Εσπερινός Αγίου Αντωνίου 16-17/1/2016

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν θα αναρτούσα ηχητικό από τον εν θέματι εσπερινό γιατί ανέβηκε στο αναλόγιο ένας ανεκδιήγητος (αν τον γνώριζα θα έτρωγε σουτ) - θα έλεγα το όνομά του αλλά δεν το ξέρω, ο οποίος δεν είπε ένα φθόγγο σωστό... τα φάλτσα του σύννεφο....
Τί θέλουν και ανεβαίνουν στα αναλόγια κάτι τέτοιοι; Ακούγοντας τα ηχογραφηθέντα κυριολεκτικά βγήκα απ' τα ρούχα μου!!!:mad:
Ευχαριστώ όλους όσοι με τίμησαν με την παρουσία τους στο πανηγύρι (εκτός του φάλτσου:D) ιδιαίτερα το φίλο Γρηγόρη Ζάρκο.
Και του χρόνου, πρωτα ο Θεός!!! Θα κάνω πρόβα με επιλεγμένους φίλους και οι παρείσακτοι θα βρουν στο αναλόγιό μου το ... σινικόν τείχος!!!!:wink:
 

Attachments

  • 1 AG ANT ANOIXANT DOXA.mp3
    16 MB · Views: 93

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Δεν θα αναρτούσα ηχητικό από τον εν θέματι εσπερινό γιατί ανέβηκε στο αναλόγιο ένας ανεκδιήγητος (αν τον γνώριζα θα έτρωγε σουτ) - θα έλεγα το όνομά του αλλά δεν το ξέρω, ο οποίος δεν είπε ένα φθόγγο σωστό... τα φάλτσα του σύννεφο....
Τί θέλουν και ανεβαίνουν στα αναλόγια κάτι τέτοιοι; Ακούγοντας τα ηχογραφηθέντα κυριολεκτικά βγήκα απ' τα ρούχα μου!!!:mad:
Ευχαριστώ όλους όσοι με τίμησαν με την παρουσία τους στο πανηγύρι (εκτός του φάλτσου:D) ιδιαίτερα το φίλο Γρηγόρη Ζάρκο.
Και του χρόνου, πρωτα ο Θεός!!! Θα κάνω πρόβα με επιλεγμένους φίλους και οι παρείσακτοι θα βρουν στο αναλόγιό μου το ... σινικόν τείχος!!!!:wink:

Από τον πανηγυρικό εσπερινό έλαβα την παρούσα θαυμάσια ερμηνεία, με την οποία επισυνάπτω και το μουσικό κείμενο, επιμελεία του δασκάλου.
 

Attachments

  • Κεκραγάριον ?ακώβου πρωτοψάλτου, ?χος πλ. δ΄.pdf
    151.3 KB · Views: 57
  • Κεκραγάριον ?ακώβου πρωτοψάλτου, ?χος πλ. δ΄.mp3
    2.7 MB · Views: 135
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Εξαιρετική όντως η ερμηνεία του αργού Κεκραγαρίου σε πλ.δ΄. Στις πανομοιότυπα αναλελυμένες θέσεις «εισακουσο..» (σ. 2, 7η σειρά) και «δεήσεω..» (σ. 3, 2η σειρά), τα κεντήματα μπορούν, επί το ορθογραφικότερον, να μετατεθούν άνωθεν του ολίγου με γοργόν και το γοργόν άνωθεν των κεντημάτων.

Πολύχρονος και πάντα δημιουργικός!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εξαιρετική όντως η ερμηνεία του αργού Κεκραγαρίου σε πλ.δ΄. Στις πανομοιότυπα αναλελυμένες θέσεις «εισακουσο..» (σ. 2, 7η σειρά) και «δεήσεω..» (σ. 3, 2η σειρά), τα κεντήματα μπορούν, επί το ορθογραφικότερον, να μετατεθούν άνωθεν του ολίγου με γοργόν και το γοργόν άνωθεν των κεντημάτων.

Πολύχρονος και πάντα δημιουργικός!
Διόρθωσα τα υποδειχθέντα σημεία όπως και ένα δίγοργο που ήταν σε λάθος θέση...
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αφού .... ενθουσιαστήκατε:D τόσο πολύ από τα φάλτσα αποκλειστικά του δεξιού χορού (οι ψάλλοντες αριστερά με επικεφαλής τον αγαπητό φίλο και μέλος του φόρουμ κ. Ιωάννη Αργυρόπουλο) ήταν άψογοι, ακούστε και τα απόστιχα.
Και του χρόνου χωρίς ... παρατράγουδα!!!
 

Attachments

  • 3 AG ANT APOSTIXA APOLYSIS.mp3
    4.1 MB · Views: 37
Δάσκαλε με τον φάλτσο έκλαψα!!! Ούτε νότα στην θέση της!!!
Και του χρόνου δυνατός και βάλε οντισιόν σε όποιον περνά τον Δεσποτικό Θρόνο!!!! :D:D:D:D:D:D:D
 

anagnostis 12

Νέο μέλος
Σωστός!!! Και καλού κακού κανα δυο τρεις ψάλτες όχι μόνο με φωνητικό αλλά και σωματικό ...εκτόπισμα(σινικό τείχος),ώστε να εμποδίσουν την συμμετοχή του φάλτσου.Θερμά συγχαρητήρια στον άρχοντα κύριο Γιάννου. ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ και προσευχητικό ψάλσιμο.Ο Θεός να τον έχει για πολλά χρόνια καλά.Συγχαρητήρια και στον λαμπαδάριο.
 

anagnostis 12

Νέο μέλος
Πολύ σωστά,αλλά καλού κακού ας έχει και δυο τρεις ψάλτες που να διαθέτουν όχι μόνο φωνητικό μα και σωματικό εκτόπισμα( σινικό τείχος).Έτσι δύσκολα θα εισέλθει ο φάλτσος ή κι αν εισέλθη με ένα τζατζάρισμα (...χωρίς φάουλ βέβαια) στο πρώτο φάλτσο θα παρακολουθήσει όλον τον εσπερινό από τον πάγκο( το στασίδι ήθελα να πω). Όπως και να χει ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και στους δύο χορούς.ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ και ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΙΚΟ ψάλσιμο.Ευχόμαστε ιδιαιτέρως στον κύριο Γιάννου να τον έχει ακμαίο και δυνατό κατά πάντα ο άγιος Άντώνιος. Ελπίζουμε του χρόνου να τον συνδράμουμε.Φέτος αι του βίου ζάλαι δεν μας το επέτρεψαν.Συγχαρητήρια και στον κύριο Ζάρκο που τιμά τον άρχοντα.
 
Top