Εμμ. Γιαννόπουλου: Θεωρητικές υπηχήσεις και μουσικές κλίμακες Γρηγορίου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στην ιστοσελίδα του Εμμανουήλ Γιαννόπουλου ανακοινώθηκε έκδοση του πιό κάτω βιβλίου. Ο κ. Γιαννόπουλος (μέλος του φόρουμ) ή κάποιος άλλος μπορεί ίσως να μας πεί περισσότερα για αυτό (περιεχόμενα, που μπορούμε να το αγοράσουμε, κτλ); Ευχαριστώ.

Θεωρητικές υπηχήσεις και μουσικές κλίμακες Γρηγορίου του πρωτοψάλτου, Θεσσαλονίκη 2008.

Έκδοση ενός άγνωστου θεωρητικού κειμένου των αρχών του 19ου αιώνα (1815) και σχεδιαγραμμάτων μουσικών κλιμάκων του Γρηγορίου πρωτοψάλτου, αποκαλυπτικών για την διδασκαλία της ψαλτικής εκείνα τα χρόνια αλλά και σήμερα, καθώς και την σχέση της με την αραβοπερσική μουσική θεωρία. Στο βιβλίο αυτό διαγράφεται αρκετά καθαρά η διαδικασία έναρξης της διδασκαλίας της Νέας Μεθόδου της Ψαλτικής που απετέλεσε σταθμό για την καθ᾿ όλου ιστορία και εξέλιξή της, καθώς και οι διαφωνίες των απόψεων των δημιουργών της και η θεωρητική συμβολή του καθενός. Από την απόψη αυτή ο συνδυασμός αυτής της έκδοσης με την έκδοση του θεωρητικού του Χουρμουζίου (βλ. παραπάνω) είναι πρωτότυπος και μοναδικός για την καλύτερη κατανόηση μιας ολόκληρης εποχής για την Ψαλτική.
 
Στην ιστοσελίδα του Εμμανουήλ Γιαννόπουλου ανακοινώθηκε έκδοση του πιό κάτω βιβλίου. Ο κ. Γιαννόπουλος (μέλος του φόρουμ) ή κάποιος άλλος μπορεί ίσως να μας πεί περισσότερα για αυτό (περιεχόμενα, που μπορούμε να το αγοράσουμε, κτλ); Ευχαριστώ.

Θα επικοινωνήσω μαζί του και θα σας πω. Πάντως δεν έχει εκδοθεί ακόμα.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Αγαπητέ Δημήτρη
Ευχαριστώ για την μνεία του βιβλίου αυτού. Αν και βρίσκεται σε τελική μορφή θα εκδοθεί περί το τέλος του έτους, καθώς θα λείψω στο εξωτερικό και πρέπει να προηγηθεί και ένα άλλο βιβλίο μου από το Ίδρυμα Βυζαντινής Μουσικολογίας.
Ίσως ενδιαφέρει ότι στην ιστοσελίδα μου υπάρχει πλέον μια εισήγησή μου σε μουσικολογικό συνέδριο στο Hernen Castle της Ολλανδίας το 2005, στα Αγγλικά.
Τέλος, καθώς παρακολουθώ το φόρουμ, δεν έχω όμως τον χρόνο να συμμετέχω ενεργά, θέλω να σας συγχαρώ για την δραστηριότητά σας αυτή.
Ε.Γ.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Αγαπητέ Δημήτρη
Ευχαριστώ για την μνεία του βιβλίου αυτού. Αν και βρίσκεται σε τελική μορφή θα εκδοθεί περί το τέλος του έτους, καθώς θα λείψω στο εξωτερικό και πρέπει να προηγηθεί και ένα άλλο βιβλίο μου από το Ίδρυμα Βυζαντινής Μουσικολογίας.
Ίσως ενδιαφέρει ότι στην ιστοσελίδα μου υπάρχει πλέον μια εισήγησή μου σε μουσικολογικό συνέδριο στο Hernen Castle της Ολλανδίας το 2005, στα Αγγλικά.
Τέλος, καθώς παρακολουθώ το φόρουμ, δεν έχω όμως τον χρόνο να συμμετέχω ενεργά, θέλω να σας συγχαρώ για την δραστηριότητά σας αυτή.
Ε.Γ.

Ευχαριστώ Αδελφέ και καλή δύναμη.
Αφού έγινε λόγος περί του μουσικολογικού συνεδρίου στο Hernen Castle της Ολλανδίας το 2005, με συμμετοχή -μεταξύ άλλων, όπως το υπογραμμίζει ο Εμμανουήλ στο επόμενο μήνυμα - Ελλήνων και Ρουμάνων μουσικολόγων -, δράττομαι της ευκαιρίας για να επισυνάψω την πρώτη σελίδα και τα περιεχόμενα των πρακτικών του συνεδρίου, τα οποία μόλις κυκλοφόρησαν στο Βέλγιο.
 

Attachments

  • Tradition-Innovation1.jpg
    419 KB · Views: 29
  • Tradition-Innovation2.jpg
    713.3 KB · Views: 30
  • Tradition-Innovation3.jpg
    700.4 KB · Views: 22
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Αδελφέ Μάρκελε, πάντα ενήμερος!
Όχι μόνο Ελλήνων και Ρουμάνων, αλλά και μουσικολόγων από την Δανία, Αυστρία, Ιταλία, Γαλλία, Αμερική, και δεν ξέρω μήπως ξεχνώ κάποιον. Ήταν πολύ ενδιαφέρον, νομίζω με καλές εισηγήσεις γύρω από το βασικό θέμα Tradition and innovation... και αξίζουν συγχαρητήρια σε πολλούς που "το έτρεξαν". Και έπεται σε λίγο το επόμενο.
Ευχές πολλές
 
Top