Εμμανουήλ Χατζημάρκος - «Άξιον εστίν», Χαραλάμπους Παπανικολάου, Ήχ. πλ. δ'

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρόκειται για το «΄Αξιον εστίν» του Χαραλάμπους Παπανικολάου σε ήχο πλ. δ' όπως το διασκεύασε ο αείμνηστος πρωτοψάλτης Μανώλης Χατζημάρκος και το έψαλε στην Columbia στα 1966, στο δίσκο 45 στροφών SCDG 3634. Το κείμενο της διασκευής παρατίθεται από το πόνημά του «Μελωδική Ανθοδέσμη», τόμος Β' (1985).


Από το δίσκο αυτό, από άλλη ψηφιοποίηση.

Αν και δεν είμαι fan του Χατζημάρκου, το μέλος αυτό είναι εξαιρετικό!!! Μάλιστα, αυτόν καταγράφουν και όσοι άλλοι σύγχρονοι περιλαμβάνουν το μέλος αυτό στα βιβλία τους.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Σ ευχαριστουμε Γιαννη.
Την καλυτερη εκτελεση την εχει κανει αλλου ομως κ ζωντανα στην Πολη μαλιστα υπαρχει στην υποενοτητα Κωνσταντινουπολη 1963 αν θυμαμαι καλα που αρκετα τρακ χωρις τιτλο.Ακουστε τον εκει κ θα αλλαξετε γνωμη για τον Χατζημαρκο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σ ευχαριστουμε Γιαννη.
Την καλυτερη εκτελεση την εχει κανει αλλου ομως κ ζωντανα στην Πολη μαλιστα υπαρχει στην υποενοτητα Κωνσταντινουπολη 1963 αν θυμαμαι καλα που αρκετα τρακ χωρις τιτλο.Ακουστε τον εκει κ θα αλλαξετε γνωμη για τον Χατζημαρκο.
Πιο εντυπωσιακή μεν εκείνη η εκτέλεση, αλλά με περισσότερες υπερβολές (μεγάλες κορώνες κλπ). Εμένα αυτή μου αρέσει για το συνδυασμό σεμνότητας και μεγαλείου!
 
Top