Ερώτηση για μικρόφωνο

Ερωτήθηκα το εξής από φίλο μου επίτροπο ναΐσκου με ένα μόνο αναλόγιο:
"Γνωρίζεις τί είδους μικρόφωνο να βάλουμε στο ναό μας, δεδομένου πως ο ένας ψάλτης είναι ισχνόφωνος (και άρα πρέπει να ακούγεται δυνατότερα) και ο άλλος βροντόφωνος (άρα δεν πρέπει να "μικροφωνίζει"); Τί υπάρχει για να καλύπτει ταυτόχρονα και τις δύο περιπτώσεις;"
Επειδή είμαι άσχετος με την μικροφωνική τεχνολογία, παρακαλώ για την βοήθειά σας.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ψάλλω με AKG αποστάσεως. Το έχω τοποθετήσει κάτω από το αναλόγιο 1-1,5 μέτρο απόσταση. Πιάνει όλους μαζί και μπορείς να φωνάξεις ή να πεις κατι μουρμουριστά γιατί πιάνει όλους τους ψιθύρους, ενώ με το μικρόφωνο επαφής αν πας κοντύτερα 3-5 εκατοστά η διαφορά είναι μεγάλη. Το τοποθετείς προς την πλευρά του ισχνόφωνου.
 
Ψάλλω με AKG αποστάσεως. Το έχω τοποθετήσει κάτω από το αναλόγιο 1-1,5 μέτρο απόσταση. Πιάνει όλους μαζί και μπορείς να φωνάξεις ή να πεις κατι μουρμουριστά γιατί πιάνει όλους τους ψιθύρους, ενώ με το μικρόφωνο επαφής αν πας κοντύτερα 3-5 εκατοστά η διαφορά είναι μεγάλη. Το τοποθετείς προς την πλευρά του ισχνόφωνου.

Οι έννοιες "αποστάσεως" και "επαφής" αντιστοιχούν με τις έννοιες "πυκνωτικό" και "δυναμικό" ή είναι άσχετες με αυτές;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Οι έννοιες "αποστάσεως" και "επαφής" αντιστοιχούν με τις έννοιες "πυκνωτικό" και "δυναμικό" ή είναι άσχετες με αυτές;
Ναι είναι πυκνωτικό AKG 3000. Για παλαιούς ενισχυτές χρειάζεται ένα πρόσθετο εξάρτημα ¨phantom άν θυμάμαι καλά¨. Οι σύγχρονοι (εδώ και 30 χρόνια) το έχουν ενσωματωμένο.
Είχε γίνει συζήτηση εδώ
 
Top