Εκπομπές από το αρχείο της ΕΡΤ

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σε άλλη συζήτηση αναφέρθηκαν τα εξής από το Γιάννη Μπουλμπουτζή

Να σας υπενθυμίσω ότι στο site της ΕΡΤ υπάρχουν αρκετές παλιές εκπομπές, όσες πρόλαβαν να ψηφιοποιηθούν μέχρι τώρα. Η πρόθεσή τους, απ' ό,τι φαίνεται, δεν είναι να τις εκμεταλλευθούν, αλλά να τις διαδόσουν κατά το δυνατόν περισσότερο. Έπειτα, πλέον τίποτα σχεδόν δεν έχει μείνει αδημοσίευτο στο Internet, αφού μετά από κάθε εκπομπή η σειρά δημοσιεύεται από ιδιώτες σχετικό torrent ή βίντεο στο youtube ή το googlevid. Δεν χάνουμε τίποτα να στείλουμε ένα e-mail στην ΕΡΤ να μας δώσει την άδεια να ανεβούν. Και, μιας και μιλάμε για το αρχείο της ΕΡΤ, γνωρίζει κανείς αν και πώς μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στις παλιές ραδιοφωνικές εκπομπές; Από τότε που άκουσα ότι οι παλιοί μεγάλοι Θεσσαλονικείς ψάλτες έψαλλαν εκεί κάθε Κυριακή ζωντανά, μπήκε το μικρόβιο μέσα μου...

Ανοίγω αυτό το θέμα παρακαλώντας και εγώ όποιον γνωρίζει κάτι να πεί. Θυμάμαι οτι ο Λυκούργος Αγγελόπουλος είχε αναφέρει κάποτε οτι στην ΕΡΤ υπάρχει μεγάλο αρχείο ηχογραφήσεων από την εποχή που ήταν εκεί ο Καράς ο οποίος ηχογραφούσε χορωδίες του Πέττα, του Σύρκα και άλλων. Νομίζω είχε αναφέρει οτι η πρόσβαση σε αυτό το αρχείο ήταν δύσκολη. Δεν θυμάμαι παραπάνω.
 
Το ραδιοφωνικό αρχείο της ΕΡΤ δεν έχει ακόμη αναρτηθεί στο διαδίκτυο (http://www.ert-archives.gr). Γνωρίζει κανείς αν και πότε προβλέπεται να γίνει αυτό;
Γράφει σχετικά:
Το ραδιοφωνικό αρχείο θα είναι ΣΥΝΤΟΜΑ διαθέσιμο στον διαδικτυακό τόπο.
Η διαδικασία ψηφιοποίησης του ραδιοφωνικού αρχείου έχει ήδη αρχίσει, αλλά είναι χρονοβόρα και επίπονη λόγω του μεγάλου όγκου του αρχείου, την ανάγκη προσεκτικής τεχνικής αποκατάστασης του παλαιού υλικού και της πληρέστερης τεκμηρίωσης, καθώς και της προσεκτικής έρευνας που απαιτείται για τα πνευματικά δικαιώματα.
 
Last edited:
Top