[Επείγον] Επείγον

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Καλησπερίζω όλα τα μέλη το φόρουμ!
Έχω τον παππού μου στο νοσοκομείο.Προ μιας εβδομάδας είχε σοβαρό ατύχημα.Κάηκε σε αρκετά σημεία του σώματός του.Ήταν τόσο σοβαρά που αν δεν έκανε χειρουργείο θα πέθαινε κάποια στιγμή.Χθες χειρουργήθηκε και επέζησε.Θα ξανακάνει και άλλο.Σήμερα έμαθα ότι χάνει αίμα.Χρειαζόμαστε επειγόντως αίμα.Θέλουμε 4 φιάλες.
Παρακαλώ όποιος μπορεί ας πάει το πρωί στο νοσοκομείο να δώσει αίμα ή με κάποιο τρόπο να βρει φιάλες,από ενορία ή οτιδήποτε.Παρακάτω δίνω στοιχεία.

Νοσοκομείο Γεώργιος Γεννηματάς Αθήνα
Ασθενής:Χατζηδάκης Νικόλαος του Γεωργίου
Πτέρυγα Πλαστική Χειρουργική Μονάδα Εγκαυμάτων
1ο κτίριο
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἡ ἐνορία μας μπορεῖ νά δώσει 2 φιάλες καί τίς ἔχετε τό πρωΐ.​
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Θα πήγαινα εγώ φίλε μου, που είμαι και κοντά, αλλά έχω προγραμματίσει να δώσω αιμοπετάλια την Τρίτη για κάποια άλλη επείγουσα περίπτωση και δεν μπορώ. Θα το προωθήσω σε όσους είναι κοντά με mail ή sms ή και απευθείας.
 

Aselinos

Μέλος
νομιζω πως στην επαρχια καθημερινα δινουν μονο πρωνες ωρες μεχρι 13.30. στην Αττικη στο εφημερευον νοσοκομειο μπορει να δοθει ολο το 24ωρο. Ρωτα στο τμημα αιμοδοσιας
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Θα το προωθήσω σε όσους είναι κοντά...

μπορει να δοθει σε μοναδα αιμοδοσιας οποιουδηποτε νοσοκομειου της χωρας αρκει να δηλωθει το ονομα του ασθενους και το νοσοκομειο που νοσηλευεται
Ἔχετε δίκιο. Δέν χρειάζεται νά εἶναι κανείς «κοντά».

Μέ τήν εὐκαιρία αὐτή καί ἐξ αἰτίας τῆς δικῆς μου δημόσιας παρέμβασης, θά ἤθελα νά καταθέσω δύο σκέψεις:
1) Ἴσως ἡ δημόσια παρέμβαση νά σκανδάλισε κάποιους. Θά μποροῦσαν νά μοῦ ἀντιτείνουν ὅτι τό καλό γίνεται κρυφά! Τό ἔκανα ὅμως γιά νά φανεῖ ἡ εὐαισθητοποίηση πού πρέπει νά συνέχει τά μέλη μιᾶς κοινότητας, ὅπως αὐτῆς, πού ἔχει ἀποδειχθεῖ ὅτι δέν εἶναι μιά ψυχρή κοινότητα, μόνον ἀριθμῶν καί IP (ὅπως λέτε). Βέβαια ἡ δημόσια προσφορά μπορεῖ νά ἀποβεῖ καί εἰς βάρος μου, θεωρώντας κάποιοι ὅτι, ὡς ἐνορία, ἔχουμε τή δυνατότητα νά ἀνταποκρινόμεθα ὁπουδήποτε. Ὑποχρεούμεθα μόνον πρός τούς ἐνορῖτες καί πιό συγκεκριμένα στούς συγγενεῖς ἤ γνωστούς τῶν αἱμοδοτῶν μας. Γιατί καταλαβαίνετε ὅτι τό αἷμα δέν εἶναι κάτι πού μποροῦμε νά παράξουμε καί νά ἔχουμε ὅσο θέλουμε. Παρά ταῦτα πῆρα τήν πρωτοβουλία, κατά παράβασιν συγκεκριμένων ὅρων, γιά τήν στήριξη τοῦ Ψαλτολογίου.
2) Ἄν ὑπῆρξαν κάποιοι, πού δέν δημοσιοποίησαν, σάν κι ἐμένα (τόν Φαρισαῖο...), τήν προσφορά τους, καί ὄντως συνελέγησαν πάνω ἀπό ὅσες χρειαζόντουσαν μονάδες, πῶς θά ἦταν δυνατόν νά δημιουργήσουμε μιά Τράπεζα Αἵματος τοῦ Ψαλτολογίου (μπορεῖ νά γίνει αὐτό) γιά τίς ἀνάγκες (ἀχρείαστο νά εἶναι) μελῶν τοῦ Ψαλτολογίου, συγγενῶν καί γνωστῶν αὐτῶν; Ἐνδεχομένως νά εἶμαι ἐκτός θεμάτων τοῦ Ψαλτολογίου, ἀλλά εἴμαστε μιά ἀνθρώπινη κοινότητα, καί ἔχει ἀποδειχθεῖ αὐτό πολλάκις!


 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ἔχετε δίκιο. Δέν χρειάζεται νά εἶναι κανείς «κοντά».

Μέ τήν εὐκαιρία αὐτή καί ἐξ αἰτίας τῆς δικῆς μου δημόσιας παρέμβασης, θά ἤθελα νά καταθέσω δύο σκέψεις:
1) Ἴσως ἡ δημόσια παρέμβαση νά σκανδάλισε κάποιους. Θά μποροῦσαν νά μοῦ ἀντιτείνουν ὅτι τό καλό γίνεται κρυφά! Τό ἔκανα ὅμως γιά νά φανεῖ ἡ εὐαισθητοποίηση πού πρέπει νά συνέχει τά μέλη μιᾶς κοινότητας, ὅπως αὐτῆς, πού ἔχει ἀποδειχθεῖ ὅτι δέν εἶναι μιά ψυχρή κοινότητα, μόνον ἀριθμῶν καί IP (ὅπως λέτε). Βέβαια ἡ δημόσια προσφορά μπορεῖ νά ἀποβεῖ καί εἰς βάρος μου, θεωρώντας κάποιοι ὅτι, ὡς ἐνορία, ἔχουμε τή δυνατότητα νά ἀνταποκρινόμεθα ὁπουδήποτε. Ὑποχρεούμεθα μόνον πρός τούς ἐνορῖτες καί πιό συγκεκριμένα στούς συγγενεῖς ἤ γνωστούς τῶν αἱμοδοτῶν μας. Γιατί καταλαβαίνετε ὅτι τό αἷμα δέν εἶναι κάτι πού μποροῦμε νά παράξουμε καί νά ἔχουμε ὅσο θέλουμε. Παρά ταῦτα πῆρα τήν πρωτοβουλία, κατά παράβασιν συγκεκριμένων ὅρων, γιά τήν στήριξη τοῦ Ψαλτολογίου.
2) Ἄν ὑπῆρξαν κάποιοι, πού δέν δημοσιοποίησαν, σάν κι ἐμένα (τόν Φαρισαῖο...), τήν προσφορά τους, καί ὄντως συνελέγησαν πάνω ἀπό ὅσες χρειαζόντουσαν μονάδες, πῶς θά ἦταν δυνατόν νά δημιουργήσουμε μιά Τράπεζα Αἵματος τοῦ Ψαλτολογίου (μπορεῖ νά γίνει αὐτό) γιά τίς ἀνάγκες (ἀχρείαστο νά εἶναι) μελῶν τοῦ Ψαλτολογίου, συγγενῶν καί γνωστῶν αὐτῶν; Ἐνδεχομένως νά εἶμαι ἐκτός θεμάτων τοῦ Ψαλτολογίου, ἀλλά εἴμαστε μιά ἀνθρώπινη κοινότητα, καί ἔχει ἀποδειχθεῖ αὐτό πολλάκις!



Τετοιες θεαρεστες προτασεις και πρωτοβουλιες στην οικογενεια μας εδω μεσα σωζουν ψυχας εκ θανατου και καλυπτουν πληθος αμαρτιων!
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος

.. Ἴσως ἡ δημόσια παρέμβαση νά σκανδάλισε κάποιους. Θά μποροῦσαν νά μοῦ ἀντιτείνουν ὅτι τό καλό γίνεται κρυφά! Τό ἔκανα ὅμως γιά νά φανεῖ ἡ εὐαισθητοποίηση πού πρέπει νά συνέχει τά μέλη μιᾶς κοινότητας, ὅπως αὐτῆς, πού ἔχει ἀποδειχθεῖ ὅτι δέν εἶναι μιά ψυχρή κοινότητα, μόνον ἀριθμῶν καί IP (ὅπως λέτε).. Βέβαια ἡ δημόσια προσφορά μπορεῖ νά ἀποβεῖ καί εἰς βάρος μου, θεωρώντας κάποιοι ὅτι, ὡς ἐνορία, ἔχουμε τή δυνατότητα νά ἀνταποκρινόμεθα ὁπουδήποτε..
Ἐνδεχομένως νά εἶμαι ἐκτός θεμάτων τοῦ Ψαλτολογίου, ἀλλά εἴμαστε μιά ἀνθρώπινη κοινότητα, καί ἔχει ἀποδειχθεῖ αὐτό πολλάκις!

Δεν πειράζει Πάτερ. Και από τους δέκα, ένας μόνο να πει ευχαριστώ, αξίζει τον κόπο να προσεχθεί η προσφορά και η πρόταση σας.
 
Top