Εργασία για το κατέβασμα και την αρχειοθέτηση της Βιβλιοθήκης του Ν. Καμαράδου

haris1963

παλαιότατο μέλος
Τώρα πως να χωρίσουμε την δουλειά.

Από εδώ: http://digma.mmb.org.gr/SpecialCollection.aspx

Βλέπω 8 σελίδες περιεχομένων.

Αυτά τώρα είναι διαφορετικά; http://digma.mmb.org.gr/ChurchMusic.aspx?eid=1

Από όσο βλέπω από την αρίθμηση (KAMARxxxxxxx) είναι διαφορετικά.

Προτείνω με νούμερα KAMAR να το χωρίσουμε για να μή χαθούμε. Λ.χ. εγώ να αναλάβω τα Kamar0001 έως Kamar0010 ο άλλος Kamar0011 έως Kamar0020. Πάνω κάτω όπως στο Βουδούρη.

Να ανοίγουμε και χωριστά Threads για κάθε ανάληψη 10άδας.

Να ξεκινήσω με 1-10;

ΧΣ
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Χάρη σε χάνω με τις δεκάδες αλλά δε φταίς εσύ εγώ είμαι αργός...
Θα έλεγα να μοιρασουμε τις 8 σελίδες στη μέση....
(http://digma.mmb.org.gr/SpecialCollection.aspx)
Ο Α κάνει τις πρώτες 4
Ο Β κάνει τις 4 τελευταίες

Μετά πάμε εδώ:
http://digma.mmb.org.gr/ChurchMusic.aspx?eid=1

Ο Γ κάνει τις "Συλλογές μελλών εκκλησισατικών"
Ο Δ κάνει τις "Συλλογές μελλών εκκλησιαστικών εκτός συγκεκριμένων ακολουθιών"

ασ κάνουμε αυτά πρώτα και ακάνουμε τις ακολουθίες μετά.... Να δούμε και πως παέι...

Βεβαια επειδή αμά μιλουν πολοί κοκκόροι αργέι να ξημερωσει ακολουθώ χαλαρά άλλη πρόταση...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Χάρη σε χάνω με τις δεκάδες αλλά δε φταίς εσύ εγώ είμαι αργός...
Ναι κι εγώ το έχασα αυτό...
Θα έλεγα να μοιρασουμε τις 8 σελίδες στη μέση....
(http://digma.mmb.org.gr/SpecialCollection.aspx)
Ο Α κάνει τις πρώτες 4
Ο Β κάνει τις 4 τελευταίες

Μετά πάμε εδώ:
http://digma.mmb.org.gr/ChurchMusic.aspx?eid=1

Ο Γ κάνει τις "Συλλογές μελλών εκκλησισατικών"
Ο Δ κάνει τις "Συλλογές μελλών εκκλησιαστικών εκτός συγκεκριμένων ακολουθιών"

ασ κάνουμε αυτά πρώτα και ακάνουμε τις ακολουθίες μετά.... Να δούμε και πως παέι...
Ναι κι εγώ κάτι τέτοιο λέω για αρχή.

Να πάρω τις 4 πρώτες σελίδες;
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
πάρε΄και παίρνω εγώ τις 4 τελευταίες....
ναι αλλα να συμφωνλησουμε ονοματοδοσία...
greeklish;

π.χ. όπως είπε ο Χάρης Kamar0010_Difylomelon_Tais exergon;;;

αυτό το 0010 αντιστοιχεί στον αριθμό φακέλου και ο Χάρης όταν εννοουσε 10αδες μιλούσ για δεκάδες φακέλων... το οποίο έχει νοήμα για να ξέρουμε τι κατεβάσαμε και τι όχι.....
 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Εγώ πάντως χάθηκα τελείος, τέλος πάντων εγώ τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί 1. Έχω να τελειώσω έναν 2ο τόμο ακόμα και 2. Βάφουμε το μαγαζί και θα τελειώσουμε σε κανα 2 μέρες.
Μετά μπορώ να μπω και εγώ στο team σας.
Για τις πληροφορίες, δεν είναι καλύτερα να αντιγράφουμε από την ιστοσελίδα σε ένα world και μετά να μπαίνει και αυτό στο pdf? νομίζω ότι για λόγους πρακτικούς αλλά και οπτικούς θα ήταν καλύτερο.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
πάρε΄και παίρνω εγώ τις 4 τελευταίες....
ναι αλλα να συμφωνλησουμε ονοματοδοσία...
greeklish;
ΟΚ
π.χ. όπως είπε ο Χάρης Kamar0010_Difylomelon_Tais exergon;;;
Ναι
αυτό το 0010 αντιστοιχεί στον αριθμό φακέλου και ο Χάρης όταν εννοουσε 10αδες μιλούσ για δεκάδες φακέλων... το οποίο έχει νοήμα για να ξέρουμε τι κατεβάσαμε και τι όχι.....
ΟΚ
Το 'χω τώρα.:cool:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εγώ πάντως χάθηκα τελείος, τέλος πάντων εγώ τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί 1. Έχω να τελειώσω έναν 2ο τόμο ακόμα και 2. Βάφουμε το μαγαζί και θα τελειώσουμε σε κανα 2 μέρες.
Μετά μπορώ να μπω και εγώ στο team σας.
Για τις πληροφορίες, δεν είναι καλύτερα να αντιγράφουμε από την ιστοσελίδα σε ένα world και μετά να μπαίνει και αυτό στο pdf? νομίζω ότι για λόγους πρακτικούς αλλά και οπτικούς θα ήταν καλύτερο.
Ξεμπέρδεψε αδερφέ με τις δουλειές σου και τα βρίσκουμε μετά. Δουλειά θα υπάρχει.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
π.χ. όπως είπε ο Χάρης Kamar0010_Difylomelon_Tais exergon;;;

Αυτό το 0010 αντιστοιχεί στον αριθμό φακέλου και ο Χάρης όταν εννοουσε 10αδες μιλούσ για δεκάδες φακέλων... το οποίο έχει νοήμα για να ξέρουμε τι κατεβάσαμε και τι όχι.....

Στην τελική σελίδα που βρίσκονται και τα τεκμήρια έχει πάνω τον αριθμό KAMARxxxxxxxx. ¨Οταν λέω να πάρουμε 10 εννοώ φακέλους, δεν είναι και πολλή δουλειά σε 2-3 μέρες τελειώνει. Καλύτερα 10 μαζί σε ένα νέο θέμα.

Δείτε λίγο. Δε χρειάζεται να μπαίνουμε κάθε φορά από τις εξωτερικές σελίδες. Μόνο το νούμερο να αλλάξεις στη γραμμή διεύθυνσης λ.χ. να κάνεις το KAMAR00000000010 -->KAMAR0000000011 σε πάει στην καινούργια σελίδα με τεκμήρια. Βασίλη Ζ. άνοιξε thread με 1-10. Εγώ θα ανοίξω με 11-20. Φίλε Βασίλη Μαρουλά πάρε τα 21-30 και συνεχίζουμε όταν τελειώνουμε με τα επόμενα

ΧΣ
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δείτε λίγο. Δε χρειάζεται να μπαίνουμε κάθε φορά από τις εξωτερικές σελίδες. Μόνο το νούμερο να αλλάξεις στη γραμμή διεύθυνσης λ.χ. να κάνεις το KAMAR00000000010 -->KAMAR0000000011 σε πάει στην καινούργια σελίδα με τεκμήρια. Βασίλη Ζ. άνοιξε thread με 1-10. Εγώ θα ανοίξω με 11-20. Φίλε Βασίλη Μαρουλά πάρε τα 21-30 και συνεχίζουμε όταν τελειώνουμε με τα επόμενα

ΧΣ
ΟΚ από εμένα. Ξεκινάω με 1-10

Η αρίθμηση αυτή συνεχίζεται έτσι μέχρι τέλους άραγε;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Α! παιδιά αύριο να το κάνουμε αυτό. Πρέπει ο Διαχειριστής να ανοίξει νέα Υποενότητα πρώτα για να βάλουμε μέσα τα θέματα με τις 10άδες φακέλων.

Τίτλος "Βιβλιοθήκη Νηλέως Καμαράδου" ή κάτι τέτοιο.

ΧΣ
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Γιατί; Ας τα κατεβάσουμε όλα πρώτα και μετά κάνουμε αυτή την δουλειά, ή όχι;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Γιατί; Ας τα κατεβάσουμε όλα πρώτα και μετά κάνουμε αυτή την δουλειά, ή όχι;


Εμείς μπορούμε να τα ετοιμάζουμε όπως τα συμφωνήσαμε. Απλά θα υπάρχει καλύτερη τάξη αν μπουν σε Υποενότητα από την αρχή όπως ο Βουδούρης.

Για το άλλο ναι! η αρίθμηση συνεχίζεται έτσι μέχρι τέλος, οπότε μας βοηθάει πολύ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παρενθετικό σχόλιο (με διακειμενικά υπονοούμενα στα της αργολογίας):
Το δἰδυμο Χάρης-Βασίλης (για όσους έχουν παρακολουθήσει από παλιά την συνύπαρξή τους εδώμέσα με όλες της διακυμάνσεις της) είναι καλό παράδειγμα για το πώς μπορείς να συμπορευτείς με τον άλλο χωρίς να είστε ίδιοι σε βασικά σημεία και για το πώς μπορείς να δημιουργήσεις σημαντικά πράγματα από κοινού με τον άλλον, αν παραμερίσεις έριδες και διαμάχες χωρίς νόημα. (Βέβαια, χάρη στην ειρήνευση στερηθήκαμε εκείνα τα μεγάλα, παραγραφοποιημένα άρθρα σου, Χάρη, αλλά δεν πειράζει:wink:)

ΥΓ Λέτε σε λίγο καιρό να δούμε να γίνεται το ίδιο και με το δίδυμο Σκρέκα-Κωνσταντίνου; Εγώ το εύχομαι...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πρέπει ο Διαχειριστής να ανοίξει νέα Υποενότητα πρώτα για να βάλουμε μέσα τα θέματα με τις 10άδες φακέλων.

Ο διαχειριστής πρέπει πρώτα να διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα (δεν έχω προλάβει ακόμα) και ευχαρίστως, σε πρώτη ευκαιρία.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Άκυρο! Υπάρχει πιο επιστημονικός τρόπος, πάλι με το Infranview. Πηγαίνεις File-->Batch Conversion/Rename και στο παραθυράκι που ανοίγει, επάνω αριστερά επιλέγεις Batch Rename και πιο κάτω στο Name pattern βάζεις name###.jpg - στο name βάζεις ότι θέλεις (π.χ. 1-Kamarados), τα ### πρέπει να μείνουν έτσι είναι η αρίθμηση και το .jpg το extension. Δεξιά επιλέγεις πάνω τα αρχεία και με το Add τα ρίχνεις από κάτω. Οπωσδήποτε στο Sort files τσεκάρεις By Name (ascending) και τέλος Start Batch. Τελείωσες (και χωρίς 350 OK :p)!
Πολύ καλό αυτό. Με έσωσε...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πολύ καλό αυτό. Με έσωσε...

Πολύ καλό και να το γνωρίζεις γενικά Βασίλη, αλλά για τη δουλειά μας βρήκα ένα ακόμα καλύτερο (ναι, καλά κατάλαβες όλα στο ψάξιμο τα βρίσκω, το PC με νιώθει και το νιώθω, μισός άνθρωπος-μισός μηχανή κ.λ.π. :D:p:D).

Άκου τώρα, δε χρειάζεται καθόλου το infranview, το DownThemAll! τα κάνει όλα αρκεί να του πεις. Από το παράθυρο του, όπου επιλέγουμε τα αρχεία για κατέβασμα, αν πας δεξιά λίγο προς τα κάτω στη Μάσκα μετονομασίας γράφει από κάτω *name*.*ext*. Επίλεξε με το ποντίκι όλο το *ext* (και τα αστεράκια μαζί) και γράψε στη θέση του jpg - τo name δε χρειάζεται αλλαγή ας τα κατεβάζει με ονομασία MediaHandler δε μας πειράζει αφού θα γίνουν pdf στο τέλος. Τώρα θα τα δείς στο φάκελο που κατεβαίνουν, ωραία και αριθμημένα και με μορφή jpg: έτοιμα για pdfοποίηση! :wink::wink::wink:

Χάρης
 
Top