Εργασιακά θέματα

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
κε Σουλδάτε, το ζήτημα είναι να μην εκμεταλεύονται κάποιοι τη διάθεση προσφοράς του οιουδήποτε συνταξιούχου (τζάμπα) και γίνει κανόνας.
Ναι, να εξυπηρετεί αυτός που θέλει την ενορία σε καθημερινές κ ψιλές(που δε θα το κάνει, γιατί απ' τις πολλές φορές θα καταλάβει τί γίνεται και...άντε γεια),αλλά να υπάρχει και ο κανονικός ψάλτης. με τη λογική της δωρεάν διάθεσης και προσφοράς ανοίγουμε το δρόμο στην παροχη μόνο ευλογίας και μάλιστα μεγάλης. Όποιος πήγε να ψάλλει σε κάποιο πανηγύρι εθελοντικά, σίγουρα καταλαβαίνει τί εννοώ (εισέπραξε μια μεγάλη ευλογία για το μόχθο του).

Το ξαναλέω: να μη γίνει κανόνας!!!

Όσο για το άν πρέπει να συμφωνεί ο ιερέας με την πρόσληψη κάποιου ψάλτου, συμφωνώ ότι πρέπει έχει κι αυτός λόγο, άλλωστε μίλησα για συνεργασία σωματείου κ Ι.Μ.
2 παρατηρήσεις:
α) δεν έχεις δει πουθενά να επιβάλλεται σε κάποιο ναό ο Α ή ο Β ψάλτης με εντολή άνωθεν (ο ιερέας θα έλεγε όχι;;;)
β)ψάλλεις σε μια εκκλησία και έρχεται νέος προϊστάμενος ιερέας με διαφορετικά ψαλτικά γούστα (πχ τριφωνίες), ή που δεν μπορεί να ακολουθήσει καθόλου τη φωνή σου και χάνεται, πρέπει να σε διώξει για να πάρει κάποιον που ταιριάζει;;;

εξάλλου, τα σωματεία έχουν και αυτό το σκοπό: την προάσπιση των δικαιωμάτων των μελών τους, αλλιώς θα ήταν σύλλογοι βυζαντινομουσικοφίλων απλά!!!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
β)ψάλλεις σε μια εκκλησία και έρχεται νέος προϊστάμενος ιερέας με διαφορετικά ψαλτικά γούστα (πχ τριφωνίες), ή που δεν μπορεί να ακολουθήσει καθόλου τη φωνή σου και χάνεται, πρέπει να σε διώξει για να πάρει κάποιον που ταιριάζει;;;

Ως προς το δεύτερο σκέλος, το να μην ξέρει μουσική και να χάνεται, και να βρει κάποιον αντίστοιχο, διώχνοντας έναν καλό ψάλτη...... ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ, 'Η ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ!!!! :D Φανταστείτε το λίγο....!!!
Έχω πάντως ακούσει περίπτωση ιερέα ο οποίος πλήρωσε τα διπλά (!!!!) προκειμένου να πάρει έναν πολύ δυνατό και ονομαστό ψάλτη, και μερικό καιρό αργότερα τον απέλυσε όταν αυτός του είπε ότι δεν τα καταφέρνει μουσικά και πρέπει να μπει σε μια σειρά.... :wink:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μίλησα για διαφορά φωνής πχ βαθύφωνος με υψίφωνο, όχι για άμουσο(χωρίς γνώσεις μουσικής, για να μην παρεξηγηθώ), που βέβαια στην επαρχία συμβαίνει κι αυτό. δεν έτυχε να ακούσει κανείς το Θεοτόκε Παρθένε σε αρτοκλασία σε ήχο .... από ιερέα που το άκουσε κάποια φορα σε βαρύ κ θέλησε να το πεί κ έψαλλε......δεν του έφτανε αυτό σε πλ Α που το ξέρουν όλοι, έπρεπε να δείξει ότι ξέρει κάτι παραπάνω. Αν ο ψάλτης τον διόρθωσε, έπρεπε να τον απολύσει που τόλμησε να το κάνει.....:p
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μίλησα για διαφορά φωνής πχ βαθύφωνος με υψίφωνο, όχι για άμουσο(χωρίς γνώσεις μουσικής, για να μην παρεξηγηθώ), που βέβαια στην επαρχία συμβαίνει κι αυτό. δεν έτυχε να ακούσει κανείς το Θεοτόκε Παρθένε σε αρτοκλασία σε ήχο .... από ιερέα που το άκουσε κάποια φορα σε βαρύ κ θέλησε να το πεί κ έψαλλε......δεν του έφτανε αυτό σε πλ Α που το ξέρουν όλοι, έπρεπε να δείξει ότι ξέρει κάτι παραπάνω. Αν ο ψάλτης τον διόρθωσε, έπρεπε να τον απολύσει που τόλμησε να το κάνει.....:p

Ναι, κατάλαβα πώς το έθεσες, αλλά σκέφτηκα ότι θα είχε πολλή πλάκα και το ενδεχόμενο που ήρθε στο μυαλό μου εκείνη τη στιγμή... :)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
κε Σουλδάτε, το ζήτημα είναι να μην εκμεταλεύονται κάποιοι τη διάθεση προσφοράς του οιουδήποτε συνταξιούχου (τζάμπα) και γίνει κανόνας.
Ναι, να εξυπηρετεί αυτός που θέλει την ενορία σε καθημερινές κ ψιλές(που δε θα το κάνει, γιατί απ' τις πολλές φορές θα καταλάβει τί γίνεται και...άντε γεια),αλλά να υπάρχει και ο κανονικός ψάλτης.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί δίνετε τόσο μεγάλη διάσταση στο θέμα. Πιθανότατα, οι περιπτώσεις που έχω στο μυαλό μου δεν αντιστοιχούν σε αυτό που περιγράφετε. Συγκεκριμένα, ξέρω έναν παππού στο Περιστέρι που πηγαίνει στην εκκλησία σχεδόν κάθε μέρα (αντί να πάει στο καφενείο). Δε μπορώ να φανταστώ όμως ότι κάποιος ναός θα έδιωχνε τον ψάλτη του για να τον προσλάβει Κυριακές. Γιατί απλούστατα, η φωνή του και η απόδοσή του θα έδιωχνε το εκκλησίασμα. Αυτούς τους "εθελοντές" φοβάστε; Από τη μικρή (δεκαετή) εμπειρία μου στο ψαλτήρι, έχω καταλάβει ότι οι ιερείς θέλουν καλό ψάλτη για να κρατάνε τον κόσμο μην πάει στη διπλανή ενορία (ειδικά σε περιοχές που υπάρχει εκκλησία ανά 300 μέτρα). Και οι καλοί ψάλτες σίγουρα έχουν προτάσεις και για περισσότερα. Υπάρχουν αλλού καλύτερες πορτοκαλιές...

Παρακαλώ, ξεκαθαρίστε αν οι "εθελοντές" που φοβάστε είναι οι απόγονοι του Κακοφωνίξ. Γιατί εγώ δεν έχω δει κανέναν καλό ψάλτη να ψέλνει εθελοντικά...


Διαφωνώ να διώχνει ο νέος ιερέας τον ψάλτη αν δεν του αρέσει. Αν όμως καταλάβαινα ότι ο προϊστάμενος δε με θέλει, θα έφευγα από μόνος μου. Γιατί να μένω σε ένα περιβάλλον που με κάνει να νοιώθω μειονεκτικά τη στιγμή που μπορώ να βρω κάπου αλλού που να με θέλουν;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νομίζω πως ο Βασίλης το βλέπει από την άποψη του "βολέματος", Στέφανε, και έχει και δίκιο σε μεγάλο μέρος Δεν είναι και λίγοι οι ιερείς που όταν πας να κουβεντιάσεις για μια νέα θέση χρησιμοποιούν ως "όπλο" για ένα χαμηλό μισθό το "για τις καθημερινές έχουμε άλλον" και προσπαθούν μέσω αυτού να σο καταδείξουν "ότι ξέρεις, ο μισθός σου θα είναι λίγο χαμηλός"...
Όσο για την επιλογή Κακοφωνίξ, και αυτή έχει γίνει, και μάλιστα σε βάρος καλών ψαλτών, για διαφορά μερικών δεκάδων ευρώή κάτι ανάλογο. Όπως έχω ξαναγράψει, σε τέτοια θέματα είναι άβυσσος η ψυχή του εκκλ. συμβουλίου. :D
Για την αλλαγή του ψάλτη από τον νέο ιερέα, κι εγώ το βρίσκω παρατραβηγμένο, αλλά έχει συμβεί κάποιες φορές, ιδίως σε μεγάλους ναούς για τον διορισμό "φίλων". Προσωπικά το βρίσκω ανεπίτρεπτο, ιδίως όταν κάποιος ψάλτης και καλός είναι και έχει προσφέρει στην ενορία του. Το να παραιτηθείς βέβαια, καλό μεν μπορεί να είναι για την ψυχική σου υγεία, αλλά από την άλλη μεριά δίνει έδαφος για να εδραιώνονται πολιτικές και αντιμετωπίσεις έναντι του Κλάδου, οι οποίες χρόνια τώρα τον βασανίζουν ...:confused:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πολλά γίνονται.
Αν τα βγάλουμε όλα στη φόρα...θα γελάμε κλαίγοντας, ή θα κλαίμε...

εν πάση περιπτώσει, η ουσία είναι να αποκτήσουμε δύναμη, γι' αυτό γραφτείτε στα σωματεία.

ΥΓ: δεν είναι φόβος, αλλά η αρχή του δικαίου!!!!!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολλά γίνονται.
Αν τα βγάλουμε όλα στη φόρα...θα γελάμε κλαίγοντας, ή θα κλαίμε...

εν πάση περιπτώσει, η ουσία είναι να αποκτήσουμε δύναμη, γι' αυτό γραφτείτε στα σωματεία.

ΥΓ: δεν είναι φόβος, αλλά η αρχή του δικαίου!!!!!

Νομίζω έχεις υπερεκτιμήσει τη "δύναμη" των "σωματείων"... Εγώ δεν είδα ποτέ και καμιά ουσιαστική κινητικότητα τον τελευταίο καιρό...Εκτός πια κι αν έχεις βρει το τέλειο δυναμικό σωματείο που όλοι ψάχναμε, οπότε να μας το πεις κι εμάς να γραφτούμε πάραυτα! :D:):wink:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δεν υπερεκτίμησα τίποτα. Σε πληροφορώ ότι είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα απ' όσο φαντάζεσαι στα σωματεία, έχω προσωπική εμπειρία (2η φορά εκλεγμενος στο ΔΣ).
Απλά λέω τί πρέπει να γίνει...
Τη μοιρα την ορίζεις μόνος σου. δε σου την επιβάλλει κάποιος. Ένα άτομο φυσικά και δε θα καταφέρει τίποτα, αλλά πολλά μαζί;;;
Εχεις υπόψη σου την παροιμία με τον πατέρα τους δύο γιούς και το σπάσιμο των ξύλων;;;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δεν υπερεκτίμησα τίποτα. Σε πληροφορώ ότι είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα απ' όσο φαντάζεσαι στα σωματεία, έχω προσωπική εμπειρία (2η φορά εκλεγμενος στο ΔΣ).
Απλά λέω τί πρέπει να γίνει...
Τη μοιρα την ορίζεις μόνος σου. δε σου την επιβάλλει κάποιος. Ένα άτομο φυσικά και δε θα καταφέρει τίποτα, αλλά πολλά μαζί;;;
Εχεις υπόψη σου την παροιμία με τον πατέρα τους δύο γιούς και το σπάσιμο των ξύλων;;;

Ναι μόνο που στην δική μας την περίπτωση ο μπαμπάς πέθανε, οι γιοί δεν μιλιούνται και τα ξύλα εκλάπησαν :)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Καλόοοο

οι γιοί είναι οι εκάστοτε διευθύνοντες τα σωματεία;;;
τα ξύλα το ζητουμενο;;;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Καλόοοο

οι γιοί είναι οι εκάστοτε διευθύνοντες τα σωματεία;;;
τα ξύλα το ζητουμενο;;;

Με πιάνεις, με πιάνεις!!!! :wink: ΑΣΤΕΡΙ!
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
------Πολλοί ηλικιωμένοι ψάλλουν δωρεάν για "το κέφι τους" και επειδή δεν επιζητούν καμία δέσμευση. Αυτοί "χαλάνε την πιάτσα";----
Η ανωτέρω φράση ήταν ερώτηση κάποιου κυρίου.
Απαντώ: Ψάλλουν κανονικά σε ενορία; ψάλλουν τις καθημερινές εξυπηρετώντας τον ψάλτη του ναού; ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ!!! Έτσι ώστε να μη μπορεί ο κάθε ιερέας να παίρνει όποιον θέλει για ψάλτη του ναού, παρα μόνον ψάλτη που είναι γραμμένος στα μητρώα του σωματείου ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ με τη σύμφωνη γνώμη του σωματείου.(αυτό προϋποθέτει συνεργασία σωματείων με τις Ι.Μ).
Το ίδιο ισχύει και για τις κυρίες που ψάλλουν.
Οι (περισσότεροι) ιερείς βολεύονται να έχουν 3-4 κυρίες που από θείο ζήλο (πραγματικά) ψάλλουν σε διάφορα μυστήρια και ακολουθίες ΤΖΑΜΠΑ. "γιατί σου λένε να πληρώσω ψάλτη, αφού κ τζάμπα κάνω τη δουλειά μου;"
Εδώ τα σωματεία πρέπει να τρέξουν και να πούνε στον οικείο Μητροπολίτη τί πρέπει να γίνει. Αλλά χρειάζεται να γίνουμε όλοι μέλη των σωματείων, για να μπορέσουν τα σωματεία να συζητήσουν με τις Ι.Μ. επί ίσοις όροις.
Κ για να επανέλθω στο παραπάνω θέμα, θα πρέπει το εκάστοτε σωματείο να κινηθεί εναντίον του δωρεάν ψάλτου ή του ψάλτου που πάει να εξυπηρετήσει ενορία, επειδή έχουν απολύσει τον κανονικό ψάλτη επειδή ήταν τάχα ακριβός...

Αυτά για τώρα
γίνετε μέλη και το συζητάμε πάλι...


Εμένα (όχι ότι είμαι αξιόπιστος) μου φαίνεται δικτατορία....και μάλιστα σταλινικού τύπου (όπου είχαμε τεργατοπατέρες να υποστηρίζουν τους μπολσεβίκους) και η δικτατορία στη τέχνη λέγεται διαφορετικά δολοφονία αυτής!!!

Βάσικη προυπόθεση για τον καλλιτέχνη είναι να έιναι ελεύθερος και όχι αναγκασμένος να υπακούει στα σωματεία.... Ας ψέλνουν όλοι τσάμπα.........κ'αποια στιγμη οι γιαγιάδες που εκκλησιάζονται θα πεθάνουν, οι εκκλησίες θα ερημώσουν και οι μουσική θα πεθάνει και αυτή.......

η τέχνη δεν κρατιέται στη ζωή με σωληνάκια(δηλ. σωματεία) και η τέχνη έχει ανάγκη ούτε να υποστηρίζεται ούτε να συνδικαλίζεται.....
 
Last edited:

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
κε Σουλδάτε, το ζήτημα είναι να μην εκμεταλεύονται κάποιοι τη διάθεση προσφοράς του οιουδήποτε συνταξιούχου (τζάμπα) και γίνει κανόνας.
Ναι, να εξυπηρετεί αυτός που θέλει την ενορία σε καθημερινές κ ψιλές(που δε θα το κάνει, γιατί απ' τις πολλές φορές θα καταλάβει τί γίνεται και...άντε γεια),αλλά να υπάρχει και ο κανονικός ψάλτης. με τη λογική της δωρεάν διάθεσης και προσφοράς ανοίγουμε το δρόμο στην παροχη μόνο ευλογίας και μάλιστα μεγάλης. Όποιος πήγε να ψάλλει σε κάποιο πανηγύρι εθελοντικά, σίγουρα καταλαβαίνει τί εννοώ (εισέπραξε μια μεγάλη ευλογία για το μόχθο του).

Το ξαναλέω: να μη γίνει κανόνας!!!

Όσο για το άν πρέπει να συμφωνεί ο ιερέας με την πρόσληψη κάποιου ψάλτου, συμφωνώ ότι πρέπει έχει κι αυτός λόγο, άλλωστε μίλησα για συνεργασία σωματείου κ Ι.Μ.
2 παρατηρήσεις:
α) δεν έχεις δει πουθενά να επιβάλλεται σε κάποιο ναό ο Α ή ο Β ψάλτης με εντολή άνωθεν (ο ιερέας θα έλεγε όχι;;;)
β)ψάλλεις σε μια εκκλησία και έρχεται νέος προϊστάμενος ιερέας με διαφορετικά ψαλτικά γούστα (πχ τριφωνίες), ή που δεν μπορεί να ακολουθήσει καθόλου τη φωνή σου και χάνεται, πρέπει να σε διώξει για να πάρει κάποιον που ταιριάζει;;;

εξάλλου, τα σωματεία έχουν και αυτό το σκοπό: την προάσπιση των δικαιωμάτων των μελών τους, αλλιώς θα ήταν σύλλογοι βυζαντινομουσικοφίλων απλά!!!

Ναι να τον ΔΙΩΞΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!! Και να με ΔΩΞΕΙ και εμένα και πολλαπλασιάστε αυτό με το τίτλο..... είναι οι φορές που θέλω να το λέω!!!!

Να με διώξει!!! και τι έγινε που θα με διώξει;;;; εξηγήστε μου κάποιος τι έγινε;;;;;

αν δεν είμαι καλός μουσικός και με έκρινε μη επάρκή (έχοντας εκέινος τις γνώσεις να με κρίνει) καλά μου έκανε!

Αν για άλλους λόγους (πονηρούς και περίεργους που δεν με ενδιαφέρουν) με διώχνει τότε πάω κάπου αλλού που η τεχνη μου θα εκτιμηθεί!!! Τι είναι η ψαλτική τέχνη δημοσιουπαλληλίκη;;;;;Μονιμος δημόσιος υπάλληλος;;;;;; (που και εκεί η μονιμότητα πρέπει να αρθεί αλλά κάντε πως δεν το είπα γιατι θα πλακώσει ιππικό, πεζικό, άρματα μάχης και ποιος μας σωζει!!! στα μουσικά σου Βασιλάκη)

Με το να με διώξει και εγώ να τρέχω σε ΙΜ και σωματεία και να διαμαρτύρομαι έχω κάνει τη τέχνη ξεφτίλα!

΄Τη τέχνη τη κοιτάμαι από ψηλά για να τη πάμε και ψηλά! αμα τη κοιτάμε χαμηλά απλώς τη θάβουμε!! και αν δεν με πιστεύετε κοιτάξτε γύρω σας πως ο κόσμος εκτιμά τη ψαλτική τέχνη....... για το κατάντημα της δεν φταίει κανείς παρά μόνο οι υπηρέτες της....

Με αγάπη
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητέ Βασίλη, δεν διαφωνώ με όλα όσα γράφεις, διότι πιστεύω ότι θα πρέπει να έχουμε το ''γνώθι σ' αυτόν'' για το τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας, και πως βρισκόμαστε σε ελεύθερη αγορά, με όλα τα πλεονεκτήματα ή και τα μειονεκτήματα που αυτή έχει, είτε μας αρέσει είτε όχι.
Τα σωματεία έχουν την αποστολή τους, αλλά και εμείς τις οποιεσδήποτε διαφορές να τις αντιμετωπίζουμε με την απαιτούμενη ωριμότητα.
Ο αγώνας για ελευθερία όλων αφορά όλους και είναι διαρκής.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δεν θα διαφωνήσω σε κάποια πράγματα, όμως η τέχνη πάει ψηλά και κρατιέται ψηλά όταν μας σέβονται και έχουμε αξιοπρέπεια! Όχι λοιπόν, να μην σε διώξει κανένας αν δεν δώσεις αφορμή, γιατί έτσι αυτός πρώτος έχει ποδοπατήσει την τέχνη, και όχι εσύ... "Για την κατάντια μιας τέχνης φταίνε οι υπηρέτες της" είπες, και σωστά θα έλεγα. Κάποιες άλλες φορές όμως για την κατάντια μιας τέχνης φταίνε οι υπηρέτες της που αφήνουν τους άλλους να την ποδοπατούν!!!!
Μια αποκατάσταση και διευθέτηση του Ψαλτικού Ζητήματος, δεν την βλέπουμε μόνο από την άποψη μερικ΄πων δεκάδεων ευρώ παραπάνω, αλλά και από την άποψη της αναγνώρισης, της αξιοπρέπειας, της φιλοτιμίας. Δεν είμαστε αγαπητέ Βασίλη μπαταρίες στο μικρόφωνο του αναλογίου να μας αλλάζουν όποτε θέλουν. Είμαστε καλλιτέχνες, εργαζόμενοι, διάκονοι, πες μας όπως θες, αλλά πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι με αξιοπρέπεια. Όχι, λοιπόν, να μην σε διώξει... Διότι όταν αλλάζει Μητροπολίτης όλοι οι ιερείς τρέμουν μήπως τους πάρει από εκεί που είναι και τους πάει αλλού. Γιατί λοιπόν τότε δεν τους αρέσει, ενώ με εμάς τους αρέσει;
Εξάλλου η τέχνη ανεβαίνει όχι μόνο όταν είμαστε ανώτεροι άνθρωποι,αλλά και όταν είμαστε βέβαιοι άνθρωποι. Κανένας με την αβεβαιότητα του σήμερα εδώ, αύριο αλλού και έχει ο Θεός, δεν μπορεί να πάει οποιαδήποτε τέχνη μπροστά. Γιατί να προάγω κάτι που ο άλλος δεν εκτιμά, γιατί να προάγω κάτι όταν ο άλλος δεν με εκτιμά, γιατί και πώς να προάγω κάτι όταν συνθλίβομαι από το άγχος της αβεβαιότητας; Και μη μου πεις ξανά, και τι έγινε, θα πάμε αλλού... Διότι προσωπικά αν ήθελα να είμαι σήμερα εδώ, αύριο εκεί, μεθαύριο παραπέρα και να αλλάζω αναλόγια όπως αλλάγω πουκάμισα στις καλοκαιρινές ακολουθίες, δεν θα γινόμουν ψάλτης, αλλά βιολιτζής στα πανηγύρια! :D
 
Last edited:

Jaakko Olkinuora

Νέο μέλος
Στην Ορθόδοξη εκκλησία της Φιλανδίας οι ψάλτες είναι υπάλληλοι της εκκλησίας και η δουλειά τους είναι μόνιμη. Όλοι έχουν τον ίδιο βασικό μισθό που δεν εξαρτάται από την εκπαίδευση, αλλά για να προσληφθείς πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό από το τμήμα εκκλησιαστικής μουσικής στη θεολογική σχολή.

Όμως σε κάποιες ενορίες, αν έχουν τις οικονομικές δυνατότηες, πληρώνουν και παραπάνω, αν ο ψάλτης έχει ανώτερη εκπαίδευση (διδακτορικό κα.) ή σημαντική επαγγελματική πείρα.

Επίσημα ο ψάλτης δεν έχει ωράρια, δηλαδή αν έχει μια ξαφνική κηδεία ο ψάλτης είναι υποχρεωμένος να την ψάλλει αν και δεν κάνει τίποτε άλλο εκείνη την ημέρα. Έχει όμως το δικαίωμα για 30 περίπου μέρες διακοπές κάθε χρόνο, και στην πράξη πολλοί ψάλτες έχουν και μια άδεια την εβδομάδα. Ο ψάλτης ψέλνει ΟΛΕΣ τις ακολουθίες στην ενορία, είναι υποχρεωμένος να κάνει πρόβα τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα με τη χορωδία, είναι υπεύθυνος για την μουσική εκπαίδευση στισ κατασκηνώσεις και διάφορες δραστηριότητες στην ενορία. Αν δεν φτάνουν όλες αυτές οι δουλιές, στις μικρές ενορίες δουλεύουν και στο γραφείο ή διδάσκουν θρησκευτικά στα σχολεία (στην εκπαιδεύση περιέχεται και πολλά μαθηματα θεολογίας).

Κανονικά σε όλες τις εκκλησίες έχουμε και χορωδίες, αλλά δεν παίρνουν λεφτά - μόνο αν ψάλλουν μυστήρια, πληρώνει η οικογένεια ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αν η ελευθερία της έκφρασης είναι υπό απαγόρευση, δεν ξαναγράφω.
για να ιδρύσουν όμως οι πρίν απο μας σωματεία, κάτι θα ήξεραν. δεν τα έστησαν για πλάκα.
Αν πάλι, Βασίλη, σε νοιάζει μόνο η τέχνη και όχι και ό,τι συνεπάγεται αυτή, ακόμη και τα συνδικαλιστικά ή τα οικονομικά, να αναζητήσεις τον ιερέα του τάδε ακριτικού νησιού που δεν έχει ψάλτη και να πας να ψάλλεις τζάμπα, δίνοντας και στους ακρίτες τη μεγαλύτερη δυνατή χαρά και αγαλλίαση.
θα το έκανες;;;
αν ναι, τότε σε συγχαίρω.
αλλιώς, λόγια....
 

ΕΙΡΗΝΑΙΟΣ ΝΑΚΟΣ

᾿Αρχιμ. Εἰρηναῖος Δ. Νάκος
Σε όλα τα πράγματα χρειάζεται ένα μέτρο, η υπερμετρία πάντα οδηγεί σε άσχημα αποτελέσματα, το καλύτερο είναι να υπάρχει αρμονία μεταξύ του ψάλτου και του ιερατείου και ακόμη καλύτερα ( πιό σημαντικό νομίζω ) να υπάρχει αρμονία μεταξύ των ψαλτών και συναδελφοσύνη. Είναι βέβαιο πως χρειάζεται ο συνδικαλισμός αλλά είπαμε με μέτρο μη ξεχνάμε πώς όλοι μας ιερείς και ψάλτες δέν κάνουμε τίποτα περισσότερο από το να υμνολογούμε το Θεό μας και σε αυτόν να αποδίδουμε το Τάλαντο που μας χάρισε πλουσιοπάροχα...αυτά με πολλή αγάπη προς όλους τους αγαπητούς ιεροψάλτας οι οποίοι πράγματι βάζουν τη ψυχή τους πάνω στο αναλόγι.
 
Top