Εορτή του Αγίου Ρωμανού του Μελωδού.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καλόν μήνα για αύριο! (Δηλαδή σε 15 λεπτά)...
Πρωτομηνιά λοιπόν, και η Εκκλησία μας γιορτάζει τη μνήμη του Αγίου Αποστόλου Ανανίου...
Αλλά και του Αγίου Ρωμανού του μελωδού (6ος αι.) ποιητού των κοντακίων, και του οσίου Ιωάννου του Κουκουζέλους.

Ο λόγος στους θεολόγους....

Από την ταπεινότητά μου χρόνια πολλά σε όλους ημάς τους ιεροψάλτες, και οι δύο εορταζόμενοι άγιοι να μας ενδυναμώνουν στην τέλεση των καθηκόντων μας να ψάλλουμε Κυρίω τω Θεώ ημών έως υπάρχωμεν...
Εκτός του Πανελληνίου που φέρει και το όνομα του αγίου Ρωμανού, νομίζω υπάρχει (ουν) σύλλογος (οι) που έχει (ουν) προστάτη τον άγιο Ιωάννη τον Κουκουζέλη...
Χρόνια πολλά και πάλιν!
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Καλόν μήνα για αύριο! (Δηλαδή σε 15 λεπτά)...
Πρωτομηνιά λοιπόν, και η Εκκλησία μας γιορτάζει τη μνήμη του Αγίου Αποστόλου Ανανίου...
Αλλά και του Αγίου Ρωμανού του μελωδού (6ος αι.) ποιητού των κοντακίων, και του οσίου Ιωάννου του Κουκουζέλους.

Ο λόγος στους θεολόγους....

Από την ταπεινότητά μου χρόνια πολλά σε όλους ημάς τους ιεροψάλτες, και οι δύο εορταζόμενοι άγιοι να μας ενδυναμώνουν στην τέλεση των καθηκόντων μας να ψάλλουμε Κυρίω τω Θεώ ημών έως υπάρχωμεν...
Εκτός του Πανελληνίου που φέρει και το όνομα του αγίου Ρωμανού, νομίζω υπάρχει (ουν) σύλλογος (οι) που έχει (ουν) προστάτη τον άγιο Ιωάννη τον Κουκουζέλη...
Χρόνια πολλά και πάλιν!

Αμήν κ. Νίκο...!!!
Βοήθειά μας οι Άγιοι της Ψαλτικής !!!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αλλά και του Αγίου Ρωμανού του μελωδού (6ος αι.) ποιητού των κοντακίων, και του οσίου Ιωάννου του Κουκουζέλους.

Και του Αγίου Γρηγορίου του Δομεστίκου (βλ. Οι Κουκουζέληδες και τα νομίσματα)

Χρόνια πολλά σε όλους μας και από μένα! Οι άγιοι βοήθεια.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χρόνια πολλά στόν π. Κουκουζέλη!!!
(μέ τό νέο, ἄς τό δεχθεῖ, γιατί μετά 13 μέρες θά τό ξεχάσουμε...)

Χρόνια πολλά στόν Δομέστικο!!!
(ἄς τοῦ καθιερώσουμε σήμερα Ψαλτολογιακῶς ἑορτή, ἀφοῦ δέν ξέρουμε τό ὄνομά του...)

Βοήθειά μας ἡ Παναγία καί Φωτοφόρος Σκέπη καί ἡ Γοργοϋπήκοος!!!
(σήμερα ἡ παλαιά ἑορτή, πού μετατέθηκε —πρβλ. ἐδῶ κι ἐδῶ—· στήν Δοχειαρίου μετά 13 μέρες)

ΥΓ. Περισσότερα πρός συναξαριστικήν ἐνημέρωσιν, ἐδῶ.


 
Top