστική ιδιωτική ηχογράφηση που έκανε όταν το 1985 ευρισκόμενος με άλλη ΜεγαλοΨαλτική Παρέα στην Θεσσαλονίκη, πήγαν και στα Γιαννιτσά να δούν το Φίλο τον Αντώνη Πατρώνα.
Θυμίζω πως ο Άρχων Υμνωδός κ. Αντώνιος Πατρώνας δεν είναι μέλος του φόρουμ και ως εκ τούτου δεν δύναται να απαντήσει στους προλαλήσαντας.
Κατά την γνώμη μου, πιστεύω πως ο κ. Ευάγγελος Λιναρδάκης είναι πολύ λυπημένος διότι ουσιαστικά τα σχόλια των προλαλησάντων τον κ. Λιναρδάκη προσβάλουν ή στενοχωρούν και όχι τον απόντα Άρχοντα.

2.Αντώνιος Βασιλείου
Γιατι ο χρονος του ειναι υπερβολικα αργος.Ηταν καποιο πανυγηρι ή απλος σαββατιατικος εσπερινος?

Αν απάντησα πιο πάνω, σε έναν σαββατιατικος εσπερινό που ήμουν στον Αγιο Χαράλαμπο Ηλυσίων στον οποίο ήταν 3 λαικοί, 4 κληρικοί ο Λαμπαδάριος του Ναού και εγώ, κράτησε 1 ώρα και 10 λεπτά. Και το φχαριστιθήκαμε όλοι.

3. karastamatis ioannis
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αντώνιος Βασιλείου
Γιατι ο χρονος του ειναι υπερβολικα αργος.Ηταν καποιο πανυγηρι ή απλος σαββατιατικος εσπερινος?
karastamatis ioannis
Aυτο κι αν ειναι νανουρισμα!!! Χρειαζεται πολλη δουλεια παιδια!!!

Κύριε Καρασταμάτη!!!! ο χαρακτηρισμός σας αυτός νομίζω πως δεν σας τιμά, και τον θεωρώ μάλλον ως ατυχή τόσο προς τον κ. Λιναδράκη εμμέσως!!!! όσο και προς τον Άρχοντα τον κ. Πατρώνα.

4. raphael ...ο Αρχωντας Υμνωδος

Πολυ μ αρεσουν οι τίτλοι αυτοί..

Κύριε Ραφαήλ Ζουμή, Και σε όποιον αρέσουν βεβαίως βεβαίως, και πιστεύω πως και ο χαρακτηρισμός σας δεν άρεσε και δεν αρέσει καθόλου από τον Λιναρδάκη όπως προαναφέρω.

5.apostoloskalpakidis
μέτρα τον τόνο στην αρχή και στο τέλος του κεκραγαρίου....

Αγαπητέ Απόστολε!!!! είναι η μόνη σωστή και με σωστό τρόπο επισήμανση, και αυτός ήταν ο λόγος που έβαλα το ευχαριστώ.

Για τα υπόλοιπα νομίζω πως ισχύουν τα όσα έγραψα πιο πάνω.

Διευκρινίζω!!!!!

Με με τον Άρχονα Υμνωδό κ. Πατρώνα Αντώνιο μίλησα μία φορά για 10 λεπτά διότι ήμασταν στον ίδιο χώρο, όμως τον εκτιμώ πάρα πολύ Ιεροψαλτικά όσες φορές τον άκουσα από το ραδιόφωνο.

Εάν δεν θεωρούσα πως τα σχόλιά σας στεναχωρούν ουσιαστικά βαθύτατα και αποκλειστικά μόνον τον Φίλο μου και Γενικό Συντονιστη κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, και επειδή πιστεύω, όπως όλοι πιστεύουμε πως κάποιος έστω και αυτόκλητα πρέπει να υπερασπίζεται τους απόντες, και με μεγάλη μου λύπη δεν άντεξα να μην γράψω τις ανωτέρω απόψεις μου.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Βασίλη, αν δεν σε γνώριζα προσωπικά , θα πίστευα ότι έχεις κάποια σχέση "εξάρτησης " για να δικαιολογήσω την αντίδρασή σου - που ομολογουμένως δεν περίμενα .
Όσον αφορά τον συντονιστή και λίαν αγαπητό κ. Λιναρδάκη , είχε και θα έχει την εκτίμηση , τον σεβασμό , την συμπάθεια και την συναδελφική αγάπη όχι μόνο την δική μου , αλλά και των περισσότερων μελών του φόρουμ , για ευνόητους λόγους
" γνωστούς τοις πάσιν " που δεν θα αναπτύξω εδώ.
Σε κάποια θέματα συμφωνούμε , σε κάποια διαφωνούμε και για κάποια άλλα οι γνώμες είναι υποκειμενικές ( θέμα γούστου , προτίμησης , κουλτούρας , βιωμάτων ,προσωπικών βιωμάτων κλπ ) ...... αν θυμάσαι κάποια πράγματα είχαμε πει κατ ιδίαν , αλλά και κάποια άλλα είχα διευκρινήσει σε προσωπικό μήνυμα στον κ. Λιναρδάκη ...
Στο εν λόγω θέμα , δεν έκανα αυστηρή κριτική - μακάρι να έκανα - έκανα μόνο μια διαπίστωση. Έγραψα ότι άκουσα . Και πίστεψέ με , σαν μουσικός στο επάγγελμα , ακούω πολύ καλά . Δεν χρειάζεσαι ούτε τονοδότη , ούτε φασματογράφο , μόνο το αισθητήριο που σου έδωσε ο καλός Θεούλης ....
Την κριτική στο εν λόγω θέμα ,όπως είδες , δεν την ξεκίνησα εγώ , για να κατηγορηθώ για εμμονή ή εμπάθεια . έχω γράψει και γω καλά σχόλια για τον εν λόγω ερμηνευτή, αν και κάπου αλλού είπα ότι κάποιες αναρτήσεις τον αδικούν .
Τώρα για τα οφφίκια γενικότερα , προτιμώ -και θα αποφύγω όσο και αν με προκαλέσουν- να σχολιάσω ( έγραψα παλαιότερα σε άλλο θέμα και πάλι παρεξηγήθηκα ) γιατί αν ανοίξει αυτό το θέμα , θα κλάψουμε και θα γελάσουμε ταυτόχρονα ...
Όσο για το τελευταίο που γράφεις ( γιατί σου λέω ότι όλα είναι σχετικά !) , ότι δηλαδή δεν είναι μέλος του φόρουμ...... ε ! μη παίρνεις και όρκο ....
 
Last edited:

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Βασίλης Κιαμηλίδης;75978 said:
Πολυ μ αρεσουν οι τίτλοι αυτοί..
Κύριε Ραφαήλ Ζουμή, Και σε όποιον αρέσουν βεβαίως βεβαίως, και πιστεύω πως και ο χαρακτηρισμός σας δεν άρεσε και δεν αρέσει καθόλου από τον Λιναρδάκη όπως προαναφέρω.

[

Κύριε Κιαμηλίδη, ως γνωστόν το φόρουμ αλλά και κάθε φόρουμ είναι τόπος παράθεσης απόψεων του καθενός μας. Ως εκ τούτου ο καθείς μπορεί να πει ελεύθερα την γνώμη του και την άποψη του. Κάθε φορά που "σηκώνεται" ένα μάθημα εύλογα σχολιάζετε και αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ, να ακούμε, να μαθαίνουμε αλλά και να σχολιάζουμε.

Όσον αφορά το περιστατικό του Αγίου Χαραλάμπου Ιλισίων, γνωρίζω οτι εκεί πρωτοψάλτης είναι ο κ. Γεώργιος Γούλας, εξαίρετος ψάλτης και υπόδειγμα ήθους. Επιπλέον η διάρκεια μιας ακολουθίας δεν χαρακτηρίζει τα ψαλλόμενα ο χρόνος όμως των μαθημάτων χαρακτηρίζει τον ψάλτη.
 
Last edited:
ωχ !!!! φτιάχτηκα με το mahur του Παναγιώτη ! για καλό το ανέβασες βραδιάτικα;
άντε ! θα βάλω ένα τσιπουράκι !
στην υγειά μας ! ξεροσφύρι ! νηστίσιμο!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βασίλη, αν δεν σε γνώριζα προσωπικά , θα πίστευα ότι έχεις κάποια σχέση "εξάρτησης " για να δικαιολογήσω την αντίδρασή σου - που ομολογουμένως δεν περίμενα .
Όσον αφορά τον συντονιστή και λίαν αγαπητό κ. Λιναρδάκη , είχε και θα έχει την εκτίμηση , τον σεβασμό , την συμπάθεια και την συναδελφική αγάπη όχι μόνο την δική μου , αλλά και των περισσότερων μελών του φόρουμ , για ευνόητους λόγους
" γνωστούς τοις πάσιν " που δεν θα αναπτύξω εδώ.
Σε κάποια θέματα συμφωνούμε , σε κάποια διαφωνούμε και για κάποια άλλα οι γνώμες είναι υποκειμενικές ( θέμα γούστου , προτίμησης , κουλτούρας , βιωμάτων ,προσωπικών βιωμάτων κλπ ) ...... αν θυμάσαι κάποια πράγματα είχαμε πει κατ ιδίαν , αλλά και κάποια άλλα είχα διευκρινήσει σε προσωπικό μήνυμα στον κ. Λιναρδάκη ...
Στο εν λόγω θέμα , δεν έκανα αυστηρή κριτική - μακάρι να έκανα - έκανα μόνο μια διαπίστωση. Έγραψα ότι άκουσα . Και πίστεψέ με , σαν μουσικός στο επάγγελμα , ακούω πολύ καλά . Δεν χρειάζεσαι ούτε τονοδότη , ούτε φασματογράφο , μόνο το αισθητήριο που σου έδωσε ο καλός Θεούλης ....
Την κριτική στο εν λόγω θέμα ,όπως είδες , δεν την ξεκίνησα εγώ , για να κατηγορηθώ για εμμονή ή εμπάθεια . έχω γράψει και γω καλά σχόλια για τον εν λόγω ερμηνευτή, αν και κάπου αλλού είπα ότι κάποιες αναρτήσεις τον αδικούν .
Τώρα για τα οφφίκια γενικότερα , προτιμώ -και θα αποφύγω όσο και αν με προκαλέσουν- να σχολιάσω ( έγραψα παλαιότερα σε άλλο θέμα και πάλι παρεξηγήθηκα ) γιατί αν ανοίξει αυτό το θέμα , θα κλάψουμε και θα γελάσουμε ταυτόχρονα ...
Όσο για το τελευταίο που γράφεις ( γιατί σου λέω ότι όλα είναι σχετικά !) , ότι δηλαδή δεν είναι μέλος του φόρουμ...... ε ! μη παίρνεις και όρκο ....
Φίλε Απόστολε!!!
Η μόνη εξάρτηση που έχω είναι ότι είσαι Φίλος και Εσύ και ο Βαγγέλης, και ανέλαβα « αυτόκλητα » την υπεράσπιση και όλων όσων διατύπωσαν τις απόψεις των τις οποίες σέβομαι απόλυτα ανεξάρτητα εάν συμφωνώ ή όχι.
Απόστολε!!! Χαίρω για την παρούσα τοποθέτησή σου, διότι σε εκτιμώ βαθύτατα και ως Πρωτοψάλτη, ως αοιδό και κυρίως ως 'Aνθρωπο, κάτι που το έζησα όταν ήσουν στον Άγιο Αντώνιο εσύ τις Κυριακές και τις Μεγάλες εορτές, και εγώ στους εσπερινούς και τις καθημερινές, και συμψάλλαμε σε αρκετούς εσπερινούς.
Θυμάμαι με συγκίνηση Απόστολε, που σεβάστικες απόλυτα τις αδυναμίες μου τόσο ως προς την χαμηλή μου τονικότητα ( αφήνοντάς μου να βάλω εγώ την ψηλότερη μου και εσύ συγκαταβέβηκες, καθώς και στην θέση, διότι με άφησες να ψάλλω από την δική σου θέση του Πρωτοψάλτου, διότι έχοντας πολυστιακά γιαλιά και αναλόγιο υψηλό δεν έβλεπα τα γράμματα και τις νότες.
Και βέβαια θυμάμαι τις πολύωρες και πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις μας, οι οποίες για μένα ήταν σημαντικά μουσικά μαθήματα.
Ουσιαστικά εάν δεν άνοιγε το θέμα ο Βαγγέλης, δεν θα έγραφα τίποτε απολύτως, και απλά είπα ‘’αυτόκλητα’’ να υπερασπιστώ και τον κ.Αντώνη Πατρώνα, όμως στο μέλλον δεν πρόκειται να το κάνω αφού όπως γράφεις νομίζω πως κατά κάποιον τρόπο είναι γνώστης του Ψαλτολογίου.
Ουσιαστικά χαίρω που όλοι συμφωνούμε ως προς την εκτίμηση , τον σεβασμό, και την συναδελφική αγάπη προς τον συντονιστή και λίαν αγαπητό κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, κάτι για το οποίο ήμουν βέβαιος όταν έγραφα προηγουμένως, διαφορετικά δεν θα έγραφα τίποτε.
Απόστολε!!!!! Με την ευκαιρία τα είπαμε κιόλας.
Ευχόμενος Υπερευλογημένη συνέχεια,
Βασίλης.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ωχ !!!! φτιάχτηκα με το mahur του Παναγιώτη ! για καλό το ανέβασες βραδιάτικα;
άντε ! θα βάλω ένα τσιπουράκι !
στην υγειά μας ! ξεροσφύρι ! νηστίσιμο!
Και εγώ θα βάλω τώρα ένα τσίπουρο για να πώ στην υγειά Σου Φίλε Απόστολε!!!!!!!! Πάντα χαρές!!!!!!!
Βασίλης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Μετά από 11 χρόνια μια συζήτηση που έκλεισε καλώς, δεν υπάρχει κανείς λόγος να επανακινήσει και μάλιστα με προσωπικά σχόλια και χαρακτηρισμούς, τη στιγμή που σ΄ αυτή συμμετείχε ήδη κεκοιμημένος. Αυτά με ΠΜ, όπως λένε οι κανόνες, αν και δεν υφίσταται ουδείς λόγος. Παρακαλώ ψυχραιμία. Το θέμα έκλεισε για αποφυγή επιπλέον παρεκτροπών, ως μη ώφελε. Ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top