Επί σοί χαίρει πλ. του α' εναρμόνιος

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Άλλη μια ... έκθεση!:confused: .... ιδεών με βυζαντινούς φθόγγους, και με συνοδεία - συνδρομή μεγάλων δυνάμεων (Καραμπάσης). Εδώ
Στο βιντεάκι του φίλου Δανιήλ και συγκεκριμένα στη λέξη εποίησε λείπει το η - μεσάνυχτα γράφτηκε και η νύστα έβαλε τη ... στραβωμάρα της...:D
Σύντομα θα πληκτρολογηθεί....:wink:
 

Attachments

  • ΕΠΙ ΣΟΙ ΧΑΙΡΕΙ ΠΛ.docx
    130.8 KB · Views: 100

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έκανα την "Έκθεση" pdf, γιατί ήταν doc.x και πολλοί δεν θα το άνοιγαν. :)

Εξαιρετικό, κ. Γιάννου. Πολύ ζυγισμένο. Να είστε καλά!
 

Attachments

  • EPI SOI XAIREI__N. Giannou.pdf
    240.9 KB · Views: 301

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Ό,τι πιάσει το χέρι σου... χρυσάφι γίνεται!
Εξαιρετικό. Να είσαι καλά και να γράφεις.
Μή σταματάς, μη σταματάς το γράψιμο, για να παραφράσουμε λιγάκι την προτροπή, που ακούγεται και μάλιστα εμμελώς στις κερκίδες.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ό,τι πιάσει το χέρι σου... χρυσάφι γίνεται!
Εμένα μου λές!!!!:D (Αν ήταν έτσι θα ήμουν πλούσιος, και δεν θα χρωστούσα της ... Μιχαλούς....:confused:)
Επισυνάπτεται πληκτρισμένο για πιο άνετο διάβασμα...
Στην πρώτη του .... παγκόσμια:D εκτέλεση, η χρονική αγωγή είναι λίγο αργή για διευκόλυσνη των βοηθών, ενώ τα ισοκρατήματα δεν είχαν συμπληρωθεί όλα...
Κάποιος φίλος, μου είπε να δώσω ένα ... εντυπωσιακό (πιασάρικο) τέλος:wink: πχ στην αντιφωνία!!!:eek: Σκέφτηκα, ... ξανασκέφτηκα, κι αφού είδα ότι η έμπνεψη τα είχε παίξει:( κατέληξα στην εικονιζόμενη κατάληξη!!!:D:D:D
 

Attachments

  • KATALHKSH.png
    KATALHKSH.png
    8.4 KB · Views: 29
  • Ἐπὶ σοὶ χαίρει(1).pdf
    89.4 KB · Views: 197
Last edited:

panosk1

Νέο μέλος
Ό,τι ανεβάζετε αξιοθαύμαστε κύριε Νικόλαε Γιάννου , είναι ... αριστούργημα ! ... το ωραίο είναι , ότι ενώ το περιμένουμε ότι θα είναι κάτι καλό , πάντα υπερβαίνει και την προσδοκία μας !!! Η ανιδιοτελής προσφορά σας , σε όλους μας , είναι τεράστια ! Όμως σας παρακαλούμε .... μην σταματάτε ... στιγμή ! Περιμένουμε με προσμονή και άλλες θαυμάσιες συνθέσεις ! :) Ο Άγιος Θεός , να σας δίνει κάθε αγαθό !
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Εμένα μου λές!!!!:D (Αν ήταν έτσι θα ήμουν πλούσιος, και δεν θα χρωστούσα της ... Μιχαλούς....:confused:)
Επισυνάπτεται πληκτρισμένο για πιο άνετο διάβασμα...
Στην πρώτη του .... παγκόσμια:D εκτέλεση, η χρονική αγωγή είναι λίγο αργή για διευκόλυσνη των βοηθών, ενώ τα ισοκρατήματα δεν είχαν συμπληρωθεί όλα...
Κάποιος φίλος, μου είπε να δώσω ένα ... εντυπωσιακό (πιασάρικο) τέλος:wink: πχ στην αντιφωνία!!!:eek: Σκέφτηκα, ... ξανασκέφτηκα, κι αφού είδα ότι η έμπνεψη τα είχε παίξει:( κατέληξα στην εικονιζόμενη κατάληξη!!!:D:D:D

Εγω θεωρώ φυσικό επακόλολουθο το να μπορεί ο κ. Γιάννου να
μελοποιεί τονίζοντας τόσο ισοροπημένα.
Παράδειγμα, υπόδειγμα για όλους τους επισκέπτες ,δασκάλους (ακαδημικούς και μη) και
μαθητευόμενους ( με οποιοδήποτε τρόπο και μέθοδο ).

Θα μου επιτρέψετε: το χειρόγραφο ρέει και επιπλέον δηλώνει την Ψαλτική καταγωγή του ανδρός.

Ευχαριστούμε και θα προσπαθήσω να το καθιερώσω επι του αναλογίου,
ως μέλος που αρτιότατα υπηρετεί το κείμενο ( ύφος και ήθος των ψαλλομένων )
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ όλους για τα τιμητικά και ευγενικά σας λόγια, αλλά σας παρακαλώ να μην υπερβάλλετε στους χαρακτηρισμούς σας!
Όχι τίποτ' άλλο, αλλά το πολύ λιβανιστήρι φέρνει βήχα:eek:,... πλησιάζει Μεγάλη Εβδομάδα,:confused:... και είμαι ... αλλεργικός:wink:!!!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ωραίο μάθημα, Κε Νίκο!!! Όμως, θα πω κάτι για τον "φρύγιο" που το έχω πει και άλλη φορά, νομίζω... και ας λάβουν τα μέτρα τους όσοι τολμήσουν να το ψάλλουν: εάν δεν έχει καλό ισοκράτημα ο φρύγιος, ΑΠΟΤΥΧΑΙΝΕΙ. Τέρμα.

Επίσης, νομίζω ότι είναι λάθος τοποθετημένη η εναρμόνιος φθορά στην δεύτερη γραμμή στην συλλαβή "πα" της λέξεως "πάσα". Νομίζω πρέπει να μπη στο αμέσως δεξιά σύμπλεγμα (κεντήματα-ολίγον με το γοργόν).

Συγχαρητήρια!

Απόστολος
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ωραίο μάθημα, Κε Νίκο!!! Όμως, θα πω κάτι για τον "φρύγιο" που το έχω πει και άλλη φορά, νομίζω... και ας λάβουν τα μέτρα τους όσοι τολμήσουν να το ψάλλουν: εάν δεν έχει καλό ισοκράτημα ο φρύγιος, ΑΠΟΤΥΧΑΙΝΕΙ. Τέρμα.

Επίσης, νομίζω ότι είναι λάθος τοποθετημένη η εναρμόνιος φθορά στην δεύτερη γραμμή στην συλλαβή "πα" της λέξεως "πάσα". Νομίζω πρέπει να μπη στο αμέσως δεξιά σύμπλεγμα (κεντήματα-ολίγον με το γοργόν).

Συγχαρητήρια!

Απόστολος

Σωστός ο παίχτης!:D.... (Η φθορά πήγε στη σωστή θέση - Το χειρόγραφο είναι σωστό! Πώς τα κατάφερα έτσι! Απορώ και εξίσταμαι..)
 
Last edited:

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Σωστός ο παίχτης!:D.... (Η φθορά πήγε στη σωστή θέση - Το χειρόγραφο είναι σωστό! Πώς τα κατάφερα έτσι! Απορώ και εξίσταμαι..)

Μην απορείς καθόλου. Η παροιμία είναι γνωστή: "Όποιος εργάζεται κάνει και λάθη". Γνωστή είναι επίσης και η ρήση "Ουδείς ... άσφαλτος"
Και για να βάλουμε τα πάγματα στη θέση τους. Σωστά την έβαλες στον "πα" για να γίνει η ¨... "πάσα" !
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χριστός ανέστη!
Φίλοι,
στη λειτουργία του Μ. Βασιλείου το Μ. Σάββατο έψαλα και πάλι την ... έκθεση ιδεών:D και λόγω της πίεσης του χρόνου έδωσα πολύ πιο σύντομη χρονική αγωγή κάνοντας ταυτόχρονα ένα ... κουρεματάκι (είναι στη μόδα:wink:) στα κλάσματα που μπορούσαν να αφαιρεθούν προκειμένου να γίνει συντομώτερο...
Ακούστε το λοιπόν και στη δεύτερη (εξ επαφής:cool:) εκτέλεση...:D
 

Attachments

  • 7. EPISOI XAIREI PL A ENARM..mp3
    2 MB · Views: 56

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Είπα να υπενθυμίσω το θέμα γιατί μου ... μείνανε μερικά αντίγραφα....:D
Με την ευκαιρία να θέσω υπόψη σας ότι το εν θέματι μέλος δεν είναι φρύγιος υπό την έννοια των λειτουργικών του Χατζηαθανασίου και ο Βου εκτελείται στη φυσική του θέση, όπως στην δοξολογία σε ήχο πλ. Α' 5φωνο του Γ. Βιολάκη.
Με θερμές εορτάσιμες ευχές,
Ν
 
Top