[Ερώτηση] Δεν ψάλλεται το απολυτίκιον του ναού αυτή τη Κυριακή (απόδοση Γενεσίου Θεοτόκου) ;

Θωμάς Carroll

Θωμάς Κάρρολλ
Ψέλνω σε μια ενορία του Οικουμενικού Πατριαρχείου στην Αμερική. Στο τυπικό του Πατρειαρχείου που έχει δημοσιευθεί στο διαδίκτυο δεν καταγράφεται μεταξύ των απολυτικίων της Κυριακής της 12ης Σεπτεμβρίου το απολυτίκιον του ναού. Καταλαβαίνω σωστά ότι δεν πρέπει να ψάλλουμε το απολυτίκιον του ναού αυτή τη Κυριακή;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἂν καὶ τὸ ΤΜΕ δὲν κάνει συγκεκριμένη ἀναφορὰ στὸ μηνολόγιο, πέραν τῶν Ἀντιφώνων τῆς Ἑορτῆς, στὴν προθεωρία ἀναφέρει τὸ τῆς ἐπισυνάψεως, τὸ ὁποῖο διαφωνεῖ μὲ τὴν φετινὴ ΕΟΠ.
 

Attachments

  • ΤΜΕ.jpg
    ΤΜΕ.jpg
    79.7 KB · Views: 41

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χρῆστο (ἀπευθύνομαι σέ σένα πού πρόλαβες καί ἀπάντησες), πρόκειται γιά μιά ἑρμηνεία τῆς ἀσαφοῦς διατάξεως τῆς ΙΒ΄ Σεπτεμβρίου ἐν Κυριακῇ, πού στηρίζεται ὅμως στήν ἀνάλογη τῆς ΚΓ΄ Αὐγούστου.
Ἡ Προθεωρία ἀναφέρει τήν σύμπτωση καί ἑορταζομένου ἁγίου, ὅπως στίς ΚΕ΄ Νοεμβρίου.
Διαφορετικά ἑρμηνεύει ἡ Ἑκκλησία Ἑλλάδος, τό ΣΤ καί τό Τυπικό Κύκκου, ἐνῶ συμφωνεῖ ἡ Ἐκκλησία Κύπρου.

* Μιά δική μου παρατήρηση: Ἐφ᾿ ὅσον ὑπάρχει δυνατότης τελέσεως μνημοσύνων αὐτή τήν Κυριακή καί θά ψαλεῖ τό τό κεκοιμημένων «Μνήσθητι Κύριε...», χωρεῖ καί τό τοῦ Ναοῦ.
 

Θωμάς Carroll

Θωμάς Κάρρολλ
Ευχαριστώ πάρα πολύ, κ. Τσακίρογλου! Το απόλυτιον του ναού μας είναι <<εν τη γεννήσει την παρθενίαν εφύλαξας>>, δηλαδή, το της Κοιμήσεως της Θεοτόκου. Γι' αυτό, κατά την προθεωρία, πρέπει να πούμε δύο απολυτίκια θεομητορικά αυτή τη Κυριακή, έτσι δεν είναι;
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ πάρα πολύ, κ. Τσακίρογλου! Το απόλυτιον του ναού μας είναι <<εν τη γεννήσει την παρθενίαν εφύλαξας>>, δηλαδή, το της Κοιμήσεως της Θεοτόκου. Γι' αυτό, κατά την προθεωρία, πρέπει να πούμε δύο απολυτίκια θεομητοριπροθεσμία, αυτή τη Κυριακή, έτσι δεν είναι;
Ὄχι, κύριε. Τό <<εν τη γεννήσει την παρθενίαν εφύλαξας>> δέν εἶναι ἀπολυτίκιον μνήμης ἑορταζομένου ἁγίου συμπίπτοντος σέ ἀπόδοση θεομητορικῆς ἑορτῆς, ὅπως ἀναφέρει ἡ Προθεωρία.
Νά τηρήσετε τό τυπικό του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
 

Θωμάς Carroll

Θωμάς Κάρρολλ
Ὄχι, κύριε. Τό <<εν τη γεννήσει την παρθενίαν εφύλαξας>> δέν εἶναι ἀπολυτίκιον μνήμης ἑορταζομένου ἁγίου συμπίπτοντος σέ ἀπόδοση θεομητορικῆς ἑορτῆς, ὅπως ἀναφέρει ἡ Προθεωρία.
Νά τηρήσετε τό τυπικό του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Ευχαριστώ πάρα πολύ, Πάτερ Μάξιμε. Καταλαβαίνω σωστά ότι *δεν* πρέπει να πω το απολύτικιον του ναού μου τη 12η Σεπτεμβρίου; Και έτσι επειδή δεν ψάλλεται απολυτίκιον εορταζομένου Αγίου και γι' αυτό ούτε του ναού; Αν επειδή δεν είναι το απολυτίκιον του ναού μου απολυτίκιον ενός Αγίου, αλλά της Θεομήτορος, της οποίας γέννησις και όχι κοίμησις εορτάζεται;

Δηλαδή, υπάρχουν περιπτώσεις όταν δεν ψάλλεται καθόλου το απολυτίκιον του ναού με τα άλλα απολυτίκια μετά τη μεγάλη είσοδο;

Να με συγχωρείτε -- δεν ξέρω καλά τα Ελληνικά και γι' αυτό μπορεί η ασαφείς είναι οι ερωτήσεις μου η δεν καταλαβαίνω που ήδη έχετε γράψει σαφώς.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ πάρα πολύ, Πάτερ Μάξιμε.
Παρακαλῶ.

Καταλαβαίνω σωστά ότι *δεν* πρέπει να πω το απολύτικιον του ναού μου τη 12η Σεπτεμβρίου;
Μάλιστα, σωστά καταλαβαίνετε.

Και έτσι επειδή δεν ψάλλεται απολυτίκιον εορταζομένου Αγίου και γι' αυτό ούτε του ναού;
Μάλιστα.

Αν επειδή δεν είναι το απολυτίκιον του ναού μου απολυτίκιον ενός Αγίου, αλλά της Θεομήτορος, της οποίας γέννησις και όχι κοίμησις εορτάζεται;
Αὐτό εἶναι ἄσχετο. Σᾶς ἐγραψα: Τό <<εν τη γεννήσει την παρθενίαν εφύλαξας>> δέν εἶναι ἀπολυτίκιον μνήμης ἑορταζομένου ἁγίου συμπίπτοντος σέ ἀπόδοση θεομητορικῆς ἑορτῆς. Στήν Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος Ναοί τῆς Κοιμήσεως Θεοτόκου θά ψάλλουν το <<εν τη γεννήσει την παρθενίαν εφύλαξας>> .

Δηλαδή, υπάρχουν περιπτώσεις όταν δεν ψάλλεται καθόλου το απολυτίκιον του ναού με τα άλλα απολυτίκια μετά τη μεγάλη είσοδο;
Ναί, ὑπάρχουν.

Να με συγχωρείτε -- δεν ξέρω καλά τα Ελληνικά και γι' αυτό μπορεί η ασαφείς είναι οι ερωτήσεις μου η δεν καταλαβαίνω που ήδη έχετε γράψει σαφώς.
Πολύ καλά γράφετε ἑλληνικά καί πιστεύω νά συνεννοηθήκαμε!
 

Θωμάς Carroll

Θωμάς Κάρρολλ
Παρακαλῶ.


Μάλιστα, σωστά καταλαβαίνετε.


Μάλιστα.


Αὐτό εἶναι ἄσχετο. Σᾶς ἐγραψα: Τό <<εν τη γεννήσει την παρθενίαν εφύλαξας>> δέν εἶναι ἀπολυτίκιον μνήμης ἑορταζομένου ἁγίου συμπίπτοντος σέ ἀπόδοση θεομητορικῆς ἑορτῆς. Στήν Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος Ναοί τῆς Κοιμήσεως Θεοτόκου θά ψάλλουν το <<εν τη γεννήσει την παρθενίαν εφύλαξας>> .


Ναί, ὑπάρχουν.


Πολύ καλά γράφετε ἑλληνικά καί πιστεύω νά συνεννοηθήκαμε!

Ευχαριστώ πολύ, Πάτερ! Πολύ ωφέλιμες είναι για μένα οι απαντήσεις σας!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Νά τηρήσετε τό τυπικό του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Ὁ ἕνας ἐκ τῶν δύο ναῶν ποὺ διακονῶ, εἶναι τρίκλιτος καὶ ἀποτελεῖται ἀπό· Κοίμηση, Εὐαγγελισμὸ καὶ Ἅγιους Πάντες καὶ ψάλλουμε ὅταν προβλέπονται τὰ τοῦ Ναοῦ καὶ τὰ τρία Ἀπολυτίκια. Εἶναι λίγο θέμα... ὅπως καὶ νάχει, θὰ τηρήσω τὰ τῆς ΕΟΠ δίχως περαιτέρω ψάξιμο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἄ μάλιστα! Κυριακὴ πρὸ τῆς Ὑψώσεως! Ἔχουμε καί τή μνήμη τῶν ἐθνοϊερομαρτύρων Χρυσοστόμου Σμύρνης, Ἀμβροσίου Μοσχονησίων, Γρηγορίου Κυδωνιῶν, Προκοπίου Ἰκονίου, Εὐθυμίου Ζήλων καὶ τῶν σὺν αὐτοῖς ἀναιρεθέντων κατὰ τὴν μικρασιατικὴν καταστροφὴν μαρτύρων (1922).
Ἄν καί δέν ψάλλουμε τήν ἀκολουθία των, στή λειτουργία λέμε τό ἀπολυτίκιόν των...

Πρβλ. σχετικά ἐδῶ κι ἐδῶ καί ΔΕΕ2019.
 
Top