Εργασία για το κατέβασμα και την αρχειοθέτηση της Βιβλιοθήκης του Ν. Καμαράδου

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Έκανα μία γρήγορη ανασκόπηση στο παρόν θέμα και δεν κατάλαβα πως βρίσκουμε της σελίδες για να κάνουμε τη συλλογή...
λ.χ. πως θα βρω τις σελίδες 151-160 που δεν έχουν ανεβεί, για να κάνω προσπάθεια να τα ανεβάσω;

Να δοκιμάσω τουλάχιστον και αν είναι στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου να βοηθήσω και εγώ...


Ευχαριστώ και Καλή δύναμη για τη μεγάλη εβδομάδα!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
πεταστής;69483 said:
Έκανα μία γρήγορη ανασκόπηση στο παρόν θέμα και δεν κατάλαβα πως βρίσκουμε της σελίδες για να κάνουμε τη συλλογή...
λ.χ. πως θα βρω τις σελίδες 151-160 που δεν έχουν ανεβεί, για να κάνω προσπάθεια να τα ανεβάσω;
Να δοκιμάσω τουλάχιστον και αν είναι στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου να βοηθήσω και εγώ...
Ευχαριστώ και Καλή δύναμη για τη μεγάλη εβδομάδα!
Αγαπητέ συνονόματε, δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτησή σου. Αρχικά να διευκρινίσω, πως ανεβάζουμε όχι σελίδες, αλλά δεκάδες συλλογών και οι 151-160 υπάρχουν εδώ, ενώ η 152 που είναι μεγάλη μόνη της εδώ. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο. Πάντως, αν διαβάσεις προσεκτικά όλο το θέμα, θα βρεις αναλυτικά τον τρόπο που κατεβάζουμε και κατόπιν ανεβάζουμε στο φόρουμ τις συλλογές. Ωστόσο αν συνεχίσουν να υπάρχουν απορίες, ευχαρίστως να βοηθήσω.

Χαραλάμπης
 
Last edited:

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Ναι, έχετε δίκιο, μάλλον δεν εξήγησα καλά...

Αυτό που λέμε: Συλλογές 311 - 320 εννοούμε αυτό που γράφει στην ιστοσελίδα του συλλόγου Αρ.Φακέλου 311, και ενώνουμε(με το τρόπο που εξηγείται στο παρόν θέμα) μέχρι και το Αρ.Φακέλου 320;;

Δεν κατάλαβα δηλαδή τί περιλαμβάνουν οι <<συλλογές>>...Αλλά αν είναι αυτό που γράφω τότε εντάξη...


ΥΓ: Ελπίζω να έγινα κατανοητός:D;
ΥΓ2: Ευχαριστώ για την απάντηση



Αν είναι έτσι... Τότε αν είναι συλλογές με κενές σελίδες δεν τα ανεβάζουμε αλλά απλώς τις ανεφέρουμε, αλλά αν είναι σε μία συλλογή (λ.χ. αρ.φακέλου 01) το 2 φύλλο είναι άδειο το ανεβάζουμε ή μόνο τις γραμμένες σελίδες;Ή γενικά τα ανεβάζουμε όλα; γιατί έχω την εντύπωση πως έχω παρατηρήσει να ανεβαίνουν και κενές σελίδες, ενώ νομίζω είχε υποθεί να μην ανεβαίνουν κενές...;
 
Last edited:

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Κάπως έτσι...;

Συγνώμη με όνομα: Kamar0321_Parekvoli

για το #45
την αρχική σελίδα της κάθε συλλογής μπορείς να τη μετατρέψεις σε εικόνα και με το πλήκτρο PRTSC SYSRQ (print screen) και το πας μετά στο ζωγραφική κτλ...
 

Attachments

  • Kamar0153_Parekvoli.pdf
    4.2 MB · Views: 45
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
πεταστής;69502 said:
Ναι, έχετε δίκιο, μάλλον δεν εξήγησα καλά...
Αυτό που λέμε: Συλλογές 311 - 320 εννοούμε αυτό που γράφει στην ιστοσελίδα του συλλόγου Αρ.Φακέλου 311, και ενώνουμε(με το τρόπο που εξηγείται στο παρόν θέμα) μέχρι και το Αρ.Φακέλου 320;;
Ναι, ο κάθε φάκελος περιέχει μια συλλογή μελών. Οδηγίες:

1. Με ένα πρόγραμμα που κάνει "σύλληψη" εικόνας όπως το Snagit, ή τo CorelCapture (που βρίσκεται στη σουίτα του Corel) ή ακόμα και με το πρόσθετο Pdf it! του Mozilla, μετατρέπεις την αρχική σελίδα της κάθε συλλογής σε εικόνα.

2. Ακολουθώντας τις αναλυτικές οδηγίες που θα βρεις στα μηνύματα #2, #3, #5, #20, #22, #30 και #39 του παρόντος, κατεβάζεις από τα τεκμήρια τις σελίδες της συλλογής και με πρώτη σελίδα την εικόνα που έφτιαξες στην προηγούμενη παράγραφο 1., τις κάνεις όλες μαζί ένα pdf. Kάθε 10 pdf τα συμπιέζεις μαζί σε ένα rar, ανοίγεις καινούργια υποενότητα σε αυτό το θέμα και ανεβάζεις.

Καλή επιτυχία αν το προσπαθήσεις!

ΧΚΣ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αν είναι έτσι... Τότε αν είναι συλλογές με κενές σελίδες δεν τα ανεβάζουμε αλλά απλώς τις ανεφέρουμε, αλλά αν είναι σε μία συλλογή (λ.χ. αρ.φακέλου 01) το 2 φύλλο είναι άδειο το ανεβάζουμε ή μόνο τις γραμμένες σελίδες;Ή γενικά τα ανεβάζουμε όλα; γιατί έχω την εντύπωση πως έχω παρατηρήσει να ανεβαίνουν και κενές σελίδες, ενώ νομίζω είχε υποθεί να μην ανεβαίνουν κενές...;

Τις κενές σελίδες τις ανεβάζουμε μέσα σε μια συλλογή. Θα έτρωγε πολύ χρόνο να τις βγάλεις από το pdf, καθώς γίνονται όλα με ρουτίνα, δεν κοιτάς μια-μια τις σελίδες). Επί πλέον είναι και σωστότερο, ως δουλειά. Τις κενές συλλογές είπαμε να μην ανεβάζουμε, αλλά να βάζουμε σύνδεσμο προς αυτές.

Χάρης
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
πεταστής;69507 said:
Κάπως έτσι...;

Συγνώμη με όνομα: Kamar0321_Parekvoli

για το #45
την αρχική σελίδα της κάθε συλλογής μπορείς να τη μετατρέψεις σε εικόνα και με το πλήκτρο PRTSC SYSRQ (print screen) και το πας μετά στο ζωγραφική κτλ...

Ναι, με τίτλο μάλλον: Kamar_0321_Parekvoli_WsTonVasilea

Εύγε, το κατάφερες. Άνοιξε θέμα με τα 321-330 και αφού φτιάξεις και τα υπόλοιπα ανέβασέ τα (σε mediafire μάλλον, καλό είναι να έχεις και λογαριασμό, για να μη σβήνονται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα).

Χάρης

ΥΓ. Ανοίγεις όλες τις σελίδες των τεκμηρίων και κατεβάζεις τις εικόνες. Εδώ ξέχασες την τελευταία σελίδα από την 2η σελίδα των τεκμηρίων (μια άδεια σκισμένη :D:eek::D!)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε και μείς Χαράλαμπε Π. για τη συμμετοχή στο έργο αυτό. Πολλά έχουμε να ωφεληθούμε από τη μελέτη του αρχείου του Νηλέως. Αναρωτιέμαι εάν μέσα σε αυτό το αρχείο υπάρχουν και βιογραφικές σημειώσεις που λέγεται οτι κρατούσε ο γαμπρός του επί θυγατρί Νικόλαος Βλαχόπουλος (ο οποίος και κληρονόμησε το αρχείο αυτό και ο οποίος αντέγραψε πλείστα όσα μουσικά κείμενα του Νηλέως).
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Αφού το κοίταξες και το βρήκες, μπράβο! Καλύτερα ας τα ανεβάζουμε όπως είναι στη βιβλιοθήκη πάντως, δεν είναι και κανένα μεγάλο πρόβλημα να υπάρχει και κάτι διπλό. Στο κάτω κάτω η ψηφιοποίηση έγινε από άλλους, κανένας δεν θα πει ότι κάνουμε λάθος εμείς, που ανεβάζουμε ό,τι υπάρχει εκεί, όπως το βρίσκουμε. Αν πάλι θέλεις, ανέβασέ τα μονά!
από εδώ.

Μία πρόταση:
Στις συλλογές μετά από μία γραμμένη σελίδα είναι πάντα μία κενή.. Μήπως να μην ψηφιοποιούμε τις κενές σελίδες, αλλά μόνο τις γραμμένες..Εφόσον οι ψηφιοποιήσεις που κάνουμε είναι (πιστέυω) για προσωπική χρήση των μελών του forum.Αλλά όπως είπε και ο κ.Χάρης, δεν είναι και κανένα μεγάλο πρόβλημα αν σε μερικές συλλογές είναι κάτι διπλό ή κενο...
Για μένα είναι το ίδιο ότι και αν κάνουμε..
Ακούω λοιπόν γνώμες για τη πρόταση..
ή κάνουμε <<ότι θέλουμε>>:wink::D


ΥΓ:Για να βοηθήσω τελικά, μάλλον πρώτα θα σας βγάλω το λάδι :D
 
Top