Ελευθέριος Γεωργιάδης

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επισυνάπτω μια κασέτα που μου έδωσε ο δάσκαλός μου κ. Ελευθέριος Γεωργιάδης με τον τίτλο "Εμφάνιση Υπουργείο Πολιτισμού", την χορωδία του οποίου διηύθυνε επί σειρά ετών. Δε νομίζω να πρόκειται για εμφάνιση, καθώς είναι προσεγμένη δουλειά. Τα κοψίματα των κομματιών στην κασέτα είναι με fade out, ενώ πουθενά δεν ακούγεται τίποτα που να μαρτυρεί ότι πρόκειται για συναυλία.

EMFANISH YP. POLITISMOY.zip
http://www.mediafire.com/?awlb5nzzx1z

Πρέπει να ξέρετε ότι ο δάσκαλος δεν ψάλλει ποτέ μόνος του, αλλά πάντα με χορωδία μαθητών του. Εκείνος αρέσκεται στο να ισοκρατεί. Θα κάνω μία εκκαθάριση στο αρχείο μου και θα ανεβάσω και άλλες ενδεικτικές ηχογραφήσεις του.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έπεσε στα χέρια μου μια πολύ σπάνια και παλιά ηχογράφηση του Άρχοντα. Έιχα αρκετές αμφιβολίες αν είναι αυτός αλλά, τελικά, αυτός πρέπει να είναι γιατί ο τρόπος εκτέλεσής του είναι χαρακτηριστικός. Απλά, η φωνή του είναι στην πρώτη της νιότη, ενώ σήμερα έχει πια αποσυρθεί από το ψάλλειν κουβαλώντας στην πλάτη του 88 χρόνια... Πατήστε και απολαύστε!

Τα κείμενα των μελών είναι ως επί το πλείστον δικά του με ελάχιστες διαφορές από τα βιβλία του, τα οποία, προφανώς, συνέγραψε πολύ αργότερα, από τη δεκαετία του '80 και εξής. Αν θέλετε, μπορώ να τα σαρώσω και να τα ανεβάσω.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Γιάννη ευχαριστώ πολύ για το zip του Γεωργιάδη... Την έχω την κασέτα πολλά χρόνια και έγραφε πάνω μόνο Γεωργιάδης και μου χε κάνει φοβερή εντύπωση το άξιον εστίν. Δεν ήξερα ποιος ακριβώς Γεωργιάδης... Ωραίο δάσκαλο εχεις φίλε...
Γιατί λες οτι αρέσκεται να ισοκρατεί? λογω γήρατος?
Αν υπάρχει βιογραφικό βάλτο ή αν μπορείς γράψε μας χοντρικά κάποια πράγματα..
Μου αρέσει πολύ!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιάννη ευχαριστώ πολύ για το zip του Γεωργιάδη... Την έχω την κασέτα πολλά χρόνια και έγραφε πάνω μόνο Γεωργιάδης και μου χε κάνει φοβερή εντύπωση το άξιον εστίν. Δεν ήξερα ποιος ακριβώς Γεωργιάδης... Ωραίο δάσκαλο εχεις φίλε...
Γιατί λες οτι αρέσκεται να ισοκρατεί? λογω γήρατος?
Αν υπάρχει βιογραφικό βάλτο ή αν μπορείς γράψε μας χοντρικά κάποια πράγματα..
Μου αρέσει πολύ!
Αρέσκεται στο να ισοκρατεί γιατί δεν ψάλλει μόνος του ποτέ. Αν έχει δέκα άτομα πάνω στο Αναλόγιο, βάζει τα 7 να ψάλλουν κι αυτός με τους υπόλοιπους ισοκρατεί. Επεμβαίνει και στο μέλος όπου χρειάζεται, σε κάποιες δυσκολότερες γραμμές. Είναι δάσκαλος και με την έννοια ότι πάνω στο αναλόγιο στο μυαλό του έχει την κατάρτιση των μαθητών και όχι το να ψάλλει και να εντυπωσιάσει. Μόνο κάποια solo λέει ανάμεσα στα κομμάτια ή όταν δεν έχει μουσικό κείμενο. Νομίζω πως για πολλά χρόνια ψάλλει έτσι, γιατί θεωρεί πολύ χρήσιμη τη συνήχηση του ισοκρατήματος, το οποίο είναι δύσκολο να αποδοθεί σωστά από περισσότερους. Δεν επεδίωξε ποτέ την αυτοπροβολή, αλλά τη διάδοση του μουσικού μας πλούτου. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή δείγμα για να καταλάβεις πως το άκουσμα στο αναλόγιο είναι πολύ διαφορετικό από τη μονωδιακή αυτή εκτέλεσή του.

Κι εγώ έτσι τη βρήκα την κασέτα, να λέει μόνο "Γεωργιάδης". Μάλιστα, μου είπανε πως είναι ο Θεοδόσιος. Ακούγοντάς το, όμως, είδα πως είναι ο δάσκαλός μου γιατί χρησιμοποιεί δικές του συνθέσεις και έχει κάποια στοιχεία καθαρά δικά του,όπως το στιγμιαίο ισοκράτημα όταν αλλάζει για να υποδείξει την αλλαγή στο χορό (το κάνει και μόνος του στο μάθημα), ο τρόπος που βγάζει πιο μαλακά τα ψηλά, η βαριά Πολίτικη προφορά του κλπ. Η φωνή με προβλημάτιζε γιατί είναι κάπως ψιλότερη και καθαρότερη απ' ό,τι είναι τώρα, αλλά το κουβέντιασα και με φίλους που τον γνωρίζουνε πολλά χρόνια και το σιγούρεψα πως είναι αυτός.

Αν τα έχεις καθαρότερα, θα μπορούσες να μου τα στείλεις να τα ψηφιοποιήσω και να τα ανεβάσω σε καλύτερη μορφή;
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ηρθε η ώρα να εξομολογηθώ την αμαρτία μου.Τα χρόνια που ήμουνα στην Θεσσαλονίκη συμμετείχα και στην χορωδία του άρχοντα.Έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από τον δάσκαλο και άνθρωπο Γεωργιάδη.Η αμαρτία μου είναι όμως ότι πάντα με προκαλούσαν τα πρωτότυπα από τις παρτιτούρες που μας έδινε, εξαιτίας της καλλιγραφίας του και της διχρωμίας.Ετσι δεν αντισταθηκα στον πειρασμό και του απέσπασα μερικές φορές τα πρωτότυπα.Μάλιστα τα χρησιμοποιώ και στην δική μου χορωδία. Αν θέλετε πατήστε εδώ http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=4058 να ακούσετε συνθέσεις του στους 3 ιεράρχες.Πάντως ο θεός να τον έχει καλά.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Αρέσκεται στο να ισοκρατεί γιατί δεν ψάλλει μόνος του ποτέ. Αν έχει δέκα άτομα πάνω στο Αναλόγιο, βάζει τα 7 να ψάλλουν κι αυτός με τους υπόλοιπους ισοκρατεί. Επεμβαίνει και στο μέλος όπου χρειάζεται, σε κάποιες δυσκολότερες γραμμές. Είναι δάσκαλος και με την έννοια ότι πάνω στο αναλόγιο στο μυαλό του έχει την κατάρτιση των μαθητών και όχι το να ψάλλει και να εντυπωσιάσει. Μόνο κάποια solo λέει ανάμεσα στα κομμάτια ή όταν δεν έχει μουσικό κείμενο. Νομίζω πως για πολλά χρόνια ψάλλει έτσι, γιατί θεωρεί πολύ χρήσιμη τη συνήχηση του ισοκρατήματος, το οποίο είναι δύσκολο να αποδοθεί σωστά από περισσότερους. Δεν επεδίωξε ποτέ την αυτοπροβολή, αλλά τη διάδοση του μουσικού μας πλούτου. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή δείγμα για να καταλάβεις πως το άκουσμα στο αναλόγιο είναι πολύ διαφορετικό από τη μονωδιακή αυτή εκτέλεσή του.

Κι εγώ έτσι τη βρήκα την κασέτα, να λέει μόνο "Γεωργιάδης". Μάλιστα, μου είπανε πως είναι ο Θεοδόσιος. Ακούγοντάς το, όμως, είδα πως είναι ο δάσκαλός μου γιατί χρησιμοποιεί δικές του συνθέσεις και έχει κάποια στοιχεία καθαρά δικά του,όπως το στιγμιαίο ισοκράτημα όταν αλλάζει για να υποδείξει την αλλαγή στο χορό (το κάνει και μόνος του στο μάθημα), ο τρόπος που βγάζει πιο μαλακά τα ψηλά, η βαριά Πολίτικη προφορά του κλπ. Η φωνή με προβλημάτιζε γιατί είναι κάπως ψιλότερη και καθαρότερη απ' ό,τι είναι τώρα, αλλά το κουβέντιασα και με φίλους που τον γνωρίζουνε πολλά χρόνια και το σιγούρεψα πως είναι αυτός.

Αν τα έχεις καθαρότερα, θα μπορούσες να μου τα στείλεις να τα ψηφιοποιήσω και να τα ανεβάσω σε καλύτερη μορφή;

δε νομιζω, Γιάννη. Την έβαζα τέρμα στο κασετόφωνο και ίσα ίσα που ακουγόταν...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μήπως έχει κανείς τις κασέτες του Εσπερινού από τον Άρχοντα; Έχω τη σειρά των μαθημάτων που έκανα από τον Εσπερινό ολόκληρη, όμως από τη μια σιγοψάλλω κι εγώ (έτσι γινόταν πάντα το μάθημα) και από την άλλη έγιναν το Φθινόπωρο του 2006 που ο Άρχων ήταν πεσμένος σε σχέση με την εποχή που έγραψε τις κασέτες του. Έχω του Όρθρου, οπότε χρησιμοποιώ αυτές σαν μέτρο σύγκρισης για τα λεγόμενά μου. Όταν έκανα τα μαθήματα είχε δανείσει τα πρωτότυπα των κασετών του και παραπονιόταν ότι του τα καθυστέρησαν πολύ, οπότε δεν μπορούσε να μου τις αντιγράψει. Φυσικά, αν τις έχει κάποιος και δεν θέλει να τις ανεβάσει (δεν ξέρω κι αν θα επιθυμούσε ο ίδιος ο΄Άρχων κάτι τέτοιο), μπορεί να μου στείλει ΠΜ. Έχω πιστεύω αρκετό υλικό που θα τον ενδιαφέρει...
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Πολύ ωραίος, έχει κάτι απο παλαιό πατριαρχικό ύφος...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από μια συλλογή παλαιών εκπομπών του Λυκούργου Αγγελόπουλου ανεβάζω κάποιες ηχογραφήσεις της χορωδίας του δασκάλου μου Ελευθερίου Γεωργιάδη. Ο ήχος είναι πολύ θολός, όμως σε αυτή την ποιότητα παίχτηκαν.
 

Attachments

  • Εσπέρια Τελώνου και Φαρισαίου.mp3
    4 MB · Views: 129
  • Ainoi tritou ixou Telwnou & Farisaiou.mp3
    4 MB · Views: 103
  • Εσπέρια Ασώτου.mp3
    5.4 MB · Views: 81

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα μέλη του πρώτου μηνύματος του θέματος αυτού τα έχω από τρεις πηγές. Η πρώτη χρονικά είναι αυτή που μου έδωσε ο ίδιος ο δάσκαλος, η οποία δεν είναι και η καλύτερη ποιοτικά. Εντούτοις, στο τέλος έχει συμπληρωματικά δύο μέλη, «Τον νώτον μου έδωκαν» και «Σε τον αναβαλλόμενον» από άλλη συναυλία, το δεύτερο κομμένο. Ο ήχος είναι πολύ άσχημος και η ψηφιοποίηση έγινε χωρίς φίλτρα. Αν μπορεί κανένας φίλος να δοκιμάσει να το διορθώσει, θα του ήμουν ευγνώμων. Εν τω μεταξύ θα δοκιμάσω εκ νέου ψηφιοποίηση, αλλά δε νομίζω να δώσει κάτι καλύτερο...
 

Attachments

  • Χορωδία Ελ. Γεωργιάδη - Τον νώτον μου έδωκαν.mp3
    6 MB · Views: 80

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω μια δική μου προσπάθεια να καθαρίσω το παραπάνω, όμως εξακολουθεί να χρείεται ειδικού...
 

Attachments

  • Χορωδία Ελ. Γεωργιάδη - Τον νώτον μου έδωκαν (edited).mp3
    6 MB · Views: 55

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άλλη μία προσπάθεια επεξεργασίας. Αυτή τη φορά το πέρασα με Dolby B, εν τούτοις η διαφορά ήταν σχεδόν ανύπαρκτη. Τόσο δυνατό είναι το παράσιτο. Κατά τον καθαρισμό κατακρεούργησα μπάσα και πρίμα και άφησα μόνο τα ενδιάμεσα. Κάποια σύμφωνα ακούγονται αφύσικα (πχ. το "τ"), όμως δεν μπορώ να το ακούσω με όλη εκείνη τη φασαρία που συνοδεύει το ανεπεξέργαστο... Ανεβάζω και το μέλος που έπεται και κόβεται λόγω του ότι ήταν στο τέλος της κασέτας, το «Σε τον αναβαλλόμενον», που είναι στην ίδια ποιότητα...
 

Attachments

  • Χορωδία Ελ. Γεωργιάδη - Τον νώτον μου έδωκαν (edited).mp3
    6.4 MB · Views: 43
  • Χορωδία Ελ. Γεωργιάδη - Σε τον αναβαλλόμενον (ημιτελές) edited.mp3
    5.8 MB · Views: 67

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επισυνάπτω μια κασέτα που μου έδωσε ο δάσκαλός μου κ. Ελευθέριος Γεωργιάδης με τον τίτλο "Εμφάνιση Υπουργείο Πολιτισμού", την χορωδία του οποίου διηύθυνε επί σειρά ετών. Δε νομίζω να πρόκειται για εμφάνιση, καθώς είναι προσεγμένη δουλειά. Τα κοψίματα των κομματιών στην κασέτα είναι με fade out, ενώ πουθενά δεν ακούγεται τίποτα που να μαρτυρεί ότι πρόκειται για συναυλία.

EMFANISH YP. POLITISMOY.zip
http://www.mediafire.com/?awlb5nzzx1z

Πρέπει να ξέρετε ότι ο δάσκαλος δεν ψάλλει ποτέ μόνος του, αλλά πάντα με χορωδία μαθητών του. Εκείνος αρέσκεται στο να ισοκρατεί. Θα κάνω μία εκκαθάριση στο αρχείο μου και θα ανεβάσω και άλλες ενδεικτικές ηχογραφήσεις του.
Από την παραπάνω εγγραφή, από άλλη πηγή βέβαια.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Κάποια μηνύματα ξεχωρίστηκαν σε νέα θέματα στην ίδια υποενότητα Γεωργιάδης Ελευθέριος. Υπάρχει και στις Χορωδίες υποενότητα Χορωδία Ελευθερίου Γεωργιάδη με κάποια θέματα, αλλά όπως μου λέει ο ειδικός Γιάννης Μπουλμπουτζής (και γράφει και στα προηγούμενα) «Γεωργιάδης και χορωδία πάνε μαζί, αφού υποστήριζε φανατικά μόνο το χορωδιακό ψάλσιμο, το οποίο και εφήρμοζε στο αναλόγιό του αναλαμβάνοντας ο ίδιος το ισοκράτημα». Οπότε δεν μεταφέρουμε άλλα εκεί, απλά γνωστοποιούμε και την άλλη υποενότητα. Ευχαριστίες και πάλιν στον Γιάννη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανέβασα πέρυσι, με αφορμή την εκδημία του δασκάλου, το Κοινωνικό του Ευαγγελισμού, καθώς την ημέρα αυτή απεβίωσε. Η ηχογράφηση είναι από μάθημα που μου 'κανε τον Ιανουάριο του 2004. Το βάζω και εδώ ώστε να είναι ευκολότερα προσβάσιμο.

 
Last edited:
Πολύ ωραίος, έχει κάτι απο παλαιό πατριαρχικό ύφος...
Οχι μονο κατι, κατέχει το παλαιο πατριαρχικό ύφος στην εντελεια
Υπήρξα και εγώ ακροατής και μαθητής του, θεωρώ οτι ήταν ο τελευταίος αυθεντικός εκφραστής από την σειρά των παλαιών πατριαρχικών ψαλτών, μεγάλη ψαλτική προσωπικότητα και δάσκαλος πάνω από όλα
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Ανέβασα πέρυσι, με αφορμή την εκδημία του δασκάλου, το Κοινωνικό του Ευαγγελισμού, καθώς την ημέρα αυτή απεβίωσε. Η ηχογράφηση είναι από μάθημα που μου 'κανε τον Ιανουάριο του 2004. Το βάζω και εδώ ώστε να είναι ευκολότερα προσβάσιμο.


Ευχαριστούμε.

Ακούω και το χτύπημα του χρόνου (όχι του ρυθμού) (χρόνος : ένας χαρακτήρας = θέση + άρση).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε.

Ακούω και το χτύπημα του χρόνου (όχι του ρυθμού) (χρόνος : ένας χαρακτήρας = θέση + άρση).
Πολύ σωστά! Εγώ, όμως, είχα μάθει να μετρώ με το ρυθμό παρακολουθώντας αρχικά μαθήματα στη σχολή της Μητροπόλεως, πριν πάω κοντά του, και δε μου το διόρθωσε ποτέ, παρ' ότι ήταν πολύ αυστηρός στις λεπτομέρειες.
 
Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα με ενδιέφερε να μου πείτε σχετικά με τον χρόνο και τον Άρχοντα. Αν σας είπε τίποτα σχετικό για αυτό το μέτρημα, από ποιον δάσκαλο το διδάχθηκε, και εν γένει ότι αφορά τον χρόνο και το μέτρημά του. Τὸν εἴχατε δεῖ νὰ μετράει καὶ διαφορετικὰ τὸν χρόνο, ἢ νὰ μετράει κατὰ ρυθμό;

Σας ευχαριστώ.
 
Top