[Ψάχνω] Εκφωνήσεις ιερέων

Shota

Παλαιό Μέλος
Καλλιφωνότατος, νομίζω μιμείται τον πρώτον διδάξαντα π. Θωμά Χρυσικό, αλλά και τους μετέπειτα (πχ. π. Ειρηναίο Νάκο). Ωστόσο, δεν τον βρίσκω λιτό ( ειδικά στο Χριστιανά τα τέλη)

Σωστός. Κάτι άλλο από τον π. Νικόλαο, αλλά και από τον π. Π. Tσιναρα. Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

Attachments

  • p.Lazaropoulos-p.Nakos.wma
    1.6 MB · Views: 173
  • 09 MEGALH EISODOS - 'PANTON HMON'.mp3
    2.2 MB · Views: 183

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Σωστός. Κάτι άλλο από τον π. Νικόλαο, αλλά και από τον π. Π. Tσιναρα. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Εδώ πάλι, δεν τον βρίσκω λιτό. (δεν τον έχω ψάξει-μελετήσει κιόλας)

υγ
Πάντως, μην πούμε καλή κουβέντα για κάποιον..
:D
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Αλλά, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω
Τολμώ να πω πως εφ'όσον δεχόμαστε την ιερουργία του Λόγου ( και του Αμνού) ως την κατ'εξοχήν πρόγευση της αιωνίου βασιλείας, ίσως ωφελεί να θυμηθούμε και το ΄εν τη οικία του πατρός μου πολλαί μοναί εισιν΄.
:wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σωστός. Κάτι άλλο από τον π. Νικόλαο, αλλά και από τον π. Π. Tσιναρα. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Ἐγώ πάλι, Shota, δέν βλέπω καί μεγάλες διαφορές μεταξύ τῶν δύο ἠχογραφήσεων. Λιτές δέν εἶναι καί οἱ δύο.
Ἀλλά προφανῶς δέν εἶναι καί στό ἴδιο «περιβάλλον». Τό τί θά ἤθελε νά κάνει ὁ π. Νικόλαος καί τό τί κάνει, μάλιστα διακονώντας ἕναν Εἰρηναῖο στή Μητρόπολη, εἶναι κι αὐτό ἕνα θέμα...
Τοῦ εὐχόμαστε καλός παπᾶς!

Μήν ἀπομονώνουμε κάτι, καί νά μήν ξεχνᾶμε, τό τί θέλει κάποιος, τί μπορεῖ νά κάνει καί τό τί ἀναγκάζεται νά κάνει. Τρεῖς παράμετροι ὑπολογίσιμες...


 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η ένστασή μου είναι σε αυτό το σημείο. Μπορούμε να απορρίψουμε συλλήβδην μια επιτηδευμένη εκφωνητική απαγγελία όπως αυτή εδώ;

Δ.

Υγ Το έχω διαβάσει το σχόλιο του φιλτάτου Βασίλη Ζάχαρη από δω
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Λιτές δέν εἶναι καί οἱ δύο.

Δεν λέω αυτό. Kατά τα δικά μου κριτήρια μ'αρέσει ο π. Τσινάρας.

Ἀλλά προφανῶς δέν εἶναι καί στό ἴδιο «περιβάλλον». Τό τί θά ἤθελε νά κάνει ὁ π. Νικόλαος καί τό τί κάνει, μάλιστα διακονώντας ἕναν Εἰρηναῖο στή Μητρόπολη, εἶναι κι αὐτό ἕνα θέμα...

Αυτό δεν μπορώ να ξέρω αλλά η συγκεκριμένη ηχογράφηση δεν είναι ζωντανή. Την ευχήν σας.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Η ένστασή μου είναι σε αυτό το σημείο. Μπορούμε να απορρίψουμε συλλήβδην μια επιτηδευμένη εκφωνητική απαγγελία όπως αυτή εδώ;

Δ.

Υγ Το έχω διαβάσει το σχόλιο του φιλτάτου Βασίλη Ζάχαρη από δω

Εαν η "ρητορική μάλλον" ερώτηση αυτή, απευθύνεται και σε μένα, να απαντήσω πως, όπως έγραφα κι εδώ,
προσωπικά δεν μπορώ να κατακρίνω και να απορρίψω συλλήβδην έναν τρόπο εκφωνητικής απαγγελίας, αλλά δεν μπορώ και να μην επικροτήσω έναν άλλο που για προσωπικούς λόγους θεωρώ ορθότερο.
Τώρα, αν θεωρηθεί ότι το ένα υπαινίσεται το άλλο, είναι κάτι που με απασχολεί μεν, αλλά δεν ευθύνομαι εγώ γι' αυτό.

Στο θέμα μας, ο π. Νικόλαος είναι ένας καλλίφωνος και μουσικολογιώτατος κληρικός.
Ο εκφωνητικός του τρόπος είναι συνήθως λιτός. Ακόμη και εαν αναγκάζεται να "διαφοροποιηθεί" απ' τις προτιμήσεις του, εξαιτίας ίσως παραμέτρων που αναφέρει παραπάνω σοφά ο π. Μάξιμος, δεν παύει να είναι σεμνός και ιεροπρεπής. (χωρίς βέβαια να σημαίνει πως άλλοι τρόποι δεν είναι)

Πάνω απ' όλα είναι ένας καλός κληρικός, ένα καλό παιδί που κοσμεί την Εκκλησία μας.

υγ
είναι λίγο άκομψο να συγκρίνουμε κληρικούς για τον τρόπο που εκφωνούν.

με αγάπη
ματθαίος
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μιλώντας για τον π. Νικόλαο ακούστε ξανά αυτό (1 και κάτι χρόνο μετά), καθώς και τον π. Θωμά Συνοδινό.
 
P

ptz

Guest
-Θα ήθελα,εισφέροντας στο όλο θέμα,να καταθέσω μία άποψη και μία μαρτυρία.Η άποψή μου είναι πως ο ιερέας ΔΕΝ είναι την ώρα που εκφωνεί ιερουργούντας Ψάλτης,έστω και αν ήταν ψάλτης πριν γίνει Ιερέας.Εστω και αν ''προκαλείται'',ιδίως στα λειτουργικά.Αν μπορεί στις απλές εκφωνήσεις να είναι σε αρμονία με τον όποιο ήχο,πατώντας σε αντιφωνία ή δεσπόζοντα φθόγγο είναι ευχής έργον.Προσωπικά ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα,έστω και με άμουσους.Ο μακαρίτης ο πατέρας μου[παπαΓιάννης] μου έλεγε ότι εκατό πρωτοψαλτάδες να μαζευτείτε για έναν απλό εσπερινό,αν εγώ δεν βάλω το πετραχήλι και πω Ευλογητός,δεν γίνεται τίποτα.Οταν όμως έψελνε στους εσπερινούς που δεν είχε ψάλτες,τα έλεγε όμοργα τα κεκραγάρια κλπ.Απο τους πλέον αξιόλογους στο συγκεκριμένο θέμα ήταν ως Ιερουργός ώσπου έγινε Αρχιερέας,ο νυν Τριφυλίας Χρυσόστομος.Ενω ήξερε να ψάλλει τα πάντα ωραία και Αγιορείτικα,ουδέποτε εκφωνούσε επιτηδευμένα.Απο τους πλέον αξιόλογους που έχω γνωρίσει είναι ο νυν Πρωτοσύγκελος Σπάρτης,παπαΓιώργης,που δείγματα έχω ανεβάσει.
Τέλος μία μαρτυρία.Πριν πολλά χρόνια,είχαν καλέσει του Αγ.Τρύφωνος τον Δάσκαλο Θ.Στανίτσα στο Διακοφτό.Αριστερά του είχαν τον μακαρίτη Μα.ι.δάνογλου.Λένε τα Ανξντρια και στα ειρηνικά ο εκεί ιερέας-μακαρίτης παπαΜενούνος- πολύ καλός άνθρωπος,έχοντας ύφος Θηβαί.ι.κο αρχίζει σε αντιφωνία Α ήχο.Ο Δάσκαλος έγινε πύραυλος.Δεν είπε κανένα Κύριελέησον.Ο Μα.ι.δάνογλου τούδοσε και κατάλαβε.Στο τέλος πάει στο Ιερέα και του λέει ''δε μου λές ποιός σου είπε να πείς ειρηνικά σε Α ήχο?,οι παπάδες δεν ψέλνουν,απαγγέλουν''.Βέβαια ο παπούλης έξυπνος έδειξε κατανόηση.Αυτά.Ευχαριστίες. Π.ΤΖ
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
-
.............................................................................................
Τέλος μία μαρτυρία.Πριν πολλά χρόνια,είχαν καλέσει του Αγ.Τρύφωνος τον Δάσκαλο Θ.Στανίτσα στο Διακοφτό.Αριστερά του είχαν τον μακαρίτη Μα.ι.δάνογλου.Λένε τα Ανξντρια και στα ειρηνικά ο εκεί ιερέας-μακαρίτης παπαΜενούνος- πολύ καλός άνθρωπος,έχοντας ύφος Θηβαί.ι.κο αρχίζει σε αντιφωνία Α ήχο.Ο Δάσκαλος έγινε πύραυλος.Δεν είπε κανένα Κύριελέησον.Ο Μα.ι.δάνογλου τούδοσε και κατάλαβε.Στο τέλος πάει στο Ιερέα και του λέει ''δε μου λές ποιός σου είπε να πείς ειρηνικά σε Α ήχο?,οι παπάδες δεν ψέλνουν,απαγγέλουν''.Βέβαια ο παπούλης έξυπνος έδειξε κατανόηση.Αυτά.Ευχαριστίες. Π.ΤΖ

Ο μακαριστος πατηρ Μενουνος , συνηθιζε να καλει στη πανηγυρη του Αγιου Τρυφωνα γνωστους πρωτοψαλτες της εποχης , συνηθιζε δε να λεει τα ειρηνικα στο επανω Πα' πολυ αργα και πολυ επιτηδευμενα . Καπου εχω ενα επερινο οπου ψαλλουν Χ''Μαρκος-Βασιλικος . Εκει οντως να δεις τι γινεται . Αν βρω την σχετικη ηχογραφηση θα την ανεβασω αν και απ οτι θυμαμαι ειναι
πολυ κακη ηχογραφηση .
 
Top