Εκτός ύλης..

Status
Not open for further replies.

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ας μου επιτραπεί από το forum, να ανοίξω.. ένα νέο θέμα.
Τι ευχαριστεί τον καθένα, να κάνει, εκτός ψαλτικής...:p
Και κάνω το πρώτο βήμα.
Από χθές άνοιξε το χιονοδρομικό κέντρο στο Πήλιο.
Το χιόνι είναι πολύ!!! 1.50μ. ατην κορυφή του βουνού(1.470μ.)
Απολαύσαμε οικογενειακώς το σκί!!
Είναι απόλαυση και ευλογία Θεού, να απολαμβάνεις τις ομορφιές της φύσης εκεί πάνω. Είναι μοναδική εμπειρία!!:).
Τα κλαριά των δένδρων υποκλίνονται(από το βάρος του χιονιού) στην παρουσία του Θεού, σε όλο το μεγαλείο Του.
Παντού Τον βλέπεις, Τον αισθάνεσαι!!!
Η αρμονία Του μαρτυρεί την παρουσία Του.
Είναι δώρο Θεού να μπορείς να είσαι μέσα σ΄αυτήν την εκωφαντική ησυχία του χιονιού και να είσαι εσύ, που ταράζεις με το πέρασμά σου την γαλήνη.
Ευχαριστώ τον Θεό κάθε φορά που μου χάριζει αυτή την χαρά..
Έχετε αλήθεια σκεφτεί, πόσο ευλογημένοι είμαστε εμείς που βλέπουμε; Πόσο ματάκια δεν μπορούν να δουν και να απολαύσουν αυτά που εμείς που βλέπουμε και απολαμβάνουμε;
Δόξα τω Θεώ!!

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα σε σωστή ενότητα.
Εσείς που ξέρετε και τα κανονίζετε καλά, τοποθετήστε το, όπου πρέπει.
Ευχαριστώ
Ελένη
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Aνεξάρτητα από το τι κάνουμε εκτός ψαλτικής είναι σημαντικό να μπορούμε να μετατρέπουμε τη δραστηριότητά μας σε ψαλτική, δηλαδή σε δοξολογία προς τον Θεό. Το λέει κάπου κι ο απόστολος Παύλος. Είναι μεγάλη φώτιση και ευλογία να βλέπεις τον Θεό στο χιόνι, στη φύση, στο πρόσωπο του συνανθρώπου σου.

όσο για το
Πόσο ματάκια δεν μπορούν να δουν και να απολαύσουν αυτά που εμείς που βλέπουμε και απολαμβάνουμε;
το ένιωσα πολύ έντονα τη φετινή πρωτοχρονιά, που αρρώστησα με πυρετό και κόπηκε η φωνή μου. Δεν μπορώ ούτε να μιλήσω ούτε να ψάλω. Η φωνή, όπως και κάθε τι είναι δώρο του Θεού...

ΥΓ και πάνω που κατέληξα πώς θα ψέλνω το βασίλειον ιεράτευμα...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
το ένιωσα πολύ έντονα τη φετινή πρωτοχρονιά, που αρρώστησα με πυρετό και κόπηκε η φωνή μου. Δεν μπορώ ούτε να μιλήσω ούτε να ψάλω. Η φωνή, όπως και κάθε τι είναι δώρο του Θεού...

ΥΓ και πάνω που κατέληξα πώς θα ψέλνω το βασίλειον ιεράτευμα...

Περαστικα .
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
...
ΥΓ και πάνω που κατέληξα πώς θα ψέλνω το βασίλειον ιεράτευμα...

Κύριε Γιώργο περαστικά,
Μην στενοχωριέστε, ίσως συνέβει έτσι, για όφελός σας.
Κύριος γνωρίζει..
Ποτέ δεν επιτρέπει τίποτε που να μην είναι οφέλιμο για τον καθένα μας.:)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Απλώς το ανέφερα σε σχέση με το ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο, ούτε κεκτημένο. Και μόνο το γεγονός ότι μπορούμε να ψάλλουμε (ή να μιλάμε) είναι ευεργεσία του Θεού. Αλλά αυτό το καταλαβαίνουμε δυστυχώς όταν το χάσουμε (προσωρινά ή μόνιμα).
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ευχαριστώ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Απλώς το ανέφερα σε σχέση με το ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο, ούτε κεκτημένο. Και μόνο το γεγονός ότι μπορούμε να ψάλλουμε (ή να μιλάμε) είναι ευεργεσία του Θεού. Αλλά αυτό το καταλαβαίνουμε δυστυχώς όταν το χάσουμε (προσωρινά ή μόνιμα).

Έτσι είναι Γεώργιε, και αυτό που γράφεις ισχύει για τα πάντα!!!!!! και ίσως είναι και άσκηση υπομονών .
Σου εύχομαι ταχεία φωνητική ανάρρωση.
Βασίλης
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας για περαστικά.
Ομολογώ ότι νιώθω λίγο άβολα απέναντι στους τόσους φίλους που αρρωσταίνουν καθημερινά και δεν το γνωστοποιούν....
Ο μόνος λόγος που ανέφερα το συγκεκριμένο συμβάν της ασθενείας ήταν όχι για να εισπράξω την, ούτως ή άλλως δεδομένη, συμπάθεια, όσο για να τονίσω πόσο πολύ εκτιμούμε κάτι όταν το χάσουμε και πόσο τότε καταλαβαίνουμε, ειδικά εμείς οι ψάλτες, αυτό που λέει ο Παύλος: τί δὲ ἔχεις ὃ οὐκ ἔλαβες; εἰ δὲ καὶ ἔλαβες͵ τί καυχᾶσαι ὡς μὴ λαβών; (Κορ. Α, δ 7.1-2).
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
το ένιωσα πολύ έντονα τη φετινή πρωτοχρονιά, που αρρώστησα με πυρετό και κόπηκε η φωνή μου. Δεν μπορώ ούτε να μιλήσω ούτε να ψάλω. Η φωνή, όπως και κάθε τι είναι δώρο του Θεού...

ΥΓ και πάνω που κατέληξα πώς θα ψέλνω το βασίλειον ιεράτευμα...

Αγαπητέ μου κύριε Γιώργο πώς σας καταλαβαίνω...
Είμαι εδώ και δεκαπέντε περίπου μέρες με βαριά φαρυγγίτιδα...(παίρνω αντιβίωση...!! :( ) Δεν έψαλα καθόλου το τριήμερο των Χριστουγέννων... :eek: Καθόμουν κάτω απ' το αναλόγιο σαν τον τιμωρημένο...:mad::mad:
Μισά Χριστούγεννα κατάλαβα!!!:mad::mad:

Κι είχα ετοιμάσει και το "Χριστός εν πόλει Βηθλεέμ βρεφουγείται" (Α΄κ Θ΄ωδή) για να το ψάλω στο αντίδωρο....:mad::mad::p

Ευτυχώς πάω καλύτερα και εχθές έψαλα 3-4 κομμάτια...

Εύχομαι ταχεία κ τελεία ανάρρωση κ σε εσάς (κ σε εμένα...)

Τι να λέμε... Ο Θεός να μη το χρωστά σε κανένα ψάλτη να χάσει τη φωνή του...:(:(:( Μεγάλος Σταυρός... (έχω ζωντανό παραδειγμα στο ευρύτερο συγγενικό μου περιβάλλον...)

Για να επιστρέψω στο θέμα μας όμως, μας στερεί ο Θεός προσωρινά τα δώρα του κάποιες φορές για να τα εκτιμάμε όταν τα έχουμε...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ μου κύριε Γιώργο πώς σας καταλαβαίνω...
Είμαι εδώ και δεκαπέντε περίπου μέρες με βαριά φαρυγγίτιδα ........................................................................
Για να επιστρέψω στο θέμα μας όμως, μας στερεί ο Θεός προσωρινά τα δώρα του κάποιες φορές για να τα εκτιμάμε όταν τα έχουμε...

Περαστικα .
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Αγαπητοί Γιώργο και Ιωάννη,

και εγώ μία από τα ίδια. Την Κυριακή δεν έψαλλα λόγω φαρυγγίτιδος και λαρυγγίτιδος. Μία ίωση και σε κάνει να καταλάβεις ότι σήμερα έχεις φωνή και αύριο ποιός ξέρει; Καταλαβαίνεις το Θείο Δώρο που σου έδωσε ο Θεός. Περαστικά η αφωνία είναι το μόνο φάρμακο. Και προσοχή σε ότι ερεθίζει τον λάρυγγα. Όχι κρύα, καυτά, ξυνά, γλυκά, ακόμη και το μέλι ερεθίζει. Χαμομήλι χλιαρό και εισπνοές με το στόμα σε χαμομήλι που βράζει. Και νεράκι άφθονο όχι κρύο.

Και πάλι περαστικά
Γιώργος
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
. Χαμομήλι χλιαρό και εισπνοές με το στόμα σε χαμομήλι που βράζει. Και νεράκι άφθονο όχι κρύο.

Συνταγή για ασθενείς::p:p
Βράζουμε λίγα φύλλα ευκαλύπτου (κόβουμε από δένδρο, υπάρχουν άφθονα σε πάρκα) και ειπνέουμε.
Αν δεν υπάρχουν δένδρα, ύπάρχει στο φαρμακείο μπουκαλάκι με αιθέρεα έλαια ευκαλύπτου(ESS. EUCALYPTUS).
Ρίχνουμε λίγες σταγόνες σε νερό. Μόλις αρχίζει να βράζει, χαμηλώνουμε την φωτιά και εισπνέουμε. Λίγο μακρυά το πρόσωπο, για να μην τινάξει και σας κάψει το λαδάκι. Αυτό είναι.(συνταγή από γιατρό).
Βοηθάει πολύ στο πονεμένο ή βουλωμένο λαιμό.

Περαστικά στους ασθενείς..:):)
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Πάντως πλάκα-πλάκα, η κυρία Ελένη άνοιξε αυτό το θέμα για να περιγράψουμε πώς αρέσκεται να περνάει ο καθένας μας τον ελεύθερο χρόνο του:

Ας μου επιτραπεί από το forum, να ανοίξω.. ένα νέο θέμα.
Τι ευχαριστεί τον καθένα, να κάνει, εκτός ψαλτικής...:p
Και κάνω το πρώτο βήμα.....

Αφού παρενετέθη διάλογος περί φαρυγγίτιδας,η κυρία Ελένη κατέληξε να δίνει συνταγές αντιμετώπισης της φαρυγγίτιδας :p:p:p:p

Συνταγή για ασθενείς::p:p .....

Τελικά αυτό είναι από τα λίγα θέματα, το περιεχόμενο των οποίων συνάδει πλήρως με τον τίτλο τους :D:D:D:D

ΥΓ:
1)Περαστικά σε όλους τους ασθενείς (georg1rst, Γιώργο Μ, chanendes, κλπ).
2)Κυρία Ελένη, πιστεύω πως δεν με παρεξηγήσατε.
3)Η υπογράμμιση στο μήνυμα της κυρίας Ελένης είναι δική μου.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Θα παρακαλέσω (όπως και στο παρελθόν) να μην ανοίγετε θέματα εκτός της θεματολογίας του φόρουμ (πέρα από τις ευχές και άλλες τέτοιες ανακοινώσεις για τις οποίες υπάρχει ειδική ενότητα). Ας μείνουμε στα ψαλτικά όσο γίνεται. Ευχαριστώ όλους και κλείνω αυτό το θέμα.
 
Status
Not open for further replies.
Top