[Ερώτηση] Ερεθισμός φωνητικών χορδών

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Από την προηγούμενη Παρασκευή μέχρι και σήμερα όλο έψελνα με αποτέλεσμα να ερεθιστούν οι φωνητικές μου χορδές και ο λαιμός κάπως με καίει λίγο...μήπως υπάρχει κανένας έμπειρος να μου προτείνει καμιά συμβουλή για το πως να το αντιμετωπίσω γρήγορα και αποτελεσματικά?? (για να γλιτώσω τον γιατρό :eek:)
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Από την προηγούμενη Παρασκευή μέχρι και σήμερα όλο έψελνα με αποτέλεσμα να ερεθιστούν οι φωνητικές μου χορδές και ο λαιμός κάπως με καίει λίγο...μήπως υπάρχει κανένας έμπειρος να μου προτείνει καμιά συμβουλή για το πως να το αντιμετωπίσω γρήγορα και αποτελεσματικά?? (για να γλιτώσω τον γιατρό :eek:)

Μίλα όσο μπορείς λιγότερο και...Νερό, νερό, νερό.......


Γενικά ξεκούραση!!!!

Περαστικά.
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
έχω πιει μια δεξαμενή ολόκληρη!!! :p ....Ευχαριστώ!!! :)
 
Από την προηγούμενη Παρασκευή μέχρι και σήμερα όλο έψελνα με αποτέλεσμα να ερεθιστούν οι φωνητικές μου χορδές και ο λαιμός κάπως με καίει λίγο...μήπως υπάρχει κανένας έμπειρος να μου προτείνει καμιά συμβουλή για το πως να το αντιμετωπίσω γρήγορα και αποτελεσματικά?? (για να γλιτώσω τον γιατρό :eek:)

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=145268&postcount=10
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Από την προηγούμενη Παρασκευή μέχρι και σήμερα όλο έψελνα με αποτέλεσμα να ερεθιστούν οι φωνητικές μου χορδές και ο λαιμός κάπως με καίει λίγο...μήπως υπάρχει κανένας έμπειρος να μου προτείνει καμιά συμβουλή για το πως να το αντιμετωπίσω γρήγορα και αποτελεσματικά?? (για να γλιτώσω τον γιατρό :eek:)

Οσο και αν δεν το θες, το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να πας σε εναν ωτορηνολαρυγγολογο!!! Και το πιο σωστο!! Κατ' εμε, μην ακους τα διαφορα γιατροσοφια που λεει ο καθενας, γιατι ο καθενας ειναι με τον εαυτο του!! Ο γιατρος θα διαγνωσει αυτο ακριβως που εχεις, θα σου δωσει θεραπευτικη αγωγη και τερμα!! Μην περιμενεις να δεις υγεια, με γιατροσοφια!!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Κάνε γαργάρα με ρακί ή τσίπουρο και θα γίνεις περδίκι!!!
(Αστιεύομαι φυσικά..:D τουλάχιστον όλα τα μικρόβια στον λάρυγγα θα σκοτωθούν..)
Άλλη φορά να γνωρίζεις ό,τι η φωνή έχει κι αυτή τα όρια της..Βρες τα όρια της φωνής σου και μην τα ξεπερνάς..
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Από την προηγούμενη Παρασκευή μέχρι και σήμερα όλο έψελνα

Μόνο ο Τσακ Νόρις θα τα βγαζε πέρα με τόσες ημέρες συνεχούς ψαλσίματος!!!:D:D:D

Όπως και να χει περαστικά σου!!
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Ευχαριστω ολους!!!Σήμερα είμαι καλύτερα μπορώ να πω....!!!:)
 

ABERKIOS

Μέλος
Το τσίπουρο θα φέρει καλύτερα αποτελέσματα αν το ζεστάνουμε εως τους 60 βαθμούς περίπου, (γιατί μετά θα πάρει φωτιά) και το αναμίξουμε με μέλι φτιάχνοντας για 1 λεπτό γαργάρα ή υπάρχει και το έτοιμο ρακόμελο.Ωσαύτως βοηθάει το μάσημα της πιπερόριζας <τζίντζερ> είτε ωμό ειτε σε ζελεδάκι καραμέλα, το τσά'ι' από φασκόμηλο με λεμόνι,επίσης και οι γαργάρες με αλατόνερο και η προφύλαξι απ' το κρύο και την υγρασία
 

ioannoun

Μέλος
Kαλημέρα. Καλά όλα αυτά αλλά επειδή θα το ξαναπάθεις σημείωσε τα πιο κάτω με τα οποία θα ψέλνεις για ώρες και ώρες χωρίς ο λαιμός ή οι φωνητικές σου χορδές να καταλάβουν τίποτα.
- Μεσο-πλευρική αναπνοή (το πιο βασικό)
- Έλεγχος εκπνοής (2ο πιο βασικό)
- Χαμηλός λάρυγγας
- Συνδιαστική φωνή
- Τοποθέτηση φωνής στην στοματική κοιλότητα
- Απεμπλοκή συγκεκριμένων μυών από την φωνητική διαδικασία

Έχει και άλλα αυτά είναι τα πιο βασικά.
Με αυτά ούτε ωτορινολαρυγγολόγο θα χρειαστείς ποτέ και θα έχεις υγιή φωνή μέχρι τα γεράματα.
Βέβαια στην Ελλάδα οι καθηγητές ορθοφωνίας/φωνητικής κρατούν τα πιο πάνω σαν επτασφράγιστο μυστικό. Για ευνόητους λόγους βέβαια.
 
το καλύτερο φάρμακο για την υπερκόπωση της φωνής είναι ο ΥΠΝΟΣ!μετά η αφωνία για 2-3 ημέρες τουλάχιστον και ενα πολύ καλό γιατροσόφι ειναι το εξής:βράζουμε γάλα ρίχνουμε 1/3 κ.γλυκού κάρδαμο,τζίντζερ, κουρκουμά,κανέλα και μετά μόλις βράσει μια κουταλιά μέλι. τονώνει απίστευτα τον οργανισμό και κατ επέκταση τις φωνητικές χορδές.
 
Top