Εκοιμήθη ο Πρωτοψάλτης του Ι. Ν. Αγίου Νικολάου Ξηροκρήνης Νικόλαος Σαμαρόπουλος

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Εκοιμηθη ο Πρωτοψαλτης του Αγιου Νικολαου Ξηροκρινης Θεσσαλονικης,κ.Σαμαροπουλος Νικολαος.

Σημερα 14:00 η νεκρωσιμος ακολουθια στον Ιερο Ναο οπου εψαλε,παρουσια του Σεβασμιωτατου κκ.Ανθιμου.

Λυπαμαι ιδιαιτερα γιατι μου ηταν ιδιαιτερα αγαπητος απο την σχολη Βυζαντινης Σχολης Ι.Μ.Θεσσαλονικης οπου ηταν.

Θεος σχωρεστον!!!

Τα θερμα μου συλληπητηρια στους οικείους του.
 
Last edited:

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Εκοιμηθη ο Πρωτοψαλτης του Αγιου Νικολαου Ξηροκρινης Θεσσαλονικης,κ.Σαμαροπουλος Νικολαος.

Σημερα 14:00 η νεκρωσιμος ακολουθια στον Ιερο Ναο οπου εψαλε,παρουσια του Σεβασμιωτατου κκ.Ανθιμου.

Λυπαμαι ιδιαιτερα γιατι μου ηταν ιδιαιτερα αγαπητος απο την σχολη Βυζαντινης Σχολης Ι.Μ.Θεσσαλονικης οπου ηταν.

Θεος σχωρεστον!!!

Τα θερμα μου συλληπητηρια στους οικείους του.

Μερικές φωτογραφιες απο την σχολη...(Ιστορικη κοπη βασιλοπιτας 2010 απο τον Σεβασμιώτατο κκ.Ανθιμο στα αριστερα ο κ.Σαμαροπουλος)

Και μια συντομη ομιλια του κ.Σαμαροπουλου απο την κοπη της βασιλοπιτας το 2010.

Υ.Γ Ολα τα ηχογραφουσα..δεν αφηνα να πεσει τιποτα κατω...
 

Attachments

  • sbm1.jpg
    sbm1.jpg
    272.8 KB · Views: 47
  • sbm4.jpg
    sbm4.jpg
    311.6 KB · Views: 31
  • WS551521.WMA
    11.9 MB · Views: 26

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Αἰωνία του ἡ μνήμη!

Ἐνῶ ὁ Ναός ἀνήκει ἀπό τό 1974 στήν Ἱ. Μητρόπολη Νεαπόλεως καί Σταυρουπόλεως, ὁ μακαριστός συνδέεται μέ τήν Ἱ. Μητρόπολη Θεσσαλονίκης, λόγω τοῦ ὅτι διετέλεσε Κοσμήτωρ τῆς Σχολῆς Βυζ. Μουσικῆς.

Στό Ψ βρῆκα τόν μακαριστό, ὁμιλητή σέ ἐκδήλωση γιά τόν ἀείμνηστο Ἄρχοντα Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο [ἐδῶ] καί σέ Εσπερίδα Ιεροψαλτών Ι. Μ. Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως μέ θέμα: "Το διακόνημα του ιεροψάλτου και η δυνατότητα συγκρότησης χορού". Δυστυχῶς στό βίντεο ὑπάρχει μόνον τό α΄ μέρος τῆς ἑσπερίδας, πού δέν περιλαμβάνει τήν ὁμιλία τοῦ μακαριστοῦ. Ἴσως βρεθεῖ τό β΄ μέρος.


 
Παλαιότερα είχε διατελέσει πρόεδρος του Σωματείου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης "Αγ. Ιωάννης ο Δαμασκηνός", ενώ τα τελευταία χρόνια του είχε απονεμηθεί το οφφίκιο του Άρχοντος Υμνωδού της ΜΧΕ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Τελέσθηκε σήμερα, Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2015, η εξόδιος ακολουθία του Νικόλαου Σαμαρόπουλου, πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Ξηροκρήνης.
Πλήθος κόσμου προσήλθε στον ως άνω Ιερό Ναό, ανάμεσά τους πολλοί ιερείς και ιεροψάλτες, για να απευθύνουν το ύστατο χαίρε στον επί μία τριακονταετία πρωτοψάλτη της ενορίας του Αγίου Νικολάου.
Περισσότερα, εδώ.
Ο εκλιπών Πρωτοψάλτης, πριν συνταξιοδοτηθεί ασκούσε το επάγγελμα του γεωπόνου. Είχε διατελέσει Πρόεδρος του Σωματείου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης, "Άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός", όπως ή δη αναφέρθηκε, πριν αναλάβει την προεδρία ο αείμνηστος Αναστάσιος Παραστατίδης.

"Χριστός σε ἀναπαύσοι ἐν χώρᾳ ζώντων, καὶ πύλας Παραδείσου ἀνοίξοι σοι, καὶ βασιλείας δείξοι πολίτην, καὶ ἄφεσίν σοι δῴη, ὧν ἥμαρτες ἐν βίῳ φιλόχριστε."
 
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Τον εκλιπόντα, είχα γνωρίσει πρίν από 40 χρόνια, όταν έψαλλε σε κάποιον Ναι στη Νέα Ιωνία. Ήταν καλός εκτελεστής και το κυριότερο, ψαχνόταν για την τελειοποίησή του. Όταν ανέλαβα στον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό της Νέας Φιλαδελφείας, ήρθε και για ένα διάστημα τον είχα βοηθό, μαζί με κάποιον άλλο - δυστυχώς και αυτόν εκλιπόντα πρό πολλών ετών πάνω στο άνθος της ηλικίας του - μαθητή του Καρά, τον Κώστα Κουταλιάγκα.
Ανεβάζω εκ νέου μία φωτογραφία διά του λόγου το ασφαλές. Δεξιά μου ο Σαμαρόπουλος και Αριστερά μου ο Κουταλιάγκας.
 

Attachments

  • Στον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό.jpg
    807.9 KB · Views: 99

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Από τον στενό φίλο του κεκοιμημένου Νικολάου Σαμαρόπουλου κ. Θεόδωρο Ακρίδα, έλαβα και αναρτώ στη μνήμη του το συνημμένο αποχαιρετιστήριο κείμενο, το οποίο παρακαλώ θερμά να διαβαστεί από τα μέλη του φόρουμ και ιδιαίτερα τους φίλους του εκλιπόντος.
 

Attachments

  • Στο Νίκο Σαμαρόπουλο..pdf
    67.1 KB · Views: 78
Last edited:
Top