Ενημερωτικό άρθρο του προέδρου της ΟΜ.Σ.Ι.Ε. (Οι Σπουδές Μουσικής των Ψαλλόντων)

P

PANROUST

Guest
Όταν δούμε έργα και όχι λόγια μόνον (και τηλεοπτικές εκπομπές στον Σπύρο Παπαδόπουλο )
αλλά και : http://www.youtube.com/watch?v=J1PU2p5NvZE
θα σας απαντήσω .
Σωστά,αυτά είναι για τους άλλους...
Αλλά για ρωτήσετε τον κ.Ναούμ,σε αυτήν την θέση που βρίσκεσαι για να λες μόνο λόγια (μάλλον) πόσα λεφτά έχεις βάλει από την τσέπη σου για να κρατηθεί η ΟΜΣΙΕ;;Και ελάτε να μετά μας πείτε τι απάντησε.
Γιατί εγώ προσωπικά δεν νομίζω να πληρωνεί αυτήν θέση μόνο και μόνο για να κάθετε σε αυτή για να περνάει η ώρα του και να λέει μόνο λόγια.

Για ποιον ακριβώς λόγο
υπάρχει τέτοιος έντονος αρνητισμός,
δεν μπορώ να καταλάβω...

Γιατί ίσως υπάρχει μιζέρια και περιμένοντας να βρέξει ο ουρανός χωρίς όχι να τον βοηθήσουμε για να βρέξει αλλά καν να το κοιτάξουμε.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Όταν δούμε έργα και όχι λόγια μόνον (και τηλεοπτικές εκπομπές στον Σπύρο Παπαδόπουλο )
αλλά και : http://www.youtube.com/watch?v=J1PU2p5NvZE
θα σας απαντήσω .

Bρε ... εχε χαρη,που δυστυχως,οικονομικως,εξαρτωμαστε απο αλλους,ειδαλλως.... ;)
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
[/list]
Παρότι διαφωνώ με τη γνώμη σας για κάποιους μουσικολόγους πανεπιστημιακούς εντούτοις συμφωνώ μαζί σας στο συγκεκριμένο τμήμα του μηνύματός σας που έχω παραθέσει, εκτός από το επτά που το αφαίρεσα και αφορούσε το χρόνο.
Γιά τό ἑπτά δέν φταῖει ὁ φίλος ἀλλά ὁ Χουρμούζιος πού ἔγραψε ἕνα θεωρητικό γιά τά μπάζα γιά μερικούς σημερινούς διδάκτορες καί γιά κάποιες σχολές.
 
A

andy

Guest
7. Η εκμάθηση των μελών να γίνεται αυστηρά σε ΧΡΟΝΟ ΑΠΛΟ και όχι σε δυτικής προέλευσης συνεπτυγμένους. Για τα κρατήματα και τα γρήγορα μέλη, ενδείκνυται ο δίσημος έως και τρίσημος μετ' εξαιρέσεων.


Γιά τό ἑπτά δέν φταῖει ὁ φίλος ἀλλά ὁ Χουρμούζιος πού ἔγραψε ἕνα θεωρητικό γιά τά μπάζα γιά μερικούς σημερινούς διδάκτορες καί γιά κάποιες σχολές.

[Με ενδιαφέρουν κ. Δημήτρη τα όσα λέτε για το θεωρητικό του Χουρμουζίου, γιατί δεν το έχω διαβάσει.]


Αγαπητοί μου, μέχρι να πάρει ο μαθητής το "χαρτί" του, απ' το ωδείο που φοιτά, ψάλλει χρόνο Ευρωπαϊκό, μετράει με 2σημους, 3σημους, 4σημους και φυσικά, στις αργές δοξολογίες για παράδειγμα, κάνει χρήση των 5,6,7,8 και 9, σύνθετων μέτρων, όπου ονομάζει συνεπτυγμένο ρυθμό. Καλαματιανά και ζεϊμπέκικα δηλαδή. :D
ΑΙΣΧΟΣ - ΝΤΡΟΠΗ! :eek:


Δεν είχαμε εμείς τρόπο να μετράμε στην Βυζαντινή Μουσική εδώ και 1500 χρόνια και πήραμε τα σύνθετα μέτρα των Ευρωπαίων; (Δεν υπολογίζω την Αρχαία Ελληνική Μουσική 9000 χρόνων και βάλε)

Ο χρόνος στη Βυζαντινή μουσική είναι ο ΑΠΛΟΣ ΧΡΟΝΟΣ που έλεγε και ο Θράσος.
Ένας χρόνος αποτελείται από την κίνηση του χεριού κάτω και πάνω και αντιστοιχεί σε έναν χαρακτήρα χωρίς χρονικά σημεία.

Στα μέλη τώρα που απαιτείται "γρήγορη ροή", αυτά ψάλλονται με 2σημο ρυθμό, μετ' εξαιρέσεων και 3σημο.

Πού βρήκατε τώρα τα 5,6,7,8,9 και πάει λέγοντας, ούτε ξέρω.

Έψαλλε ο Ιάκωβος αργή δοξολογία με τέτοιους ρυθμούς;


Απαιτείται εθνική Βυζαντινή ανάταση, ώστε να καθαρίσουμε την μουσική μας απ' τη λαίλαπα του δυτικού Ευρωπαϊσμού, της ξενολαγνείας και της απολιθωματολαγνείας, της τουρκολαγνείας και κάθε άλλης λαγνείας, θηλυπρεπείας και σοδομισμού της Ιεράς Ημών Μουσικής.

Στη μουσική που προορίζεται για τη δόξα του μόνο αληθινού Θεού, δεν χωρούν βατολογίες και παπαρολογίες.


Υ.Γ.: Όπως υπογράφει και ένα μέλος:

θα πρέπει να απολαμβάνει κανείς τη μουσική, αλλά να μη σπαταλά χρόνο σε ανίαρες επιστημονικές συζητήσεις σχετικά με αυτή.
Πλούταρχος, Ηθικά Γ΄ 95c


κάτι που εδώ μέσα το αγνοούμε.


Ζητώ συγνώμη για το ύφος μου, αλλά δεν μπορώ άλλο τις Ευρωπαϊκές αηδίες και όσους όλους ασπάζονται κάθε τι δυτικό και ξένο εις βάρος των πατρώων.

Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΟΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ!

Ευχαριστώ
 
Top