Εκτέλεση της αργής δοξολογίας του Ιακώβου του πρώτου ήχου από τον Μ. Χατζημάρκο

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μία από τις πιό αγαπημένες ηχογραφήσεις μου όλων των εποχών είναι η εκτέλεση της αργής δοξολογίας του Ιακώβου του Πρώτου ήχου από το Μ. Χατζημάρκο (η σελίδα είναι στα Αγγλικά αλλά είναι εύκολο να κατεβάσετε τους στίχους). Εάν γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για αυτή την ηχογράφηση ας μας πεί. Έφτασε σε μένα από μια κασέτα με λάθος επιγραφή (έλεγε Πρίγγος). Θα την ανεβάσω και ολόκληρη κάποια στιγμή.
 
Last edited by a moderator:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μία από τις πιό αγαπημένες ηχογραφήσεις μου όλων των εποχών είναι η εκτέλεση της αργής δοξολογίας του Ιακώβου του Πρώτου ήχου από το Μ. Χατζημάρκο (η σελίδα είναι στα Αγγλικά αλλά είναι εύκολο να κατεβάσετε τους στίχους). Εάν γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για αυτή την ηχογράφηση ας μας πεί. Έφτασε σε μένα από μια κασέτα με λάθος επιγραφή (έλεγε Πρίγγος). Θα την ανεβάσω και ολόκληρη κάποια στιγμή.


Ευχαριστώ, παιδιά, για τα καλά σας λογια, να είστε καλά. Την βρήκα κι εγώ, αυτή την ηχογράφηση. Και σε μένα η κασσέτα γράφει "Πρίγγος". κ. Δημήτρη αν σε εσένα έχει κάτι περισσότερο, ανέβασέ το.
 

Attachments

  • DoxologiaIakovou.mp3
    1.7 MB · Views: 681
  • Aitiseis.mp3
    786.8 KB · Views: 318
  • Dunamisa'pathitikos.mp3
    798.8 KB · Views: 595
  • XerouAgiaXatzimarkos.mp3
    1.7 MB · Views: 521

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
κ. Δημήτρη αν σε εσένα έχει κάτι περισσότερο, ανέβασέ το.

Ευχαριστώ (με έβγαλες και από τον κόπο). Δεν έχω παραπάνω από εκείνη την κασέτα.
 

savvas fc

Μέλος
Ευχαριστώ, παιδιά, για τα καλά σας λογια, να είστε καλά. Την βρήκα κι εγώ, αυτή την ηχογράφηση. Και σε μένα η κασσέτα γράφει "Πρίγγος". κ. Δημήτρη αν σε εσένα έχει κάτι περισσότερο, ανέβασέ το.

Πραγματικά ο Χατζημάρκος κοντράρει στα ίσα τον Στανίτσα και σε φωνή και σε ευστροφία. Φοβερός.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πραγματικά ο Χατζημάρκος κοντράρει στα ίσα τον Στανίτσα και σε φωνή και σε ευστροφία. Φοβερός.


Υπήρξε προηγούμενο μεταξύ των δύο. Δεν είναι καλό να συνεχίζεται μετά τον παροπλισμό του πρώτου και την κοίμηση του δευτέρου. Επομένως η έκφραση ''κοντράρει στα ίσα'' είναι ατυχέστατη.


Δ.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
[…] ''Ο Θρ. Στανίτσας , γέννημα και θρέμμα του Ελληνισμού της Κωνσταντινουπόλεως, προικισμένος με εκπληκτική καλλιφωνία και σπάνια μουσική αντίληψη, διακρίθηκε από τα παιδικά του ακόμα χρόνια για τις εξαιρετικές μουσικές του επιδόσεις.
Είχε την τύχη να μαθητεύσει κοντά σε διακεκριμένους μουσικοδιδασκάλους(…)

Η καλλιφωνία και η μαθητεία κοντά σε ονομαστούς δασκάλους δεν εξασφαλίζουν πάντα και την επιδιωκόμενη υπεροχή και διάκριση . Στο χώρο της ψαλτικής τέχνης για να μπορέσει κάποιος να αξιοποιήσει τα μουσικά του χαρίσματα και να αποκτήσει ορθό μουσικό κριτήριο, χρειάζεται μακροχρόνια άσκηση, πολλή μελέτη και διαρκή τριβή με τα κλασσικά μαθήματα. Οι απαιτήσεις του αναλογίου είναι μεγάλες και όσοι είναι αγκιστρωμένοι πάνω στις διάφορες διασκευές και τις αμφίβολης ποιότητας νεωτερικές συνθέσεις, δεν πρόκειται να ξεφύγουν από το βαθμό της μετριότητας.

Ο εκτελεστής οφείλει να μετράει τις δυνάμεις του στην ακριβή απόδοση των παλαιών και ονομαστών μαθημάτων. Οι ευκαιριακές διασκευές μαρτυρούν άγνοια και αδυναμία και όσοι τις υιοθετούν είναι σίγουρο πως ούτε καν υποπτεύονται τα επακόλουθα των αυθαιρέτων συντμήσεων που κολοβώνουν τις μελωδικές γραμμές και παραμορφώνουν τη ρυθμοτονική νομοτέλεια των ποιητικών κειμένων.

Ο Θρ. Στανίτσας αξιοποίησε έγκαιρα τα έμφυτα προσόντα του και καλλιέργησε συστηματικά τις μουσικές γνώσεις του .[…]''

Απόσπασμα από την ομιλία του διαπρεπούς μουσικολόγου – φιλολόγου Γ.Αγγελινάρα στην εκδήλωση για τη μνήμη του Άρχοντος Α’ Ψάλτου Θρ.Στανίτσα , Απρίλιος 1988
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μία από τις πιό αγαπημένες ηχογραφήσεις μου όλων των εποχών είναι η εκτέλεση της αργής δοξολογίας του Ιακώβου του Πρώτου ήχου από το Μ. Χατζημάρκο (η σελίδα είναι στα Αγγλικά αλλά είναι εύκολο να κατεβάσετε τους στίχους).
Πραγματι η εκτελεση αυτη ειναι φοβερη και ειναι η ζωντανη αποδειξη, μαζι με πολλες αλλες, για το αν ο μεγαλος Μ. Χατζημαρκος ειχε υφος και ολα τα σχετικα. Το θεμα ομως ειναι πως κανεις απο οσους με θρασος κατα καιρους λενε πως ''τραγουδουσε'' δεν εχει ανεβασει καποια σχετικη ηχογραφηση για να δουμε και εμεις ρε αδελφε του λογου το αληθες...:cool: Την ανεβαζω λοιπον ολοκληρη σε ενα κομματι προς ευκολια ολων.
Επισης -χωρις να θελω να προκαλεσω καποιον- μου φανηκε αστειο το να λεμε πως καποιος ψαλτης και ποσο μαλλον ο Χατζημαρκος, δεν ηξερε να ψαλλει καποια κλασσικα μαθηματα επειδη απλως και μονο δεν υπαρχουν σχετικες ηχοφραφησεις. Αν ειναι δυνατον οι γνωσεις και η γκαμα των μαθηματων που ηξερε και εψαλλε ο Μ. Χατζημαρκος να εξαντλουνται μεσα σε καποιες ηχογραφησεις και μονο! Ο ανθρωπος εψαλλε οσο λιγοι με τις γνωστες σε ολους μας συνεπειες στην υγεια της φωνης του. Αυτα δεν ειναι επιχειρηματα αλλα αβασιμα σχολια. Ας παρουμε εμεις οτι καλο μπορουμε απο τον οιονδηποτε -ποσο μαλλον απο τον Μ. Χατζημαρκο- που μπορει να μας ωφελησει και ας αφησουμε το τι ακριβως ηξεραν και τι οχι, αυτο φαινεται!
 

Attachments

  • Δοξολογία Ιακώβου 'Α Τετράφωνος-Εμ. Χατζημάρκος.mp3
    10.6 MB · Views: 223

asteras

Νέο μέλος
Ευχαριστούμε πολύ. Συγκηνητικές ερμηνείες. Μήπως υπάρχει παρακαλώ η παρτιτούρα από αυτο το καταπληκτικό χερουβικό σέ άγια;;;;
 
Top