Εκφωνήσεις ιερέων κατ΄ ήχον

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τον π. Χρήστο Πυτιρίνη μέλους του φόρουμ, ιερατικές εκφωνήσεις σε διαφόρους ήχους εδώ.

Μέχρι στιγμής στους ήχους α΄, β΄γ΄ και πλ.α΄.
Πιστεύω να ακολουθήσουν και οι άλλοι ήχοι.
 
Last edited by a moderator:
Ο δεύτερος για την ακρίβεια είναι δευτερόπρωτος. Και μάλιστα με δύο τρόπους:
1) Με το γνωστό τρόπο, από τον Δι και κατάβαση στον Πα διατονικά.
2) Με έναν άλλο τρόπο, Δι - Νη΄ διατονικό, κατάβαση στον Δι, χρωματικά μέχρι βου και πάλι Δι.
Γούστα είναι αυτά..
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μὲ αὐτὸν τὸν χρόνο θὰ τελειώσει ἡ Λειτουργία σὲ δυὸ ὧρες.

Νομίζω πὼς ὁ σεβαστὸς πατήρ συγχέει τὴν ψαλμώδηση μὲ τὴν ἐμμελὴ ἀπαγγελία.
 
Π

Πατήρ Χρήστος Πυτιρίνης

Guest
Μετά από προτροπή και θερμή παράκληση αγαπητών φίλων συμπρεσβυτέρων και διακόνων ανεβάζω τις εκφωνήσεις των πληρωτικών και των λειτουργικών σε όλους τους ήχους. Η ηχογράφηση έγινε στον Ιερό Ναό του Μιχαήλ Αρχαγγέλου Κόξαρης Πεδιάδος Ηρακλείου Κρήτης. Εκφωνεί ο Πρεσβύτερος Χρήστος Πυτιρίνης με την βοήθεια Βυζαντινού Ισοκράτη με εξωτερική εγγραφή και όχι στουντιακή. Σας εύχομε καλή ακρόαση!!!
 

Attachments

  • Ιερατικές εκφωνήσεις σε ήχο πρώτο.mp3
    7.6 MB · Views: 819
  • Ιερατικές εκφωνήσεις σε ήχο δεύτερο.mp3
    7.2 MB · Views: 361
  • Ιερατικές εκφωνήσεις σε ήχο τρίτο.mp3
    7.6 MB · Views: 323
  • Ιερατικές εκφωνήσεις σε ήχο πλάγιο πρώτο.mp3
    9.4 MB · Views: 1,065
  • Ιερατικές εκφωνήσεις σε ήχο τέταρτο.mp3
    6.5 MB · Views: 320
Last edited:
Π

Πατήρ Χρήστος Πυτιρίνης

Guest
Αγαπητέ μου κε Λύκε ευπρόσδεκτη η παρατήρησή σας. Ο χρονος τον οποιο χρησιμοποιώ στις εκφωνήσεις είναι αλήθεια ότι είναι αργός και αυτό για ενα και μοναδικό λόγο να βοηθηθούν καποιοι κληρικοί που δεν γνωρίζουν να εκφωνούν και χάρη σε αυτούς ανεβασα αυτους τους ύμνους. Κατά δε την δεύτερη παρατήρησή σας κάνετε μεγάλο λάθος αν νομίζετε οτι συγχέω την ψαλμωδία με την εμμελή αππαγγελία. Σταματώ το θέμα εδώ δεν επιθυμώ καμοία αντιπαράθεση και αντιδικία μαζί σας. Γνώμη δική σας για το ότι συγχέω τα πράγματα. Μην κρίνετε ινα μη κριθητε
 

agis panas

Παλαιόθεν φίλος
Με τον προσήκοντα στο σχήμα σεβασμό και καθαρά μουσικοψαλτικά μία προσωπική άποψη στα αναρτηθέντα.
Ο πλήρης "εκτροχιασμός",από τον όρο εκφώνηση,απαγγελία.
Η ανάρτηση έχει στόχο την διδαχή στους νεωτέρους κληρικούς????Γιατί αν ναι τότε μάλλον απαιτείται διδαχή στον διδάσκοντα.....
Και ο ισοκράτης που κολάει σε εκφωνήσεις?????
Από χρονική αγωγή δε........
Και από πλευράς συντριβης εν τω θυσιαστηρίω?????
Κάθε ενδιαφερόμενος ας ανατρέξει στις εκφωνήσεις των Ιερέων και διακόνων του Πατριαρχικού Ναού.Ωφελούν πολαπλώς όλους μας.
Σταματώ εδώ.
Α-Π
 
Π

Πατήρ Χρήστος Πυτιρίνης

Guest
Γνωμη προσωπικα δικη σας τα οσα γραφετε για το προσωπο μου. Γιατί αμφιβαλετε οτι οι εκφωνησεις που ανεβασα δεν μπορεί να ωφηλησουν; λίγη ταπεινωση χρειαζετε να εχουμε ολοι μας
 

agis panas

Παλαιόθεν φίλος
Γνωμη προσωπικα δικη σας τα οσα γραφετε για το προσωπο μου. Γιατί αμφιβαλετε οτι οι εκφωνησεις που ανεβασα δεν μπορεί να ωφηλησουν; λίγη ταπεινωση χρειαζετε να εχουμε ολοι μας

Εγώ μίλησα (και το ετόνισα) μουσικά.Δεν έγραψα γιά το "πρόσωπό σας".
Οσο γιά τις "εκφωνήσεις"σας.Πιστεύω ότι οχι μόνο δεν ωφελούν,αλλά βλάπτουν.
Η ταπείνωση που αναφέρατε που σχετίζεται?Δηλαδή όποιος εκφράσει κόσμια την άποψή του παύει να είναι ταπεινός???
Πάντως η ταπείνωση είναι είδος λιγουλάκι εν ανεπαρκεία στις μέρες μας.
Αυτά και από μένα τέλος.
Την ευχή σας.
Α-Π
 
Π

Πατήρ Χρήστος Πυτιρίνης

Guest
Στα γραφόμενά σας λέτε ότι η εκφωνήσεις που ανέβασα είναι σε εμμελής απαγγελία κριτική η οποία δεν με βρίσκει σύμφωνο. Στα ευαγγελικά και Αποστολικά αναγνώσματα ναι συμφωνώ ότι πρέπει και επιβάλλετε να γίνονται σε εμμελή απαγγελία και αυτό είναι το σωστό αλλά νομιζω ότι πολύ απέχουν οι εκφωνήσεις που ηχογράφησα από έναν απόστολικό ή ευαγγελικό ανάγνωσμα. Ο Χριστός να σας ευλογει
 
Last edited:
Π

Πατήρ Χρήστος Πυτιρίνης

Guest
Γειά σου Χαράλαμπε. Την ευχή του Χριστού να έχεις
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
περιμένουμε και τους υπόλοιπους ήχους πάτερ!

κι αν σε κάποιον Λειτουργό φαίνονται πολλά τα ποικίλματα που κάνετε, ας μάθει πρώτα να "πιάνει" τους ήχους ακούγοντάς σας, κι ύστερα αν θέλει, ας κάνει λιγότερα ποικίλματα και πιο απλές εκφωνήσεις.
 
Π

Πατήρ Χρήστος Πυτιρίνης

Guest
Σας ευχαριστω πατερ μου για τα καλα σας λογια αλλα αποφασισα να αποχωρησω απο το forum διοτι δεν δεχομε να με προσβαλουν και δη να μου λένε οτι θα βλαψω και αυτούς που θα τα ακούσουν. Απο μερακι ασχολουμαι. Μόνο ενας μου εχει κανει κρητικη οσο καιρο ειμαι εδω και αυτός περιστασιακος ψάλτης οπως λεει ο ιδιος στο προφίλ του και απο περιστασιακους ψαλτες παρατηρησεις και διορθωσεις δεν δεχομαι. Την ευχή σας και σας ευχαριστω
 
ότι δημοσιεύεται με σκοπό να ωφελήσει, είναι ευλογημένο από το Θεό. Είναι παρήγορο που βρέθηκε ένας άνθρωπος να διδάξει τους αμαθείς και απαίδευτους ιερείς ότι και στις εκφωνήσεις υπάρχουν ήχοι και δεν μπορεί κανείς να λέει ότι του κατεβεί. Δυστυχισμένοι, πάμπολλες φορές, αισθανόμαστε εμείς οι ιεροψάλτες όταν οι εκφωνήσεις του ιερέως είναι παράφωνες και άσχετες με τον ήχο της ημέρας. Εύχομαι το παράδειγμα του πατρός Χρήστου να μιμηθούν και άλλοι
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ότι δημοσιεύεται με σκοπό να ωφελήσει, είναι ευλογημένο από το Θεό. Είναι παρήγορο που βρέθηκε ένας άνθρωπος να διδάξει τους αμαθείς και απαίδευτους ιερείς ότι και στις εκφωνήσεις υπάρχουν ήχοι και δεν μπορεί κανείς να λέει ότι του κατεβεί. Δυστυχισμένοι, πάμπολλες φορές, αισθανόμαστε εμείς οι ιεροψάλτες όταν οι εκφωνήσεις του ιερέως είναι παράφωνες και άσχετες με τον ήχο της ημέρας. Εύχομαι το παράδειγμα του πατρός Χρήστου να μιμηθούν και άλλοι

Καὶ ἀπὸ ποὺ ἔχετε σεῖς καταλάβει πὼς στὶς ἐκφωνήσεις ὑπάρχουν ἦχοι;
Εἶναι γραμμένο πουθενά;

Μήπως γράφει κάτι σχετικὸ ὁ Χρύσανθος στὸ Θεωρητικό του;

Καὶ ἀπὸ πότε οἱ ἐκφωνήσεις ἀκολουθοῦν ὑποχρεωτικά τὸ Ἀναστασιματάριο;

Ἡ παλαιὰ πατριαρχικὴ παράδοση ἀναφέρει τὴν ἐμμελὴ ἀπαγγελία, τὸ λεγόμενο καὶ κλιτόν.

Λοιπόν;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Μια υποσυζήτηση μεταφέρθηκε σε νέο θέμα: ᾿Απαιτεῖται ὁ λειτουργὸς νὰ πιάνει ἤχους στὶς ἐκφωνήσεις;
Καί ἄλλη: Περί των Ιερατικών εκφωνήσεων: π. Σεραφείμ Φαράσογλου.

Ἐπίσης καλοσωρίζουμε ἐκ νέου τόν π. Χρῆστο Πυτιρίνη μέ νέο λογαριασμό (καταργηθέντος τοῦ παλαιοῦ).​

 
Σας ευχαριστω πατερ μου για τα καλα σας λογια αλλα αποφασισα να αποχωρησω απο το forum διοτι δεν δεχομε να με προσβαλουν και δη να μου λένε οτι θα βλαψω και αυτούς που θα τα ακούσουν. Απο μερακι ασχολουμαι. Μόνο ενας μου εχει κανει κρητικη οσο καιρο ειμαι εδω και αυτός περιστασιακος ψάλτης οπως λεει ο ιδιος στο προφίλ του και απο περιστασιακους ψαλτες παρατηρησεις και διορθωσεις δεν δεχομαι. Την ευχή σας και σας ευχαριστω

Μακάρι όλοι οι ιερείς να είχαν το μεράκι του π. Χρήστου. Ποιος ψάλτης δεν θα ήθελε έναν τέτοιο ιερουργό στην ενορία του;
 
Συγχαρητήρια Πάτερ, την ευχή σας.
Ο ισοκράτης είναι μηχανικός ή ψηφιακός; Επειδή θέλει λίγο ενίσχυση στα μπάσα.
Επίσης στο "άνω σχώμεν τας καρδίας" (στον α΄ ήχο) στην συλλαβή "ας" μάλλον το ισοκράτημα πρέπει να πέσει στον πα. Ίσως σας διέφυγε.

Για τα υπόλοιπα (περί μέλους των εκφωνήσεων) έχει σχολιάσει ο αείμνηστος Άρχων.
 

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Μὲ αὐτὸν τὸν χρόνο θὰ τελειώσει ἡ Λειτουργία σὲ δυὸ ὧρες.

Νομίζω πὼς ὁ σεβαστὸς πατήρ συγχέει τὴν ψαλμώδηση μὲ τὴν ἐμμελὴ ἀπαγγελία

Μετά από προτροπή και θερμή παράκληση αγαπητών φίλων συμπρεσβυτέρων και διακόνων ανεβάζω τις εκφωνήσεις των πληρωτικών και των λειτουργικών σε όλους τους ήχους. Η ηχογράφηση έγινε στον Ιερό Ναό του Μιχαήλ Αρχαγγέλου Κόξαρης Πεδιάδος Ηρακλείου Κρήτης. Εκφωνεί ο Πρεσβύτερος Χρήστος Πυτιρίνης με την βοήθεια Βυζαντινού Ισοκράτη με εξωτερική εγγραφή και όχι στουντιακή. Σας εύχομε καλή ακρόαση!!!
αξιος!!!!
 
Top