Εορτή συνδέσμου ιεροψαλτών Βόλου 29-09-2010

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Σήμερα Τετάρτη 29-09-2010 τελεστηκε πανηγυρικος Αρχιερατικος Εσπερινος στον Μητροπολιτικο Ναο Αγ. Νικολαου Βολου, χοροστατουντος του Σεβασμιωτατου Μητροπολιτου Δημητριάδος κ. Ιγνατιου εν οψει της εορτης του Αγ. Ιωαννου του Κουκουζελη οπου ειναι και ο προστατης του συνδεσμου ιεροψαλτων Βολου. Ειχα την τυχη να παρεβρεθω πλαισιωνοντας το χορο του δεξιου αναλογιου υπο τη διευθυνση του Πρωτοψαλτου κ. Μιχάλη Μελέτη, ο οποιος μαλιστα υπηρξε και ενας απο τους δασκαλους μου. Ειχαμε επισης τη τιμη να εχουμε κοντα μας και τον προεδρο της ΟΜ.Σ.Ι.Ε κ. Γεώργιο Ναούμ, ο οποιος μετα το περας του εσπερινου μας μιλησε στο πνευματικο κεντρο του Ναου για φλεγοντα ζητηματα που αφορουν τον κλαδο μας. Φροντισα να ηχογραφησω τοσο τον εσπερινο, κοματια του οποιου ανεβασα αλλα και την ομιλια του Προεδρου. Για την ομιλια το μονο που θα πω (διοτι τα υπολοιπα θα τα ακουσετε ιδιοις ωσι) ειναι πως δεν θυμαμαι ποιά ηταν η τελευταια φορα που παρακολουθησα την ομιλια καποιου με τοσο ενδιαφερον. Πραγματικα οσοι ειμασταν εκει σταθηκαμε τυχεροι που ακουσαμε απο κοντα τον κ. Ναουμ να μας μιλα με τοση αγωνια για το παρον και το μελλον αυτης της μουσικης. Ειχα και την ευκαιρια να μιλησω για λιγο μαζι του ανταλλασσοντας χαιρετισμους μιας και τυγχανει να εχουμε κοινο γνωστο προσωπο.
Στο ''Και νυν και αει...'' των αποστιχων ψαλλαμε εναλλαξ με τον αριστερο χορο το συντετμημενο ''Θεοτοκε Παρθενε'' του Θ. Γεωργιαδη.
Καλή ακρόαση!:)
 

Attachments

  • ''Κύριε Εκέκραξα'' (Αργό Μέλος) - Προσόμοιο Αγ. Ιωάννου.mp3
    8.4 MB · Views: 92
  • Δοξαστικό Αγ. Ιωάννου Κουκουζέλη..mp3
    9 MB · Views: 67
  • Πληρωτικά-Κύριε Ελέησον Α 'Ηχου.mp3
    2.9 MB · Views: 50
  • Συντετμημένο ''Θεοτόκε Παρθένε'' Γεωργιάδη..mp3
    12.6 MB · Views: 74
  • Απολυτίκιον..mp3
    1.8 MB · Views: 33
  • Ομιλία Προέδρου ΟΜΣΙΕ κ. Ναούμ στο Βόλο-29-09-2010 (Mέρος 1ο).mp3
    20.2 MB · Views: 39
  • Ομιλία Προέδρου ΟΜΣΙΕ κ. Ναούμ στο Βόλο-29-09-2010 (Mέρος 2ο).mp3
    19.8 MB · Views: 28
  • Ομιλία Προέδρου ΟΜΣΙΕ κ. Ναούμ στο Βόλο-29-09-2010 (Mέρος 3ο).mp3
    18.3 MB · Views: 27
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ανεβασα με μια μικρη καθυστερηση λογου του μεγεθους του αρχειου και την ομιλια του Προεδρου κ. Ναουμ συνημμενη στο προηγουμενο μνμ.:)
Επισης παρελειψα να αναφερω πως στον ιδιο χορό ηταν και το μελος του φορουμ και λαμπαδαριος του Ι. Ναου Αναληψεως Βολου κ. Δ. Κατσικλής ο οποιος κανει και το σολο στο Δοξαστικο.:)
 
Last edited:

N/A

Μέλος
Με ανησυχεί το γεγονός ότι απλά επαναλαμβάνει με λίγες σάλτες από πάνω αυτά που είπε στο site του ΟΜ.Σ.Ι.Ε.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Με ανησυχεί το γεγονός ότι απλά επαναλαμβάνει με λίγες σάλτες από πάνω αυτά που είπε στο site του ΟΜ.Σ.Ι.Ε.

Με συγχωρειτε αλλα τι παραπανω περιμενατε να ακουσετε δηλ? Το θεμα ειναι η ουσια των λεγομενων του. Και ως προς αυτο μπορουμε να καταλαβουμε ολοι μας πως εθιξε αρκετα σημαντικα ζητηματα και επισης μας εδωσε καποιες πληροφοριες που προσωπικα δεν γνωριζα οπως και πολλοι αλλοι πιστευω.
 

N/A

Μέλος
Μήπως να κάνει ένα βήμα παραπάνω. Να ξεκινήσει να καταθέτει αυτά που προτίθεται να κάνει τον υπόλοιπο καιρό ο σύλλογος?
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στο ''Και νυν και αει...'' των αποστιχων ψαλλαμε εναλλαξ με τον αριστερο χορο το συντετμημενο ''Θεοτοκε Παρθενε'' του Θ. Γεωργιαδη.
Καλή ακρόαση!:)

Γιατί; :confused:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Επειδη ηταν η εορτη ημων των ιεροψαλτων και μερακλωσαμε:wink:

Από τη μια μας ενδιαφέρει η ακρίβεια του τυπικού, από την άλλη ψάλλουμε ό,τι μας γουστάρει επειδή "μερακλώσαμε" :eek:.

Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σας, μην με παρεξηγείτε, και άλλη φορά έχω καυτηριάσει τέτοια φαινόμενα.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Από τη μια μας ενδιαφέρει η ακρίβεια του τυπικού, από την άλλη ψάλλουμε ό,τι μας γουστάρει επειδή "μερακλώσαμε" :eek:.

Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σας, μην με παρεξηγείτε, και άλλη φορά έχω καυτηριάσει τέτοια φαινόμενα.

κ. Παναγιωτη δεν απαντω εκ μερους του συνδεσμου Ιεροψαλτων Βολου γιαυτο και δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης. Δεν ψαλλαμε ομως ''οτι γουσταραμε''... ατυχης διατυπωση:cool: Υμνος στη Παναγια ειναι και αυτος και ψαλθηκε αντι Θεοτοκιου ενεκα της εορτης μας. Δεν ειναι δα και τοσο τρομερη παρεκκλιση.
Θα περιμενα ομως να σχολιασετε γενικοτερα την εκδηλωση απο αυτα που ακουσατε και ιδιως τα λεγομενα του Προεδρου κ. Ναουμ.:wink:
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
κ. Παναγιωτη δεν απαντω εκ μερους του συνδεσμου Ιεροψαλτων Βολου γιαυτο και δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης. Δεν ψαλλαμε ομως ''οτι γουσταραμε''... ατυχης διατυπωση:cool: Υμνος στη Παναγια ειναι και αυτος και ψαλθηκε αντι Θεοτοκιου ενεκα της εορτης μας. Δεν ειναι δα και τοσο τρομερη παρεκκλιση.
Θα περιμενα ομως να σχλιασετε γενικοτερα την εκδηλωση απο αυτα που ακουσατε και ιδιως τα λεγομενα του Προεδρου κ. Ναουμ.:wink:

Το γουστάρουμε ταιριάζει με το μερακλώσαμε. Γι αυτό και το χρησιμοποίησα.
Τα Θεοτοκία των αποστίχων είναι συγκεκριμένα.
Ο καθένας σχολιάζει ότι τον ενδιαφέρει.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ο καθένας σχολιάζει ότι τον ενδιαφέρει.
(Ειλκρινα ζητω να με συγχωρεσετε εκ των προτερων γιαυτα που θα πω). Μιλατε σοβαρα?? Μεσα στο φορουμ ολο κουβεντα γινεται και καποιοι διαρρηγνυουν τα ιματια τους για τη καταντια των Ιεροψαλτικων συλλογων και γενικοτερα της Β.Μουσικης στον Ελλαδικο χώρο και εσεις (ως συντονιστης) μου λετε εμμεσως πλυν σαφως πως βρισκετε πιο ενδιαφερον να σχολιασετε το οτι ψαλλαμε αλλο Θεοτοκιο απο τα λεγομενα του νεου Προεδρου της ΟΜ.Σ.Ι.Ε??:confused:
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Ειλκρινα ζητω να με συγχωρεσετε εκ των προτερων γιαυτα που θα πω. Μιλατε σοβαρα?? Μεσα στο φορουμ ολο κουβεντα γινεται και καποιοι διαρρηγνυουν τα ιματια τους για τη καταντια των Ιεροψαλτικων συλλογων και γενικοτερα της Β.Μουσικης στον Ελλαδικο χώρο και εσεις (ως συντονιστης) μου λετε εμμεσως πλυν σαφως πως βρισκετε πιο ενδιαφερον να σχολιασετε το οτι ψαλλαμε αλλο Θεοτοκιο απο τα λεγομενα του νεου Προεδρου της ΟΜ.Σ.Ι.Ε??:confused:

Ο καιρός είναι χάλια!!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Επειδη δεν ξερω το κατα ποσο εχετε παρει σοβαρα αυτο που σας ειπα για την σπουδαιοτητα των λεγομενων του Προεδρου χθες στη συγκεντρωση, επιτρεψτε μου να σας μεταφερω καποια απο τα λεγομενα του κ. Ναουμ προσπαθωντας να κεντρισω το ενδιαφερον οσων θεωρησαν περιττο να μπουν στον κοπο να ακουσουν την ομιλια του. Δεν μπορω να κανω κατι αλλο.
Ειναι αποσπασμα απο το 2ο μερος :
''Στις μερες μας, ασπονδος φιλη η γειτων χωρα και εν οψει της ενταξης της στην Ευρωπαικη κοινοτητα, ηδη πολιτισμικα διεισδυει στα διαφορα μεγαλα μουσικα οικοδομηματα-οργανισμους της Δυσης και προτεινει την ιδρυση εδρων Οθωμανικης μουσικης! Εαν εμεις καθευδουμε οπως καθευδουμε, συντομα εαν η Τουρκια ενταχθει στην Ε.Ενωση θα εχουμε τη ''μεγαλη χαρα'' να εχουμε διδασκαλια-πακετο απο την Ε.Ενωση τροπου διδασκαλιας της Β.Μουσικης με τα Οθωμανικα συστηματα!!!:)eek::eek::eek:)...Εαν δεν οργανωθουμε καποτε θα γινει οπως ηδη εχει συμβει σε ορισμενες εδρες της ιστοριας οπου εχει αντικατασταθει επι της ουσιας η Βυζαντινη ιστορια απο την Οθωμανικη''.

Δεν ξερω το τι θα κανει ο κ. Ναουμ ως νεος Προεδρος, το μελλον θα δειξει. Αυτα ομως που ειπε χθες ηταν πολυ σημαντικα αλλα και ανησυχητικα. Απο 'κει και περα οποιος πραγματικα ενδιαφερεται και δεν μενει σε στειρα κριτικη περι ανεμων και υδατων, ακουει, προβληματιζεται και συζητα. ''Ιδου η ροδος , ιδου και το πηδημα''. Προσωπικα επειδη ετυχε να βρισκομαι στο Βολο αυτες τις μερες αδραξα της ευκαιριας να συμμετασχω στην εκδηλωση την οποια απο καθαρα διαθεση προσφορας προς τα μελη του φορουμ φροντισα να γραψω, επεξεργαστω και ανεβασω προς κοινην ωφελειαν, προβληματισμο και συζητηση.:)
 
Last edited:
Top