Εκπομπή της 20-12-2009

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εκπομπή της 20-12-2009

Επισυνάπτω την σημερινή εκπομπή της Κυριακής της 20-12-2009, η οποία περιέχει όπως πάντα ενδιαφέροντες και επίκαιρους ύμνους.
Συν/να 2 αρχεία
Χρόνια πολλά και Ευλογημένα σε όλους.
Καλή ακρόαση
Βασίλης Κιαμηλίδης.
 

Attachments

  • 01-01 Εκπομπή της 20-12-09.mp3
    25.1 MB · Views: 120
  • 01-02 Εκπομπή της 20-12-09.mp3
    29.2 MB · Views: 89

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Κατ᾿ ἀρχήν εὐχαριστοῦμε γιά μιά φορά ἀκόμη κ. Βασίλη μας!

Ἄκουγα κι ἐγώ τό πρωί. Περί τίς 6.30 περίπου καί 6.45 περίπου σέ σκεπτόμουν Δομέστικε, σκεπτόμουν μάλιστα ὅτι μέ σκέπτεσαι κι ἐσύ. Ἐπιβεβαιώνομαι;

Ἄν τό δεῖς, θά τά ποῦμε ἀργότερα γιατί τώρα φεύγω.


 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Eγώ πάντως π.Μάξιμε, μια που συνηθίζω να κοιμάμαι όλο το βραδυ με ανοικτό το ραδιόφωνο,κάποια στιγμή εκεί γύρω στις 6.45 ξυπνώ απο κάτι μεσαιωνικές φωνές κατατρομαγμένος μες στον ύπνο μου, που μετά άκουσα πως ήταν Ρώσοι και έψαλλαν στην παλιά ρώσικη παράδοση έναν χριστουγεννιάτικο ύμνο τον οποίο δεν θυμάμαι.....Ανεξάρτητα όμως θερμές ευχαριστίες στον φίλο Βασίλη για τον κόπο του αλλά εγώ δεν θα ξανακούσω το συγκεκριμένο απόσπασμα μια που τρώω όλο μου το φαγητό.Καλή δύναμη σε όλους τους συναδέρφους
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κύριε Ἀντώνη,

Νὰ 'στε καλὰ, γέλασα μὲ τὴν καρδιά μου :D. Ἐγὼ τὸ ἄκουγα στὸ αὐτοκίνητο πηγαίνοντας γιὰ τὸν ναὸ.

Τέλος πάντων οἱ ἄνθρωποι εἶναι πάντως ἀξιέπαινοι ποὺ ψάχνουν νὰ βροῦν τὶς ρίζες τους (λίγο περίεργες βέβαια).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀναφέρομαι καί στό ἀπό χφ τοῦ 9ου αἰ. μάθημα πού ἀπέδωσε ἡ ΕΛΒΥΧ.
Ναί καί στή ρώσικη μονόφωνη μουσική.

Δέν εἶναι κακό νά ἀκοῦμε πῶς ἦταν ἡ θρησκευτική μουσική πρίν ἀπό προσμίξεις.
Ἔχει ἐνδιαφέρον.

ΥΓ. Βέβαια ἡ ἀναφορά μου στό πρόσωπό σου Δομέστικε εἶχε σχέση καί μ᾿ αὐτό

Εἶχε καὶ μιὰ ρουμανικὴ χορωδία, μὲ ἄκουσμα πρωτάκουστο γιὰ μένα καὶ περίεργο. Δὲν μοῦ ἔμοιασε καὶ πολὺ τῆς βυζαντινῆς παράδοσης.
πού δέν μοῦ φάνηκε παράξενο, μᾶλλον καί ἦχο βυζαντινῆς διέκρινα, ὅπως (τότε) ἀναφέρθηκε ἀπό τόν ἐκφωνητή. Μ᾿ αὐτά ἤθελα νά πῶ πῶς ὑπάρχουν καί πράγματα πάρα ἔξω ἀπό αὐτά πού μάθαμε ἤ καί πράγματα πού δέν μάθαμε ἤ δέν μποροῦμε νά μάθουμε (π.χ. πῶς ἔψελναν στό Βυζάντιο), πού δέν εἶναι ἀναγκαστικά περίεργα.

 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Προσωπικά, εἶμαι λίγο διστακτικός στὸ θέμα τοῦ χειρογράφου μὲ χρονολόγηση 7ος-9ος αἰ. Πρόκειται γιὰ πολὺ μεγάλο χρονικὸ ἄνοιγμα καὶ χρειάζεται προσοχή.

Ἐνδιαφέρον θὰ ἦταν βέβαια νὰ πληροφορηθοῦμε καὶ τὸν τρόπο μεταγραφῆς τοῦ συγκεκριμένου χειρογράφου σὲ κατανοητὴ σημειογραφία.

Τώρα γιὰ τὸ πῶς ἔψελναν στὸ Βυζάντιο ὑπάρχουν στοιχεία. Διασώζονται ὑστεροβυζαντινὲς τουλάχιστον συνθέσεις ποὺ ἐπιτρέπουν νὰ δοῦμε κάποια πράγματα. Γιὰ παλαιότερα terra incognita.

Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα ὅλες οἱ προσπάθειες εἶναι αποδεκτὲς ἀρκεῖ νὰ τηρεῖται τὸ μέτρο τῆς ἀμφιβολίας καὶ τοῦ σκεπτικισμοῦ, ἰδιαίτερα ὅταν πρόκειται γιὰ κινήσεις πρωτόλειες καὶ τὸ προκύπτον ἄκουσμα ἀρκετὰ ξένο στὴν ζῶσα παράδοση.

Υ.Γ. Ἄν ὑπάρχει κάποια παραπομπὴ στὴ δημοσίευση τοῦ παραπάνω χειρογράφου καλὸ θὰ ἦταν νὰ ἀνεβεῖ, γιατὶ πρώτη φορὰ τὸ ἄκουσα κὰι θὰ ἤθελα νὰ δῶ τἰ γινεται. Κάποιο μέλος κοντινὸ στὸ περιβάλλον τῆς ΕΛΒΥΧ ἄν μπορεῖ νὰ κάνει κάτι ...
 
Top