Εκπληκτική παραλλαγή

Αρκετά διασκεδαστικό , για να χουμε να λέμε.
Περισσότερο για γλωσοδέτης μου κάνει , παρά για σολφέζ.
Θα με εντυπωσίαζε , αν ήταν σολφέζ (ευρωπαΙκό ) και είχε και δύσκολα διαστήματα (που δεν έχει...)
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Δεν είναι βυζαντινή μουσική αλλά μπράβο του έστω
κ αν έχει γίνει "τρανσπορτέ" κ δεν είναι "πρίμα βίστα".
 
Δεν είναι βυζαντινή μουσική αλλά μπράβο του έστω
κ αν έχει γίνει "τρανσπορτέ" κ δεν είναι "πρίμα βίστα".

Το δευτερο βιντεακι ειναι prima vista απο οσο γνωριζω... και δεν μου φαινετσι τρανσπορταρισμενο... ο Μαεστρος της Εστουντιντινας που το ακουσε εμεινε εκπληκτος...
 
Άγγελε πως το γνωρίζεις αυτό;


Μου το ειπε μαθητης του μελος του φορουμ και επειδη ο εν λογω μαθητης παρακολουθει το θεμα μπορει να το επιβεβαιωσει.. Αλλά και ετσι να μην ειναι και να διαβαζει την παραλλαγη, ποσο γλωσσοδετης μπορει να ειναι και ποσο δυσκολο να μην κανεις ουτε λάθος, ουτε παραφωνια; εγω με τις λιγες γνωσεις μου απλα δηλωνω respect στον συναδελφο, οπως και να προηλθαν τα βιντεακια του... Μπραβο του για μενα!!!
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...
Ο αγαπητός συνάδελφος και φίλος κ. Νικόλαος Πολύχρος ...

Με τον οποίο τα ....πολύ παλιά χρόνια, πηγαίναμε μαζί στο σχολείο!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Αρκετά διασκεδαστικό , για να χουμε να λέμε.
Περισσότερο για γλωσσοδέτης μου κάνει , παρά για σολφέζ.
Θα με εντυπωσίαζε , αν ήταν σολφέζ (ευρωπαϊκό ) και είχε και δύσκολα διαστήματα (που δεν έχει...)
"Η συγκερασμένη εκτέλεση", των παραπάνω μελωδιών σε "Βυζαντινή παραλλαγή", από τον αξιόλογο συνάδελφο, μάλλον προς "τα έσχατα", οδηγεί την εξέλιξη της Ε.Β.Μ.!
Γεγονός, που θα πρέπει να μας προβληματίσει κι όχι να μας ενθουσιάσει, θαρρώ........................
 
"Η συγκερασμένη εκτέλεση", των παραπάνω μελωδιών σε "Βυζαντινή παραλλαγή", από τον αξιόλογο συνάδελφο, μάλλον προς "τα έσχατα", οδηγεί την εξέλιξη της Ε.Β.Μ.!
Γεγονός, που θα πρέπει να μας προβληματίσει κι όχι να μας ενθουσιάσει, θαρρώ........................

Ποιος μίλησε για Ε. (Εκκλησιαστική)Β.Μ.; Ο ίδιος ο συνάδελφος το χαρακτηρίζει "βυζαντινό σολφέζ", ούτε καν "βυζαντινή παραλλαγή" και όπως φαίνεται και από το βίντεο είναι έντονο το χιουμοριστικό στοιχείο. Αν μη τι άλλο θαυμάζει κανείς (αν δεν ζηλεύει και δεν έχει κόμπλεξ δηλαδή) σε ένα κομμάτι κοσμικής βυζαντινής μουσικής την δεξιοτεχνία και το ταλέντο του συναδέλφου, ο οποίος ως ψάλτης είναι παραδοσιακότατος, στην ερμηνεία της Ε. (Εκκλησιαστικής) Β.Μ. όπως μπορείτε να ακούσετε εδώ: http://www.synodinresistance.org/Publications_el/ChurchMusic.html στο πρώτο cd με ύμνους Μεγάλης Εβδομάδος (πρόχειρη ηχογράφηση του 1993). Ο κ. Πολύχρος, για όσους δεν τον γνωρίζουν μαθήτευσε στους Θεσσαλονικείς δασκάλους Αθ. Καραμάνη, Δημ. Κακανά και Αβρ. Ευθυμιάδη.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
.........................................................................Ο κ. Πολύχρος, για όσους δεν τον γνωρίζουν μαθήτευσε στους Θεσσαλονικείς δασκάλους Αθ. Καραμάνη, Δημ. Κακανά και Αβρ. Ευθυμιάδη.
Γι' αυτό ακριβώς, σεβόμενος τους πιο πάνω Άρχοντες, ( Αβρ. Ευθυμιάδη, Αθ. Καραμάνη & Δημ. Κακανά), θα πρέπει να είμαστε προσηλωμένοι στην παράδοση και να μην ψάλλουμε αυθαίρετα, εισάγοντας νεωτεριστικές προσμίξεις, ξένες προς αυτήν, αλλοιώνοντας το χαρακτήρα και το σκοπό που επιτελεί!
 
Εγώ πάντως προσπάθησα να κάνω τόσο γρήγορη παραλλαγή σε γνωστά κομμάτια και απέτυχα. Μετά προσπάθησα να πω τόσο γρήγορα την κλίμακα, και πάλι απέτυχα.΄Να μην πω ότι ...στραμπούληξα τη γλώσσα μου:D.
Ο συνάδελφος έχει ένα εξαιρετικό τάλαντο, για το οποίο εγώ τουλάχιστον, του βγάζω το καπέλο. Βγάλτο κι εσύ βρε Νεκτάριε και άσε τις κατηχήσεις:rolleyes:.

Νικόλαε, δεν δουλεύουν οι σύνδεσμοι καλά.
 
Γι' αυτό ακριβώς, σεβόμενος τους πιο πάνω Άρχοντες, ( Αβρ. Ευθυμιάδη, Αθ. Καραμάνη & Δημ. Κακανά), θα πρέπει να είμαστε προσηλωμένοι στην παράδοση και να μην ψάλλουμε αυθαίρετα, εισάγοντας νεωτεριστικές προσμίξεις, ξένες προς αυτήν, αλλοιώνοντας το χαρακτήρα και το σκοπό που επιτελεί!

Μόνο όπως είπαμε στα συγκεκριμένα βίντεο δεν έχουμε να κάνουμε με Ε. (Εκκλησιαστική) Β.Μ. οπότε μάταια κάνεις τον δάσκαλο. Το πως ψάλλει τον άκουσες.
 
Εγώ πάντως προσπάθησα να κάνω τόσο γρήγορη παραλλαγή σε γνωστά κομμάτια και απέτυχα. Μετά προσπάθησα να πω τόσο γρήγορα την κλίμακα, και πάλι απέτυχα.΄Να μην πω ότι ...στραμπούληξα τη γλώσσα μου:D.
Ο συνάδελφος έχει ένα εξαιρετικό τάλαντο, για το οποίο εγώ τουλάχιστον, του βγάζω το καπέλο. Βγάλτο κι εσύ βρε Νεκτάριε και άσε τις κατηχήσεις:rolleyes:.

Νικόλαε, δεν δουλεύουν οι σύνδεσμοι καλά.

Νικόλαος Πολύχρος - Ύμνοι Μεγάλης Εβδομάδος
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
1). Εγώ πάντως προσπάθησα να κάνω τόσο γρήγορη παραλλαγή σε γνωστά κομμάτια και απέτυχα. Μετά προσπάθησα να πω τόσο γρήγορα την κλίμακα, και πάλι απέτυχα.΄Να μην πω ότι ...στραμπούληξα τη γλώσσα μου
2). Ο συνάδελφος έχει ένα εξαιρετικό τάλαντο........................
Στοχεύοντας λίγο πιο μακριά, λίγο πιο βαθιά & λίγο πιο ολιστικά, θα 'λεγα τα εξής:
1). Ο στόχος μας δεν είναι μια φωνητική επίδειξη γρηγοράδας στην παραλλαγή, αλλά οι ενέργειές μας που θα αναδείξουν "το πρότερον κάλος" και "την αρχαία δύναμιν" της Μουσικής μας......................................................
2). Για το ταλέντο του συναδέλφου, δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι είναι σπάνιο & εξαιρετικό, αλλά εγώ στοχεύω αλλού.............................................
 

DESPOTAS

Μέλος
τον Νιόλαο Πολύχρο τον γνωρίζω προοωπικά, όπως και κάποιοι άλλοι μπορεί μέσα απο το φόρουμ. Πρόκειτε για έναν πολύ καλό ψάλτη, γνώστη της μουσικής παράδοσης και πάνω από όλα πολύ καλός άνθρωπος. Έχουμε συζητήσει άπειρες φορές για πολλά θέματα πάνω στη μουσικής μας και οι απόψεις του είναι σεβαστές και σωστές.
 
Νομιζω οτι η ενοτητα που φιλοξενειται το παρον θεμα δικαιολογει την παραλλαγη σε τραγούδια του εξαιρετου κ. Πολύχρου. "Τραγούδια από ψάλτες" λέει....Ολα τα άλλα ειναι "άλλα λογια να αγαπιόμαστε"...
 
Top