Επιστολή στον Νικολάκη Γιάννου.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν υπηρετούσα την στρατιωτική μου θητεία, 18/01/1971 μέχρι 18/04/1973 και όντας ακόμα ... νεοσύλλεκτος (αρουραίος:D), έλαβα το συνημμένο γράμμα από τον άρχοντα που με καλούσε να πάμε μαζί στο Καρλόβασι για τη γιορτή της Κοιμήσεως της Θ/κου (πανηγυρίζει ο Μητροπολιτικός Ι. Ναός).
Ευρισκόμουν τότε στις Σέρρες στο ΛΥΒ, (σιγά μη μου δώσουν άδεια!) Ούτε που σκέφτηκα να ζητήσω...
Μετά την απόλυσή μου πήγα στη Σάμο για λίγες μέρες και τότε έμαθα ότι ο δεσπότης Παντελεήμων Χρυσοφάκης ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΨΑΛΕΙ! μολονότι με την άφιξή του στο νησί τον επεσκέφθη για να υποβάλει τα σέβη του,:( όπως μου είπε εκ των υστέρων! Έψαλε η ... αυτοσχέδια χορωδία (των ιερέων παρακαλώ) που έλεγαν τα Ανοιξαντάρια πρίμο-σεγόντο!:D:D:D
Συμπέρασμα: Ο άρχων έκανε το ταξιδάκι, μα λογάριαζε χωρίς τον Χρυσοφάκη!:D:D:D
Την ιδέα να καλέσουν τον άρχοντα στο Καρλόβασι ποιός την έριξε; Ο κυρ Μαθιός Ανδρέου, που λίγο καιρό πριν έκανε διακοπές στη Σάμο, αλλά δεν μπορούσε να παραμείνει μέχρι τις 15 Αυγούστου.
 

Attachments

  • Επιστολή άρχοντα 4.8.1971.pdf
    69.5 KB · Views: 440

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;44943 said:
Το γράμμα βέβαια φυλάσσεται σαν κειμήλιο.
Νά πού τώρα τά κειμήλια ἀποκαλύπτονται...
Εὐχαριστοῦμε!

[ἀπ᾿ ἐδῶ]

 
Last edited:

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Όταν υπηρετούσα την στρατιωτική μου θητεία, 18/01/1971 μέχρι 18/04/1973 και όντας ακόμα ... νεοσύλλεκτος (αρουραίος:D), έλαβα το συνημμένο γράμμα από τον άρχοντα που με καλούσε να πάμε μαζί στο Καρλόβασι για τη γιορτή της Κοιμήσεως της Θ/κου (πανηγυρίζει ο Μητροπολιτικός Ι. Ναός).
Ευρισκόμουν τότε στις Σέρρες στο ΛΥΒ, (σιγά μη μου δώσουν άδεια!) Ούτε που σκέφτηκα να ζητήσω...
Μετά την απόλυσή μου πήγα στη Σάμο για λίγες μέρες και τότε έμαθα ότι ο δεσπότης Παντελεήμων Χρυσοφάκης ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΨΑΛΕΙ! μολονότι με την άφιξή του στο νησί τον επεσκέφθη για να υποβάλει τα σέβη του,:( όπως μου είπε εκ των υστέρων! Έψαλε η ... αυτοσχέδια χορωδία (των ιερέων παρακαλώ) που έλεγαν τα Ανοιξαντάρια πρίμο-σεγόντο!:D:D:D
Συμπέρασμα: Ο άρχων έκανε το ταξιδάκι, μα λογάριαζε χωρίς τον Χρυσοφάκη!:D:D:D
Την ιδέα να καλέσουν τον άρχοντα στο Καρλόβασι ποιός την έριξε; Ο κυρ Μαθιός Ανδρέου, που λίγο καιρό πριν έκανε διακοπές στη Σάμο, αλλά δεν μπορούσε να παραμείνει μέχρι τις 15 Αυγούστου.


Επιτέλους, η ιστορική αλήθεια αποκαλύπτεται...
Το είχα ακούσει το γεγονός, αλλά ο καθένας έλεγε τη δική του εκδοχή...
Προσωπικά ως Σαμιώτης ντρέπομαι βαθύτατα, διότι για τους όποιους κατά καιρούς ταγούς έχουμε, είμαστε και εμείς συνυπεύθυνοι για τις πράξεις τους...
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Επιτέλους, η ιστορική αλήθεια αποκαλύπτεται...
Το είχα ακούσει το γεγονός, αλλά ο καθένας έλεγε τη δική του εκδοχή...
Προσωπικά ως Σαμιώτης ντρέπομαι βαθύτατα, διότι για τους όποιους κατά καιρούς ταγούς έχουμε, είμαστε και εμείς συνυπεύθυνοι για τις πράξεις τους...

ως μη σαμιωτάκη φαντάστηκα το σκηνικό: τον κόσμο που πήγε εκείνον το δεκαπενταύγουστο του 1971 στην εκκλησία του διπλανού χωριού όπου πήγε να ψάλλει ο Άρχων του Πατριαρχείου. θα ακούγανε έναν καινούργιο ψάλτη και πιθανόν να σκέφτονταν ότι καλός είναι αλλά όχι σαν τον στανίτσα! ή οι πιο πατριώτες θα συλλογιόντουσαν καλός είναι ο καινούργιος ψάλτης μας, αλλά όχι σαν αυτόν που ψάλλει στη μητρόπολη! αν ήταν καλός, θα έψαλλε στην μητρόπολη, άρα κάτι δεν λέει καλά, όλο και κάποια πεταστή θα του ξεφεύγει, και αυτά τα ορθογραφικά λάθη ο δεσπότης δεν τα συγχωρεί. χριστος ανέστη
 
....ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΨΑΛΕΙ!.....


Αυτό κι αν είναι ιστορικό ντοκουμέντο για την πόλη μας...
Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με το συμπατριώτη Νίκο...
Πηγή ανεξάντλητη είστε κύριε Νίκο..:)
Μια θερμή καλημέρα σε όλα τα μέλη τα forum..:)
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
[ππππ
Όταν υπηρετούσα την στρατιωτική μου θητεία, 18/01/1971 μέχρι 18/04/1973 και όντας ακόμα ... νεοσύλλεκτος (αρουραίος:D), έλαβα το συνημμένο γράμμα από τον άρχοντα που με καλούσε να πάμε μαζί στο Καρλόβασι για τη γιορτή της Κοιμήσεως της Θ/κου (πανηγυρίζει ο Μητροπολιτικός Ι. Ναός).
Ευρισκόμουν τότε στις Σέρρες στο ΛΥΒ, (σιγά μη μου δώσουν άδεια!) Ούτε που σκέφτηκα να ζητήσω...
Μετά την απόλυσή μου πήγα στη Σάμο για λίγες μέρες και τότε έμαθα ότι ο δεσπότης Παντελεήμων Χρυσοφάκης ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΨΑΛΕΙ! μολονότι με την άφιξή του στο νησί τον επεσκέφθη για να υποβάλει τα σέβη του,:( όπως μου είπε εκ των υστέρων! Έψαλε η ... αυτοσχέδια χορωδία (των ιερέων παρακαλώ) που έλεγαν τα Ανοιξαντάρια πρίμο-σεγόντο!:D:D:D
Συμπέρασμα: Ο άρχων έκανε το ταξιδάκι, μα λογάριαζε χωρίς τον Χρυσοφάκη!:D:D:D
Την ιδέα να καλέσουν τον άρχοντα στο Καρλόβασι ποιός την έριξε; Ο κυρ Μαθιός Ανδρέου, που λίγο καιρό πριν έκανε διακοπές στη Σάμο, αλλά δεν μπορούσε να παραμείνει μέχρι τις 15 Αυγούστου.
Κυριε Νικο τοσα ηξερε ο δεσπότης(την εννοω την λεξη δεσπότης)τοσα εκανε και σε ενημερωνω ότι κι άλλος δεσπότης ξυνησε μολις στο αναλογιο ειχε δει έναν επισης μεγαλο δασκαλο και οταν το καταλαβε ο δάσκαλος φανταζεσαι τι εγινε με χιλιες προσπαθειες τον κρατησαμε μη τα παρατησει
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Διάδοχός του στη Ι.Μ. Σάμου ήταν ο μακαριστός Παντελεήμων Μπαρδάκος.
Σε αντίθεση με τον προκάτοχό του, όπως έχω ακούσει από ανθρώπους με τους οποίους συνεργάσθηκε, όταν ήταν ακόμα Αρχιμανδρίτης, Διευθυντής της Αποστολικής Διακονίας, ήταν ψυχούλα. Δεν αναφέρομαι στον νυν Μητροπολίτη κ. Ευσέβιο, γιατί θα κατηγορηθώ, ότι διαθέτω άφθονο ... λιβάνι.
 
Top