[Ερώτηση] Τι λειτουργικά ψάλλονται στις καθημερινές θείες λειτουργίες ανά ημέρα

stzioutzios

Μέλος
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει στις καθημερινές θείες λειτουργίες ανά ημέρας τι λειτουργικά μπορούμε να ψάλλονται; Ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αἰσθητικὰ θεωρῶ ὅτι ἔχει νὰ κάνει μὲ τὸ ὕφος ποὺ προτρέπει ὁ ἱερέας μὲ τὶς ἐκφωνήσεις του, στὶς ὁποῖες ἀπαντοῦμε μὲ τρόπο ποὺ νὰ μὴν παρασαλεύεται - κωλύεται ὁ διάλογος κλήρου καὶ λαοῦ καὶ ἡ γενικότερη ῥοὴ τῆς ἀκολουθίας. Δὲν γίνεται ὁ ἱερέας νὰ εἶναι λιτὸς καὶ νὰ ἀπαντᾶμε ἕνα «Κύριε ἐλέησον» 1,5 μουσικὴ γραμμή, οὕτε καὶ τὸ ἀντίστροφο. Ἀπὸ κεῖ καὶ μετά, ἐπιλογὲς ὐπάρχουν γιὰ ἐμμελὴ ἀπαγγελία, συλλαβικὰ μέλη, στιχηραρικὲς συνθέσεις μέχρι τὰ προσομοιάζοντα στὰ μακὰμ τῆς Ἀνατολῆς, καὶ ὅλα δωρεάν, διότι βρίσκεστε στὸ Ψαλτολόγιον :).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τό θέμα σου μεταφέρθηκε στήν κατάλληλη ὑποενότητα, ὅπου θά βρεῖς διάφορα θέματα, ἀπό τοῦ "καρφιτσωμένου" μέχρι τοῦ:
[Ερώτηση] Ο ήχος στις καθημερινές Θ. Λειτουργίες
Ἡ ἐπιλογή βέβαια σχετίζεται μέ τό κοινωνικόν ἐν πρώτοις καί ὕστερον μέ τό χερουβικόν.
Κατ᾿ ἀκολουθίαν σχετίζεται καί μέ ἦχο λειτουργικῶν μεταγενεστέρως...

Ἀπό 'κεῖ καί μετά κατά τήν δύναμιν καί δόξαν τοῦ λειτουργοῦντος ἱερέως (καί διακόνου) καί τοῦ συλλειτουργοῦντος (κατά φαντασίαν pollakis ἐμπειρογνώμονος) ψάλτου.

Περισσότερα στό ἐμπεριστατωμένο προηγούμενο μήνυμα τοῦ ἀγαπητοῦ Χρήστου :giggle:.

ΥΓ. Ἄν δέν κατενόησα τήν ἐρώτησή σου καί αὐτή ἀφορᾶ σέ συνθέσεις/συνθέτες καί ὄχι σέ ἤχους, πάλι ὁ Χρῆστος ἔγραψε... ;)
 
Last edited:

Beatle

Ανδρέας Σ.
Επειδή άνοιξε ο stzioutzios ενδιαφέρον θέμα, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Υπάρχει περίπτωση μουσικά καταρτισμένος ιερεύς ή διάκονος Κυριακή ήχου όχι α' ή πλ. α' να εκφωνήσει πληρωτικά και λειτουργικά σε πλ. α' επειδή απλώς έτσι επιθυμεί; Γενικά στο Πατριαρχείο φαίνεται να έχουν μια ιδιαίτερη προτίμηση στον πλ. α' αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον αυτό συμβαίνει και Κυριακές άλλων ήχων.

Είθισται στις περισσότερες ενορίες τα λειτουργικά και το άξιον εστί τις Κυριακές να είναι ομόηχα του χερουβικού, δηλ. στον ήχο της Κυριακής από ό,τι καταλαβαίνω.

Παρ'όλα αυτά γνωρίζει κάποιος αν (με τους σημερινούς χορούς) στον Πατριαρχικό ναό ψάλλονται τις Κυριακές λειτουργικά σε άλλους ήχους εκτός κλιτού και πλ α';
 
Last edited:

stzioutzios

Μέλος
Εχω την εντύπωση ότι τοις Κυριακές πρέπει να λέγεται ο ήχος της εβδομάδας αν φυσικά γνωρίζει ο ψάλτης και ο Ιερέας τους ηχους. Για τοις καθημερινές κανονικά πρέπει να λέγεται ο ήχος σύμφωνα με το τροπάριο που ακολουθεί μετά το Εξαιρέτως. Όταν όμως τοις καθημερινές έχει Άξιον εστί τότε τι γίνεται; Κάποιος μου είπε ότι την Δευτέρα λέγεται ο ήχος α την Τρίτη ο βαρύς την Τετάρτη ο τέταρτος την Πέμπτη ο πλάγιος Δ την Παρασκευή και το Σάββατο ο πλάγιος α . Πάνω σε αυτό το θέμα και το προηγούμενο μήνυμά μου. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια τυπική διάταξη που να προσδιορίζει τον ήχο της κάθε ημέρας.
 
Last edited by a moderator:

Diogenes

Νέο μέλος
Προφανώς επειδή τα κοινωνικά της εβδομάδος του Πέτρου Πελοποννησίου είναι γραμμένα ακριβώς σε αυτούς τους ήχους. Δηλ. της Δευτέρας στον α΄ ήχο, της Τρίτης στον βαρύ κοκ....
Πρόκειται για το «άγραφο τυπικό» το οποίο εφαρμόζεται στην ΜΧΕ.
Σάς προτείνω να διαβάσετε το βιβλίο «Τάξη και Ψαλμωδία στον Πατριαρχικό Ναό» του π. Σερ. Φαράσογλου (1988), διότι είναι πολύ διδακτικό.
Peri Hxwn - Apo to Agrafo Typiko ths MXE.jpg
 
Top