Εκπομπές Γιώργου Σπανού στον Κυπριακό Ραδιοφωνικό σταθμό "Ο Λόγος".

Ανεβάζω εκπομπή του Κύπριου Πρωτοψάλτη Γιώργου Σπανού, που μεταδόθηκε στις 7-02-09 από το Ραδιοφωνικό σταθμό "Λόγος". Η πιο πάνω εκπομπή ασχολείται με ύμνους του Τριωδίου, τους οποίους ψάλλει εκπληκτικά ο Ματθαίος Τσαμκιράνης. Αν δεν κάνω λάθος ψάλλει από το Μουσικό Τριώδιο του Θ. Στανίτσα.

Πρόκειται για μια αξιόλογη εκπομπή με πολύ καλά σχόλια όσον αφορά τους ύμνους από τον κ. Γιώργο Σπανό ο οποίος ασχολείται και με τα παραδοσιακά τραγούδια.

Η εκπομπή ονομάζεται ανατολικοί δρόμοι και μεταδίδεται κάθε Σάββατο στις 3.00μμ στη διεύθυνση www.logosradio.com.cy/

Σύντομα θα ανεβάσω κ΄άλλες εκπομπές.

Καλή ακρόαση!!
 

Attachments

  • 2. Θρηνώ και οδύρομαι.mp3
    4.2 MB · Views: 172
  • 1. Μη προσευξώμεθα, Ω πόσων αγαθών..mp3
    8.9 MB · Views: 155
  • 3. Ως άνθος μαραίνεται, Κατευθυνθήτω..mp3
    7.5 MB · Views: 116
  • 4. Το στάδιον των αρετών.mp3
    8.5 MB · Views: 124
  • 5. Ω ποια ώρα.mp3
    6.4 MB · Views: 114
Από την εκπομπή που μεταδόθηκε στις 22/11/08.

1. Πατριαρχικά Λειτουργικά ήχοι β και πλ α΄ ψάλλει ο π. Γεώργιος Τσέτσης.
2. Σε υμνούμεν, Άξιον εστίν, βαρύς διατονικός Κ.Πρίγγου. Ψάλλει ο Μ.Τσαμκιράνης.
3. Λέγετος Στανίτσα.
 

Attachments

  • 22-11-08 Λειτουργικά Πατριαρχικά ήχοι β και πλ α΄, π. Γ.Τσέτσης. Βαρύς Πρίγγου Τσαμκιράνης. Λέγε.mp3
    28.6 MB · Views: 118

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παύλος Ιωαννίδης;28036 said:
Ανεβάζω εκπομπή του Κύπριου Πρωτοψάλτη Γιώργου Σπανού, που μεταδόθηκε στις 7-02-09 από το Ραδιοφωνικό σταθμό "Λόγος". Η πιο πάνω εκπομπή ασχολείται με ύμνους του Τριωδίου, τους οποίους ψάλλει εκπληκτικά ο Ματθαίος Τσαμκιράνης. Αν δεν κάνω λάθος ψάλλει από το Μουσικό Τριώδιο του Θ. Στανίτσα.

Πρόκειται για μια αξιόλογη εκπομπή με πολύ καλά σχόλια όσον αφορά τους ύμνους από τον κ. Γιώργο Σπανό ο οποίος ασχολείται και με τα παραδοσιακά τραγούδια.

Η εκπομπή ονομάζεται ανατολικοί δρόμοι και μεταδίδεται κάθε Σάββατο στις 3.00μμ στη διεύθυνση www.logosradio.com.cy/

Σύντομα θα ανεβάσω κ΄άλλες εκπομπές. Καλή ακρόαση!!

Παύλος Ιωαννίδης;28244 said:
Από την εκπομπή που μεταδόθηκε στις 22/11/08.

1. Πατριαρχικά Λειτουργικά ήχοι β και πλ α΄ ψάλλει ο π. Γεώργιος Τσέτσης.
2. Σε υμνούμεν, Άξιον εστίν, βαρύς διατονικός Κ.Πρίγγου. Ψάλλει ο Μ.Τσαμκιράνης.
3. Λέγετος Στανίτσα.

Αγαπητε Παυλο
Ευχαριστιες για αυτα που ανεβασες , αλλα εχεις παρει αδεια απο τον κ. Σπανο
και κυριως απο τον Ρ/Σ ΛΟΓΟΣ (της εκκλησιας της Κυπρου) ; Νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος) οτι ο Ρ/Σ ΛΟΓΟΣ δεν επιτρεπει την αναμεταδοση αυτων των εκπομπων . Μην βρει κανενα μπελα με πνευματικα δικαιωματα το ''Ψαλτολογιο'' (Δημητρης) .
Προτεινω να ανεβαζεις μονο τους υμνους απο τις εκπομπες , χωρις τα σχολια που λεει ο κ. Σπανος και χωρις να αναφερεις προελευση .
Προσωπικα εχω πανω απο 200 εκπομπες του πολυ φιλου μου Γιωργου και δεν εχω ανεβασει καμια για αυτο το λογο .
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε Παυλο
Ευχαριστιες για αυτα που ανεβασες , αλλα εχεις παρει αδεια απο τον κ. Σπανο
και κυριως απο τον Ρ/Σ ΛΟΓΟΣ (της εκκλησιας της Κυπρου) ; Νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος) οτι ο Ρ/Σ ΛΟΓΟΣ δεν επιτρεπει την αναμεταδοση αυτων των εκπομπων .
Δεν μπορεί να επιβληθεί νομική απαγόρευση για τις ραδιοφωνικές εκπομπές. Ηθική ναι, αλλά αυτό είναι στον καθένα ξεχωριστό θέμα. Τι πρόβλημα υπάρχει και δεν θέλουν την δημοσίευση της εκπομπής, γνωρίζετε; Άλλωστε δεν είναι αναμετάδοση, δημοσίευση είναι.
 
Αγαπητέ κ.Λιναρδάκη

ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα σταματήσω να ανεβάζω για να μη δημιουργηθεί οποιδήποτε πρόβλημα, κάτι που πραγματικά δε θέλω.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητε Παυλο

Προτεινω να ανεβαζεις μονο τους υμνους απο τις εκπομπες , χωρις τα σχολια που λεει ο κ. Σπανος και χωρις να αναφερεις προελευση .
Προσωπικα εχω πανω απο 200 εκπομπες του πολυ φιλου μου Γιωργου και δεν εχω ανεβασει καμια για αυτο το λογο .

Αγαπητέ κ.Λιναρδάκη

ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα σταματήσω να ανεβάζω για να μη δημιουργηθεί οποιδήποτε πρόβλημα, κάτι που πραγματικά δε θέλω.

Δε σας είπε κανείς να μην ανεβάζετε τις εκπομπές. Απλώς αν μπορείτε να παραλείπετε τα σχόλια του παρουσιαστή, σας υπέδειξαν.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...σας υπέδειξαν.

Συναναστρεφόμενος τελευταία με μαθητές και δασκάλους (τρανούς αμφοτέρους...) έμαθες να διακρίνεις βλέπω τα νοήματα από κάθε φράση ή πρόταση :D:D:D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συναναστρεφόμενος τελευταία με μαθητές και δασκάλους (τρανούς αμφοτέρους...) έμαθες να διακρίνεις βλέπω τα νοήματα από κάθε φράση ή πρόταση :D:D:D

...καὶ μὴ συγκοινωνεῖτε τοῖς ἔργοις τοῖς ἀκάρποις τοῦ σκότους, μᾶλλον δὲ καὶ ἐλέγχετε.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ κ.Λιναρδάκη

ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα σταματήσω να ανεβάζω για να μη δημιουργηθεί οποιδήποτε πρόβλημα, κάτι που πραγματικά δε θέλω.

Αγαπητε Παυλο
Δεν ειπα να σταματησεις να ανεβαζεις . Απλα να ανεβαζεις τους υμνους σκετους χωρις τα σχολια του παρουσιαστη και χωρις να αναφερεις εκπομπη και σταθμο .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀνεβάζω εἰς κοινόν ὄφελος μέρος τῆς εκπομπῆς τοῦ κ. Γιώργου Σπανοῦ, ὅπως μεταδόθηκε τό Σάββατο 13 Ἰουνίου 2009. Στήν ἀρχή ἀκούγεται ὁ Σπυρίδων Μαϊδάνογλου νά ψάλλει τό "Εἰς τό ὄρος...". Ἀκολουθεῖ ἕνας καταπλητικός ἀπόστολος τῶν Ἁγίων Πάντων :) ἀπό Κύπριο ψάλτη. Στό δεύτερο μέρος τῆς ἐκπομπῆς ὑπάρχουν παραδοσιακές μελωδίες καί τραγούδια ἀπ' ὅλη τή Ρωμιοσύνη.
Πολλές εὐχαριστίες στόν κ. Σπανό γιά τόν κόπο του.
 

Attachments

  • εκπομπή Γ. Σπανού, 13.6.2009.mp3
    12.5 MB · Views: 148

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ κ.Λιναρδάκη

ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα σταματήσω να ανεβάζω για να μη δημιουργηθεί οποιδήποτε πρόβλημα, κάτι που πραγματικά δε θέλω.

Αγαπητε Παυλο (και λοιποι φιλοι)
Σε προσωπικη τηλεφωνικη εκπομπη που ειχα προσφατα με τον καλο μου φιλο Γιωργο Σπανο , μου ειπε οτι μπορουμε να ανεβαζουμε εκπομπες του στο ''Ψαλτολογιο'' . Αρα οποιος φιλος εχει εκπομπες του κ. Σπανου ή μπορει να τις ηχογραφει , ας τις ανεβαζει . Σε πρωτη ευκαιρεια θα ανεβασω και εγω διαφορες παλαιωτερες εκπομπες του .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀνεβάζω στό ψαλτολόγιο τήν ἐκπομπή τοῦ Γιώργου Σπανοῦ, ὅπως μεταδόθηκε τό Σάββατο 20 Ἰουνίου 2009. Ἀτυχῶς, δέν ὑπάρχουν τά τελευταῖα δέκα (10) λεπτά.
Στό ψαλτικό μέρος ἔγινε ἀφιέρωμα στόν Βασίλειο Μπῖκο, λαμπαδάριο τοῦ μητροπολιτικοῦ ἱεροῦ ναοῦ Φανερωμένης Αἰγίου. Ἀκούστηκε ὁ ἴδιος σέ μία πανήγυρη Ἁγίου Βασιλείου σέ ἑορτάζον χωριό τῆς περιοχῆς, ὅπου δεξιά ἔψαλε ὁ Στάικος Χατζῆς. Μεταξύ ἄλλων μεταδόθηκαν: στίχοι ἀπό τά ἀνοιξαντάρια Φωκαέως... Κατευθυνθήτω... Ἰακώβου, ἦχος πρῶτος, Καί νῦν... Συγκαταβαίνων ὁ Σωτήρ... Εὐλογημένη... (ἅγια), διπλές καταβασίες 1ης Ἰανουαρίου.
Στό δεύτερο μέρος τῆς ἐκπομπῆς (ὅσο ἔγραψα) μεταδόθηκαν τά τραγούδια: Κωνσταντινιά (πολίτικο), Σέ δυό περιβολάκια μέσα (Προποντίδος), Δέλβινο (ἠπειρώτικο), Ἡ βράκα (κυπριακό).
 

Attachments

  • εκπομπή Γ.Σπανού, 20.6.2009.mp3
    20.7 MB · Views: 67
Αγαπητοί φίλοι ανεβάζω εκπομπή αφιερωμένη στα χερουβικά. Επειδή την επόμενη Κυριακή είναι β ήχος ακούστε προσεκτικά το χερουβικό του Φωκαέως το οποίο ψάλλει πάρα πολύ ωραία ο π.Γ.Τσέτσης.
Επίσης πρέπει να ευχαριστήσουμε τον κ. Γ.Σπανό ο οποίος με τόσο μεράκι κάνει τις εκπομπές αυτές και τον κ.Λιναρδάκη ο οποίος έκανε τις απαραίτητες διευθετήσεις για να μπορούμε να ανεβάζουμε τις εκπομπές αυτές και να ωφελούμαστε όλοι.
 

Attachments

  • 1-11-08 Εκπομπή Γ.Σπανού. Χερουβικά. α΄ ήχου Θ.Στανίτσας Β΄ήχου Φωκαέως, π. Γ.Τσέτσης.mp3
    6.5 MB · Views: 63
  • 1-11-08 Εκπομπή Γ.Σπανού. Χερουβικά. Λεωνίδας Αστέρης Άγια..mp3
    3 MB · Views: 45

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἡ ἐκπομπή τοῦ Γ. Σπανοῦ τό περασμένο Σάββατο 4 Ἰουλίου 2009 ἦταν ὑπέροχη. Στό πρῶτο (ψαλτικό) μέρος ἔκανε ἐκτενές ἀφιέρωμα στόν καλλιφωνότατο νεαρό πρωτοψάλτη (μόλις 28 ἐτῶν) τοῦ ἱεροῦ ναοῦ Κοιμήσεως Θεοτόκου Κυπριάδου Γαλατσίου Ἰωάννη Ἀθανασίου. Μεταδόθηκαν ψάλματά του ὡς ἑξῆς: Δύναμις σέ δευτερόπρωτο (σύνθεση Γ. Γερογιάννη)... Τοῖς ἐν σκότει ἁμαρτημάτων... Ἐποίησε κρᾶτος (καλοφωνικός εἰρμός Τσατσαρώνη, ἦχος γ΄)... Μέθ' ἡμῶν ὁ Θεός... Σέ ὑμνοῦμεν... Ἄξιον εστίν... (Δημοσθένους Παϊκοπούλου, ἧχος πλ. δ΄ χρωματικός). Δόξα... Ἡ ἁμαρτωλός ἕδραμε...
Στό δεύτερο μέρος τῆς ἐκπομπῆς μεταδόθηκαν τά σημειούμενα παραδοσιακά τραγούδια: ἐνόργανη μελωδία σέ πλάγιο τοῦ πρώτου, Σουλτάνα (πελλοποννησιακό τραγούδι ἀπό τόν Παναγιώτη Λάλεζα), Μιά συννεφιασμένη μέρα (ἀπό τόν Γρηγόριο Κακούρη), Τό ἄγχος τῆς δουλειᾶς (Κυπριακό), Πέντε Ἕλληνες στόν Ἅδη (ἀπό τόν Γεώργιο Σπανό).
 

Attachments

  • εκπομπή Γ.Σπανού, 4.7.2009.mp3
    10.8 MB · Views: 72

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀνεβάζω ἐδῶ γιά ὅλους τούς φίλους τήν ἀξιολογώτατη ἐκπομπή τοῦ Σαββάτου 11 Ἰουλίου 2009 τοῦ Κύπριου πρωτοψάλτη Γεωργίου Σπανοῦ. Στό πρῶτο (ψαλτικό) μέρος ἔκανε ἐκτενή ἀναφορά στόν καλλίφωνο Δημήτριο Γαλάνη, πρωτοψάλτη τοῦ ἱεροῦ ναοῦ Ἁγίας Βαρβάρας Πατρῶν. Μετέδῳσε τούς ἑξῆς ὕμνους:
  • Μή προσευξώμεθα... ἧχος πρῶτος
  • Τοῦ Τελώνου καί τοῦ Φαρισαίου... ἦχος τρίτος
  • Πάτερ ἀγαθέ... ἦχος πλάγιος τοῦ δευτέρου
  • Μωσῆς τῷ καιρῷ τῆς ἐγκρατείας... ἦχος πλάγιος τοῦ δευτέρου
  • Οὐκ ἔστιν ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ... ἦχος πρῶτος
  • Ἄξιον εστίν... ἦχος βαρύς διατονικός, σύνθεσις Δημ. Γαλάνη
Τό δεύτερο μέρος, ὡς συνήθως, ἦταν ἀφιερωμένο στήν παραδοσιακή μας μουσική. Ἀκούστηκαν:
  • μελωδία ἀπό βιολί, ἦχος σαμπάχ
  • Νά τραγουδήσω, νά χαρῶ (Χρῆστος Τσιαμούλης, τραγούδι Ἀνατ. Αἰγαίου)
  • Δώδεκα εὐζωνάκια (Νανάκος Εὐάγγελος)
  • Θά πάρω μιά ψαρόβαρκα (Πάτρας Πέτρος)
  • Στό Γαλατᾶ ψιλή βροχή (Σπανός Γεώργιος)
 

Attachments

  • εκπομπή Γ. Σπανού, 11.7.2009.mp3
    16.5 MB · Views: 42

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἡ ἐκπομπή τοῦ Σαββάτου 1ης Αὐγούστου 2009 ἦταν ἀφιερωμένη στόν ἐπίκουρο καθηγητή Μουσικολογίας καί τωρινό χοράρχη τῶν "Μαϊστόρων τῆς Ψαλτικῆς Τέχνης" κ. Ἀχιλλέα Χαλδαιάκη, πολύτεκνο πατέρα τεσσάρων παιδιῶν. Ἔψαλλε τά ἑξῆς:
  • Ἄγγελοι ὑμνήσατε... καλοφωνικός εἰρμός, ἦχος πρῶτος.
  • Τῇ ἀθανάτῳ σου κοιμήσει... (μέ τήν χορωδία).
  • Τρισάγιο, Δύναμις Σιμ. Ἀβαγιανοῦ.
  • δεξιοί στίχοι δοξολογίας Βιολάκη σέ πλάγιο τοῦ δευτέρου.
Στό δεύτερο μέρος τῆς ἐκπομπῆς μεταδόθηκαν τά ἑξῆς παραδοσιακά τραγούδια:
  • μελωδία μέ κανονάκι σέ πλάγιο τοῦ τετάρτου.
  • Ἀρχοντοπούλα (Κωνσταντινοπολίτικο, χορωδία Συλλόγου Φαρκαδόνας ὑπό τόν Τέλη Κούτσικο).
  • Τζιβαέρι (Μικρᾶς Ἀσίας, ἴδια χορωδία).
  • Νυστάξαν τά ματάκια μου (Σμύρνης).
  • Ἔχεις δυό μάτια μαῦρα καί μεγάλα (νησιώτικο, Γεώργιος Σπανός).
 

Attachments

  • εκπομπή Γ.Σπανού, 1.8.2009.mp3
    21.6 MB · Views: 33
Top