Επιβεβαίωση και παράπονο: Περί ηχογραφήσεων Μιχάλη Μελέτη & Αθ. Παναγούλη

gpapadop

Μέλος
ημ. συντονιστή (π. Μ)] Μεταφορά ἀπό ἐδῶ.

ΚΟΥΤΣΙΟΥΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ;93941 said:
Πολύ όμορφοι ύμνοι και ωραία εκτελεσμένοι δεν συμφωνείτε;
Η χοροδία βυζαντινής μουσικής του Δημοτικού ωδείου Λάρισας υπό την διεύθυνση του Κυρίου Αθανασίου Παναγούλη (Διευθυντού και δημιουργού της σχολής), τα έχει εκτελέσει επανειλημένα σε εκδηλώσεις της.
Ο Αθανάσιος Παναγούλης είναι ένας από τους μαθητές του Γίγαντα Χατζημάρκου (έτσι τον αποκάλεσε ο Κυριαζής Δασκαλούδης σε συνέντευξή του στον ραδιοσταθμό της Ι.Αρχιεπισκοπής Κρήτης), που έφερε και διατηρεί το στύλ του Χατζημάρκου στην Λάρισα.
Ο Θεός μεθ' ημών ...

Το να αναφέρουμε το μέγεθος αυτού του τεράστιου αναστήματος που ονομάζεται Εμμανουήλ Χατζημάρκου νομίζω πως είναι περιττό.
Αντίθετα νομίζω πως θα πρέπει να προβάλλεται το έργο του , όχι μόνο
από τις εκπληκτικές του ερμηνείες ή από την διδασκαλία του αλλά και δια μέσου των πολλών μαθητών του.
Ένας εξ αυτών είναι και ο Αθ. Παναγούλης , Πρωτοψάλτης του ιερού ναού
του Αγ.Νικολάου Λαρίσσης.
Άλλος ένας εκ των μαθητών του είναι και ο Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού
ναού του Αγ. Νικολάου Βόλου Μιχάλης Μελέτης.Είναι αναμφίβολα ένας εκ των αρίστων.Εξαίρετος ως προς την ερμηνευτική του δεινότητα το ήθος του αλλά και την
τεράστια προσπάθεια που κάνει χρόνια τώρα στο να αναδείξει πολλούς
μαθητές και να τους προωθήσει.
Δυστυχώς όμως το ονομά του δεν βρίσκεται στη λίστα των Ιεροψαλτών,
ούτε και αυτό του κυρίου Παναγούλη.
Γιατί;
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το να αναφέρουμε το μέγεθος αυτού του τεράστιου αναστήματος που ονομάζεται Εμμανουήλ Χατζημάρκου νομίζω πως είναι περιττό.
Αντίθετα νομίζω πως θα πρέπει να προβάλλεται το έργο του , όχι μόνο
από τις εκπληκτικές του ερμηνείες ή από την διδασκαλία του αλλά και δια μέσου των πολλών μαθητών του.
Ένας εξ αυτών είναι και ο Αθ. Παναγούλης , Πρωτοψάλτης του ιερού ναού
του Αγ.Νικολάου Λαρίσσης.
Άλλος ένας εκ των μαθητών του είναι και ο Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού
ναού του Αγ. Νικολάου Βόλου Μιχάλης Μελέτης.Είναι αναμφίβολα ένας εκ των αρίστων.Εξαίρετος ως προς την ερμηνευτική του δεινότητα το ήθος του αλλά και την
τεράστια προσπάθεια που κάνει χρόνια τώρα στο να αναδείξει πολλούς
μαθητές και να τους προωθήσει.
Δυστυχώς όμως το ονομά του δεν βρίσκεται στη λίστα των Ιεροψαλτών,
ούτε και αυτό του κυρίου Παναγούλη.
Γιατί;
Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ανέβηκαν ηχογραφήσεις τους. Κενοί φάκελοι θα ήταν;
 

gpapadop

Μέλος
Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ανέβηκαν ηχογραφήσεις τους. Κενοί φάκελοι θα ήταν;

Ας ανέβουν λοιπόν.Δεν μπορεί κάποιοι φίλοι να μην έχουν ηχογραφήσεις των δύο παραπάνω πρωτοψαλτών!
ΥΓ.
Ας μας γράψει κάποιος πως καταχωρούνται νέοι φάκελλοι στο σύστημα.
Είναι προφανές πως δεν έχω την απαραίτητη επάρκεια στις νέες τεχνολογίες.
Γι αυτό ,ακόμη ,θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε να καταλάβω πως θα προχωρήσω στην δημοσίευση
κάποιων ηχογραφήσεων-αρχείων που κατέχω...
Ευχαριστώ.---Παπαδόπουλος Γεώργιος.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ας ανέβουν λοιπόν.Δεν μπορεί κάποιοι φίλοι να μην έχουν ηχογραφήσεις των δύο παραπάνω πρωτοψαλτών!
ΥΓ.
Ας μας γράψει κάποιος πως καταχωρούνται νέοι φάκελλοι στο σύστημα.
Είναι προφανές πως δεν έχω την απαραίτητη επάρκεια στις νέες τεχνολογίες.
Γι αυτό ,ακόμη ,θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε να καταλάβω πως θα προχωρήσω στην δημοσίευση
κάποιων ηχογραφήσεων-αρχείων που κατέχω...
Ευχαριστώ.---Παπαδόπουλος Γεώργιος.

Φάκελο μπορεί να δημιουργήσει μόνο ο διαχειριστής. Ανεβάζετε την ηχογράφηση στον τομέα των ιεροψαλτών και ο διαχειριστής ακολούθως θα φτιάξει φάκελο και θα τακτοποιήσει τις ηχογραφήσεις.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ας ανέβουν λοιπόν.Δεν μπορεί κάποιοι φίλοι να μην έχουν ηχογραφήσεις των δύο παραπάνω πρωτοψαλτών!
ΥΓ.
Ας μας γράψει κάποιος πως καταχωρούνται νέοι φάκελλοι στο σύστημα.
Είναι προφανές πως δεν έχω την απαραίτητη επάρκεια στις νέες τεχνολογίες.
Γι αυτό ,ακόμη ,θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε να καταλάβω πως θα προχωρήσω στην δημοσίευση
κάποιων ηχογραφήσεων-αρχείων που κατέχω...
Ευχαριστώ.---Παπαδόπουλος Γεώργιος.
Γιά τόν κ. Μιχ. Μελέτη ἄνοιξα θέμα [ἐδῶ], συμμαζεύοντας ὅ,τι ὑπῆρχε.

Γιά τόν κ. Αθ. Παναγούλη ὑπάρχει θέμα [ἐδῶ].

Συνεχῖστε σέ αὐτά τά θέματα ἀναρτήσεις ἤ ἀνοίγοντας νέα στήν ἑνότητα Ιεροψάλτες (κάτω ἀπό τούς μπλέ τίτλους ξεχωριστῶν θεμάτων ἱεροψαλτῶν) προτάσσοντας τό ἐπώνυμο. Ἡ καταχώρηση γίνεται αὐτόματα ἀλφαβητικά. Ἔτσι εἶναι εὔκολο καί γιά τόν Διαχειριστή, ὅταν μαζευτοῦν πολλά (ἤ ὅποτε κρίνει) νά δημιουργήσει καί ξεχωριστά θέματα.


 

gpapadop

Μέλος
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
Θα ακολουθήσω τις οδηγίες που μου δώσατε και θα προσπαθήσω το συντομότερο δυνατό- όταν θα ξεπεράσω τις όποιες δυσκολίες ανάρτησης,θα
ζητήσω βοήθεια επ αυτού-να παρουσιάσω κάποιες από τις ηχογραφήσεις
του δασκάλου μου.
Με την ευχή να πράξουν και άλλα μέλη το ίδιο ,σας ευχαριστώ και πάλι από καρδίας.
 
Είμαι ο Λαμπαδάριος του κ. Παναγούλη τα τελευταία 8 χρόνια, αμέσως μετά τον εξαίρετο προκάτοχο μου κ. Κουτσιούλη (νυν πρωτοψάλτη του Ι.Ν. Μεταμορφώσεως). Υπάρχει τεράστιο υλικό από τον Αθανάσιο Παναγούλη ο οποίος είναι ένας μεγάλος ψάλτης, ένας μεγάλος δάσκαλος και προπάντων ένας καταπληκτικός άνθρωπος. Θα ανεβάζω σιγά-σιγά ηχογραφήσεις (όλες ζωντανά από τον ναό).
Για τον κ. Μελέτη, αν και έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, δεν έχω ηχογραφήσεις.
 
Top