Εκοιμήθη ο Λυκούργος Αγγελόπουλος

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Η όλη του πορεία στην Ψαλτική, τα ψαλτικά βιώματα, η αφιέρωσή του στην θεία λατρεία, οι ραδιοφωνικές εκπομπές και οι εκδηλώσεις της ΕΛ.ΒΥ.Χ. στα τέσσερα πέρατα της οικουμένης αποτελούν σημεία άξια θαυμασμού αλλά και μίμησης. Επηρέασε θετικά την ιστορία και την εξέλιξη της ψαλτικής τέχνης. Οι εκατοντάδες των μαθητών του να δεχτούν τα συλλυπητήριά μου για τον μακαριστό διδάσκαλο. Αιωνία του η μνήμη!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος

Παλιὰ ἔκανε δωρεὰν ἰδιαίτερα μαθήματα!

Όταν έβλεπε στο μαθητή αγάπη για τη μουσική, έδινε όλο τον εαυτό του. Μου τηλεφωνούσε σχεδόν καθημερινά τα καλοκαίρια για να μου πει που θα βρίσκεται να πάω για μάθημα (στην Αιόλου, στην Αποστολική διακονία, στην πρόβα της χορωδίας ή όπου αλλού έβρισκε χώρο). Και πολλές φορές αγόραζε και τα βιβλία στους μαθητές του!
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Από τον Βυζαντινό Χορό "Τρόπος" δύο πολύ πρόσφατα (αναστάσιμα) βίντεο από την Αγία Ειρήνη ...



... και ραδιοφωνική αναφορά από τον κ. Κωνσταντίνο Αγγελίδη στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Δάσκαλε μιλήσαμε πριν από λίγες μέρες κ δεν μου
είπες τίποτα. Υπέφερες τόσο καιρό κ υπέμενες.
Αφιέρωσες την ζωή σου ολόκληρη στη διάδοση της
Βυζαντινής Μουσικής κ γύρισες όλο τον πλανήτη
για να μεταδώσεις την γνώση που με τόσο κόπο
απέκτησες.
Δεν σου άρεσαν ποτέ τα χρήματα, οι τιμές κ οι δόξες
παρά η ευχαρίστηση να βλέπεις νέα παιδιά στο αναλόγιο.
Σου χρωστάω πολλά για να μην πω όλα όσα έχω μάθει.
Για σχεδόν 2 χρόνια 2 φορές την εβδομάδα ασχολήθηκες
αποκλειστικά με το Δίπλωμά μου κ όταν μίλησα για χρήματα
με επέπληξες έντονα κ συνέχισες αφιλοκερδώς.
Σε αναζητούσαν όλα τα μεγάλα Πανεπιστήμια κ εδώ κ στην
αλλοδαπή κ δεν προλάβαινες. Πόσο με ηρεμούσες όταν
μιλούσαμε στο τηλέφωνο.Στα δύσκολα όλοι αναζητούσαν
τις μελέτες σου, την γνώμη σου, την εμπειρία σου κ το
επίπεδό σου.Ρώσοι,Αμερικάνοι,Ρουμάνοι,Βούλγαροι,Ισραηλίτες,
Λιβανέζοι,Σύριοι,Αυστραλοί κ πλήθος των εθνών σου χρωστάει
πολλά που έμαθε ότι υπάρχει κ κάτι άλλο σε μουσική σημειογραφία
εκτός του πενταγράμμου.Η ερευνά σου για την παλαιά
παρασημαντική κ τα χειρόγραφα τα αρχαία θα μημονεύονται
εσαεί. Πολεμήθηκες με λύσσα κ κακία από πολλούς αλλά
δεν κάκισες ποτέ κανέναν.Τι να πρωτοπώ...
Συγχωρέστε με αλλά δεν
μπορώ να τακτοποιήσω τις σκέψεις μου.
Θέλω να γράψω πολλά κ από τις προσωπικές μας
συζητήσεις αλλά σέβομαι την φράση σου.
"Βλέπει ο Θεός Παύλε μου κ Του έχω εμπιστοσύνη."
Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα σου Δάσκαλέ μου
Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής
Κωνσταντινουπόλεως πολυαγαπημένε μας
Λυκούργε Αγγελόπουλε.





 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Και ξάφνου σίγησε η φωνή του μελωδούντος
κάπου θαρρώ στην πρωινήν δοξολογίαν
ανάπαυσον Κύριε την ψυχήν του σε υμνούντος
εν χώρα ζώντων και εις μνήμην αιωνίαν.
 
Last edited:

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Τι να πεις σε τόσο δύσκολες και σκληρές στιγμές.
Προτιμώ σιωπηλός και με περισυλλογή να προσεύχομαι ο Θεός να αναπαύει την ψυχούλα του, "εν χώρα ζώντων και εν σκηναίς δικαίων".
 

sholeionpsaltikis

Παλαιό Μέλος
Δελτίο τύπου Σχολείου Ψαλτικής

"Την Κυριακή 18 Μαΐου, απεβίωσε ο Λυκούργος Αγγελόπουλος, Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και χοράρχης της Ελληνικής Βυζαντινής Χορωδίας. Η εξόδιος ακολουθία θα ψαλεί την Τετάρτη 21 Μαΐου 2014 και ώρα 11.30 πμ στον Ιερό Ναό Αγίας Ειρήνης Αιόλου Αθηνών, όπου και διακόνησε ως Πρωτοψάλτης επί 32 συναπτά έτη.

Η διεύθυνση, το διδακτικό προσωπικό και οι μαθητές του Σχολείου Ψαλτικής, ευχόμαστε ο Κύριος να αναπαύσει την ψυχή του εν χώρα ζώντων και να παρηγορεί τους συγγενείς και τους πολυπληθείς μαθητές και συνεργάτες του.

Καλό Παράδεισο!"


http://sholeionpsaltikis.gr/index.p...iloseis-sholeion-psaltikis&Itemid=102&lang=el
 
Έφυγες μεσούσης της εορτής προς Αυτόν που αναπαύει τους διψώντας την ευπρέπειαν του οίκου Του.
Καλή ανάπαυση στην άλληκτο χαρά Δάσκαλε!

Χριστός Ανέστη!
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Βρε παιδιά, είναι πολύ συγκινητικά όλα αυτά που γράφετε. Πραγματικά...Ο Θεός να σας έχει καλά, να εισακούσει τις ευχές σας και να αναπαύσει την ψυχή του αγαπημένου σας δασκάλου, στην αγκαλιά Του.
Και αυτό φαίνεται να είναι βέβαιο. Γιατί αυτή την ιερή σχέση του μαθητού με τον διδάσκαλο - που πρώτος μας άφησε παρακαταθήκη ένας μακρυνός μας πρόγονος στην Ακαδημία του - μετά την έλευση Εκείνου, έγινε για μας τους Χριστιανούς το ποθούμενο. Και οι πιστοί μαθητές Του κατόπιν, με την αγάπη τους προς τον Διδάσκαλο, έγιναν η αιτία να μείνει το φως της θρησκείας μας άσβηστο μεχρι τα σήμερα. Και γνωρίζουμε, οτι και ο Χριστός μας αγάπησε τους μαθητές Του. Και εισήκουε αυτών μετά τον χωρισμό τους...
Και τώρα, το μήνυμα που μας μένει με τις αναρτήσεις που διαβάζουμε εξ αιτίας του αποχωρισμού μας από έναν μεγάλο δάσκαλο, είναι οτι η αγάπη - η δικιά σας, προς τον δάσκαλό σας - είναι αυτή που κατανικάει την λύπη, την απελπισία, τον χρόνο, την φθορά μας δηλ. τον θάνατο τον ίδιο.
Η αγάπη μας προς τους δασκάλους μας, προς τις οικογένειές μας, προς τους φίλους μας, προς τα προσφιλή μας πρόσωπα - και ίσως και τον άνθρωπο της διπλανής πόρτας - είναι αυτή που θα μείνει στην αιωνιότητα...Η αγάπη αυτή, για μας τους χριστιανούς, είναι θεάρεστη. Και ο Κύριος, πιστευουμε οτι εισακούει σ' αυτήν και στις παρακλήσεις της.
Για μας ο Λυκούργος - μου επέτρεψε μ' ένα χαμόγελο να τον χαιρετήσω με το μικρό του όνομα, σε μια φευγαλέα συνάντησή μας στο ωδείο που δίδασκε - παρόλο που δεν αξιωθήκαμε να τον έχουμε δάσκαλο εκ του σύνεγγυς, ήταν δάσκαλός μας. Είτε από το ραδιόφωνο με τις ηχογραφήσεις του, είτε απ' το αναλόγιό του, τον καιρό εκείνο το παλιό, που εκκλησιαζόμαστε στην Αγία Ειρήνη, εμείς διδασκόμαστε ακούγοντας. Και πώς να το κάνουμε, μπορεί να μην είμαστε Σαλόνικα με ιερά τέρατα, αλλά και μεις εδώ στην φτωχο Αθήνα μας, είχαμε κάποια αγαπημένα λούτρινα ! Άλλοι φύγανε - και ελπίζουμε να μας περιμένουν εκεί που είναι - άλλοι λίγοι μένουν και ας έιναι καλά.
Καλή ανάπαυση στον (δικό μας) Λυκούργο, θερμά συλληπητήρια στους οικείους και στους μαθητές του.

Χριστός Ανέστη !
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Ο Θεός να σε αναπαύει αγαπητέ Δάσκαλε.
Σε ευχαριστούμε για ό,τι μας δίδαξες, ήθος ζωής, ευγένεια στη συμπεριφορά, αγάπη, αφοσίωση και πάθος και για τη μουσική της εκκλησίας μας.
Πάντα θα σε ευγνωμονούμε.
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΣΟΥ!!!
 
"Κεκραγάριον" Ιακώβου Πρωτοψάλτου, ήχος β΄. Ηχογράφηση από τον Πανηγυρικό Αρχιερατικό Εσπερινό της 4ης Μαίου 2014 στον Ι. Ν. Αγίας Ειρήνης οδού Αιόλου.

Ο Δάσκαλος ψάλλει και διευθύνει τον δεξιό χορό λίγες ημέρες πριν την προς Κύριον εκδημία του, υπακούοντας στον ψαλμικό λόγο και διδάσκοντας όλους εμάς με το παράδειγμά του, το : «Άσω τω Κυρίω εν τη ζωή μου, ψαλώ τω Θεώ μου έως υπάρχω» . Αιωνία η μνήμη Δάσκαλε.

https://www.youtube.com/watch?v=X38S_SMMNXs
 
Ο Θεος να αναπαύσει την ταπεινή σου ψυχή Δάσκαλέ μου.
Ο Λυκούργος Αγγελόπουλος ήταν υπόδειγμα ταπεινού ψάλτη. Παρά τη διεθνή καταξίωση, τις τιμές και τα οφφίκια προτιμούσε πάντοτε να εκτελεί χρέη ισοκράτη ακόμα και στον πιο αρχάριό του μαθητή, όταν επισκεπτόταν άλλους ναούς, και αυτό με εντυπωσίασε εξ αρχής. Η αγάπη του για τους μαθητές του ήταν τεράστια και το ενδιαφέρον του εκδηλωνόταν πάντοτε έμπρακτα.
Καλό παράδεισο Δάσκαλέ μου.

Συμφωνώ.Ηταν τεράστιος και συνάμα ταπεινός.Μακαρία σου η μνήμη .
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ὁ μεταστάς, ἀδελφός ἐν Χριστῷ, Λυκοῦργος Ἀγγελόπουλος
δέν ἐξήσκησεν τήν Νομικήν Ἐπιστήμην ἥν ἐσπούδασεν.
Ἀντιθέτως ἀφιέρωσεν ὅλον τόν μετέπειτα χρόνον του εἰς τήν
Ἐκκλησιαστικήν μας μουσικήν καί δι΄ αὐτῆς
εἰς τήν λατρείαν τοῦ Θεοῦ.
Δηλαδή, ἐνῷ ἦτο ἀκόμη εἰς τήν γῆν,
ἐπέλεξεν ἤδη τόν τελικόν σκοπόν τοῦ ἀνθρώπου,
ὅπως μᾶς πληροφορεῖ τό κάτωθι:

"....καί ὁ θρόνος τοῦ Θεοῦ καί τοῦ ἀρνίου ἐν αὐτῇ ἔσται,
καί οἱ δοῦλοι αύτοῦ λατρεύσουσιν αὐτῷ,
καί ὅψονται τό πρόσωπον αὐτοῦ...." (Ἀποκ. κβ'3)

Τοῦτο ἐπιβεβαιοῦται δίς καί ὑπό τῶν προφητικῶν ρήσεων
τοῦ Προφητάνακτος Δαυίδ:
"....ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπάρχω...." (Ψαλμ.ργ'3 καί ρμε'1)

Ἐπειδή λοιπόν ὁ ἄνθρωπος συνεχίζει νά ὑπάρχῃ καί μετά θάνατον,
ὁ Δαυίδ μᾶς λέγει ὅτι θά ψάλλῃ, θά λατρεύῃ καί ἐδῶ ἀλλά
καί ὅσον θά ὑπάρχῃ (βεβαίως αἰωνίως).

Ἰδού λοιπόν τί εἶχεν ἤδη ἐπιλέξει ὁ μεταστάς ἀδελφός.

Νά τόν ἀξιώσῃ ὁ Θεός νά συνεχίσῃ αἰωνίως τήν λατρείαν του
ἐνώπιον τοῦ θρόνου Αὐτοῦ.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κοινοποιώ στην κοινότητα το κάτωθι εκ μέρους του χορού ψαλτών "Οι Κρήτες Μαΐστορες".
 

Attachments

  • Συλλυπητήρια έκφραση.pdf
    140.5 KB · Views: 107

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
[FONT=&quot]Μεγάλη απώλεια για την Εκκλησιαστική Βυζαντινή μας μουσική, η εκδημία του εκλιπόντος Μεγάλου Δασκάλου, Άρχοντος Πρωτοψάλτου Λυκούργου Αγγελόπουλου. Δυσαναπλήρωτο το κενό που μας αφήνει. Ευχόμεθα ο Θεός να τον κατατάξει εν χώρα ζώντων. Τα θερμά μας συλλυπητήρια στους οικείους του.
Γιώργος Δαρλάσης
Πρόεδρος Ιεροψαλτών Αργολίδας

Τα παρακάτω αφιερώνονται εις αιωνίαν μνήμην


[/FONT]
 

Attachments

  • Προσωπικό αφιέρωμα εις Λυκ. Αγγελόπουλο, υπό Γεωργ. Δαρλάση στις 11-10-1991.mp3
    39.7 MB · Views: 89
  • Αποσπάσματα από διάφορες εκπομπές του Λ.Αγγελόπουλου στην ΕΡΑ.mp3
    35.9 MB · Views: 55
Last edited:

pougounias

Νέο μέλος
"Oντως φοβερωτατον το του θανατου μυστηριον, πως ψυχη εκ του σωματος βιαιως χωριζεται εκ της αρμονιας..."
Σημερα,που ο αδελφος μας Πρωτοψαλτης Λυκουργος αφησε το κουρασμενο και ταλαιπωρημενο σωμα του στη γη των πατερων του κλεινοντας την αυλαια της παρουσης ζωης και ταυτοχρονα ανοιξε την πορτα της αιωνιοτητας, ας σταθουμε ολοι μας με σεβασμο, απολυτη σιωπη και πολλη προσευχη στον Κυριο μας, "ος παρεδοθη δια τα παραπτωματα ημων και ηγερθη δια την δικαιωσιν ημων", να καταταξει την ψυχη του στην χορωδια του Παραδεισου.
Αιωνια σου η μνημη,
Αδελφε μας, Λυκουργο.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Καθώς σκεφτόμουν ότι κλείνει ένας κύκλος
και ότι παίρνει η ζωή μας άλλο δρόμο
ήρθε αβάστακτο το σφίξιμο στο στήθος
και αναζήτησα του στίχου μου τον ώμο.

Μα όπως σου φίλησα το χέρι παγωμένος
ένοιωσα ζέστη απ' την καρδιά σου να αναβλύζει
και σα να μου πες αυστηρός και προδωμένος:
Ψάλλε εσύ και ασ' την ψυχή σου να δακρύζει.
 
Top