''Εκπληκτικό Χερουβικό σε Τρείς Κλίμακες''

Status
Not open for further replies.

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Αρχικά εύχομαι Χρόνια πολλά και ευλογημένα!!..Επειδή όμως δεν μπορώ εκ φύσεως και χαρακτήρος να δεχθώ αλλοπρόσαλλες τοποθετήσεις, σας λέω αγαπητέ μου από τα γραφόμενά σας,ότι αφήνετε να εννοηθεί ότι κάποιοι ειδικοί ή άσχετοι στο χώρο της ψαλτικής έχουν κάτι με τον κ. Χαρδαβέλα...Θέλω να πιστεύω πως κανείς δεν έχει κάτι με τον φέρελπι, εκ Σάμου νομίζω, ιεροψάλτη.Αντίθετα είναι πολυ όμορφο να βλέπει κανείς νέους ανθρώπους να ασχολούνται με την τέχνη του Δαμασκηνού. Εσείς σίγουρα μείνατε άφωνος από την σε τρία επίπεδα όπως λέτε ερμηνεία του συγκεκριμένου Χερουβικού και γι αυτό το λόγο το ανεβάσατε στο ψαλτολόγιο,με σχετική άδεια πιστεύω, σε ότι αφορά τα πνευματικά δικαιώματα,από τον περί ού ο λόγος πρωτοψάλτη που σημαίνει ότι το γνωρίζει και σίγουρα συμμετέχει, άφωνα ή με ψευδώνυμο που δεν μου είναι τουλάχιστον σε μένα γνωστό έως τώρα , στην συζήτηση που γίνεται με αφορμή την ερνηνεία του χερουβικού. Από εκεί και μετά , πιστέψτε με ότι χωρίς εμπάθεια,αλλα με καλή θέληση ειπώθηκαν και καταγράφηκαν οι απόψεις έμπειρων και με γνώσεις της μουσικής τέχνης κριτικών απόψεων. Προσωπικά προσπαθώ να καταλάβω πως κτίσθηκε αυτό το οικοδόμημα της μουσικής και μάλιστα σε τρία επίπεδα όπως λέτε, σε ποιά θεωρία έχει βασισθεί μουσικολογικά και ποια τα μουσικά πρότυπα εστήριξαν τον εν λόγω ύμνο. Έτσι απλά θα ήθελα μία ανάλυση από τον κ. Χαρδαβέλα μάλλον και όχι από εσάς που απλώς σας εντυπωσίασε το χερουβικό ..Προτείνω λοιπον κ. Χαρδαβέλα,να τοποθετηθείτε προσωπικά εσείς,για να πάψουν όλοι εδώ να σας κακολογούν αισθανόμενοι κόμπλεξ όπως ο υποστηρικτής σας σε όλες τις τοποθετήσεις του και καταθέτει... Μόνο εσείς μπορείτε να μας πείσετε , ώστε πρώτος εγώ να σας ζητήσω και συγνώμη. Εάν η τοποθέτησή σας είναι ότι επιλέξατε μία προσωπική ερμηνεία βασιζόμενη σε δικά σας προσωπικά στοιχεία, σας διαβεβαιώ ότι θα μου είναι αρκετό και θα το σεβασθώ.Ευχαριστώ πολύ...

Αγαπητέ κύριε και από εμένα Χρόνια πολλά!
Σαφέστατα και δεν έχω τις γνώσεις να σας απαντήσω έτσι όπως θέτετε το θέμα…. δηλαδή από μουσικολογική πλευρά….. άλλωστε ποτέ μου δεν έκανα κάτι τέτοιο….. απλά καθαρά και μόνο ανεβάζω και υποστηρίζω αυτά που μου αρέσουν και που σε κάποιους μάλλον λίγους στο ψαλτολόγιο αρέσουν…… όπως είπα και πριν.
Τώρα αν θέλει να τοποθετηθεί ο Χαρδαβέλλας…. αυτό είναι άλλο θέμα…. και δεν μπορώ να σας απαντήσω εγώ….
Να είστε όμως σίγουρος ότι δεν ασχολείται με το φορουμ….. απλά εγώ είμαι ο <<άρρωστος>> να το πώ έτσι….. αλλά και η αιτία που ξεκίνησε όλο αυτό με το διαδίκτυο…..και τις ηχογραφήσεις του….. όταν πριν από χρόνια του ζήτησα και πείρα την άδεια του να δημοσιεύσω αποσπάσματα από τα C.D. που ήχε εκδώσει…. Και αργότερα από ζωντανές ηχογραφήσεις του…..
την πρώτη δημοσίευση στο ψαλτολόγιο για τον Χαρδαβέλλα την είχε κάνει ο κύριος Κουμπαρούλης (Γενικός Διαχειριστής Ψαλτολoγίου) προσθέτοντας και τον σύνδεσμο μου στο YOUTUBE…… εγώ μέχρι τότε δεν γνώριζα ότι υπήρχε καν φόρουμ με ψάλτες…..
 
Last edited:

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κύριε και από εμένα Χρόνια πολλά!
Σαφέστατα και δεν έχω τις γνώσεις να σας απαντήσω έτσι όπως θέτετε το θέμα…. δηλαδή από μουσικολογική πλευρά….. άλλωστε ποτέ μου δεν έκανα κάτι τέτοιο….. απλά καθαρά και μόνο ανεβάζω και υποστηρίζω αυτά που μου αρέσουν και που σε κάποιους μάλλον λίγους στο ψαλτολόγιο αρέσουν…… όπως είπα και πριν.
Τώρα αν θέλει να τοποθετηθεί ο Χαρδαβέλλας…. αυτό είναι άλλο θέμα…. και δεν μπορώ να σας απαντήσω εγώ….
Να είστε όμως σίγουρος ότι δεν ασχολείται με το φορουμ….. απλά εγώ είμαι ο <<άρρωστος>> να το πώ έτσι….. αλλά και η αιτία που ξεκίνησε όλο αυτό με το διαδίκτυο…..και τις ηχογραφήσεις του….. όταν πριν από χρόνια του ζήτησα και πείρα την άδεια του να δημοσιεύσω αποσπάσματα από τα C.D. που ήχε εκδώσει…. Και αργότερα από ζωντανές ηχογραφήσεις του…..
την πρώτη δημοσίευση στο ψαλτολόγιο για τον Χαρδαβέλλα την είχε κάνει ο κύριος Κουμπαρούλης (Γενικός Διαχειριστής Ψαλτολoγίου) προσθέτοντας και τον σύνδεσμο μου στο YOUTUBE…… εγώ μέχρι τότε δεν γνώριζα ότι υπήρχε καν φόρουμ με ψάλτες…..

Να είσαι καλά φίλε μου, είσαι ειλικρινής και σου εύχομαι να έχεις επιτυχία στη ζωή σου. Να γνωρίζεις όμως και δεν απευθύνομαι σε σένα ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας..Ευχαριστώ και εύχομαι καλο και ευλογημένο το νέο έτος.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Δέν εἶναι μέρα γιά συντονιστικά σχόλια καί ὑποδείξεις. Χρόνια πολλά!
 
Status
Not open for further replies.
Top