Εσπερινος 9-1-2010 Λυκουργος Αγγελοπουλος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
9-1-2010 Ιερος Ναος Αγιας Ειρηνης οδου Αιολου Αθηνων .
Εσπερινος εορτης Αγιου Γρηγοριου Νυσσης . Ηχος Πλ.Βος .
Ψαλλει ο Αρχωντας Πρωτοψαλτης Λυκουργος Αγγελοπουλος .
 

Attachments

  • 01=0'07''.mp3
    59.1 KB · Views: 261
  • 02=14'51''.mp3
    6.8 MB · Views: 314
  • 03=29'15''.mp3
    13.4 MB · Views: 298
  • 04=8'01''.mp3
    3.7 MB · Views: 171
  • 05=8'49''.mp3
    4 MB · Views: 172
  • 06=6'31''.mp3
    3 MB · Views: 166
T

tasos1985

Guest
9-1-2010 Ιερος Ναος Αγιας Ειρηνης οδου Αιολου Αθηνων .
Εσπερινος εορτης Αγιου Γρηγοριου Νυσσης . Ηχος Πλ.Βος .
Ψαλλει ο Αρχωντας Πρωτοψαλτης Λυκουργος Αγγελοπουλος .

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΤΟ 2 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΗΞΩ
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Πάντως εγώ κυρ-Βαγγέλη, αναγκάστηκα να κλείσω το ραδιόφωνο προχθές Σάββατο απόγευμα. Δεν γνωρίζω ποιος έψαλε, αλλά όταν άρχισαν τα ιδιόμελα εσπέρια των Θεοφανείων σε δεύτερο ήχο άκουσα τόσα σκληρά διαστήματα και περίεργες αναλύσεις... που έχασα την μπάλα, κατά το δη λεγόμενον...
Με συγχωρείτε, δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Ας προσπαθήσουμε όμως να ανεβάζουμε ποιοτικές ηχογραφήσεις.

Καλή κι ευλογημένη χρονιά!!! :)
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...υποχρεώνει κανείς κάποιον ν' ακούσει; Κι εμένα δεν μ' άρεσε το κράτημα του κ.Βασιλικού που ανέβηκε, δεν έκατσα όμως να τ' ακούσω.

Τι σημαίνει ν' ανεβάζουμε "ποιοτικές ηχογραφήσεις";;; Λεωνίδα είσαι offside! Ακόμα κι αν κάτι δεν αρέσει σ' εσένα ή σ' εμένα, μπορεί ν' αρέσει ή να είναι χρήσιμο σε κάποιον άλλο ακόμα και με την κακή του εκδοχή.

Αν δεν μας αρέσει κάτι το προσπερνάμε. Κι αν είναι τόοοοοσο κακό το σχολιάζουμε και αρνητικά. Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται...

Ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ας προσπαθήσουμε όμως να ανεβάζουμε ποιοτικές ηχογραφήσεις.
Η μαγεία του forum στον τομέα αυτόν, είναι ότι σέβεται την αίσθηση περί ποιότητας του καθενός, δεχόμενο τα πάντα.


Υ.Γ. Κι εμένα με κούρασε το άκουσμα (όση σημασία κι αν έχει αυτό για την γενική αντίληψη, δηλαδή καμία) αλλά το forum είναι για να ανεβαίνουν όλα και να ακούμε αυτά που θέλουμε, μας αρέσουν κλπ. :wink:
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Λεωνίδας;60438 said:

Με συγχωρείτε, δεν θέλω να προσβάλω κανέναν.
Ας προσπαθήσουμε όμως να ανεβάζουμε ποιοτικές ηχογραφήσεις

Με ποιά έννοια ποιοτικές; καλό σήμα, χωρίς θορύβους κλπ;
Δεν είναι μια ποιοτική ηχογράφηση μια ηχογράφηση live μέσα σε έναν Ναό που τουλάχιστον τηρεί ένα Τυπικό-υπόδειγμα;
Πρέπει να κριθεί η ηχογράφηση ως Εσπερινός- λατρεία κι όχι ως συναυλία- cd- στούντιο.

Εμένα μου άρεσε- όσο άκουσα- η απόδοση του Προοιμιακού- η Στιχολογία του Ψαλτηρίου- η Στιχολογία του "Θού Κύριε", τα Στιχηρά του Αγίου Γρηγορίου Νύσσης, η απόδοση των Αιτήσεων από τον Ιερέα, η λιτή και κατανυκτική απόδοση των απαντήσεων του χορού που δεν πρέπει να εκτρέπετε σε ψαλμωδία [το λιγότερο κακό] ή σε αμανέ [το χειρότερο] και δεν μου άρεσε η προσθήκη από τον Ιερέα του "και ελεήμων Θεός" στην απόλυση...
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Με ποιά έννοια ποιοτικές; καλό σήμα, χωρίς θορύβους κλπ;
Δεν είναι μια ποιοτική ηχογράφηση μια ηχογράφηση live μέσα σε έναν Ναό που τουλάχιστον τηρεί ένα Τυπικό-υπόδειγμα;
Πρέπει να κριθεί η ηχογράφηση ως Εσπερινός- λατρεία κι όχι ως συναυλία- cd- στούντιο.

Εμένα μου άρεσε- όσο άκουσα- η απόδοση του Προοιμιακού- η Στιχολογία του Ψαλτηρίου- η Στιχολογία του "Θού Κύριε", τα Στιχηρά του Αγίου Γρηγορίου Νύσσης, η απόδοση των Αιτήσεων από τον Ιερέα, η λιτή και κατανυκτική απόδοση των απαντήσεων του χορού που δεν πρέπει να εκτρέπετε σε ψαλμωδία [το λιγότερο κακό] ή σε αμανέ [το χειρότερο] και δεν μου άρεσε η προσθήκη από τον Ιερέα του "και ελεήμων Θεός" στην απόλυση...

Ερώτηση: Αν έχουμε μια ενορία στην οποία υπάρχει προσπάθεια αυστηρής τήρησης του όποιου τυπικού, μέχρις υπερβολών, σε σχέση με το ισχύον στις υπόλοιπες ενορίες, όπως αναγράφεται στα κατά τόπους τυπικά εγχειρίδια, αλλά δυστυχώς ψάλτες της δεν αποδίδουν μουσικά, μια τέτοια ηχογράφηση θα είναι ποιοτική, ή όχι; Η απάντησή που προσωπικά δίνω είναι προφανής. Αναρωτιέμαι τί φρονούν και οι υπόλοιποι...

Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απευθυνομενος προς ΟΛΑ τα μελη :
Οπως ξερετε , ανεβαζω κατα καιρους διαφορες ηχογραφησεις χωρις να κανω διακριση Πατριαρχικων , Καραϊκων-Αγγελοπουλικων , Θεσσαλονικεων κλπ .
Ανεβαζω οτι υλικο εχω . Οποιος του αρεσει κατι το κρατα . Αν δεν του αρεσει δεν το κρατα . Τοσο απλο ειναι .
ΥΓ : Λεωνιδα τι εννοεις οταν λες ''ποιοτικες ηχογραφησεις'' ; Ευχαριστω .
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ερώτηση: Αν έχουμε μια ενορία στην οποία υπάρχει προσπάθεια αυστηρής τήρησης του όποιου τυπικού, μέχρις υπερβολών, σε σχέση με το ισχύον στις υπόλοιπες ενορίες, όπως αναγράφεται στα κατά τόπους τυπικά εγχειρίδια...

Δ.

Όντως του όποιου τυπικού (διότι του ΤΜΕ δεν ήταν).
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ερώτηση: Αν έχουμε μια ενορία στην οποία υπάρχει προσπάθεια αυστηρής τήρησης του όποιου τυπικού, μέχρις υπερβολών, σε σχέση με το ισχύον στις υπόλοιπες ενορίες, όπως αναγράφεται στα κατά τόπους τυπικά εγχειρίδια, αλλά δυστυχώς ψάλτες της δεν αποδίδουν μουσικά, μια τέτοια ηχογράφηση θα είναι ποιοτική, ή όχι; Η απάντησή που προσωπικά δίνω είναι προφανής. Αναρωτιέμαι τί φρονούν και οι υπόλοιποι...

Δ.

Δημήτρη, αναφέρεσαι στη συγκεκριμένη ηχογράφηση όταν γράφεις αυτά που υπογράμμισα;;;
αν όχι, δεκτό το σχόλιο αλλά κ η "ρητορική" ερώτηση.
αν ναί, έχεις λάθος........
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Για να μήν επαναλαμβάνω τα ίδια... με καλύπτουν οι απαντήσεις των κ. Βασίλη Ζάχαρη, και του κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη.
Για τα υπόλοιπα όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

...υποχρεώνει κανείς κάποιον ν' ακούσει; Κι εμένα δεν μ' άρεσε το κράτημα του κ.Βασιλικού που ανέβηκε, δεν έκατσα όμως να τ' ακούσω.

Τι σημαίνει ν' ανεβάζουμε "ποιοτικές ηχογραφήσεις";;; Λεωνίδα είσαι offside! Ακόμα κι αν κάτι δεν αρέσει σ' εσένα ή σ' εμένα, μπορεί ν' αρέσει ή να είναι χρήσιμο σε κάποιον άλλο ακόμα και με την κακή του εκδοχή.

Αν δεν μας αρέσει κάτι το προσπερνάμε. Κι αν είναι τόοοοοσο κακό το σχολιάζουμε και αρνητικά. Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται...

Ευχαριστώ.

Απευθυνομενος προς ΟΛΑ τα μελη :
Οπως ξερετε , ανεβαζω κατα καιρους διαφορες ηχογραφησεις χωρις να κανω διακριση Πατριαρχικων , Καραϊκων-Αγγελοπουλικων , Θεσσαλονικεων κλπ .
Ανεβαζω οτι υλικο εχω . Οποιος του αρεσει κατι το κρατα . Αν δεν του αρεσει δεν το κρατα . Τοσο απλο ειναι .
ΥΓ : Λεωνιδα τι εννοεις οταν λες ''ποιοτικες ηχογραφησεις'' ; Ευχαριστω

Πάντως αυτό που θα πώ ως επισφράγισμα είναι πως η παρουσία του Πρωτοψάλτου του Ιερού Ναού Αγίας Ειρήνης κ. Λυκούργου Αγγελόπουλου στους Εσπερινούς των Κυριακών [Σάββατο] πρέπει να είναι για όλους μας παράδειγμα προς μίμηση.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δημήτρη, αναφέρεσαι στη συγκεκριμένη ηχογράφηση όταν γράφεις αυτά που υπογράμμισα;;;
αν όχι, δεκτό το σχόλιο αλλά κ η "ρητορική" ερώτηση.
αν ναί, έχεις λάθος........

Νίκο, με αφορμή τη συγκεκριμένη ηχογράφηση, αλλά και τα σχόλια που επακολούθησαν αναφέρομαι σε μια περίπτωση. Για τη συγκεκριμένη ηχογράφηση όπως θα ήταν αφελέστατο να χαρακτηρίσω το εν λόγω άκουσμα ωσαν ένα όπου οι ψάλτες δεν αποδίδουν, θα ήταν εξίσου υποκριτικό εκ μέρους μου να επικροτήσω την απόδοση του πλ. β. κ όχι μόνο από τους δύο χορούς. Η αντίρρησή μου δε στηρίζεται σε ισχυρογνωμοσύνη, δοκησισοφία και γενικώς εξυπνακισμό, αλλά σε στοίχιση με μια αδιάρρηκτη ομόφωνη ακουστική παράδοση (καταγεγραμμένη από τις παλιότερες αποτυπώσεις της ως τα σήμερα), όπου η πράξις είναι θεωρίας επίβασις, και όχι παράβασις.

Δ.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ζητῶ συγνώμη ἀπό ὅλους τούς ἀγαπητούς φίλους τοῦ "ψαλτολογίου" πού τούς στεονοχώρησα μέ τό σχόλιό μου. Εἰδικά ἀπό τούς Βασίλη Ζάχαρη (ὄντως ἤμουν offside) καί κυρ-Βαγγέλη Λιναρδάκη πού γνωριζόμαστε κάπως καλύτερα.
Συγνώμη!
Ἁπλά ξενεύτηκα μέ τό συγκεκριμένο ἄκουσμα, γι' αὐτό ἔγραψα τό σχόλιο. Μή δίνετε συνέχεια, σᾶς παρακαλῶ.
Συμφωνῶ καί ἐπαυξάνω τό γραφέν ὑπό τοῦ Δημήτρη Καλπακίδη ὅτι εἶναι παράδειγμα πρός μίμησιν ὁ κυρ-Λυκούργος Ἀγγελόπουλος πού συμμετέχει στούς ἑσπερινούς. Καί μάλιστα ψάλλει μέ τήν καρδιά του, προσθέτω!

Υ.Γ. Ποιοτικές θεωρῶ τίς καλές ἠχογραφήσεις. Ἀς μήν εἶναι καλά γραμμένες, ὅμως νά ἀποδίδονται ὄμορφα-παραδοσιακά τά ψαλλόμενα.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Ζητῶ συγνώμη ἀπό ὅλους τούς ἀγαπητούς φίλους τοῦ "ψαλτολογίου" πού τούς στεονοχώρησα μέ τό σχόλιό μου. Εἰδικά ἀπό τούς Βασίλη Ζάχαρη (ὄντως ἤμουν offside) καί κυρ-Βαγγέλη Λιναρδάκη πού γνωριζόμαστε κάπως καλύτερα.
Συγνώμη!
Ἁπλά ξενεύτηκα μέ τό συγκεκριμένο ἄκουσμα, γι' αὐτό ἔγραψα τό σχόλιο. Μή δίνετε συνέχεια, σᾶς παρακαλῶ.
Συμφωνῶ καί ἐπαυξάνω τό γραφέν ὑπό τοῦ Δημήτρη Καλπακίδη ὅτι εἶναι παράδειγμα πρός μίμησιν ὁ κυρ-Λυκούργος Ἀγγελόπουλος πού συμμετέχει στούς ἑσπερινούς. Καί μάλιστα ψάλλει μέ τήν καρδιά του, προσθέτω!

Υ.Γ. Ποιοτικές θεωρῶ τίς καλές ἠχογραφήσεις. Ἀς μήν εἶναι καλά γραμμένες, ὅμως νά ἀποδίδονται ὄμορφα-παραδοσιακά τά ψαλλόμενα.

?????
 
Top