Εκ νεότητός μου (αγιορείτικη παράδοση)

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε κ.Λιασή.
Ποιός έχει κάνει τη καταγραφή;
Υπάρχει σχετικό ηχητικό για να ακούσουμε;
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε κ.Λιασή.
Ποιός έχει κάνει τη καταγραφή;
Υπάρχει σχετικό ηχητικό για να ακούσουμε;

Η συγκεκριμμένη καταγραφή είναι δική μου, περίπου. Αντέγραψα κάποιες γραμμές από κάποια χειρόγραφη καταγραφή που βρήκα στο Όρος και πρόσθεσα και κάποιες γραμμές από ηχητικά που άκουσα σε κάποιες αγρυπνίες. Σχετικό ηχητικό κατά 90% υπάρχει http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=40140&postcount=22
 

ioannis1751

Ιωάννης
Καλημέρα σας!!!! αν ειναι εύκολο και όποιος τα έχει ας τα ανεβάσει.Ψάχνω τα εκ νεότητος μου κατα την αγιορείτικη παράδοση, νομίζω υπάρχουν στο βιβλίο όρθρος του πρώην φιλοθείτη Ιεροθέου!!! ευχαριστώ πολύ
 
Καλημέρα σας!!!! αν ειναι εύκολο και όποιος τα έχει ας τα ανεβάσει.Ψάχνω τα εκ νεότητος μου κατα την αγιορείτικη παράδοση, νομίζω υπάρχουν στο βιβλίο όρθρος του πρώην φιλοθείτη Ιεροθέου!!! ευχαριστώ πολύ

Γιατί λες "πρώην φιλοθείτη Ιεροθέου";
 

ioannis1751

Ιωάννης
απο την στιγμή που έφυγε απο την μονή και πήρε το απολυτήριο του ειναι πρώην.Έτσι νομίζω!!!
 
απο την στιγμή που έφυγε απο την μονή και πήρε το απολυτήριο του ειναι πρώην.Έτσι νομίζω!!!

Έχεις δίκιο, αυτήν την πληροφορία δεν την ήξερα.

Το έχω αυτό το βιβλίο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να ανεβούν αυτά που ζητάς, καθώς το βιβλίο κυκλοφορεί ακόμα και μπορεί να έχει πνευματικά δικαιώματα.

Ας μας πουν οι συντονιστές και θα ανεβάσω ότι ζήτησες.
 

ioannis1751

Ιωάννης
Έχεις δίκιο, αυτήν την πληροφορία δεν την ήξερα.

Το έχω αυτό το βιβλίο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να ανεβούν αυτά που ζητάς, καθώς το βιβλίο κυκλοφορεί ακόμα και μπορεί να έχει πνευματικά δικαιώματα.

Ας μας πουν οι συντονιστές και θα ανεβάσω ότι ζήτησες.


Απο την στιγμή που διέκοψε την κυκλοφορία και τις εκδοσεις των βιβλίων η μονή δεν τίθεται θεμα πνευματικών δικαιωμάτων.
 

ioannis1751

Ιωάννης
Όποιος μπορεί και γίνεται! ας τα κατεβάσει και απο το βιβλίο του ιεροθέου σας παρακαλώ πολύ.ευχαριστώ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έχουμε κάπου ξεχωριστά σε PDF τους αργούς αναβαθμούς του Δ' ήχου στο κλασσικό μέλος τους, χωρίς τις αναλύσεις δηλαδή του κειμένου που ανέβηκε εδώ. Γνωρίζω οτι υπάρχουν στις ανθολογίες αλλά τα θέλω ξεχωριστά και δεν έχω το Acrobat εύκαιρο να τα ξεχωρίζω. Ευχαριστώ.
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Έχουμε κάπου ξεχωριστά σε PDF τους αργούς αναβαθμούς του Δ' ήχου στο κλασσικό μέλος τους, χωρίς τις αναλύσεις δηλαδή του κειμένου που ανέβηκε εδώ. Γνωρίζω οτι υπάρχουν στις ανθολογίες αλλά τα θέλω ξεχωριστά και δεν έχω το Acrobat εύκαιρο να τα ξεχωρίζω. Ευχαριστώ.

Εκ του Ταμείου Ανθολογίας Γρηγορίου.
 

Attachments

  • α΄ αντίφωνον δ΄ ήχου (Ταμείον Ανθολογίας Γρηγορίου).pdf
    90.2 KB · Views: 669

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αυτά τα «Εκ νεότητός μου» του Συνεσίου Σταυρονικητιανού κάπου θα υπάρχουν αλλά δεν τα εντοπίζω εύκολα. Βοήθεια; Ευχαριστώ.

 

dimitris samiotis

θάσιος
Αυτά τα «Εκ νεότητός μου» του Συνεσίου Σταυρονικητιανού κάπου θα υπάρχουν αλλά δεν τα εντοπίζω εύκολα. Βοήθεια; Ευχαριστώ.


στο βιβλιο του ορθρο της Συμωνοπετρας η στην Αθωνικη μουσικη πανδεκτη
η στο βιβλιο του ορθρου του Μελετιου μοναχου Συκιωτου
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Τὸ μουσικὸ κείμενο ἔχει λάθη. Παραθέτω μερικὲς προτάσεις.

Πολύ σωστά!

ΥΓ: Το κείμενο το πήρα ως έχει από το "Αθωνική Μουσική Πανδέκτη". Δε το έχω "δακτυλογραφήσει" εγώ δηλαδή για να κάνω τις διορθώσεις.
 
Top