Επισήμανση (περί των ηχογραφήσεων του Δ. Παϊκόπουλου)

Ακούγοντας κατά καιρούς ηχογραφήσεις του κυρίου Παϊκόπουλου, μου έχουν κάνει εντύπωσει ορισμένα στοιχεία τα οποία θα ήθελα να επισημάνω.
Καταρχάς στις περισσότερες στουντιακές, έχει προστεθεί μία πολύ απαλή ακουστική ενώ ταυτόχρονα η ηχογράφηση ακούγεται περιέργως πιο παλαιά αλλά τόσο φυσική και γνήσια(ζωντανή),που δεν ξεχωρίζει εύκολα απο άλλες εντός του ναού.
Το αποτέλεσμα χάρις κυρίως στη πολύ γλυκιά φωνή του και το ψαλτικό του ύφος, δημιουργεί ένα περίεργο συναίσθημα. Νιώθει κανείς συγκίνηση, αλλά και σαν να ταξιδεύει σε εκείνα τα μέρη της Πόλης, του Πατριαρχείου και γενικότερα της Ανατολής.
Τέλος θα ήθελα να συμπληρώσω, πως με εντυπωσιάζει ο χειρισμός του ισοκράτη που τις περισσότερες φορές, που ακούγεται διακριτικά μεν, αλλά είναι τόσο απαλός, που συμπληρώνει αυτό το εξαίσιο άκουσμα, παρότι μηχάνημα.
Πραγματικά είναι πολύ μεγάλος ψάλτης και τον ευχαριστούμε για όσα μας έχει προσφέρει.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τον έχετε ακούσει με ισοκρατήματα; Βρήκα στο αρχείο μου mp3 από παλιές κασέτες του, κάποιες από τις οποίες πρέπει να ήταν εμπορικές. Πολύ πιο ζωντανό και γλυκό το άκουσμα! Ήθελα να ανεβάσω δείγματα, αλλά πρώτα ψάχνω μήπως τα βρω και ανεπεξέργαστα (διότι τα εν λόγω mp3 ήταν αποθορυβοποιημένα).

Προσωπικά, ο μηχανικός ισοκράτης μου δίνει μια αίσθηση απόκοσμη, όχι και πολύ ευχάριστη. Ο άρχων όμως είναι αναμφισβήτητα τεχνίτης!
 
Τον έχετε ακούσει με ισοκρατήματα; Βρήκα στο αρχείο μου mp3 από παλιές κασέτες του, κάποιες από τις οποίες πρέπει να ήταν εμπορικές. Πολύ πιο ζωντανό και γλυκό το άκουσμα! Ήθελα να ανεβάσω δείγματα, αλλά πρώτα ψάχνω μήπως τα βρω και ανεπεξέργαστα (διότι τα εν λόγω mp3 ήταν αποθορυβοποιημένα).

Προσωπικά, ο μηχανικός ισοκράτης μου δίνει μια αίσθηση απόκοσμη, όχι και πολύ ευχάριστη. Ο άρχων όμως είναι αναμφισβήτητα τεχνίτης!

Έχετε παλαιές κασσέτες του;;;;;;;;Θα σας ήμουν ευγνώμων αν τις ανεβάζατε. Ναι τον έχω ακούσει με ισοκρατήματα. Πιστεύω όμως πως όπου έχει βάλει μηχανικό ισοκράτη έντονα, το άκουσμα αλλοιώνεται. Η ακουστική-το βάθος- της φωνής καλύπτονται και προκαλείται στον ακροατή ένας εκνευρισμός απο τον μηχανικό θόρυβο-βουητό- του ισοκράτη.
Αντίθετα όπου τον έχει πολύ σιγά ή ισοκρατούν άνθρωποι, το αποτέλεσμα είναι απίστευτο.
Πάντως ο άρχων, θεωρώ πως επειδή κατέχει το νόημα και το ύφος του ψάλλειν, προτιμά έντεχνα αρκετές ηχογραφήσεις του να ακούγονται απαλές, πιο παλαιές και ζωντανές και πιο γλυκές.
Προσωπικά, έτσι μου αρέσουν και εμένα να ακούγονται οι ψαλτικές ηχογραφήσεις και τις προτιμώ από κάποιες άλλες (όχι του άρχοντα) σημερινές κυρίως στουντιακές, που υπάρχει υπερβολική καθαρότητα στον ήχο, ακουστικές πλαστικές σχεδόν ψεύτικες, απίστευτη ένταση και ένα αποτέλεσμα που θυμίζει λυρική σκηνή.
Επισυνάπτω τέλος δύο ακούσματα του άρχοντα :ένα με ισοκράτη και ένα με ελάχιστο ισοκράτημα (μάλλον ανθρώπινο) για του λόγου το αληθές. Ό,τι όμως και αν τον συνοδεύει είναι εξαιρετικός.
 

Attachments

  • με μηχανικό ισοκράτη.mp3
    4.4 MB · Views: 69
  • ελάχιστο ισοκράτημα.mp3
    9.9 MB · Views: 74

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Θα συμφωνήσω με το Γιάννη Μπουλμπουτζή: κι εγώ που τον έχω ακούσει και στα δύο και ήμουν παλαιότερα φανατικός ακροατής του (από ηχογραφήσεις), επιβεβαιώνω πως το άκουσμα με φυσικές φωνές ισοκρατών είναι κατά πολύ ανώτερο από το μηχανικό ισοκράτη, που πολλάκις φαλτσάρει και ρίχνει πολύ το επίπεδο της ηχογράφησης. Είναι πραγματικά κρίμα και άδικο ένας τόσο μεγάλος ψάλτης να βάζει μηχάνημα στις ηχογραφήσεις του, λες και χάθηκαν οι ισοκράτες... Νομίζω είναι μεγάλη τιμή για κάποιον να ισοκρατεί τον κυρ Δημοσθένη Παϊκόπουλο. Επομένως δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν βρέθηκαν 2-3 καλοί ισοκράτες, ανάμεσα στους τόσους μαθητές, χορωδούς και... fans! Πραγματικά απορώ πώς έβγαλε κασσέτες με μηχανικό ισοκράτη.
 
Top