Εμμ.Φαρλέκα - Διάταξις των καθ' ημέραν Ι. Ακολουθιών της Μ. Τεσσαρακοστής

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Κατέβασα το αρχείο αλλά δεν ανοίγει (άγνωστος τύπος αρχείου). Κάποια βοήθεια; Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για κάποιο λόγο (ίσως λόγω μεγέθους) έχει κοπεί το τέλος του ονόματος με την επέκταση (zip). Χρειάζεται να προσθέσεις στο τέλος του ονόματος του αρχείου το .zip (μετονομάζοντάς το από ΧΧΧΧΧ σε ΧΧΧΧΧ.zip) . Μετά το αποσυμπιέζεις κανονικά με οποιοδήποτε σχετικό πρόγραμμα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Λόγω του μεγάλου μεγέθους των εικόνων που απαρτίζουν το αρχείο zip, το ανεβάζω κι εδώ σε μικρότερο μέγεθος σε pdf.
 

Attachments

  • Εμμ.Φαρλέκα - Διάταξις των καθ' ημέραν Ι.Ακολουθιών της Μ.Τεσσαρακοστής.pdf
    18.2 MB · Views: 1,069

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε!
Αὐτή τήν ἔκδοση (β΄ τοῦ 1950) τήν ἔχουμε στό ναό σέ ἡμιδιαλυμένη κατάσταση καί εἶναι κτῆμα τοῦ παλαιοτέρου τῶν συνεφημερίων μου, ὁ ὁποῖος ἀριθμεῖ περίπου πεντηκονταετία ἐφημεριακῆς ὑπηρεσίας, ἐπιμένοντας —ἀπό συνήθεια καί εἰς ἀνάμνησιν τοῦ κεκοιμημένου πατρός του ἱερέως, οὗ κτῆμα πρότερον— νά τήν χρησιμοποιεῖ κατά τίς καθημερινές ἀκολουθίες τῆς Μ. Τεσσαρακοστῆς, λέγοντάς μας ὅτι πρόκειται περί πληρεστάτης ἐκδόσεως, διατηρῶν ἀμέριστον ἐμπιστοσύνην στόν Φαρλέκα διά τήν ὀρθότητα τῶν διατάξεων.
Ὄντως, παρά τό ὅτι ἔχουν ἐκδοθεῖ ἔκτοτε πολλές ἄλλες παρόμοιες καί ἐμπλουτισμένες ἐκδόσεις, αὕτη παραμένει κλασική καί ἀνεπανάληπτη.
Ἐπ᾿ αὐτῆς τῆς ἐκδόσεως ἐστηρίχθη νεωτέρα ἔκδοση ἀπό: ΕΚΔΟΣΕΙΣ «Ο ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ» - ΠΛΑΤ. ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ 9 - 104 46 ΑΘΗΝΑ - ΤΗΛ. 210 8663587.


 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Στὴν ἔκδοση αὐτὴ ἐντόπισα τὰ ἑξῆς λάθη:

Ὡς ἀρχὴ τῆς β’ ᾠδῆς ὁρίζεται τό «Νόμου γραφέντος αὖθις ᾠδὴ Μωυσέως» (σ. 28· πρόκειται γιὰ ἔμμετρο στίχο ἀφιερωμένο στὴν ᾠδή, ὅπως παρατηρεῖται καὶ στὶς ὑπόλοιπες, καὶ ὄχι γιὰ ἐφύμνιο).

«Εὐλογοῦμεν Πατέρα, Υἱὸν καὶ ἅγιον Πνεῦμα...Αἰνοῦμεν, εὐλογοῦμεν...Δόξα, Καὶ νῦν» (σ. 37· βλ. http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=5595).

Ἀντικατάσταση τῶν πρώτων τροπαρίων τῶν ὡρῶν μὲ τὸ «Τὸν Σταυρόν σου προσκυνοῦμεν δέσποτα...» καὶ μάλιστα γιὰ ὅλη τὴν Δ’ ἑβδομάδα (σσ. 44, 48, 51, 55).

Ἀντικατάσταση τῶν κοντακίων τῶν ὡρῶν καὶ τῶν μακαρισμῶν μὲ τό «Οὐκ ἔτι φλογίνη ῥομφαία...» γιὰ ὅλη τὴν Δ’ ἑβδομάδα (σσ. 45, 49, 52, 55, 57. Δυστυχῶς αὐτὴ ἡ καινοτομία ἔχει υἱοθετηθεῖ καὶ ἀπὸ τὶς ἐκδόσεις τῆς Ἀποστολικῆς διακονίας).

Παράλειψη τῆς εὐχῆς τῆς f’ ὥρας (σ. 53)

Παράλειψη δύο (σ. 73) ἤ μίας (σ. 74) εὐχῆς τῶν πιστῶν τῆς προηγιασμένης.

Λείπει τὸ «Πληρωθήτω...» (σ. 78).

Ὁρίζεται μετάνοια κατὰ τό «Ὑπὸ τὴν σὴν εὐσπλαχνίαν...» (σ. 90).

Στὸ μεγάλο ἀπόδειπνο παραλείπεται τὸ τροπάριο «Ὡς φοβερὰ ἡ κρίσις σου Κύριε...» (σ. 93) καὶ τὸ τελευταῖο τρισάγιο (σ. 94).

Στὰ μικρὰ ἀπόδειπνα τῶν Παρασκευῶν προβλέπεται «Κύριε καὶ δέσποτα...» καὶ μετάνοιες (σ. 97).

Κατὰ τὰ Σάββατα β’, γ’, καὶ δ’ προβλέπεται «Θεὸς Κύριος...» (σ. 109) καὶ γιὰ τὰ ἀπόστιχα οἱ συνήθεις στίχοι τῶν καθημερινῶν (σ. 111).

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Αὐτές οἱ παρατηρήσεις εἶναι ὀρθές, Μανόλη, καί ἔχουν συζητηθεῖ σέ ξεχωριστά θέματα (σέ ἕνα ἀπό αὐτά παραπέμπεις).
Ἀναφορικά μέ τά:

Παράλειψη τῆς εὐχῆς τῆς f’ ὥρας (σ. 53)
Καί τῆς θ΄ παραλείπεται καί αὐτό εἶναι ἕνα (νέο/ἄλλο) θέμα, γιατί συμβαίνει αὐτό στίς δύο αὐτές ὧρες καί σέ ἄλλες φυλλάδες (πρβλ. ΣΤ σ. 607).

Λείπει τὸ «Πληρωθήτω...» (σ. 78).
Αὐτό λείπει ἀπό ὅλες τίς ἐκδόσεις. Μόνον στό (νέον) Ἱερατικόν καί στό (νέον) Ἐγκόλπιον Ἀναγνώστου καί Ψάλτου προβλέπεται.

Ὁρίζεται μετάνοια κατὰ τό «Ὑπὸ τὴν σὴν εὐσπλαχνίαν...» (σ. 90).
Σχετική συζήτηση ἐδῶ.

Στὰ μικρὰ ἀπόδειπνα τῶν Παρασκευῶν προβλέπεται «Κύριε καὶ δέσποτα...» καὶ μετάνοιες (σ. 97).
Ἔτσι ἐξηγεῖται τό σχόλιον μου ἐδῶ, ἀναφερόμενο στόν παραπάνω μνημονευόμενο συνεφημέριό μου.

Τό σημαντικό ὅμως πού εἶδα σ᾿ αὐτή τήν ἔκδοση (γιατί κι ἐγώ τώρα τήν εἶδα –τά προηγούμενα ἦταν «ἱστορική»... ἀναφορά–) εἶναι τά Ἀντίφωνα στήν σελ. 111.


 

π.Μιχαήλ Τρ. Γούδας

παλαιο μελος
Ερώτηση... ''Μεγάλη Τεσσαρακοστή'' του Εμμανουήλ Φαρλέκα

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι μου....
Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση... Υπάρχει βιβλίο ''Μεγάλη Τεσσαρακοστή'' του Εμμανουήλ Φαρλέκα????
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι μου....
Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση... Υπάρχει βιβλίο ''Μεγάλη Τεσσαρακοστή'' του Εμμανουήλ Φαρλέκα????
Από μουσικά βιβλία υπάρχουν το Τριώδιο και η Μ. Εβδομάδα που καλύπτουν την περίοδο της Μ. Τεσσαρακοστής.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

π.Μιχαήλ Τρ. Γούδας

παλαιο μελος
Από μουσικά βιβλία υπάρχουν το Τριώδιο και η Μ. Εβδομάδα που καλύπτουν την περίοδο της Μ. Τεσσαρακοστής.


Κ.Νεοκλή το γνωρίζω... Τα έχω και τα δύο, αλλά μου είπαν ότι υπάρχει ένα παλαιό βιβλίο του Εμμανουήλ Φαρλέκα με τον τίτλο Μ.Τεσσαροκοστή... Αυτό αναζητώ....
 
Εμμ.Φαρλέκα - Διάταξις των καθ' ημέραν Ι. Ακολουθιών της Μ. Τεσσαρακοστής
Ιδού και επεξεργασμένο σε μονή σελίδα, με πλήρες ευρετήριο.
Ήταν ό,τι καλλίτερο μπορούσε να γίνει, καθώς πολλές σελίδες είναι σαρωμένες σε διαφορετική ανάλυση.
 

Attachments

  • Διάταξις των καθ' ημέραν Ι.Ακολουθιών της Μ.Τεσσαρακοστής-Εμ.Φαρλέκα_bkm.pdf
    45 MB · Views: 135

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ιδού και επεξεργασμένο σε μονή σελίδα, με πλήρες ευρετήριο.
Ήταν ό,τι καλλίτερο μπορούσε να γίνει, καθώς πολλές σελίδες είναι σαρωμένες σε διαφορετική ανάλυση.
Εὐχαριστίες!!!

Συγχωνεύθηκε ἡ Ερώτηση... ''Μεγάλη Τεσσαρακοστή'' του Εμμανουήλ Φαρλέκα μέ τό παρόν παλαιό θέμα.
 
Top