Ερμηνεία αποστόλου και ευαγγελίου στα νέα ελληνικά

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Μήπως υπάρχει κάπου στο forum η επεξήγηση του Ευαγγελίου και του Αποστόλου στη νεοελληνική ή αν δεν υπάρχει μπορεί καποιος να με βοηθήσει?
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἄν καί ἐδῶ τό θέμα εἶναι ἡ ἐξήγηση μουσικῶν κειμένων ἀπό τήν παλαιά στή νέα μουσική γραφή, ἐσύ ζητᾶς τήν
επεξήγηση του Ευαγγελίου και του Αποστόλου στη νεοελληνική
Βάζοντας τό θέμα σέ μηχανές ἀναζητήσεως βρίσκεις διάφορα.
Αὐτό (π.χ.) τό ἱστολόγιο δίνει ἐπίκαιρα σχόλια στά ἀποστολικά καί εὐαγγελικά ἀναγνώσματα καί τίς ἑορτές. Δές δεξιά ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ.
Ἑρμηνευτική ἀπόδοση τῆς Ἁγίας Γραφῆς στή νεοελληνική ὑπό Ἰω. Κολιτσάρα ἐδῶ.
Μήπως υπάρχει κάπου στο forum
Δέν ἔχει (προ)κριθεῖ αὐτό γιά θεματολογία τοῦ Ψαλτολογίου.


 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος

Δέν ἔχει (προ)κριθεῖ αὐτό γιά θεματολογία τοῦ Ψαλτολογίου.

Πάτερ μου την ευχή σας και σας ευχαριστώ για τις βοήθειες!
Όμως θα ήταν καλό και εισήγησή μου να υπάρχει ένα τέτοιο θεματολόγιο στο Ψαλτολόγιο για να μπορούμε να συζητούμε μεταξύ μας για διάφορα κείμενα και φράσεις ή λέξεις τα οποία πολλές φορές δεν κατανοούμε ή δεν ερμηνεύομε σωστά.
Ακόμα καλύτερα θα ήταν αν μπορεί ο συντονιστής που θα αναλάβει την συγκεκριμένη ενότητα να μπορεί και να γνωρίζει και να δείνει και απαντήσεις προς τα μέλη μας για τις διάφορες απορίες που θα προκύπτουν απο τισ συζητήσεις.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ μου την ευχή σας και σας ευχαριστώ για τις βοήθειες!
Όμως θα ήταν καλό και εισήγησή μου να υπάρχει ένα τέτοιο θεματολόγιο στο Ψαλτολόγιο για να μπορούμε να συζητούμε μεταξύ μας για διάφορα κείμενα και φράσεις ή λέξεις τα οποία πολλές φορές δεν κατανοούμε ή δεν ερμηνεύομε σωστά.
Ακόμα καλύτερα θα ήταν αν μπορεί ο συντονιστής που θα αναλάβει την συγκεκριμένη ενότητα να μπορεί και να γνωρίζει και να δείνει και απαντήσεις προς τα μέλη μας για τις διάφορες απορίες που θα προκύπτουν απο τισ συζητήσεις.
Ὑπάρχει αὐτό ἐδῶ:
Τυπικόν, Υμνολογία και Ψαλτική Τάξις
Ερμηνευτικά - Ιστορικά Υμνολογίας
γιά κάποιες φράσεις κυρίως τῆς ὑμνολογίας, ἀλλά καμμιά φορά καί ἁγιογραφικές.
Γιά ἑρμηνεία ἁγιογραφικῶν κειμένων, ἐκτός τοῦ ὅτι ὑπάρχουν εἰδικές ἱστοσελίδες, ὅλοι ἔχουμε... καί μιά Ἁγία Γραφή μέ μετάφραση/ἑρμηνεία!


 
Top