Επωνυμια - Ανωνυμια

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Όχι, δε το ξέρω. Ξέρω το άλλο όμως: "Το προσκλητήριο......μου' πεσε απ τα χέρια..."
Μια κ λέμε για Τερλέγκα, αυτός άνετα λέει το Πάσα Πνοή 5 φωνές πάνω.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Όχι, δε το ξέρω. Ξέρω το άλλο όμως: "Το προσκλητήριο......μου' πεσε απ τα χέρια..."
Μια κ λέμε για Τερλέγκα, αυτός άνετα λέει το Πάσα Πνοή 5 φωνές πάνω.

Για καποιο λογο η φωνη του Τερλεγκα παντα μου θυμιζε τον Βασιλικο! Αλλα ενω ο Βασιλικος εχει ωραια τερτιπια, ο Τερλεγκας ειναι πιο ξυλινος!
Το προσκλητηριο χαχα :D "μπρος στην εκκλησια, αλλη μια μαχαιρια!" :D

Ξερεις "τις στροφες";

Ομως ειμαστε πλεον εκτος θεματος.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ξερεις "τις στροφες";

Ομως ειμαστε πλεον εκτος θεματος.

Τις ξέρω (απο τον Τερλέγκα εννοείς ε?). Άσε....

Ας επανέλθουμε λοιπόν στο θέμα: Πες μας το όνομά σου.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Είναι ξεκάθαρο από την αρχή κι όλας της ζωής του Ψαλτολογίου οτι υπάρχουν αντικρουόμενες θέσεις σχετικά με το θέμα της επιβολής της επωνυμίας ή και πλήρους βιογραφικού (διεύθυνση, επάγγελμα, γνώσεις, προϋπηρεσία).

Οι απόψεις μου είναι γνωστές από παλιά, όπως πιστεύω και οι απόψεις των περισσότερων μελών από τα πλέον ενεργά μέλη. Συμφωνώ με τον επώνυμο π. Μάξιμο (εδώ) και με τον ανώνυμο Πλήθωνα ΜΒ (εδώ) οτι το θέμα έχει κλείσει και δεν υπάρχει λύση που να συμφωνούμε όλοι.

Δεν επιδοκιμάζω την ανωνυμία. Την ανέχομαι γιατί όσο και αν δεν μου αρέσει προσωπικά, δεν μπορώ να γνωρίζω τους λόγους που ο καθένας επιλέγει να συμμετάσχει ανώνυμα. Γνωρίζω οτι υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις, δεν μπαίνουν όλοι οι ανώνυμοι στο ίδιο τσουβάλι. Και γνωρίζω οτι πολλοί ανώνυμοι αρχικά συμμετείχαν ανώνυμα και αργότερα εμφανίστηκαν. Το ίδιο δεν αποκλείεται να γίνει και με τους ανώνυμους που σήμερα σας ενοχλούν, με τη δική τους θέληση και τη δική μας φιλική στάση και όχι με εξαναγκασμό.

Η κάθε διαφορετική φωνή που αποκλείεται από το φόρουμ (έστω και εάν δεν συμφωνούμε, έστω και εάν δεν γνωρίζουμε ποιός/ποιά είναι. έστω και εάν δεν είναι ευγενικοί μαζί μας) είναι χάσιμο για το φόρουμ. Έχω ωφεληθεί προσωπικά από την προσφορά κάποιων ανωνύμων και είμαι σίγουρος οτι και οι περισσότεροι έχετε ωφεληθεί.

Δεν συμφωνώ με την επιβολή της παρουσίασης πλήρους βιογραφικού προκειμένου κάποιος να κάνει κριτική σε κάποιον άλλο. Προσωπικά δεν μπορώ πρακτικά να ελέγχω ποιό μήνυμα κάνει αρνητική κριτική που προσβάλει τον αποδέκτη (γιατί ουσιαστικά αυτό είναι το θέμα εδώ) και εάν το μέλος αυτό έχει δώσει βιογραφικά στοιχεία ώστε να δικαιολογείται το μήνυμά του. Ούτε και θα ήθελα να διαγράψω ή να φιμώσω ένα μέλος (ιδιαίτερα μέλη με μακρά παρουσία στο φόρουμ) εκ των υστέρων επειδή δεν συμμορφώνεται με ένα τέτοιο κανόνα.

Η ανωνυμία όταν γίνεται αθέμιτη (αγενής) κριτική βαραίνει πρωτίστως αυτόν που την κάνει και όντως μπορεί να προσβάλει όπως θα προσέβαλε η ίδια κριτική εάν γινόταν επώνυμα και ίσως και περισσότερο για κάποιους. Άλλοι έχουν αναισθησία σε τέτοιες ανώνυμες "εξάρσεις" και δεν κάθονται να ασχοληθούν. Άλλους τους ενοχλεί από λίγο έως υπερβολικά. Το δέχομαι. Εάν κάποιος ανώνυμος παρεκτρέπεται, η ανωνυμία λαμβάνεται υπόψην από τους συντονιστές σαν ένα ακόμα επιβαρυντικό στοιχείο. Όταν όμως η κριτική είναι εποικοδομητική και τεκμηριωμένη μάλλον όφελος είναι παρά ζημία, ανεξάρτητα από το που προέρχεται. Επίσης όταν η κριτική είναι θετική, δεν χρειάζεται κάποιος να δώσει βιογραφικό για να πεί "συγχαρητήρια μου άρεσε η εκτέλεσή σου" ή "μπράβο, ωραία σύνθεση". Καλό θα ήταν να το έκανε (για άλλους λόγους). Αλλά όχι με το ζόρι.

Θα ήθελα από μόνα τους τα μέλη να παρουσιάζουν ποιοί είναι στο δημόσιο προφίλ τους τουλάχιστον (το οποίο βλέπουν μόνο τα μέλη του φόρουμ και κανείς "εξωτερικός" επισκέπτης) και τους ζητώ να το κάνουν. Μάλιστα (ξανα)προτρέπω όλους που δεν το έχουν κάνει ήδη να γράψουν λίγα για αυτούς στην ενότητα Μέλη (μετονόμασα τα καλωσορίσματα) σχετικά με την ψαλτική εμπειρία τους κυρίως (όχι τον αριθμό ταυτότητας!). Και αυτή η ενότητα είναι προσβάσιμη μόνο στα μέλη του φόρουμ και σε κανένα άλλο επισκέπτη. Δεν υπάρχει δικαιολογία του τύπου "δεν θέλω να φαίνονται δημόσια τα στοιχεία μου" δηλαδή γιατί δεν φαίνονται δημόσια εάν κάποιος δεν το θέλει.

Ευχαριστώ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφοι,

Λόγω τῶν τελευταίων ἐξελίξεων μὲ τὸ ἐξώδικο πρὸς τὸν Γιάννη Μπουλμπουτζῆ θέτω θέμα συνολικῆς ἀνωνυμίας τῶν μελῶν τοῦ forum, ὥστε νὰ διασφαλίζεται ἡ ἐλευθερία γνώμης καὶ ἔκφρασης χωρὶς νὰ θίγεται ἡ προσωπικὴ ζωὴ τῶν μελῶν μὲ ἐξώδικα καὶ ἄλλα τέτοια.

Ἄν κάποιος ἔχει παράπονα μπορεῖ νὰ ἀπευθύνεται ἀπ’ εὐθείας στὸν Διαχειριστὴ καὶ αὐτὸς θὰ φροντίζει γιὰ τὸν «σωφρονισμό» τῶν μελῶν.

Τελικά φαίνεται ὅτι τὸ Ψαλτολόγιο ἐνοχλεῖ πάρα πολὺ ὁρισμένους κύκλους.
 
S

Sotres

Guest
Συνάδελφοι,

Λόγω τῶν τελευταίων ἐξελίξεων μὲ τὸ ἐξώδικο πρὸς τὸν Γιάννη Μπουλμπουτζῆ θέτω θέμα συνολικῆς ἀνωνυμίας τῶν μελῶν τοῦ forum, ὥστε νὰ διασφαλίζεται ἡ ἐλευθερία γνώμης καὶ ἔκφρασης χωρὶς νὰ θίγεται ἡ προσωπικὴ ζωὴ τῶν μελῶν μὲ ἐξώδικα καὶ ἄλλα τέτοια.

Ἄν κάποιος ἔχει παράπονα μπορεῖ νὰ ἀπευθύνεται ἀπ’ εὐθείας στὸν Διαχειριστὴ καὶ αὐτὸς θὰ φροντίζει γιὰ τὸν «σωφρονισμό» τῶν μελῶν.

Τελικά φαίνεται ὅτι τὸ Ψαλτολόγιο ἐνοχλεῖ πάρα πολὺ ὁρισμένους κύκλους.

Το Ψαλτολόγιο δεν ενοχλεί, όπως εσείς πιστεύετε. Άτομα από το Ψαλτολόγιο όπως εσείς που με μανδύα την ανωνυμία (πολλοί από εμάς βέβαια ξερουμε ποιος είστε) γράφουν για να γράφουν με σκοπό να δημιουργούν προβλήματα και εντάσεις. Σε σχετική σας παρέμβαση ξανα-χτυπήσατε με τη γνωστή μέθοδο. Γράφω, πετάω φαρμάκι και μειώνω πρόσωπα και καταστάσεις με τη σιγουριά της ανωνυμίας...Το θέμα είναι ότι μπορείτε να βοηθήσετε και να διορθώσετε θέσεις. Για παράδειγμα εφόσον καίγεστε τόσο πολύ για την αρτιότερη εμφάνιση της εργασίας (αναφέρομαι στην εργασία του κ. Μπέντη), μελετήστε την εργασία και διορθώστε την. Ανεβάστε τις διορθώσεις και με τον τρόπο αυτό πήγατε την επιστήμη πιο μπροστά. Τι κερδίσατε τώρα; Μειώνετε με υπονοούμενα συνεχώς πρόσωπα και καταστάσεις και η εξέλιξη της επιστήμης ανύπαρκτη.
Η ανωνυμία αγαπητέ μου για λόγους δικαιοσύνης σπάει! Τι νομίζετε μπορείτε να γράφετε ότι θέλετε; Κλείνω την παρέμβασή μου αυτή με κάτι που προσωπικά μου απέδειξε την ποιότητα των κινήτρων σας. Ένα λάθος ημερομηνίας είναι ικανό να μειώσει μία εργασία σε σημείο που να μην κατατεθεί;;; Ποιος από εμάς δεν έχει κάνει λάθη;
 
Top