Επίσημο πρόγραμμα για Πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής (5 χρόνια)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αναφέρθηκε κάπου οτι υπάρχει κανονισμός του Υπουργείου Πολιτισμού με την επίσημη ύλη διδασκαλίας της Βυζαντινής Μουσικής. Αν το έχει κανείς, μπορεί να το ανεβάσει εδώ πρός κοινόν ώφελος;

Επίσης μπορεί κάποιος να επισυνάψει την πενταετή ύλη από το βιβλίο του Μαργαζιώτη;

ευχαριστώ,
Δημήτρης
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ύλη από τον Μαργαζιώτη. Τον νόμο δεν τον έχω εγώ.
 

Attachments

  • Yli Margaziotis.pdf
    182.5 KB · Views: 2,668

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Αναφέρθηκε κάπου οτι υπάρχει κανονισμός του Υπουργείου Πολιτισμού με την επίσημη ύλη διδασκαλίας της Βυζαντινής Μουσικής. Αν το έχει κανείς, μπορεί να το ανεβάσει εδώ πρός κοινόν ώφελος;

Επίσης μπορεί κάποιος να επισυνάψει την πενταετή ύλη από το βιβλίο του Μαργαζιώτη;

ευχαριστώ,
Δημήτρης

Τον έχω εγώ το νόμο.Θα τον ανεβάσω όμως σε λίγες μέρες γιατί απουσιάζω από το σπίτι μου.
Μαγδαληνή
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Επισυνάπτω τη νομοθεσία για την διδακτέα ύλη.
 

Attachments

  • νόμος1.jpg
    694.9 KB · Views: 1,728
  • νόμος2.jpg
    914.4 KB · Views: 1,010
  • νόμος3.jpg
    1 MB · Views: 853
  • νόμος4.jpg
    893.5 KB · Views: 740

pafou

Νέο μέλος
Κ. Κουμπαρούλη παρατηρώ κάποιες μικρές διαφορές στην διδακτέα ύλη που αναφέρεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως με αυτήν στο βιβλίο του Μαργαζιώτη. Επίσης, έχω δεί επιπλέον διαφορές σε άλλο θεωρητικό βιβλίο που κυκλοφορεί στο εμπόριο. Μήπως υπάρχει κάτι νεότερο απο πλευράς νομοθεσίας; Ρωτάω γιατι υπάρχουν μαθητές που τα ψάχνουν και καλό είναι να είμαστε ενημερωμένοι.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Κ. Κουμπαρούλη παρατηρώ κάποιες μικρές διαφορές στην διδακτέα ύλη που αναφέρεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως με αυτήν στο βιβλίο του Μαργαζιώτη. Επίσης, έχω δεί επιπλέον διαφορές σε άλλο θεωρητικό βιβλίο που κυκλοφορεί στο εμπόριο. Μήπως υπάρχει κάτι νεότερο απο πλευράς νομοθεσίας; Ρωτάω γιατι υπάρχουν μαθητές που τα ψάχνουν και καλό είναι να είμαστε ενημερωμένοι.

Ζητώ συγνώμη. Δεν είχα δεί την ερώτησή σας. Αλλά και τώρα που την είδα, δεν γνωρίζω. Ίσως κάποιος άλλος γνωρίζει.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κ. Κουμπαρούλη παρατηρώ κάποιες μικρές διαφορές στην διδακτέα ύλη που αναφέρεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως με αυτήν στο βιβλίο του Μαργαζιώτη. Επίσης, έχω δεί επιπλέον διαφορές σε άλλο θεωρητικό βιβλίο που κυκλοφορεί στο εμπόριο. Μήπως υπάρχει κάτι νεότερο απο πλευράς νομοθεσίας; Ρωτάω γιατι υπάρχουν μαθητές που τα ψάχνουν και καλό είναι να είμαστε ενημερωμένοι.
Δεν θυμάμαι για τη σχέση-ταύτηση του ΦΕΚ και του θεωρητικού του Μαργαζιώτη, πάντως το βέβαιο είναι ότι δεν υπάρχει καμία αλλαγή στη νομοθεσία, από αυτά που αναφέρονται στην εφημερίδα. Πολλά θεωρητικά που κυκλοφορούν, ενσωματώνουν και προτάσεις για προγράμματα διδασκαλίας στις σχολές (πολλές από αυτές μάλιστα είναι ιδιαίτερα αξιόλογες), με την ελπίδα της κατωχύρωσής τους, αλλά προς το παρόν ουδέ μία αλλαγή δεν υπάρχει (και τουλάχιστον για την επόμενη 50ετία προσωπικά δεν το βλέπω... :().
 

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
επισημως, η ύλη είναι αυτη που καθορίζεται απτο ΦΕΚ του υπουργειου, και βάση αυτής παίρνεις το πτυχίο. Τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν αποτελούν απλά προτάσεις...
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Το τι "θεωρητικα" και οχι μονο , διδασκονται σε καποιες "αναγνωρισμενες" μουσικες σχολες της ευκλεους των Πατρεων πολεως , ας μην το σχολιασω .......

Υ.Γ Οχι τιποτε αλλο , επειδη μιλαμε για κανονισμο του ΥΠΠΟ :D . Ευτυχως που υπαρχει ( ο κανονισμος ) ! :rolleyes::rolleyes::rolleyes: .
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μια υποσυζήτηση μεταφέρθηκε στο θέμα

Επίσημο πρόγραμμα διδασκαλίας για Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής (7 χρόνια)

και δημιουργήθηκε και το ανάλογο

Επίσημο πρόγραμμα για Πτυχίο Ιεροψάλτου (3 χρόνια)

και ετούτο το θέμα μετονομάστηκε σε

Επίσημο πρόγραμμα για Πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής (5 χρόνια)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ενδιαφέρον ότι στο επίσημο πρόγραμμα διδασκαλίας της Βυζαντινής Μουσικής περιλαμβάνεται και αναφορά «περί βοηθητικών γραμμών». :eek:

Πολύ ενδιαφέρων και ο κατάλογος των «επίσημων» διδακτικών μουσικών βιβλίων. Πέτρος, Ιάκωβος, Ιωάννης, Στέφανος, Καλοφωνικό Ειρμολόγιο Γρηγορίου.
 

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Που μπόρώ να βρω το 5ετές πρόγραμμα για τις σχολές βυζαντινής μουσικής;

Αν μπωρείτε να με βοηθήσετε θα ήταν καλό.

Ευχαριστώ πολύ

Γιάννης
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στα μηνύματα #2 και #4 αυτού του θέματος, υπάρχουν η ύλη και το ΦΕΚ που προβλέπει το πρόγραμμα διδασκαλίας στις σχολές.
 

john joseph

Νέο μέλος
Χαιρετε,
Ειμαι απο την Αμερικη, και εχω μια ερωτηση. Εκανα μαθηματα 6-7 χρονια με τον Δεξιο της ενοριας μου, αλλα δεν υπειρχε σχολη να παρω πτυχιο. Εισως ξερετε καπου που μπορω να παρω? Εκανα ολα τα μαθηματα αναστασιματαριο, θ.λειτουργιας, ορθρου και εσπερινου, δοξασταριον, κτλ.
Ευχαριστω
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
ΕΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 6937401271 Η ΣΤΑΘΕΡΟ 2243028121 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ
 

delfico

Νέο μέλος
Ανεβάζω όλο το ΦΕΚ σε ένα αρχείο pdf τεσσάρων σελίδων. Οι σελίδες είναι ρυθμισμένες και έτοιμες για εκτύπωση!
 

Attachments

  • Ύλη Βυζαντινής Μουσικής από ΦΕΚ.pdf
    11.7 MB · Views: 892
Εδώ ολόκληρο το ΦΕΚ, καθαρό και ελαφρύ. Περιλαμβάνει όλες τις μουσικές σπουδές, όπως και το σημείο που θέλω να αναδείξω.

Σε σελίδα που δεν υπάρχει σε άλλες αναρτήσεις, επειδή τα αρχεία ξεκινούν από το κεφάλαιο της βυζαντινή μουσική, αναγράφεται ότι το πτυχίο ή το δίπλωμα παρέχεται μόνο στους έχοντας απολυτήριου γυμνασίου (εξατάξιου τότε, λυκείου σήμερα).
 

Attachments

  • ΦΕΚ 229-1957.pdf
    2.8 MB · Views: 122
  • Φεκ βυζαντινής μουσικής.jpg
    Φεκ βυζαντινής μουσικής.jpg
    424.4 KB · Views: 95
Top