Επεξεργασία αρχείου ήχου με καμπάνες για βελτίωση ποιότητος.

Προς όλα τα μέλη του forum θα ήθελα να ευχηθώ χρόνια πολλά και μια καλή κι ευλογημένη χρονιά. Στο αρχείο που σας παραθέτω ακούγονται αναστάσιμες καμπάνες από την Εκκλησία του χωριού μου. Όμως σε κάποια σημεία της ηχογράφησης λόγω ευαισθησίας του μικροφώνου (ένα απλό mp3 player χρησιμοποιώ για την ηχογράφηση) ο ήχος παραμορφώνεται. Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιο μέλος του forum μπορούσε να επεξεργαστεί το αρχείο με στόχο τη βελτίωση της ποιότητός του. Το μόνο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου που χρησιμοποιώ είναι το audacity αλλά δεν ξέρω πως γίνεται κάτι τέτοιο. Σας ευχαριστώ θερμα!
 

Attachments

  • 01-01-2015 [c].mp3
    2.7 MB · Views: 36

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Μια χαρά το ακούω δεν βλέπω κάποια παραμόρφωση η ξύσιμο του ήχου! Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να το δώσουμε λίγο όγκο και βάθος!!!
 

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Προς όλα τα μέλη του forum θα ήθελα να ευχηθώ χρόνια πολλά και μια καλή κι ευλογημένη χρονιά. Στο αρχείο που σας παραθέτω ακούγονται αναστάσιμες καμπάνες από την Εκκλησία του χωριού μου. Όμως σε κάποια σημεία της ηχογράφησης λόγω ευαισθησίας του μικροφώνου (ένα απλό mp3 player χρησιμοποιώ για την ηχογράφηση) ο ήχος παραμορφώνεται. Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιο μέλος του forum μπορούσε να επεξεργαστεί το αρχείο με στόχο τη βελτίωση της ποιότητός του. Το μόνο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου που χρησιμοποιώ είναι το audacity αλλά δεν ξέρω πως γίνεται κάτι τέτοιο. Σας ευχαριστώ θερμα!

Βελτιστοποίηση ήχου, ενίσχυση αντήχησης (reverb) και κόψιμο κενών (στην έναρξη και στο τέλος). Δεν γνωρίζω κάτι πιο εξειδικευμένο, ίσως θα μπορούσε να γίνει καλύτερο.

Ορίστε.
 

Attachments

  • 01-01-2015 [c] επεξεργασμένο.mp3
    2.8 MB · Views: 33
Top