[Ερώτηση] Ψηφιοποίηση χφφ ΜΠΤ

jupiter

Member
Γνωρίζει κανείς γιατί, ενώ τα περισσότερα χφφ της Εθνικής Βιβλιοθήκης αναρτήθηκαν στην καινούργια της ιστοσελίδα, τα χειρόγραφα ΜΠΤ παραμένουν αδημοσίευτα; Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν τα αναρτούν; Δηλαδή, αυτές τις ανεκτίμητες εξηγήσεις του Χουρμουζίου, όσοι δεν μπορούμε να επισκεφτούμε την Εθνική Βιβλιοθήκη, είμαστε καταδικασμένοι να μην τις δούμε ποτέ; Υπάρχει μέριμνα ώστε να δημοσιευτούν κάποια στιγμή στο μέλλον;
 

jupiter

Member
Όποιοι κρατάνε κρυμμένους αυτούς τους θησαυρούς θα έπρεπε να σέβονται τη μνήμη και τους τεράστιους κόπους του διδασκάλου Χουρμουζίου. Ο άνθρωπος αυτός ανάλωσε όλη τη ζωή του μεταφράζοντας όλα τα παλαιά μαθήματα και γράφοντας τόσους τόμους χιλιάδων σελίδων χωρίς να έχει κάποιο σημαντικό οικονομικό όφελος. Δεν πλούτισε από αυτά (στη ψάθα πέθανε). Το έκανε μόνο και μόνο γιατί ήξερε ότι αν δεν διασώσει τα αρχαία μαθήματα, αυτά θα χαθούν με τον χρόνο και οι μεταγενέστεροι δεν θα μπορούσαν να τα ψάλουν ποτέ. Ήξερε π.χ. ότι ο "Λατρινός πολυέλεος", ο "Κουκουμάς", το αναστασιματάριο του Χρυσάφου, η παλαιά παπαδική και τόσα άλλα ανεκτίμητα αρχαία μαθήματα αν δεν τα μεταφράσει και δεν τα διασώσει δεν θα τα γνωρίσουν ποτέ οι νεώτεροι. Τα έγραψε για να τα έχουμε εμείς σήμερα. Πού να ήξερε ότι, 200 χρόνια μετά, κάποιοι θα ισχυρίζονται ότι κατέχουν τα "πνευματικά δικαιώματα" στα έργα του. Ευτυχώς που δεν του πέρασε από το μυαλό, γιατί, ειλικρινά, δεν νομίζω ότι θα έμπαινε στον κόπο να γράψει τόσες χιλιάδες σελίδες αν ήξερε ότι θα έμεναν κλειδωμένες σε ντουλάπια. Για να γίνουν όλα αυτά μέρος της σημερινής Βυζαντινής μας μουσικής πρέπει να κυκλοφορούν ελεύθερα και να μπορούν όλοι να τα μελετούν με την ησυχία τους όσο θέλουν. Δεν θα έπρεπε όλοι μας να ενδιαφερθούμε περισσότερο για αυτούς τους θησαυρούς και να πιέσουμε ώστε να έρθουν στο φως; Άλλωστε για μας τα έγραψε ο Χουρμούζιος. Θα τρίζουν τα κόκκαλά του. Μακάρι να βοηθήσει ο Κύριος να ελευθερωθούν κάποτε όλα αυτά τα ανεκτίμητα μαθήματα ώστε να τα ψάλουμε προς δόξαν του.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τά χειρόγραφα ΜΠΤ δέν εἶναι τῆς ΕΒΕ / δέν ἀνήκουν στήν ΕΒΕ.
Γιαυτό καί παλαιότερα μᾶς ἔγινε παρατήρηση νά μή γράφουμε «ΕΒΕ-ΜΠΤ» καί τά ἔχουμε διορθώσει ὅλα.
Αὐτά ἔχουν γραφεῖ πάλι.
Ὁπότε αὐτά πού γράφετε εἶναι ἄκυρα, ἀνυπόστατα καί ἐνδεχομένως προσβλητικά.

Γιά τῆς ΕΒΕ ὑπάρχει ὑποενότητα:
Χειρόγραφα Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος (ΕΒΕ)
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τά χειρόγραφα ΜΠΤ δέν εἶναι τῆς ΕΒΕ / δέν ἀνήκουν στήν ΕΒΕ....
Έχει γραφεί κάπου στο φόρουμ κάτι σχετικό με τα χειρόγραφα ΜΠΤ που δέν εἶναι τῆς ΕΒΕ; Από που προέρχονται, ποιος τα έχει, τι σκοπεύει να τα κάνει, εάν μπορεί κάποιος να τα μελετήσει με κάποιο τρόπο κλπ.; Γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα. Ή μήπως υπάρχουν κάπου αλλού οι σχετικές πληροφορίες;
Γιατί μπορεί όντως αυτά που γράφτηκαν να εἶναι
.... ἄκυρα, ἀνυπόστατα καί ἐνδεχομένως προσβλητικά.....
αναφερόμενα στην ΕΒΕ, μπορεί όμως να ταιριάζουν σε κάποιον άλλον.
 

jupiter

Member
Τά χειρόγραφα ΜΠΤ δέν εἶναι τῆς ΕΒΕ / δέν ἀνήκουν στήν ΕΒΕ.
Αὐτά ἔχουν γραφεῖ πάλι.
Ὁπότε αὐτά πού γράφετε εἶναι ἄκυρα, ἀνυπόστατα καί ἐνδεχομένως προσβλητικά.

Γιά τῆς ΕΒΕ ὑπάρχει ὑποενότητα:
Χειρόγραφα Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος (ΕΒΕ)
Πάτερ Μάξιμε ευλογείτε.
Κατ' αρχάς θα ήθελα να διευκρινίσω πως δεν είχα καμία πρόθεση να προσβάλλω κανέναν, και αν εσείς ή οποιοσδήποτε άλλος θεωρεί πως τον προσέβαλα, ζητώ συγνώμη, και αν θέλετε διαγράψτε και εντελώς τα μηνύματά μου. Εγώ είμαι ένας απλός ψάλτης που θα ήθελε να μπορεί να ψάλει και να μελετά τα αρχαία μαθήματα που μετάφρασε ο διδάσκαλος Χουρμούζιος για να μπορούμε να τα ψάλλουμε όλοι εμείς σήμερα. Το ότι τα χειρόγραφα ΜΠΤ σημαίνει "μετοχίου παναγίου τάφου" το γνωρίζω. Δεν έχω κάτι ούτε με την ΕΒΕ ούτε με κανέναν προσωπικά και μάλιστα θεωρώ αξιέπαινη την απόφασή της να αναρτήσει τόσα χφφ στην νέα της ιστοσελίδα. Απλά αναρωτιέμαι γιατί 200 χρόνια μετά οι μεταγραφές αυτές δεν έχουν γίνει ακόμη κτήμα όλων μας. Δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά (γενικά μιλάω όταν λέω ότι κάποιοι τα κρατάνε). Με στενοχωρεί λίγο το γεγονός ότι μου απευθυνθήκατε κάπως επιθετικά αλλά δεν πειράζει. Πάντως έχω διαβάσει τόσα μηνύματα παντού αλλά δεν έχω βγάλει άκρη για το συγκεκριμένο θέμα.
Και πάλι αν πιστεύετε πως προσέβαλα κάποιον ζητώ συγνώμη.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΕΒΕ ... θεωρώ αξιέπαινη την απόφασή της να αναρτήσει τόσα χφφ στην νέα της ιστοσελίδα.
Αὐτό τά λέει ὅλα.

Ὑπάρχουν ὑπεύθυνοι τῆς ΕΒΕ πού μποροῦν νά γράψουν καί μακάρι νά μέ διαψεύσουν.

Ἐπίσης δέν μπορῶ νά ψάχνω μηνύματα 10ετίας... αὐτά εἶναι γνωστά... καί μακάρι νά μέ διαψεύσουν.

Οὔτε μπορῶ νά ξέρω τήν τύχη τους... Νά ρωτήσετε τήν ΕΒΕ... κι ἐγώ μαζί!
 
Top