[Ερώτηση] Ευλογία κατά την ένδυση του ράσου

Μπορεί να μου πει κάποιος , τι "λέμε " στον ιερέα όταν "προσφέρομαι" το ράσο για ευλογία και τι μας "απαντά΄Τόσα χρόνια ποτέ δεν μπόρεσα να το ακούσω καθαρά και να το μάθω. Θα μου πείτε και γιατί δεν ρώτησες τον ίδιο τον ιερέα τί έλεγε? Ελα ντε . Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας μου το μεταφέρει. Ευχαριστώ
 
Βλ. Εδώ
Εδώ υπό άρθρο 6 παρ.9-β και
Εδώ καθώς και Ευχολόγιον το Μέγα Βενετία 1891 σελ. 186.

Νομίζω πως υπάρχει και σχετική συζήτηση στο Ψ με σχετικές παραπομπές από τον π. Μάξιμο
Στα προτεινόμενα άρθρα δεν γράφει πουθενά αυτό που ζητώ. Τι του ''ζητούμε '' προτείνοντας το ράσο για ευλογία και τι ευχή μας δίνει. Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση
 
Στις γραπτές πηγές δεν προβλέπεται συγκεκριμένος τρόπος με τον οποίο ο ιεροψάλτης ζητά την ευχή του λειτουργού "προτείνοντας" το ράσο προς ευλογία, όπως αναφέρετε στη ερώτησή σας.

Στην πράξη ο ιεροψάλτης ζητά την ευχή "άδεια" του λειτουργού, όπως άλλωστε για κάθε διακόνημα, πχ "Πάτερ την ευχή σου" κι εκείνος του λέγει "καλήν δύναμιν".

Απ' ό,τι γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια ειδική ευχή που ο λειτουργός προβλέπεται να λέγει μυστικώς.
Ίσως μέρος της άπαξ διδομένης ευχής κατά την χειροθεσίαν από το Μ. Ευχολόγιον;;;
«...δός αὐτῷ μετά πάσης σοφίας καί συνέσεως τῶν θείων σου λογίων τήν μελέτην καί τήν ἀνάγνωσιν ποιεῖσθαι διαφυλάττων αὐτόν ἐν ἀμέμπτῳ πολιτείᾳ»

και επιπρόσθετα:

»Ακόμη, βασικό σημείο ορθοδόξου ήθους είναι, πριν αναλάβη ...δράση στο Αναλόγιο να πάρη την ευχή του Λειτουργού, να προσκυνήση τον Εσταυρωμένο πίσω από την Αγία Τράπεζα, να βάλη το ράσο του και ν’ ανέβη στο Αναλόγιο κάνοντας το σημείο του σταυρού και λέγοντας μυστικώς “ψαλώ τω Θεώ μου έως υπάρχω”.
https://proskynitis.blogspot.com/2013/10/blog-post_5740.html
ΑΚ
 
Last edited:
Στις γραπτές πηγές δεν προβλέπεται συγκεκριμένος τρόπος με τον οποίο ο ιεροψάλτης ζητά την ευχή του λειτουργού "προτείνοντας" το ράσο προς ευλογία, όπως αναφέρετε στη ερώτησή σας.

Στην πράξη ο ιεροψάλτης ζητά την ευχή "άδεια" του λειτουργού, όπως άλλωστε για κάθε διακόνημα, πχ "Πάτερ την ευχή σου" κι εκείνος του λέγει "καλήν δύναμιν".

Απ' ό,τι γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια ειδική ευχή που ο λειτουργός προβλέπεται να λέγει μυστικώς.
Ίσως μέρος της άπαξ διδομένης ευχής κατά την χειροθεσίαν από το Μ. Ευχολόγιον;;;
«...δός αὐτῷ μετά πάσης σοφίας καί συνέσεως τῶν θείων σου λογίων τήν μελέτην καί τήν ἀνάγνωσιν ποιεῖσθαι διαφυλάττων αὐτόν ἐν ἀμέμπτῳ πολιτείᾳ»

και επιπρόσθετα:

»Ακόμη, βασικό σημείο ορθοδόξου ήθους είναι, πριν αναλάβη ...δράση στο Αναλόγιο να πάρη την ευχή του Λειτουργού, να προσκυνήση τον Εσταυρωμένο πίσω από την Αγία Τράπεζα, να βάλη το ράσο του και ν’ ανέβη στο Αναλόγιο κάνοντας το σημείο του σταυρού και λέγοντας μυστικώς “ψαλώ τω Θεώ μου έως υπάρχω”.
https://proskynitis.blogspot.com/2013/10/blog-post_5740.html
ΑΚ
Ευχαριστώ για την ενημέρωση
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τι γίνεται στον ναό μας.
Ο ψάλτης πλησιάζει τον ιερέα κρατώντας το ράσο και αυτός το ευλογεί λέγοντας:
«Ευλογητός ο Θεός ημών πάντοτε, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων».
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Τι γίνεται στον ναό μας.
Ο ψάλτης πλησιάζει τον ιερέα κρατώντας το ράσο και αυτός το ευλογεί λέγοντας:
«Ευλογητός ο Θεός ημών πάντοτε, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων».

Επισφραγίζοντας από μέρους μας με το Αμήν. Το ίδιο κι εμείς!
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Ο ψάλτης για να μη νιώθει αμηχανία μπορεί να πει ένα "ευλόγησον δέσποτα".. (ακόμα κι αν δεν απευθύνεται σε δεσπότη).

Για την απάντηση του ιερέα επιβεβαιώνω το "Ευλογητός ο Θεός ημών πάντοτε, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων".
 

Υάκινθος B

Well-known member
Καλό μήνα προς όλους ! Με αφορμή το ερώτημα του συναδέλφου θα ήθελα να μοιραστώ ορισμένες σκέψεις σχετικά με αυτό το θέμα. Είμαι στο Στασίδι σχεδόν 40 χρόνια, από 10 ετών. Στην πόλη που μεγάλωσα , που τότε είχε καλλίφωνους και μουσικά καταρτισμένους ψάλτες , δεν θυμάμαι ποτέ κανέναν απ αυτούς τους παλιούς ψάλτες να φοράει ράσο. Και όπως τους έχω στο μυαλό μου αυτούς τους ανθρώπους ήταν, απλοί καθημερινοί ,άνθρωποι του μόχθου και της βιοπάλης. Ταυτόχρονα όμως ήταν αρχοντικοί και μετριόφρονες . Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει κάπως. Βλέπω πολλούς νεαρούς ψάλτες που Δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στην αμφίεση τους ,για το αν θα φορούν δηλαδή ράσο κατά την ώρα των ακολουθιών και όχι αν θα είναι κατάλληλα προετοιμασμένοι και μουσικά ολοκληρωμένοι προκειμένου να ανταποκριθούν στα ψαλτικά τους καθήκοντα. Προσπαθούν δηλαδή να κρύψουν κάτω από το ράσο την ατέλειά τους Το ράσο αγαπητοί μου δεν κάνει τον ψάλτη. Τον ψάλτη τον κάνουν άλλα πράγματα, όπως : η φιλομάθεια (μουσική κατάρτιση ), η φιλοπονία, η συναδελφικότητα και η μετριοφροσύνη. Τι να το κάνω εγώ αν κάποιος ακολουθεί το τυπικό που προτείνει ο αγαπητός Ανδρέας ή άλλου είδους τυπολατρικές εκδηλώσεις και κατ ουσίαν ο ψάλτης αυτός είναι ημιμαθής , δολοπλόκος, συκοφάντης εγωιστής κ.τ.λ. και ξέρετε υπάρχουν ανάμεσά μας πολλοί από δαύτους. Η ευσέβεια η κατάνυξη και η αγάπη προς το καθήκον είναι πράγματα που φωλιάζουν μέσα μας και δεν χρειάζεται να επιδεικνύονται με τυπολατρίες. Δεν είμαι κατά της αμφίεσης του ράσου από τους ψάλτες αλλά όπως προείπα άλλα πράγματα είναι σημαντικότερα. ευχαριστώ !
 
Top