[Ανακοίνωση] Ερωτηματολόγιο για ΟΜΣΙΕ

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάλφοι,
ως μέλος του ΔΣ της ΟΜΣΙΕ, λαμβάνω την πρωτοβουλία να ανεβάσω εδώ ένα εξαιρετικά φλέγον, κατά τη γνώμη μου, θέμα για την Ομοσπονδία μας.
Πιστεύω ότι όλοι μπορούν να συμβάλουν στη διαμόρφωση της νέας ΟΜΣΙΕ και των νέων κατευθύνσεων, στις οποίες φιλοδοξεί να στρέψει το ενδιαφέρον της Ιεροψαλτικής κοινότητας και της ποιμένουσας Εκκλησίας.
Παρακαλώ, λοιπόν, όλους τους συναδέλφους του Ψαλτολογίου να συμμετέχουν και να βοηθήσουν την ΟΜΣΙΕ απαντώντας στα εξής ερωτήματα:

1. Έχει ως τώρα ανταποκριθεί η ΟΜΣΙΕ στις προσδοκίες των Ιεροψαλτών. Αν ναι γιατί και αν όχι γιατί.
2. Τι θα έπρεπε να αλλάξει στον τρόπο λειτουργίας της ή της νοοτροπίας της, ώστε να βελτιωθεί και να γίνει πιο άμεση και επίκαιρη η προσφορά της.
3. Για ποιο λόγο η ΟΜΣΙΕ δεν μπορεί να συσπειρώσει τα Σωματεία.
4. Που αστοχεί και που επιτυγχάνει.
5. Ο,τιδήποτε άλλο με μορφή πρότασης - όχι κουτσομπολιού.

Η σφυγμομέτρηση αυτή θα ληφθεί σοβαρά υπόψη και θα βοηθήσει πολύ.

ΚΧΚ
 

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Αγαπητοί συνάλφοι,
ως μέλος του ΔΣ της ΟΜΣΙΕ, λαμβάνω την πρωτοβουλία να ανεβάσω εδώ ένα εξαιρετικά φλέγον, κατά τη γνώμη μου, θέμα για την Ομοσπονδία μας.
Πιστεύω ότι όλοι μπορούν να συμβάλουν στη διαμόρφωση της νέας ΟΜΣΙΕ και των νέων κατευθύνσεων, στις οποίες φιλοδοξεί να στρέψει το ενδιαφέρον της Ιεροψαλτικής κοινότητας και της ποιμένουσας Εκκλησίας.
Παρακαλώ, λοιπόν, όλους τους συναδέλφους του Ψαλτολογίου να συμμετέχουν και να βοηθήσουν την ΟΜΣΙΕ απαντώντας στα εξής ερωτήματα:

1. Έχει ως τώρα ανταποκριθεί η ΟΜΣΙΕ στις προσδοκίες των Ιεροψαλτών. Αν ναι γιατί και αν όχι γιατί.
2. Τι θα έπρεπε να αλλάξει στον τρόπο λειτουργίας της ή της νοοτροπίας της, ώστε να βελτιωθεί και να γίνει πιο άμεση και επίκαιρη η προσφορά της.
3. Για ποιο λόγο η ΟΜΣΙΕ δεν μπορεί να συσπειρώσει τα Σωματεία.
4. Που αστοχεί και που επιτυγχάνει.
5. Ο,τιδήποτε άλλο με μορφή πρότασης - όχι κουτσομπολιού.

Η σφυγμομέτρηση αυτή θα ληφθεί σοβαρά υπόψη και θα βοηθήσει πολύ.

ΚΧΚ

Αγαπητέ κύριε Καραγκούνη,

για να απαντήσουμε στα ερώτηματά σας πρέπει εσείς πρώτα να μας πείτε τί κάνει η Ομοσπονδία, και κατ’ επέκταση και εσείς ως Γενικός της Γραμματέας, δεδομένου ότι η ΟΜΣΙΕ δεν είναι κάτι αφηρημένο αλλά ταυτίζεται με τα πρόσωπα των εκάστοτε διοικήσεων. Άλλη η ΟΜΣΙΕ του Χατζημάρκου, άλλη του Ταλιαδώρου, άλλη του Γιουρούκου, άλλη του Χατζηνικολάου, άλλη του Ναούμ.
Είναι σαν να μιλάμε για το έργο της Κυβέρνησης και να μην εξειδικεύουμε "κυβέρνηση Παπανδρέου" ή "Κυβέρνηση Καραμανλή" σαν να μιλάμε για το ίδιο πράγμα.
Ποια είναι, λοιπόν, η στρατηγική της ΟΜΣΙΕ σήμερα, ποια είναι η δική σας θέση και ποιο είναι το έργο της δικής σας διοικήσεως.
Αναμένουμε με ενδιαφέρον προκειμένου να τοποθετηθούμε, όχι πιθανο-θεωρητικά αλλά στην ουσία των ερωτημάτων σας.

Καλή σας μέρα
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ συνάδελφε,
εγώ προσωπικά έχω ήδη παραιτηθεί από τη θέση του Γ.Γραμματέως (όχι από το ΔΣ) για λόγους διαφωνίας με τον τρόπο λειτουργίας και νοοτροπίας του Προέδρου της ΟΜΣΙΕ.
Οι προτάσεις, όμως, και οι παρατηρήσεις ίσως ανοίξουν τα μάτια κάποιων. Δεν είναι κακό να συμβάλετε με τις τοποθετήσεις σας.
Η αποστασιοποίηση αφήνει ελεύθερο το πεδίο δράσης σε όσους θέλουν να παίξουν με το θεσμό, ο οποίος, νομίζω, πως πρέπει -πάση θυσία- να στηριχθεί.
ΚΧΚ
 

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Αγαπητέ συνάδελφε,
εγώ προσωπικά έχω ήδη παραιτηθεί από τη θέση του Γ.Γραμματέως (όχι από το ΔΣ) για λόγους διαφωνίας με τον τρόπο λειτουργίας και νοοτροπίας του Προέδρου της ΟΜΣΙΕ.
Οι προτάσεις, όμως, και οι παρατηρήσεις ίσως ανοίξουν τα μάτια κάποιων. Δεν είναι κακό να συμβάλετε με τις τοποθετήσεις σας.
Η αποστασιοποίηση αφήνει ελεύθερο το πεδίο δράσης σε όσους θέλουν να παίξουν με το θεσμό, ο οποίος, νομίζω, πως πρέπει -πάση θυσία- να στηριχθεί.
ΚΧΚ

Κύριε Καραγκούνη,

Ακριβώς αυτό είναι το ερώτημά μου.
Ποιος είναι ο τρόπος λειτουργίας της Ομοσπονδίας σήμερα;
Ποια είναι η συμβολή σας στο πλαίσιο κάποιων πρωτοβουλιών που ενδεχομένως έχετε αναλάβει;
Tέλος, ποιες οι διαφωνίες σας;

Επ’ αυτών δεν μπορούμε να μιλήσουμε, αφού για αυτά που ερωτάτε υπάρχει πλήρης έλλειψη πληροφόρησης.

Κ.Π.
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Κύριε Πολίτη,
δυστυχώς, ο τρόπος λειτουργίας της ΟΜΣΙΕ, καθώς ο ίδιος διαπίστωσα, δεν διαφέρει σε τίποτε από εκείνον του παρελθόντος. Ακατάσχετος βερμπαλισμός, μηδενικό όραμα, άγνοια κινδύνου, θεσεολαγνία και "μη θίγετε τα κακώς κείμενα".
Όμως, όταν μόνο δέκα <10> σύλλογοι συμμετέχουν στις αρχαιρεσίες της ΟΜΣΙΕ, όταν οι υπόλοιποι παρακαλουθούν εκ του μακρόθεν, δε γίνεται πρόοδος. Δεν εργαζόμαστε. Δεν παλεύουμε. Δεν αγωνιζόμαστε. Δεν ομονοούμε και δε συσπειρωνόμαστε. Όμως, ως όπλο η ΟΜΣΙΕ θα μπορούσε να είναι αποτελεσματική, αν δεν την κατέτρωγε η αδιαφορία των Συλλόγων και των συναδέλφων να προσέλθουν και να χαράξουν νέα γραμμή.
Πίστευα, πως μια σειρά κειμένων - προτάσεων του Ψαλτολογίου θα αφύπνιζε τον "κοιμώμενο" λέοντα. Αλλά, η αρνητική στάση να πάρουμε θέση, να προτείνουμε και να υποδείξουμε μπορεί να υποκρύπτει το "ασ' τους να βουλιάξουν βαθύτερα". Ξεχνούμε, όμως, ότι όταν το καράβι βουλιάζει συμπαρασύρει και όσους πρόλαβαν να βουτήξουν νωρίτερα.
Αν δεν πολλαπλασιαστεί ο αριθμός των συμμετεχόντων Σωματείων, αν δεν ασκηθεί κριτική, αν δεν χτυπήσουμε την αδιαφορία, τί περιμένουμε να γίνει από πλευράς ΟΜΣΙΕ;
ΚΧΚ
 

tsitsikas georgios

Νέο μέλος
Αγαπητοί συνάλφοι,
ως μέλος του ΔΣ της ΟΜΣΙΕ, λαμβάνω την πρωτοβουλία να ανεβάσω εδώ ένα εξαιρετικά φλέγον, κατά τη γνώμη μου, θέμα για την Ομοσπονδία μας.
Πιστεύω ότι όλοι μπορούν να συμβάλουν στη διαμόρφωση της νέας ΟΜΣΙΕ και των νέων κατευθύνσεων, στις οποίες φιλοδοξεί να στρέψει το ενδιαφέρον της Ιεροψαλτικής κοινότητας και της ποιμένουσας Εκκλησίας.
Παρακαλώ, λοιπόν, όλους τους συναδέλφους του Ψαλτολογίου να συμμετέχουν και να βοηθήσουν την ΟΜΣΙΕ απαντώντας στα εξής ερωτήματα:

1. Έχει ως τώρα ανταποκριθεί η ΟΜΣΙΕ στις προσδοκίες των Ιεροψαλτών. Αν ναι γιατί και αν όχι γιατί.
2. Τι θα έπρεπε να αλλάξει στον τρόπο λειτουργίας της ή της νοοτροπίας της, ώστε να βελτιωθεί και να γίνει πιο άμεση και επίκαιρη η προσφορά της.
3. Για ποιο λόγο η ΟΜΣΙΕ δεν μπορεί να συσπειρώσει τα Σωματεία.
4. Που αστοχεί και που επιτυγχάνει.
5. Ο,τιδήποτε άλλο με μορφή πρότασης - όχι κουτσομπολιού.

Η σφυγμομέτρηση αυτή θα ληφθεί σοβαρά υπόψη και θα βοηθήσει πολύ.

ΚΧΚ

Αγαπητοί συνάδελφοι
το ονομά μου,Τσίτσικας Γεώργιος Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Παντοκράτορος στην Αρτα,ως μέλος του Δ.Σ της Ο.Μ.Σ.Ι.Ε εχω ζητήσει και εχω συστήσει στο κ Καραγκούνη να παραιτηθει και απο μέλος του Δ.Σ της ΟΜΣΙΕ για αρμονική αυτης συνέχεια, ομοψυχίας, ειρήνης, και καλής συνεργασίας των μελών της, και στο τέλος της θητείας μας, να μας κρίνει πολύ αυστηρά.γιατι οι οποιες διαφορές- που δεν υπάρχουν -επιλύονται στις συνελεύσεις των μελών του Δ.Σ
Ομως ο κ.Καραγκούνης διάλεξε τον αλλο δρόμο .της αυτοπροβολής, του ΣΩΤΗΡΑ της ΟΜΣΙΕ, με τα Εγω του και πόσα πτυχία εχει και οτι δηθεν οι ΟΜΣΙΕ ειναι εναντίον των μουσικολόγων και τι νόημα εχει αυτο το ερωτηματολόγιο?
Ανέλαβε Γραμματέας και του ανετέθη (1)ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΊΑ, να κανει μια κατάσταση των μελών συλλόγων και των προέδρων των, με τα τηλέφωνα τους για να ερθουμε σε επικοινωνία μαζί τους, για την ενδυνάμωση της ΟΜΣΙΕ και την λύση των προβλημάτων μας .
Τι εκανε ο Γραμματέας το διάστημα αυτο, ΤΙΠΟΤΕ και εχει το θράσος να μιλάει για κακή Διοίκηση απο την στιγμή που έδωσε υπόσχεση, να δουλέψει για την ΟΜΣΙΕ ή τον ένοιαζε μόνο το Χαρτί της ΟΜΣΙΕ για τα δικαιολογητικά του για τους διορισμούς του .Ελεος συνάδελφε ιεροψάλτη, η τάξη μας,δεν εχει ανάγκη απο Σωτήρες, μονιάζει ΜΟΝΟ με την συσπείρωση και ΟΧΙ με την ανακάλυψη προβλημάτων τα οποία ειναι λίγο πολύ γνωστά λόγο της Οικονομικής αδυναμίας της ΟΜΣΙΕ.
Λυπούμε και Επιμένω αγαπητέ συνάδελφε, στην παραίτηση σου, γιατι διαφορετικά φωλιάζει μέσα μου, η αμφιβολία, οτι δεν ηρθες στην ΟΜΣΙΕ για το καλό της .ΑΡΤΑ 2-3-2010
 
Last edited by a moderator:

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ μου, Γιώργο,
σέβομαι πολύ τη γνώμη σου και ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Αν ήσουν, βέβαια, στο τελευταίο συμβούλιο της ΟΜΣΙΕ, θα λάμβανες όλες τις απαντήσεις με τις αποδείξεις τους για τα ψεύδη, που ειπώθηκαν, προκειμένου να καλυφθούν τα αδικαιολόγητα.
Το πόσο εργάστηκα τους ελάχιστους μήνες που διετέλεσα Γ.Γ της ΟΜΣΙΕ παραμένει στα αρχεία της και δεν θα μπω στη διαδικασία να τα επαναλάβω. Δε νοιώθω άλλωστε την ανάγκη να απολογηθώ, εφόσον έχω απολύτως ήσυχη τη συνείδησή μου.
Μόνο για τις βεβαιώσεις, θα σου απαντήσω. Ο εργογραφικός μου φάκελος, τον οποίο δεν έχεις υπόψη σου, εκτός του διδακτορικού μου και των αυτοτελών εκδόσεων συμπεριλαμβάνει 70 και πλέον δημοσιεύσεις εργασιών, οι οποίες κρίθηκαν και κρίνονται, αξιολογήθηκαν και θα αξιολογούνται διαρκώς στο μέλλον. Θεωρείς ότι η επιστημονική μου επάρκεια είχε ανάγκη τη βεβαίωση, που μου έδωσε η ΟΜΣΙΕ, οτι εκλέχθηκα Ειδ. Γραμματέας της. Δε σου φαίνεται λίγο υπερφίαλο;
Όσο για την παραίτησή μου, δε θα την έχετε. Εκλέχθηκα (τρίτος κατά σειράν) με διάθεση να εργαστώ για την ΟΜΣΙΕ και δεν θα μπω στον πειρασμό να πετάξω τα όπλα, εξυπηρετώντας την τακτική "όποιος λέγει την αλήθεια" πρέπει να φεύγει.
Σε εκτιμώ πολύ, γιατί έχουμε μιλήσει πολύ μαζί, έχουμε πιεί κι ένα κρασί μαζί και δε νομίζω να σου έδωσα τότε την εικόνα που περιγράφεις δημοσίως για το πρόσωπό μου. Και βέβαια σε δικαιολογώ γιατί δεν ήσουν παρών στο τελευταίο ΔΣ της ΟΜΣΙΕ.
Με αγάπη και εκτίμηση
ΚΧΚ
 
Γιατί δεν συμμετέχουν οι υπόλοιποι σύλογοι ;
Μήπως προκαταβάλουν , ότι θα διαφωνήσουν με τον Καραγκούνη , τον Καλπακίδη και τον κάθε χ , ψ, ζ (τυχαία ανέφερα τα ονόματα ) , προεξοφλώντας το γεγονός αυτό , επειδή κατηγοριοποιούν τον καθένα , ανάλογα σε τι σχολή - τάση ανήκει , που μαθήτευσε κ.λ.π ;
Όλοι όσοι ασχολούνται γενικότερα με τα κοινά ( οχι μόνο με τα ψαλτικά ) , έχουν απαραίτητα σχέδιο , όραμα και προοπτική ή απλά προσωπικές φιλοδοξίες αυτοπροβολής και κοινωνικής ανέλιξης ; ( βλέπετε τι γίνεται με τους συνδικαλιστές από τις τηλεοράσεις σε όλους τους κλάδους .... )
Όλοι οι καινούριοι που αναλαμβάνουν επαγγέλονται- προεκλογικά τουλάχιστον- γη και ύδωρ και στο τέλος διαπιστώνουμε όλοι μας ότι δυστυχώς " .... η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης"
Από πολύ μικρός άκουγα για διάφορες επιδιώξεις της ομοσπονδίας οι οποίες και ακόμα και τότε στο παιδικό μυαλουδάκι μου φάνταζαν "φαιδρές "
π.χ . οι ψάλτες να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι ( σήμερα θα μπορούσε να γίνει και ανέκδοτο )
Σήμερα ο αγαπητός κ.Καραγκούνης δίνει το έναυσμα για ένα επικοδομητικό βήμα διαλόγου .
Κατά καιρούς και σε διάφορα θέματα εδώ στο φόρουμ , όλοι έχουμε γράψει θέματα ψαλτικά που μας έχουν απασχολήσει ( και κάποιους , έχουν ταλαιπωρήσει )
Μπορούμε εύκολα να τα κατηγοριοποιήσουμε και να τα μεταφέρουμε σε αυτή την εννότητα περιφραστικά αρχικά τουλάχιστον .
Αρκεί να μείνουμε μακριά από προκαταλήψεις
 
Αγαπητοί συνάλφοι,
ως μέλος του ΔΣ της ΟΜΣΙΕ, λαμβάνω την πρωτοβουλία να ανεβάσω εδώ ένα εξαιρετικά φλέγον, κατά τη γνώμη μου, θέμα για την Ομοσπονδία μας.
Πιστεύω ότι όλοι μπορούν να συμβάλουν στη διαμόρφωση της νέας ΟΜΣΙΕ και των νέων κατευθύνσεων, στις οποίες φιλοδοξεί να στρέψει το ενδιαφέρον της Ιεροψαλτικής κοινότητας και της ποιμένουσας Εκκλησίας.
Παρακαλώ, λοιπόν, όλους τους συναδέλφους του Ψαλτολογίου να συμμετέχουν και να βοηθήσουν την ΟΜΣΙΕ απαντώντας στα εξής ερωτήματα:

1. Έχει ως τώρα ανταποκριθεί η ΟΜΣΙΕ στις προσδοκίες των Ιεροψαλτών. Αν ναι γιατί και αν όχι γιατί.
2. Τι θα έπρεπε να αλλάξει στον τρόπο λειτουργίας της ή της νοοτροπίας της, ώστε να βελτιωθεί και να γίνει πιο άμεση και επίκαιρη η προσφορά της.
3. Για ποιο λόγο η ΟΜΣΙΕ δεν μπορεί να συσπειρώσει τα Σωματεία.
4. Που αστοχεί και που επιτυγχάνει.
5. Ο,τιδήποτε άλλο με μορφή πρότασης - όχι κουτσομπολιού.

Η σφυγμομέτρηση αυτή θα ληφθεί σοβαρά υπόψη και θα βοηθήσει πολύ.

ΚΧΚ

Αγαπητοί συνάδελφοι
το ονομά μου,Τσίτσικας Γεώργιος Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Παντοκράτορος στην Αρτα,ως μέλος του Δ.Σ της Ο.Μ.Σ.Ι.Ε εχω ζητήσει και εχω συστήσει στο κ Καραγκούνη να παραιτηθει και απο μέλος του Δ.Σ της ΟΜΣΙΕ για αρμονική αυτης συνέχεια, ομοψυχίας, ειρήνης, και καλής συνεργασίας των μελών της, και στο τέλος της θητείας μας, να μας κρίνει πολύ αυστηρά.γιατι οι οποιες διαφορές- που δεν υπάρχουν -επιλύονται στις συνελεύσεις των μελών του Δ.Σ
Ομως ο κ.Καραγκούνης διάλεξε τον αλλο δρόμο .της αυτοπροβολής, του ΣΩΤΗΡΑ της ΟΜΣΙΕ, με τα Εγω του και πόσα πτυχία εχει και οτι δηθεν οι ΟΜΣΙΕ ειναι εναντίον των μουσικολόγων και τι νόημα εχει αυτο το ερωτηματολόγιο?
Ανέλαβε Γραμματέας και του ανετέθη (1)ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΊΑ, να κανει μια κατάσταση των μελών συλλόγων και των προέδρων των, με τα τηλέφωνα τους για να ερθουμε σε επικοινωνία μαζί τους, για την ενδυνάμωση της ΟΜΣΙΕ και την λύση των προβλημάτων μας .
Τι εκανε ο Γραμματέας το διάστημα αυτο, ΤΙΠΟΤΕ και εχει το θράσος να μιλάει για κακή Διοίκηση απο την στιγμή που έδωσε υπόσχεση, να δουλέψει για την ΟΜΣΙΕ ή τον ένοιαζε μόνο το Χαρτί της ΟΜΣΙΕ για τα δικαιολογητικά του για τους διορισμούς του .Ελεος συνάδελφε ιεροψάλτη, η τάξη μας,δεν εχει ανάγκη απο Σωτήρες, μονιάζει ΜΟΝΟ με την συσπείρωση και ΟΧΙ με την ανακάλυψη προβλημάτων τα οποία ειναι λίγο πολύ γνωστά λόγο της Οικονομικής αδυναμίας της ΟΜΣΙΕ.
Λυπούμε και Επιμένω αγαπητέ συνάδελφε, στην παραίτηση σου, γιατι διαφορετικά φωλιάζει μέσα μου, η αμφιβολία, οτι δεν ηρθες στην ΟΜΣΙΕ για το καλό της .ΑΡΤΑ 2-3-2010

Αγαπητέ κ. Τσίτσικα αφού σας καλοσορίσω στο φόρουμ , θα μου επιτρέψετε , αφού σας συγχαρώ πρώτα για το γεγονός ότι εκφράζεστε επωνύμως , να διαφωνήσω ως προς το περιεχόμενο του μηνύματος επειδή αυτά που περιγράφετε δεν σκιαγραφούν τον άνθρωπο που γνωρίζω....
Εξ άλλου ο κ. Καραγκούνης δεν επιτέθηκε προσωπικά σε κάποιον , κάτι που εσείς ατυχώς πράξατε στο δεύτερο μόλις μήνυμά σας στο ψαλτολόγιο
 
Last edited by a moderator:

tsitsikas georgios

Νέο μέλος
Αγαπητέ μου, Γιώργο,
σέβομαι πολύ τη γνώμη σου και ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Αν ήσουν, βέβαια, στο τελευταίο συμβούλιο της ΟΜΣΙΕ, θα λάμβανες όλες τις απαντήσεις με τις αποδείξεις τους για τα ψεύδη, που ειπώθηκαν, προκειμένου να καλυφθούν τα αδικαιολόγητα.
Το πόσο εργάστηκα τους ελάχιστους μήνες που διετέλεσα Γ.Γ της ΟΜΣΙΕ παραμένει στα αρχεία της και δεν θα μπω στη διαδικασία να τα επαναλάβω. Δε νοιώθω άλλωστε την ανάγκη να απολογηθώ, εφόσον έχω απολύτως ήσυχη τη συνείδησή μου.
Μόνο για τις βεβαιώσεις, θα σου απαντήσω. Ο εργογραφικός μου φάκελος, τον οποίο δεν έχεις υπόψη σου, εκτός του διδακτορικού μου και των αυτοτελών εκδόσεων συμπεριλαμβάνει 70 και πλέον δημοσιεύσεις εργασιών, οι οποίες κρίθηκαν και κρίνονται, αξιολογήθηκαν και θα αξιολογούνται διαρκώς στο μέλλον. Θεωρείς ότι η επιστημονική μου επάρκεια είχε ανάγκη τη βεβαίωση, που μου έδωσε η ΟΜΣΙΕ, οτι εκλέχθηκα Ειδ. Γραμματέας της. Δε σου φαίνεται λίγο υπερφίαλο;
Όσο για την παραίτησή μου, δε θα την έχετε. Εκλέχθηκα (τρίτος κατά σειράν) με διάθεση να εργαστώ για την ΟΜΣΙΕ και δεν θα μπω στον πειρασμό να πετάξω τα όπλα, εξυπηρετώντας την τακτική "όποιος λέγει την αλήθεια" πρέπει να φεύγει.
Σε εκτιμώ πολύ, γιατί έχουμε μιλήσει πολύ μαζί, έχουμε πιεί κι ένα κρασί μαζί και δε νομίζω να σου έδωσα τότε την εικόνα που περιγράφεις δημοσίως για το πρόσωπό μου. Και βέβαια σε δικαιολογώ γιατί δεν ήσουν παρών στο τελευταίο ΔΣ της ΟΜΣΙΕ.
Με αγάπη και εκτίμηση
ΚΧΚ

Για να μην παρεξηγηθώ και παρερμηνευτούνε τα οσα εγραψα ,Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση, οτι δεν πρέπει να ΜΗ λέγετε η αλήθεια, ,ομως πρέπει, μεσα απο το συμβούλιο, δημοκρατικά και πλειοψηφικά, να λαμβάνονται οι αποφάσεις,να δίνετε η δυνατή λύση και ετσι η καλή λειτουργία του,να εξαρτάτε απο την καλή θέληση των μελών.Τα πτυχία σου βγαίνουν μέσα απο την μελέτη σου την μεγάλη σου προσπάθεια και εισαι άξιος συγχαρητηρίων.Το κρασάκι μας θα το ξαναπιούμε οταν βρεθούμε!! δεν πείραμε τα όπλα ,τα οπλα θα τα σηκώσουμε για το καλό των Συναδέλφων μας ,Γιαυτο επιμένω ΑΡΜΟΝΙΑ την οποία απλόχερα προσφέρει η μουσική μας ΕΙΡΗΝΗ την απλόχερα μας προσφέρει ο Θεός μας.Φιλικώτατα Γεώργιος Τσίτσικας
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Και κάτι ακόμη προς τον αγαπητό Γιώργο Τσίτσικα.
Γιώργο μου, θέλω να σου γνωστοποιήσω ότι η επιστολή σου με την οποία ζητάς την παραίτησή μου, δεν αναγνώστηκε στο Δ.Σ. της ΟΜΣΙΕ, ούτε μας γνωστοποιήθηκε το περιεχόμενό της. Την επιθυμία σου αυτή, να ξέρεις, ότι την έμαθα μόλις σήμερα, μέσω Ψαλτολογίου.
Επίσης, μάθε, ότι ο κ. Πρόεδρος μου ζήτησε να μην παραιτηθώ από τη θέση του Γ.Γ., για να μη γνωστοποιηθεί η επιστολή που του έστειλα. Με απείλησε, μάλιστα, ότι θα τη γνωστοποιήσει στους καθηγητές μου για να μη διοριστώ στο Πανεπιστήμιο.
Αυτά για την αλήθεια των πραγμάτων.
Δεν θα επανέλθω δημοσίως, διότι δε θέλω να ξεφύγει με προσωπικά θέματα ένα ζήτημα, το οποίο ξεκίνησα στο Ψαλτολόγιο για να βοηθήσω την ΟΜΣΙΕ να δει τα πράγματα, όπως τα βλέπουν οι ψάλτες.
Και πάλι με αγάπη και εκτίμηση.
ΚΧΚ

Υ.Γ. Τις κασέτες σου τις ψηφιοποίησα. Μόλις βρω τρόπο θα σου τις στείλω μαζί με τα ψηφιακά αρχεία. Πολύ καλές όλες.
ΚΧΚ
 

tsitsikas georgios

Νέο μέλος
Αγαπητέ κ. Τσίτσικα αφού σας καλοσορίσω στο φόρουμ , θα μου επιτρέψετε , αφού σας συγχαρώ πρώτα για το γεγονός ότι εκφράζεστε επωνύμως , να διαφωνήσω ως προς το περιεχόμενο του μηνύματος επειδή αυτά που περιγράφετε δεν σκιαγραφούν τον άνθρωπο που γνωρίζω....
Εξ άλλου ο κ. Καραγκούνης δεν επιτέθηκε προσωπικά σε κάποιον , κάτι που εσείς ατυχώς πράξατε στο δεύτερο μόλις μήνυμά σας στο ψαλτολόγιο

Εύχομαι η φιλία σας να ειναι αγνή και να διατηρηθει.Ομως ,ο κ.Καραγκούνης γνωρίζει, οτι δεν ειναι προσωπική επίθεση, ειναι θεσμική και οφείλουμε ολοι μας ,να τους προστατεύουμε.Ο Πρόεδρος και τα μέλη εκλέχθηκαν απο τους συλλόγους-δεν ευθύνετε ο πρόεδρος για το πόσοι σύλλογοι ηταν παρών-να υπηρετήσουν τα συμφέροντα τους ,εμπιστευόμενοι, τους οραματισμούς του προέδρου μας, τον οποίο αυτή την στιγμή πιστεύω,ειναι ευλογια που τον εχουμε πρόεδρο εναν καταξιωμένο επιστήμονα,Πρωτοψάλτη, και οραματιστή,και κατα γενική ομολογία ειναι η μονη ευκαιρία να πετύχουμε κατι,-αλλωστε γιαυτο έβαλλε υποψηφιότητα ο κ Καραγκούνης ,πιστεύοντας στους οραματισμούς του- τωρα γιατι κταφέρετε εναντίον του? η παραίτησή του, εγινε δεκτή Παμψηφεί, δεν σας λεει αυτό τίποτε?και δεν είμαστε Αθηναίοι ολοι, ο σύλλογός μου ηταν απο τα ιδρυτικά μέλη της Ο.Μ.Σ.Ι.Ε κι εγω προσωπικά αφιέρωσα πολλες ώρες και διέτρεξα χιλιάδες χιλιόμετρα παλαιώτερα γιαυτην, χωρίς κανένα προσωπικό συμφέρον, οπως πιστεύω και ολοι οσοι ασχολήθηκαν διαχρονικά. Κατηγορείτε ο Πρόεδρος!, κατηγορείτε ο θεσμός, ειμαι υποχρεωμένος να τον προστατέψω,άλλωστε τα έργα του κάθε Γ.Γραμματέα, φαίνονται απο τα πρακτικά των συνεδριάσεων του Δ.Σ. τα οποία πρακτικά ειναι ανύπαρκτα.Κάνω έκληση προς ολου σας να συσπειρωθείτε γύρω μας ,κλείνοντας τ αυτιά μας στις περίεργες και ανεξήγητες αναφορές για τον Πρόεδρο μας και τα μέλη του, και οσον αφορά τους οραματισμούς του Προέδρου μας ,ας ανατρέξουμε στην ιστοσελίδα, της ΟΜΣΙΕ. Οραματισμοί, για να βγούμε απο τα αδιέξοδα του παρελθόντος, Οραματισμοί, για την διαχρονική λύση των προβλημάτων του ευλογημένου κλάδου των Ιεροψαλτών.
 
Αγαπητοί φίλοι, μέλη του Ψαλτολογίου, εγώ αδυνατώ να παρακολουθήσω την αντιπαράθεση των κ. Καραγκούνη και Τσίτσικα. ΄Εχω δε την γνώμη ότι αυτή δεν έχει καμία θέση στο ψαλτολόγιο. Και με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι έβγαλαν τα μαχαίρια σε δημόσιο διάλογο. Και αν θέλετε θα μπορούσε η ΟΜΣΙΕ μέσω του ΔΣ της Συμβουλίου να ξεκινήσει έναν διάλογο μεταξύ των μελών της, τα οποία θα μπορούσαν να καταθέσουν τις απόψεις τους ή μέσω του Ψαλτολογίου, ή μέσω της ιστοσελίδας της ΟΜΣΙΕ άν υπάρχει, όμως με ευθύνη του προέδρου και όχι αυθαίρετα με πρωτοβουλία του Γ.Γραμματέως, η οποία πρωτοβουλία αμφισβητήθηκε για τις καλές της προθέσεις από τον κ. Τσίτσικα και χρωματίσθηκε ως να έχει άλλες βλέψεις και σκοπούς. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν από τους δύο κυρίους. Είμαι μέλος του τοπικού Σωματείου Ιεροψαλτών και πληρώνω κανονικά τις συνδρομές μου και έχω γνώμη και άποψη σχετικά με την υπάρχουσα κατάσταση. Θα μπορούσε για παράδειγμα να γίνει μία απογραφή όλων των Ιεροψαλτών που έχουν αναλάβει κάποιον Ι. Ναό και τι αποδοχές παίρνουν, όπως επίσης και Ιεροψαλτών που έχουν την δυνατότητα να αναλάβουν αναλόγιο και να εξυπηρετήσουν Ι. Ναό και τι αποδοχές επιθυμούν να λαμβάνουν για να σχηματίσει γνώμη και η ΟΜΣΙΕ. Επίσης θα μπορούσε η ΟΜΣΙΕ να κάνει προτάσεις εμπεριστατωμένες και έγκυρες για θέματα τυπικού κ.ά. Αλλά να βλέπω να αλληλοσπαράζονται δύο φίλοι που ήπιαν και ένα ποτήρι κρασί.....φαντάσου να μην το έπιναν κιόλας. Προτείνω να αποσυρθεί το θέμα από το Ψαλτολόγιο.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Αγαπητοί φίλοι, μέλη του Ψαλτολογίου, εγώ αδυνατώ να παρακολουθήσω την αντιπαράθεση των κ. Καραγκούνη και Τσίτσικα. ΄Εχω δε την γνώμη ότι αυτή δεν έχει καμία θέση στο ψαλτολόγιο. Και με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι έβγαλαν τα μαχαίρια σε δημόσιο διάλογο. Και αν θέλετε θα μπορούσε η ΟΜΣΙΕ μέσω του ΔΣ της Συμβουλίου να ξεκινήσει έναν διάλογο μεταξύ των μελών της, τα οποία θα μπορούσαν να καταθέσουν τις απόψεις τους ή μέσω του Ψαλτολογίου, ή μέσω της ιστοσελίδας της ΟΜΣΙΕ άν υπάρχει, όμως με ευθύνη του προέδρου και όχι αυθαίρετα με πρωτοβουλία του Γ.Γραμματέως, η οποία πρωτοβουλία αμφισβητήθηκε για τις καλές της προθέσεις από τον κ. Τσίτσικα και χρωματίσθηκε ως να έχει άλλες βλέψεις και σκοπούς. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν από τους δύο κυρίους. Είμαι μέλος του τοπικού Σωματείου Ιεροψαλτών και πληρώνω κανονικά τις συνδρομές μου και έχω γνώμη και άποψη σχετικά με την υπάρχουσα κατάσταση. Θα μπορούσε για παράδειγμα να γίνει μία απογραφή όλων των Ιεροψαλτών που έχουν αναλάβει κάποιον Ι. Ναό και τι αποδοχές παίρνουν, όπως επίσης και Ιεροψαλτών που έχουν την δυνατότητα να αναλάβουν αναλόγιο και να εξυπηρετήσουν Ι. Ναό και τι αποδοχές επιθυμούν να λαμβάνουν για να σχηματίσει γνώμη και η ΟΜΣΙΕ. Επίσης θα μπορούσε η ΟΜΣΙΕ να κάνει προτάσεις εμπεριστατωμένες και έγκυρες για θέματα τυπικού κ.ά. Αλλά να βλέπω να αλληλοσπαράζονται δύο φίλοι που ήπιαν και ένα ποτήρι κρασί.....φαντάσου να μην το έπιναν κιόλας. Προτείνω να αποσυρθεί το θέμα από το Ψαλτολόγιο.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτά πρέπει να γίνονται δημόσια και με ονοματεπώνυμο για να δούμε και το πρόσωπο, τα έργα και τις ημέρες, των ανθρώπων που εκπροσωπούν τον χώρο και να μη ακούγονται μόνο απόψεις, όταν πλησιάζουν οι εκλογές. Ας γίνουμε δημοκρατικοί επιτέλους και ας ακουστούν οι απόψεις μεγαλοφώνως, όπως ακριβώς ψέλνουμε. (ειδικά εάν το δοξαστικό είναι 'καλό'). Η δημοκρατία του διαδικτύου ας ξεπεράσει αυτά που γινότανε τον προηγούμενο αιώνα!
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Θα μπορούσε για παράδειγμα να γίνει μία απογραφή όλων των Ιεροψαλτών που έχουν αναλάβει κάποιον Ι. Ναό και τι αποδοχές παίρνουν, όπως επίσης και Ιεροψαλτών που έχουν την δυνατότητα να αναλάβουν αναλόγιο και να εξυπηρετήσουν Ι. Ναό και τι αποδοχές επιθυμούν να λαμβάνουν για να σχηματίσει γνώμη και η ΟΜΣΙΕ. Επίσης θα μπορούσε η ΟΜΣΙΕ να κάνει προτάσεις εμπεριστατωμένες και έγκυρες για θέματα τυπικού κ.ά.
.

Αγαπητέ κ. Σαργιώτη,
οι παραπάνω προτάσεις σας σημειώθηκαν και θα αποτελέσουν τις πρώτες "καταθέσεις" στην "τράπεζα απόψεων και προτάσεων" για την ΟΜ.Σ.Ι.Ε.. Σας ευχαριστώ πολύ για την απόκρισή σας. Όσο για τα υπόλοιπα που γράφονται σε τούτη την ενότητα δεν θα επανέλθω. Ο στόχος μου ήταν και είναι άλλος, τελείως άδολος, και ως τέτοιος θα παραμείνει.
ΚΧΚ

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΝΗΜΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ - ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

ΟΥΠΣ, ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ.
ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.
 
Last edited:

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Θα μπορούσε για παράδειγμα να γίνει μία απογραφή όλων των Ιεροψαλτών που έχουν αναλάβει κάποιον Ι. Ναό και τι αποδοχές παίρνουν, όπως επίσης και Ιεροψαλτών που έχουν την δυνατότητα να αναλάβουν αναλόγιο και να εξυπηρετήσουν Ι. Ναό και τι αποδοχές επιθυμούν να λαμβάνουν για να σχηματίσει γνώμη και η ΟΜΣΙΕ. Επίσης θα μπορούσε η ΟΜΣΙΕ να κάνει προτάσεις εμπεριστατωμένες και έγκυρες για θέματα τυπικού κ.ά.
.

Αγαπητέ κ. Σαργιώτη,
οι παραπάνω προτάσεις σας σημειώθηκαν και θα αποτελέσουν τις πρώτες "καταθέσεις" στην "τράπεζα απόψεων και προτάσεων" για την ΟΜ.Σ.Ι.Ε.. Σας ευχαριστώ πολύ για την απόκρισή σας. Όσο για τα υπόλοιπα που γράφονται σε τούτη την ενότητα δεν θα επανέλθω. Ο στόχος μου ήταν και είναι άλλος, τελείως άδολος, και ως τέτοιος θα παραμείνει.
ΚΧΚ

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΝΗΜΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ - ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.
 

Attachments

  • Προτάσεις προς ΟΜΣΙΕ.doc
    35 KB · Views: 57

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
.

Αγαπητέ κ. Σαργιώτη,
οι παραπάνω προτάσεις σας σημειώθηκαν και θα αποτελέσουν τις πρώτες "καταθέσεις" στην "τράπεζα απόψεων και προτάσεων" για την ΟΜ.Σ.Ι.Ε.. Σας ευχαριστώ πολύ για την απόκρισή σας. Όσο για τα υπόλοιπα που γράφονται σε τούτη την ενότητα δεν θα επανέλθω. Ο στόχος μου ήταν και είναι άλλος, τελείως άδολος, και ως τέτοιος θα παραμείνει.
ΚΧΚ

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΝΗΜΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ - ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

από αυτά που βλέπω στην λίστα, μόνο το 1ο και το 5ο μου φαίνονται εφικτά. Τα υπόλοιπα απλά ή δεν θα μπορούν να βρεθούν ή εάν βρεθούν θα γίνουν σημεία αντιπαράθεσης. Εμπρός για τα παράθυρα των δελτίων ειδήσεων!!!
 

N/A

Μέλος
Προ μηνών η ΟΜΣΙΕ είχε παρουσιαστή ως Η ομοσπονδία με αναφορές στα λεγόμενα του προεδρου όπως επίσης στην ομιλία που είχε γίνει και που αναφερόταν στα κακός κείμενα. Επίσης αν θυμάμαι καλά είχε γίνει ιδιαίτερη μνεία στο γεγονός ότι αυτή η σύνθεση της ΟΜΣΙΕ θα προσπαθούσε να λύση πολλά από τα προβλήματα τα οποια ταλανίζουν τον "ιεροψαλτικο" κόσμο. Πολλά είχαν ηρώθη τότε ακόμα και το πως πρέπει να διορίζονται οι ψάλτες οι καθηγητές στα σχολεια προτάσεις κανονισμοί κτλπ. Δυστυχώς όμως δεν προβλέπεται να γίνετε τίποτα γιατί πολλή απλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει σύμπνια στο ίδιο το ΔΣ επόμενος συγγνώμη αλλα όλα φαίνεται ότι ήταν όνειρα θερινής νυκτός, άσχετα αν ήταν αρχή του φθινοπώρου. Ως εκτούτου αποδεικνύεται για μια ακόμη φορα ότι τα άτομα που έχουν αποχώρηση, ή συνεχίζουν να είναι στις θέσεις αυτές δεν μπορούν πολλή απλά να συζητήσουν μεταξύ τους γιατί πολλή απλά δεν υπάρχει σύμπνοια απόψεων ο καθ 'ένας θέλει να γίνει το δικό του γιατί θεωρεί ότι είναι ο μοναδικός σωστός τρόπος για οποιοδήποτε θέμα και έτσι καταλήγουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας σε ένα forum. Τέλεια! όπως δηλαδή λύνουν τα προβλήματα οι πολιτικοί στα κανάλια παρέα με τους δημοσιογράφους αυτό γίνετε και τώρα μονο που δεν ύπαρχει η παρέα των δημοσιογράφων.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν ἐμπλέκομαι στό παρόν θέμα, καθ᾿ ὅσον ἀμιγῶς ἱεροψαλτικό.
Δέν κρύβω, βέβαια, τόν προβληματισμό μου καί τή θλίψη μου γιά τά παραπάνω (ἀφοῦ συλλειτουργοί εἴμεθα). Τόν Πρόεδρο ὅμως τόν γνωρίζω καί πιστεύω στούς ὁραματισμούς του, ὅπως ἔχω γράψει στό καλοκαιρινό θέμα.

Ἐκεῖνο πού ἤθελα νά ρωτήσω —καί ἄν μπορεῖ ἄς μέ πληροφορήσει κάποιος— εἶναι τί ἐννοεῖται μέ τό «Η ΟΜ.Σ.Ι.Ε. να κάνει προτάσεις για θέματα Τυπικού» — «ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ» καί ποιές οἱ ἁρμοδιότητες ἐπ᾿ αὐτοῦ.

Εὐχαριστῶ.


 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ἐκεῖνο πού ἤθελα νά ρωτήσω —καί ἄν μπορεῖ ἄς μέ πληροφορήσει κάποιος— εἶναι τί ἐννοεῖται μέ τό «Η ΟΜ.Σ.Ι.Ε. να κάνει προτάσεις για θέματα Τυπικού» — «ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ» καί ποιές οἱ ἁρμοδιότητες ἐπ᾿ αὐτοῦ.

Εὐχαριστῶ.
[/SIZE][/FONT]

πράγματι ποίο το νόημα;;
 
Top